Rogowacenie skóry jest naturalnym procesem, w którym komórki naskórka obumierają i zostają zastąpione nową epidermą. Jednakże czasami możemy zaobserwować zaburzenia cyklu życia komórek, które sprzyjają niewłaściwej keratynizacji i nadmiernemu rogowaceniu skóry. Powierzchnia skóry staje się wówczas przesuszona, swędzi i wygląda nieestetycznie. Co zatem robić, aby załagodzić objawy spowodowane przez nadmierne rogowacenia naskórka i jak mu zapobiegać?
Złuszczanie naskórka
Złuszczanie skóry jest naturalnym i pożądanym procesem. Martwe komórki skóry obumierają i zostają zastąpione przez nowe. Ponadto, złuszczanie skóry tworzy warstwę rogową, która chroni przed nadmierną utratą wody oraz przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak promieniowanie słoneczne.
Naturalny proces złuszczania naskórka trwa około 26-28 dni, choć z wiekiem ten proces może ulegać spowolnieniu. Czasami bywa jednak tak, że skóra łuszczy się szybciej, co prowadzi do nadmiernego rogowacenia skóry. Jest to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i sytuacja, która może zaburzać naturalne funkcje ludzkiej skóry.
Czym jest nadmierne rogowacenie skóry?
O nadmiernym rogowaceniu skóry mówimy w sytuacji, w której martwe komórki naskórka nie ulegają prawidłowemu złuszczeniu i gromadzą się w warstwie rogowej skóry. Nadmierne rogowacenie naskórka sprawia, że skóra staje się grubsza i przesuszona, a przez to jej zdolność do wchłaniania substancji odżywczych (np. z kosmetyków pielęgnacyjnych) jest ograniczona.
Ponadto, przy nadmiernym rogowaceniu i przesuszeniu pojawiać się mogą podrażnienia, gromadzić zanieczyszczenia, a sama skóra może piec lub swędzieć. Zrogowaciała skóra jest nieprzyjemna i szorstka w dotyku oraz mogą jej towarzyszyć pęknięcia, złogi, odciski lub modzele (szczególnie na stopach). U niektórych osób rogowacenie skóry ulega nasileniu w miesiącach zimowych. Przyczyną bywa suche powietrze w ogrzewanych zimą pomieszczeniach.
Nadmierne rogowacenie zazwyczaj pojawia się na piętach, łokciach lub na kolanach. Czasami jednak może obejmować większe partie ciała. Szczególnym typem przypadłości jest rogowacenie skóry na twarzy i nazywa się je "rogowaceniem okołomieszkowym".
Nadmierne rogowacenie skóry - przyczyny
Przyczyną tworzenia się zrogowaceń naskórka przeważnie jest nieprawidłowa pielęgnacja. Zaburzenie prawidłowej pracy komórek skóry wynika z błędów podczas mycia ciała: w przypadku wrażliwej skóry nie są wskazane długie, gorące kąpiele. Na suchość często skarżą się też osoby pomijające etap nawilżania skóry po kąpieli lub nadużywające peelingów. Choć te są oczywiście pożyteczne, to jednak należy zachować właściwą częstotliwość ich stosowania.
Czasami przesuszenia i przebarwienia na skórze wynikają także z zastosowania kosmetyku, którego składnik okazał się drażniący. Jeśli po aplikacji kremu lub innego preparatu odczuwasz pieczenie lub zauważasz zaczerwienienie na skórze - lepiej odstaw dany produkt.
Atopowe zapalenie skóry a rogowacenie
Występowaniu nadmiernego przesuszenia i rogowacenia skóry sprzyjają niektóre choroby i schorzenia, jak np. atopowe zapalenie skóry. Osoby cierpiące na AZS często zauważają także objawy rogowacenia okołomieszkowego. Aby objawy nie ulegały nasileniu, należy tym bardziej dbać o właściwą pielęgnację skóry lub nawet skonsultować ją z dermatologiem.
Zapalenie mieszków włosowych a rogowacenie
Zapalenie okołomieszkowe najczęściej kojarzone jest z rogowaceniem skóry twarzy, może jednak obejmować inne części ciała. Rogowacenie okołomieszkowe może prowadzić do blokowania ujścia mieszków włosowych i wystąpienia czopów ropnych, które w zaawansowanych przypadkach wymagają leczenia.
Nadmierne rogowacenie skóry twarzy jest także problemem estetycznym. Na szczęście w większości przypadków zrogowacenia można zwalczać domowymi sposobami, zaopatrując się w jakościowe dermokosmetyki pielęgnacyjne do twarzy.
Co na rogowacenie skóry?
Jeśli borykasz się z problemem rogowacenia skóry, to zadbaj o właściwą pielęgnację. Nawilżaj naskórek przy każdej możliwej okazji (a na pewno po każdej kąpieli). Warto sięgnąć po dobrej jakości preparaty, które nie tylko nawilżają, ale także wzmacniają warstwę ochronną, naturalnie występującą w skórze (jak np. Kojący Balsam Emolientowy BIODERMA ATODERM INTENSIVE BAUME).
Osoby dotknięte problemem rogowacenia skóry powinny także unikać zbyt długich kąpieli i unikać kosmetyków mogących podrażnić naskórek. Dlatego zawsze podczas prac porządkowych w domu lub mycia naczyń stosuj rękawice ochronne! Jeśli zrogowacenia są duże, piekące i bolesne, a domowe sposoby zawodzą to warto skonsultować się z lekarzem - być może trzeba wdrożyć bardziej zaawansowane leczenie.
[product id="1051,1052,1053,1187,2845"]
Ciekawostka
Skóra człowieka jest bardziej złożonym organem niż mogłoby się wydawać! Skóra może mieć grubość nawet 4 mm i składa się ona z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Całkowita powierzchnia skóry na ciele człowieka wynosi zazwyczaj od 1,5 - 2m. Z kolei waga skóry dorosłego człowieka może wynosić nawet 20 kg! Skóra chroni nas przed wpływem czynników zewnętrznych i czynników chorobotwórczych, a także pełni niezwykle istotną rolę w procesie termoizolacji całego organizmu! Dlatego piękna, gładka skóra to nie tylko zaleta estetyczna, ale także oznaka zdrowia!