Suplementy na stawy

Ból, sztywność, czy ograniczona ruchomość stawów to dość powszechne problemy, z którymi wbrew pozorom zmagają się nie tylko osoby starsze. Co może pomóc w walce z tego typu objawami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie? Odpowiedzią na to pytanie są odpowiednio dobrane suplementy diety będące uzupełnieniem urozmaiconego jadłospisu, a także innych metod leczenia chorób stawów (leków, fizjoterapii). Sprawdź czym kierować się przy ich wyborze.

 

Suplementy na stawy – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?


Choć w pierwszej chwili wiele osób patrzy na to, jaką cenę ma dany suplement diety, nie powinno być to główne kryterium wyboru. W przypadku tańszych preparatów dobra cena nie zawsze idzie w parze z jakością (choć nie jest to oczywiście regułą, więc dobrze sprawdź skład kupowanego produktu.

W takim razie, na co zwrócić uwagę kupując suplement diety na zdrowe stawy? Istotny jest skład, a także częstotliwość i komfort stosowania danego preparatu.

 

Suplementy na stawy - skład


W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, które polecane są na zdrowe stawy i mocne kości. Bardzo często pojawiają się w nich składniki, takie jak kolagen, glukozamina, witamina C, kwas hialuronowy, kwasy omega-3, siarczan chondroityny, składniki mineralne (np. wapń, magnez) czy wyciągi z roślin (np. z imbiru, kurkumy).

Możesz wybrać zarówno suplement diety bazujący na jednym składniku, jak i kilku. Drugi z wymienionych będzie dobrym wyborem, ponieważ poszczególne składniki uzupełniają się, zapewniając kompleksowe działanie (np. jeden ma właściwości przeciwzapalne, a inny pomaga w regeneracji chrząstki stawowej).

 

 

Poza tym ważne jest nie tylko, jakie składniki zawiera dany produkt, ale w jakich ilościach. Jeśli zawartość składnika aktywnego jest zbyt niska, stosowanie suplementu diety może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego sprawdź, czy choć dany produkt jest reklamowany np. jako źródło kolagenu, faktycznie występuje on w dużych ilościach. Może zdarzyć się tak, że pomimo napisów na opakowaniu, czy reklamy większość składu stanowią składniki uzupełniające (np. witaminy, wyciągi z roślin).

 

Suplementy na stawy, a częstotliwość stosowania


Aby suplement diety działał, powinien mieć nie tylko dobry skład. Na nic zda się długa lista składników o udowodnionym działaniu, jeśli będziesz zapominał o przyjmowaniu suplementu diety. Dlatego wybierz ten, który ułatwi Ci to zadanie. Jeśli jesteś zabiegany, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się tabletki, które przyjmuje się tylko raz dziennie.

Ponadto istotne jest to ile czasu, ma trwać suplementacja, aby przyniosła spodziewane efekty. Jeśli zawartość składników aktywnych jest niska, może być to dłuższy okres.

 

suplementy na stawy

 

Forma suplementu diety


Wolisz łykać tabletki? A może zawsze wolałeś tabletki musujące, które możesz rozpuścić w wodzie? Odpowiedzi na te pytania są z pozoru błahe, ale tak naprawdę mają duże znaczenie. A to dlatego, że odpowiednio dobrana forma suplementu ułatwia jego regularne przyjmowanie, co przekłada się na efektywność suplementacji.

Oprócz tabletek do połykania, czy musujących w sprzedaży dostępne są również:

 • skoncentrowane płyny – taka forma jest nie tylko wygodna, ale sprawia, że składniki suplementu szybko trafiają do wszystkich stawów
 • Iniekcje dostawowe – to zastrzyki, które pozwalają na wprowadzenie danej substancji bezpośrednio do stawu. Ich działanie jest skuteczne, ale mają też pewne wady – są dość bolesne i trzeba je powtarzać.


Pamiętaj o tym, że nawet najlepiej dobrane suplementy na stawy powinny być połączony z urozmaiconą dietą. Poza tym, aby złagodzić uciążliwe dolegliwości, należy unikać innych czynników, które mają negatywny wpływ na stawy (m.in. ich przeciążania w wyniku źle dobranych, zbyt intensywnych ćwiczeń).

Ponadto powinieneś skonsultować swoje problemy z lekarzem. Jeśli okaże się, że ich przyczyną jest choroba (np. zwyrodnienie stawów), konieczne może okazać się także wdrożenie farmakoterapii, czy fizjoterapii.

 

Suplementy na stawy. Jakie wybrać?


Jakie suplementy na stawy wspomogą w poprawie ich kiondycji ? Aby odpowiedzieć na to pytanie, skupmy się na składzie. Oto lista wybranych składników, których warto w nim szukać.

 • Kolagen – to białko, które stanowi podstawowy składnik strukturalny chrząstki stawowej. Dlatego spadek jego poziomu w organizmie przekłada się na gorszą kondycję stawów. Do zmniejszenia syntezy oraz naprawy kolagenu dochodzi już po 30. roku życia. Oznacza to, że preparaty na stawy z kolagenem polecane są nie tylko osobom starszym. Oprócz nich warto szukać tych, które mają w składzie witaminę C oraz wprowadzić do diety produkty będące jej naturalnym źródłem (np. pietruszkę, kalarepę, paprykę, truskawki, porzeczki, cytrusy). To ważne ze względu na to, że jest ona niezbędna do syntezy kolagenu.
 • Witamina D – pochodzi przede wszystkim z syntezy skórnej, do której potrzebne są promienie słoneczne. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych ciężko o to, aby synteza skórna pokryła zapotrzebowanie na witaminę D. W związku z tym warto rozważyć suplementację witaminy D. Jest to składnik niezbędny do wchłaniania wapnia, a także wykazujący działanie przeciwzapalne (co oznacza, że może Ci pomóc w złagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów).
 • Witamina K – często możesz spotkać ją w parze z witaminą D. Dlaczego pojawia się w suplementach na stawy? O tym, że ma na nie pozytywny wpływ, zrobiło się głośno od niedawna. Zaobserwowano, że chroni stawy przed degeneracją i odgrywa ważną rolę w profilaktyce oraz leczeniu osteoporozy.
 • Glukozamina – to podstawowy składnik budulcowy chrząstki stawowej. Jej działanie jest wielokierunkowe. Przyspiesza regenerację chrząstki stawowej, wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także pobudza syntezę kolagenu.
 • Chondroityna – obok opisanej wyżej glukozaminy jest jednym z najczęściej spotykanych składników suplementów diety na stawy. Dzieje się tak nie bez powodu – chondroityna ma działanie przeciwzapalne i wspiera regenerację stawów. Warto przy tym zaznaczyć, że jej przyswajalność zwiększa się, jeśli występuje w połączeniu z wyciągiem z imbiru, czy witaminą C.
  Wyciągi roślinne – w suplementach diety bardzo często występują również składniki roślinne (np. wyciąg z imbiru, kurkumy). Wykazują one działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają złagodzić dolegliwości bólowe.


Niektóre z tych składników występują także w żywności. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoje stawy były zdrowe, zadbaj również o to, aby pozycją obowiązkową codziennej diety były m.in. produkty bogate w witaminę C (świeże warzywa i owoce), witaminę K (np. awokado, brokuły, jarmuż, szpinak, brukselka), witaminę D (np. tłuste ryby morskie), a także antyoksydanty (zalicza się do nich np. witamina E obecna w migdałach, orzechach, olejach roślinnych).

 

suplementy na stawy

 

Ranking: Suplementy na stawy. Poznaj 6 polecanych produktów.


Wybór suplementów diety na stawy jest ogromny. Dlatego, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przedstawiamy ranking polecanych produktów!

 1. HEALTH LABS BeautyMe Kolagen z Witaminą C – to suplement, który zawiera kolagen rybi, a także witaminę C. Weprze nie tylko Twoją skórę, ale także stawy. 
 2. Witamina D3 2000 od "Na Zdrowie" – zawiera 2000 IU witaminy D zamkniętej w łatwych do połknięcia kapsułkach.
 3. Witamina D3 w płynie od "Solgar" – to suplement, który w objętości 0,5 ml zawiera 2500 IU witaminy D. Będzie dobrą propozycją, jeśli zamiast pamiętać o łykaniu kapsułek, wolisz przyjmować witaminę D w płynnej postaci.
 4. OLIMP GOLD OMEGA 3 D3+K2 – zawiera kompleks składników, które pomagają nie tylko na wzmocnienie stawów, ale i zwiększają odporność organizmu oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
 5. OLIMP CHELA-MAG BG+D3 – wyróżnia się unikalnym połączeniem wysoko przyswajalnej formy magnezu z witaminą D, K oraz B6.
 6. Kwas hialuronowy 120 mg od "Solgar" – zawiera składnik, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy pomaga zadbać o dobrą kondycję zarówno skóry, jak i stawów (ponieważ znajduje się m.in. w mazi stawowej i chrząstkach).

To tylko kilka wybranych suplementów diety, które pomogą Ci zadbać o zdrowe stawy. Pamiętaj o tym, że należy połączyć je z urozmaiconą dietą – taką, która pomoże odciążyć stawy poprzez utrzymanie prawidłowej masy ciała, złagodzenie stanów zapalnych i pobudzenie syntezy kolagenu.

Miej na uwadze również fakt, że nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się nie tylko w wyniku urazu, czy procesu starzenia. W związku z tym, że ból, obrzęk, czy sztywność stawów występuje w przebiegu niektórych chorób, dobrze, jeśli zgłosisz się po pomoc do lekarza.

 

Źródła

 1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Farmakoterapia, 2019, 29(11).

 

Paulina Górska
Dietetyk
Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia). Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.