Sposoby na poprawę jędrności skóry

Wiotka, pozbawiona jędrności skóra to coś, z czym naturalnie zaczynamy zmagać się w pewnym wieku. Zmniejszona produkcja elastyny i kolagenu znacznie wpływa na utratę jędrności. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym możemy zachować elastyczne i odpowiednio napięte ciało.

W tym artykule poznasz:

  • przyczyny wiotkości skóry,
  • sposoby na poprawę napięcia skóry.

 

Sposoby na poprawę jędrności skóry - czy dbasz o nią dostatecznie?


Warto przyjrzeć się codziennej pielęgnacji ciała i wyciągnąć wnioski. Istnieje wiele kosmetyków poprawiających jędrność skóry, jednak same nie zdziałają cudów.

Jeśli marzysz o jędrnym ciele, przyjrzyj się swojej diecie i aktywności fizycznej. Czy jest ona zbilansowana? Czy regularnie zażywasz ruchu? Jeśli nie, postaraj się wprowadzić małe zmiany, które przyniosą efekty.

Ponadto, oprócz kremowania warto również szczotkować ciało lub używać innych, stworzonych do tego przyrządów. Poświęć swojej skórze czas i zyskaj widoczne efekty.

 

Dlaczego skóra traci jędrność?


Za prawidłowe napięcie skóry odpowiada kolagen. Jest to białko, które tworzy włókna kolagenowe – skórę właściwą. Utrata elastyczności następuje wtedy, kiedy osłabiają się  włókna kolagenowe.

Główną przyczyną zmiany w wiotkości skóry jest proces starzenia się, który rozpoczyna się już po 20. Roku życia. Zmniejsza się w tym proces produkcji kolagenu, co ma kluczowy wpływ na zmniejszenie napięcia skóry.

 

Czynniki, które również mają wpływ na utratę jędrności skóry:

  • duże oraz częste wahania wagi- spowodowane częstym odchudzaniem się i przybieraniem na wadze wpływa negatywnie na jędrność skóry,
  • nieodpowiednia dieta uboga w antyoksydanty, witaminy oraz kwasy tłuszczowe- to kluczowe składniki, które pozwalają zachować jędrną skórę twarzy i ciała,
  • niskie nawodnienie organizmu- na poziom elastyczności ma również wpływ woda i jej poziom w naszym organizmie,
  • palenie papierosów- nikotyna upośledza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co przyczynia się do zmniejszenia lub utraty elastyczności,
  • nadmierne spożywanie alkoholu- prowadzi do odwodnienia organizmu, a w efekcie skóra traci jędrność,
  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, które powoduje degradację cząsteczek kolagenu i elastyny,
  • nadmierne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, które wysusza i wpływa negatywnie na nawilżenie skóry,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry albo brak pielęgnacji- to bardzo ważny czynnik, który może powodować spadek napięcia. Częste nawilżanie jest bardzoważne w codziennej pielęgnacji i ma duży wpływ na wygląd skóry.
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

9 sposobów na poprawę jędrności skóry!

 

Zbilansowana dieta


Odpowiednia dieta to klucz do zachowania jędrnej skóry. Powinna być zrównoważona i bogata w substancje odżywcze, witaminy i antyoksydanty. Zbilansowana dieta pomaga nam utrzymać optymalny poziom wagi, a unikając jej wahań, zachowujemy jędrną, napiętą skórę.

Przyjrzyj się swojemu zapotrzebowaniu kalorycznemu oraz składnikom odżywczym, które dostarczasz organizmowi na co dzień. Jedz dużo warzyw i owoców, ponieważ są one bogate w witaminy i antyoksydanty, dobrze odżywiają ciało.

Podaż kalorii ma kluczowe znaczenie, dlatego unikaj przejadania się, jak również głodówek. Organizm człowieka odwdzięcza się tym, czym go karmimy. Dlatego warto zachować równowagę w odżywianiu. Tak, aby włókna kolagenu pozostały elastyczne.

 

Zbilansowana dieta- czyli jaka?


Zbilansowana dieta powinna być:

  • zrównoważona pod względem podaży kalorii. W tym celu oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Możesz do tego użyć gotowych liczników dostępnych w internecie. Aby zapobiec wahaniom wagi, a w efekcie zmianom napięcia skóry- staraj się dostarczać organizmowi tyle kalorii, ile potrzebujesz,
  • bogata w witaminy. Codziennie należy spożywać około 5 porcji warzyw i owoców,
    obfita w zdrowe tłuszcze. Świetnym wyborem będą tłuste ryby.

Aktywność fizyczna


To najlepszy sposób do utrzymania lub odzyskania jędrnego ciała. Zarówno spontaniczna aktywność taka jak codzienny spacer, jak i również regularne treningi są podstawą pięknej, zdrowej skóry. W tym celu możesz wybrać ten rodzaj ćwiczeń, który sprawia Ci największą radość i satysfakację. Mogą to być treningi na siłowni, cardio lub joga. Świetni sprawdzi się również pływanie lub bieganie.

Aktywność fizyczna poprawia ujędrnienie skóry, krążenie krwi oraz syntezę kolagenu. Ma wpływ również na procesy starzenia. Zadbaj o jędrną skórę i wybierz trening dostosowany do swoich potrzeb. Tak, aby sprawiał Ci przyjemność, a jednocześnie poprawił wiotczenie skóry.

 

Poprawa jędrności skóry

 

Nawodnienie organizmu


Utrata nawilżenia i elastyczności skóry może wiązać się z niedostateczną ilością wypijanej wody. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy pić około 2. litrów wody dziennie.

Odpowiednie nawodnienie ma pozytywny wpływ na jędrność i elastyczność skóry twarzy i ciała. Zadbaj o to i zyskaj piękną, jędrną skórę.

 

Kosmetyki bogate w substancje aktywne


Codzienna pielęgnacja jest podstawą do utrzymania elastycznej skóry. Dzięki niej możemy uzyskać odpowiednie nawilżenie, spowolnić procesy starzenia się skóry oraz poprawić elastyczność.

Do pielęgnacji warto włączyć substancje, które stymulują produkcję kolagenu, elastyny.

Zaliczają się do nich:

  • retinol- pochodna witaminy A, nazywana witaminą młodości. Substancja ta znana jest z silnych właściwości przeciwstarzeniowych. Głównym zadaniem jest pobudzenie produkcji kolagenu w skórze. Kosmetyki z dodatkiem retinolu sprawdzą się również w pielęgnacji cery trądzikowej, z przebarwieniami,
  • kwasy AHA, PHA- w odpowiednich stężeniach poprawiają jędrność skóry,
  • witamina C- działa antyoksydacyjne neutralizując wolne rodniki oraz bierze udział w syntezie kolagenu.

W pielęgnacji dodatkowo warto postawić na substancje, które działają nawilżająco, co w efekcie również przełoży się na wygląd skóry. Należą do nich: kwas hialuronowy, ceramidy, naturalne oleje i wyciągi roślinne, witamina E.

 

Szczotkowanie ciała


Aby poprawić napięcie skóry, warto szczotkować ciało przy użyciu szorstkiej gąbki lub rękawicy. Na rynku dostępne są również specjalne szczotki z naturalnym włosiem, które są idealne do tego typu zabiegu. Możesz szczotkować ciało na sucho lub używając ulubionego olejku.

 

Masaż ujędrniający


To niezwykle efektywny sposób na poprawę stanu skóry, która z biegiem czasu traci elastyczność. Świetni sprawdzą się do tego bańki chińskie, które działają również na cellulit. Jędrna skóra jest możliwa do osiągnięcia dzięki regularnemu masażowi.

 

Peeling


To doskonała opcja na poprawę wyglądu skóry. Użyj ulubionego kosmetyku lub zrób domowy peeling kawowy. Dzięki złuszczeniu naskórka Twoje ciało będzie wyglądać na jędrniejsze.

 

Poprawa jędrności skóry

 

Zabiegi gabinetowe


Profesjonalne metody wykazują dużą skuteczność w poprawie napięcia i elastyczności skóry. Do zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetologiczne lub lekarskie zalicza się: peelingi chemiczne, fale radiowe, lasery, HIFU, mezoterapię mikroigłową i igłową, mezoterapię osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi. Polecane są również wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, kolagenu i peptydów.

 

Suplementy diety


Doustne stosowanie kolagenu oraz witaminy C wykazuje wpływ na jędrność skóry. Warto zdecydować się na jakościowe suplementy, które są dobrze wchłaniane przez organizm.

 

Sposoby na poprawę jędrności skóry z drogerią Dr Zdrowie.


Jeśli marzysz o jędrnym ciele, wypróbuj przedstawione metody i ciesz się piękną, napiętą skórą na wiosnę. Pamiętaj o regularności zaleceń, ponieważ pozwoli ona utrzymać pozytywne efekty. Jędrna skóra jest możliwa do osiągnięcia dzięki: zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej, odpowiedniemu nawodnieniu. W drogerii Dr Zdrowie znajdziesz kosmetyki niezbędne to pielęgnacji skóry. Wpłyną one na jej napięcie, poprawią nawilżenie i elastyczność. Polecamy również suplementy diety takie jak kolagen i witamina C. Dodatkowo możesz zdecydować się na masaż ujędrniający i szczotkowanie ciała. Dobrym rozwiązaniem będą również zabiegi gabinetowe. Ciesz się zadbanym, jędrnym ciałem z drogerią Dr Zdrowie!

 

 

 

Bibliografia:

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek M.: Active agents in anti-aging cosmetics, 6 / 2016 / vol. 5, Kosmetologia Estetyczna. 
  2. Draelos Z., D., P.T. Pugliese: Fizjologia skóry: teoria i praktyka, MedFarm, Wrocław 2014,
    293- 307.
  3. Marzec A.: Chemia nowoczesnych kosmetyków, TNOiK, Toruń 2010, 39-42, 142-145,
    176, 182-185

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.