Moda na męskie brody powróciła kilka lat temu i solidnie utrzymuje swoją pozycję. Panowie chętnie przestają "walczyć z naturą", a zamiast maszynki do golenia wybierają akcesoria i kosmetyki, które pomagają utrzymać ich zarost w nienagannej kondycji. Czy Ty również zapuszczasz zarost i zastanawiasz się jak właściwie pielęgnować brodę? Chcesz poprawić wygląd Twojego zarostu? W takim razie zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Pielęgnacja brody w XXI wieku
W przeszłości moda na brodę pojawiała się i mijała. W ostatnich latach przeżywa ona jednak rozkwit i nic się nie zapowiada, aby miało się to ku końcowi! Wielu mężczyzn woli siebie w "nieogolonej wersji". Nie da się także ukryć, że zarost - jako ekskluzywny atrybut męskości - podoba się także kobietom. Klucz jest tylko jeden - podobająca się broda to zadbana broda. Dlatego w XXI wieku, poza samą modą, znaleźć możemy liczne metody i akcesoria do pielęgnacji brody, a prawdziwy samiec nie boi się chwycić za prawdziwie męskie kosmetyki!
W jaki sposób dbać o brodę, aby wyglądała schludnie i estetycznie? Są sposoby, których każdy aspirujący brodacz powinien się nauczyć. A do wykonania tych rytuałów potrzebny będzie zestaw minimum kosmetyków i akcesoriów.
Sprawdź jak przebiega pielęgnacja brody, krok po kroku.
Co do mycia brody?
Pielęgnacja brody powinna się zaczynać od jej mycia. Mogłoby się wydawać, że czyszczenie zarostu (zwłaszcza tego bardziej imponującego) to rzecz oczywista. W końcu gęsty zarost każdego dnia zbiera zanieczyszczenia (albo nawet i resztki jedzenia), co nie sprzyja ani dobrej prezencji, ani tym bardziej higienie. Tymczasem wcale nie jest to tak oczywista sprawa, a pierwszym poważnym dylematem może być, chociażby to, jak często myć brodę.
Nierzadko słyszymy od barbera, że brodę należy myć dedykowanym szamponem lub żelem raz na 2-3 dni. I owszem, u wielu brodaczy taki harmonogram rutyny się sprawdzi. Są jednak wyjątki od reguły. Częstotliwość można zmniejszyć w przypadku brody i skóry suchej. Zbyt częste oczyszczanie mogłoby tę suchość wzmagać, a co za tym idzie - zaogniać także podrażnienia. Z kolei u niektórych osób utrzymanie dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu będzie wymagało częstszego mycia - szczególnie u aktywnych facetów.
A jak dbać o zarost i czym go czyścić? Prawdą jest, że do pielęgnacji brody należy używać odpowiednich kosmetyków. Nie żałuj zatem monet i kup ten specjalny szampon do zarostu lub żel do brody. Włos na Twojej brodzie będzie Ci wdzięczny.
P.S. Tym samym szamponem możesz myć także wąsy!
Kosmetyki do pielęgnacji brody
Jak pielęgnować brodę, aby wyglądała imponująco? Pielęgnacja brody wymaga wyposażenia się w kilka niezbędnych kosmetyków:
Olejek do brody - to praktycznie podstawowy produkt do pielęgnacji brody. Pełni on rolę jednoczesnego stylizatora i odżywki. Utrzymuje włoski w odpowiedniej kondycji, dbając o zachowanie prawidłowego poziomu nawilżenia brody i skóry twarzy. Olejki to prawdziwe must have, jeśli masz długie i gęste włosy, choć krótka broda też go polubi.
Jak używać olejku do brody? Wystarczy to robić raz dziennie, najlepiej po umyciu. Kilka kropli olejku rozetrzyj w dłoniach i wetrzyj w zarost, nadając jednocześnie odpowiedni kształt brodzie. A jaki kosmetyk najlepiej stosować? Osobiście polecamy Olejek do brody Doberman. Jego skład jest optymalnie dopasowany do potrzeb męskiej brody!
Kremy i balsamy do brody - kolejnym obowiązkowym kosmetykiem do pielęgnacji brody jest krem/balsam do brody. Balsam to kolejny produkt, który jednocześnie pielęgnuje i stylizuje zarost. Balsam łagodzi podrażnienia oraz zwiększa elastyczność włosów i przywraca ich blask. Dzięki temu podczas stylizacji brody łatwiej jest osiągnąć oczekiwany efekt i nadać jej kształt. Wosk nada się również do pielęgnacji wąsów.
Warto wybierać pomady o naturalnych składnikach - najlepiej działają one na strukturę włosów i nie podrażniają skóry. A jak pielęgnować brodę z wykorzystaniem balsamu? Jeśli masz krótki zarost, możesz wybrać, czy wolisz krem, czy olejek. Jeśli z kolei jesteś facetem z dłuższą brodą, to stosuj obydwa produkty, a balsam nałóż podczas porannej pielęgnacji, zanim zastosujesz olejek.
[product id="6546,5528,4592,6550,6885"]
Narzędzia do pielęgnacji zarostu
Pielęgnacja zarostu z pomocą kosmetyków to jedno. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak układać brodę i ją przycinać.
Jak czesać brodę? Czesanie brody pozwala nie tylko utrzymać włosy w czystości. Z pomocą szczotki można także nadać brodzie oczekiwany kształt, a także usunąć pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych lub drobne zanieczyszczenia.
Najlepsza do czesania jest szczotka z syntetycznego lub naturalnego włosia dzika. Idealnie sprawdza się ona do twardego typu włosów na brodzie. Czesanie poprawia także ukrwienie, dzięki czemu włoski rosną szybciej. Bardzo dobrym i jednocześnie niedrogim narzędziem do czesania brody jest, chociażby Beard Brush szczotka do brody z syntetycznego włosia dzika.
Włosy na głowie przycinasz u fryzjera. Również zarost potrzebuje czasem cięcia - pomaga to utrzymać włosie w dobrej kondycji oraz nadać optymalny kształt brody. A zatem, aby dbać o brodę, konieczne jest regularne przycinanie. Idealnie nada się do tego elektryczny trymer.
Oczywiście, jeśli nie czujesz się pewnie w jego obsłudze lub nie wiesz, jak optymalnie dopasować zarost do kształtu twarzy - nie wahaj się odwiedzić barbera. Nie tylko optymalnie dobierze on kształt brody, ale także oceni jej kondycję oraz szczegółowo podpowie, jak dbać o zarost. Prawdopodobnie, gdy już będziesz wiedział jaki styl brody Ci odpowiada, z czasem nie będziesz bał się samodzielnie chwycić za trymer!
Nie zapomnij o pielęgnacji skóry twarzy!
Elementem pielęgnacji zarostu jest także pielęgnacja twarzy! Pamiętaj o jej regularnym oczyszczaniu, nawilżaniu, a także o peelingach - usuwanie martwego naskórka pozwala usunąć nadmiar sebum (a nikt nie chce mieć tłustej warstwy na twarzy), a nawet przyspiesza wzrost włosów na brodzie.
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
To już ostatnia porada pielęgnacyjna. Prawidłowe nawadnianie organizmu pozwala utrzymać wszystkie jego części w dobrej kondycji. Jeśli pragniesz kompleksowo zadbać o swoją brodę, to obowiązkowo pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody oraz o zbilansowanej diecie. Uwierz, gdy ciało jest zdrowe to widać to także po skórze, włosach i brodzie!
Ciekawostka
Pierwsi barberzy (nazywani "golibrodami") pojawili się w Starożytnym Rzymie około V w. p. n. e. Wynikało to z powszechnie panującej mody na gładkie i ogolone męskie twarze. Brak brody miał wówczas nie tylko wymiar estetyczny, ale i higieniczny - mycie brody nie było w dawnych czasach tak oczywiste. Aby zachęcić Rzymian do wizyt u starożytnego barbera wprowadzono podatek od brody, którego wysokość zależała od statusu majątkowego brodacza. Kary za zwlekanie z zapłatą podatku były dotkliwe i mogły skończyć się wyrwaniem brody. Czy to zadziałało? Chyba nie do końca, bo po upadku Cesarstwa Rzymskiego moda na groźne, męskie brody bardzo szybko powróciła...