Rozstępy w piądzy

Rozstępy to nieprzyjemne zmiany skórne, posiadające cechy blizn. Bardzo powszechnie występują one w trakcie ciąży, a konkretniej w okresie II trymestru. Wiele do powiedzenia w przypadku rozstępów ma odpowiednia dieta i suplementacja, które poprawiają kondycję skóry i pozwalają uniknąć rozstępów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego w ciąży powstają rozstępy?
  • jak zniwelować problem? Pielęgnacja w kilku etapach.
  • jakie produkty wybierać, aby zniwelować problem rozstępów w ciąży?

Dlaczego w ciąży powstają rozstępy?


Rozstępy w ciąży to dosyć powszechne zjawisko związane z rozwojem płodu. Charakterystyka rozstępów w ciąży jest bardzo podobna do tych, które pojawiają się w przebiegu szybkiego okresu dorastania wśród młodzieży. Podobnie wyglądają rozstępy u osób regularnie ćwiczących na siłowni i starających się rozwinąć masę mięśniową. Znaczna widoczność rozstępów typowana jest na II trymestr ciąży, gdzie następuje silny rozwój organizmu dziecka, będącego jeszcze w łonie matki.

Przyczyną pojawiania się rozstępów jest osłabienie działania fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, które wpływają na elastyczność skóry. Po rozciągnięciu brzucha w trakcie II trymestru następuje rozerwanie wiązań kolagenu, co sprzyja powstawaniu rozstępów. Najczęściej pojawiają się one w skórze właściwej w okolicach nóg, bioder i brzucha.

Powstawanie rozstępów może być także powiązane z genami, chodzi o predyspozycje genetyczne. Ponadto na powstawanie rozstępów ma także wpływ osłabienie działania układu odpornościowego, stąd też przyszła mama powinna zadbać o prawidłową dietę bogatą w substancje odżywcze i antyoksydacyjne.

 

Rozstępy w ciąży

 

Rozstępy w ciąży. Jak zniwelować problem? Pielęgnacja w kilku etapach.


Najważniejsza w rozstępach jest odpowiednia pielęgnacja skóry, na którą wpływ mają poszczególne składniki diety i suplementy diety. Ważną rolę w prawidłowym naprężeniu skóry ma ruch. Warto więc wprowadzić podstawową aktywność fizyczną, która ze względu na integrację ruchu między mięśniem, a powięzią będzie sprzyjała nadawaniu jej większej elastyczności i sprężystości.

Kobiety ciężarne również mogą korzystać z korzyści płynących z prowadzenia aktywności fizycznej. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym w tej kwestii. Kolejnym ważnym elementem są odpowiednie kosmetyki przeznaczone dla Pań po okresie ciąży, jak również w jej trakcie. Charakterystycznym składnikiem takich kosmetyków jest np. witamina E.

 


Przebieg ciąży a rozstępy


Warto zdać sobie sprawę z tego, że w trakcie ciąży ważnym czynnikiem redukującym rozstępy jest prawidłowe przybieranie na wadze, które powinno wynosić w trakcie całej ciąży około 9-12kg. Pilnowanie prawidłowego przebiegu ciąży będzie zapobiegało
ich powstawaniu (rozstępy), a włókna kolagenowe będą mogły dalej trzymać zwarto strukturę powięzi brzucha i nie tylko.

 

 

Preparaty redukujące rozstępy


Na rynku preparatów dedykowanych dla kobiet w ciąży występują specjalistyczne kremy na rozstępy, które posiadają sprawdzony skład korzystnie wpływający na łagodzenie zmian związanych z rozstępami i zapobiegające ich powstawaniu.

Są to głównie kremy, które w swoim składzie zawierają masło shea, olej kokosowy, kwas hialuronowy, ekstrakt ze słodkich migdałów. Są to idealne rozwiązania dla właściwej pielęgnacji skóry w ciąży.

 

Jak masaż wpływa na rozstępy?


Pomimo faktu, że uwarunkowania genetyczne związane rozstępami mogą negatywnie wpływać na stan skóry, można tym zmianom skutecznie zapobiegać, dzięki właściwym zabiegom relaksującym. Jednym z takich rozwiązań są masaże. Ich pojawienie się po okresie ciąży może sprzyjać redukcji objawów ze strony rozstępów. Przeważne masaż relaksacyjny odbywa się przy użyciu takich składników jak olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, masło kakaowe i inne preparaty określane mianem bio oil, np. olejów mineralnych. Zabiegi pielęgnacyjne to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z rozstępami, a większość składników użytych w trakcie masażu działa ochronnie na tkankę skóry przed rozstępami, zmniejsza ich widoczność.

 

Rozstępy w ciąży

 

Jak dieta wpływa na rozstępy?


Pierwsze rozstępy to znak, że warto zadbać o zdrowie i kondycję w skórze właściwej. Oznacza to, że do diety warto wprowadzić produkty sprzyjające produkcji kolagenu, elastyny i gwarantujące odpowiednie odżywienie na samym początku ciąży. Odpowiednia modyfikacja dietetyczna jest w stanie zapewnić prawidłowy przebieg ciąży i wesprzeć potem jakość mleka u matek karmiących piersią. Zmiany dietetyczne przeważnie nie są drastyczne i można je skutecznie wdrażać w trakcie całego przebiegu ciąży.

 

Ważne składniki diety


Do składników diety, które wpływają na rozstępy w sposób ograniczający ich widoczność i wpływające na prawidłowy przebieg ciąży to np. witamina E zawarta w olejach z kiełków pszenicy, kwas foliowy z zielonych warzyw liściastych, witaminy z grupy B, które w czasie ciąży odgrywają ważną rolę w sprawnej pracy układu nerwowego.

 

Jakie produkty wybierać, aby zniwelować problem rozstępów w ciąży?


W czasie ciąży istnieje wiele czynników, na które trzeba zwracać uwagę. Są to, chociażby produkty, które wpływają na poprawę jakości skóry i redukcję nieprzyjemnych zmian w postaci rozstępów. Ważnym elementem jest wybór kosmetyków na bazie naturalnych składników odżywczych i składników aktywnych, które są bezpieczne w użytkowaniu w czasie ciąży, a ich działanie jest udowodnione naukowo. Taka sama zasada dotyczy też suplementów diety, których stosowanie w trakcie ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Rozstępy w ciąży - o czym jeszcze warto pamiętać?


W trakcie ciąży rozstępy mogą powodować wiele wstydliwych problemów. Aby im zapobiec, warto wdrożyć podstawowy element piramidy zdrowego żywienia, jakim jest aktywność fizyczna. Jej regularne praktykowanie, dopasowane do danej kobiety będzie bardzo pomocnym elementem codziennej praktyki redukcji rozstępów i ograniczenia ich widoczności.

 

 

Czy trening siłowy jest bezpieczny w trakcie ciąży?


Trening siłowy może okazać bardzo pomocny w przypadku kobiet w ciąży. Jego dopasowanie odgrywa kluczową rolę w elemencie bezpieczeństwa, które trzeba mieć absolutnie na uwadze, podejmując taki rodzaj aktywności fizycznej. Przed przystąpieniem do tego rodzaju aktywności, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, lekarzem oraz trenerem personalnym specjalizującym się w tego rodzaju treningach.

 

Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży - podsumowanie


Rozstępy to nieprawidłowo funkcjonujący element tkanki skórnej, a konkretniej w obrębie skóry właściwej. Rozstępy to rozciągnięcie struktury fibroblastów odpowiedzialnych za tworzenie wiązań kolagenowych i włókien elastyny. Rozstępy najczęściej pojawiają się w czasie ciąży, a konkretniej około II trymestru, gdzie następuje gwałtowny rozwój płodu, a co za tym idzie ucisk młodego organizmu na powięź brzucha i bioder matki.

Aby zapobiec rozstępom, można dopasować pewne zmiany w stylu życia tak, aby wspomagały one proces redukcji tych blizn skórnych i wpływały jednocześnie na prawidłowy przebieg ciąży. Wśród tych zmian znajduje się odpowiednio zbilansowana dieta skrojona na potrzeby danej kobiety, uwzględniająca zapotrzebowanie kaloryczne na poszczególne trymestry ciąży i składniki odżywcze oraz aktywne wpływające na redukcję rozstępów. Ponadto istotne jest stosowanie odpowiednio przygotowanych naturalnych kosmetyków dla kobiet w ciąży, które ze względu na zawartość poszczególnych składników aktywnych świetnie wspierają właściwą sprężystość, elastyczność i kondycję tkanki skórnej.

Nie można także zapominać o znaczeniu aktywności fizycznej, która regularnie praktykowana, oczywiście z odpowiednim dopasowaniem do danej osoby, będzie zwracała wiele korzyści objawiających się lepszą kondycją, dotlenieniem tkanek, mobilnością miednicy, która będzie miała znaczenie w momencie porodu oraz regulacji gospodarki hormonalnej, a także redukcji stresu, który jest czynnikiem silnie towarzyszącym kobietom w trakcie ciąży.Bibliografia:

  1. A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 3, s. 283–286.
  2. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.

Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.