Katar u niemowlaka to jedno z wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się rodzice. Na szczęście nie trzeba panikować - w większości przypadków katar u dziecka nie jest powodem do niepokoju, a zatkany nosek można wyleczyć domowymi sposobami! Jednym z nich są, chociażby inhalacje dla dzieci. Chcesz poznać sposoby na katar u niemowlaka? W takim razie zapraszamy do lektury!
Przyczyny kataru - infekcje wirusowe
Zatkany nos, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, utrudnione zasypianie... Infekcja nosa i górnych dróg oddechowych nie jest przyjemna ani dla dziecka, ani dla rodziców. Zwłaszcza że dzieci do 1 roku życia oddychają tylko przez nos!
Najczęstszą przyczyną kataru zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci są zakażenia wirusowe. Rzadziej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną lub sytuacją, w której niepokojące objawy wywołuje np. alergia pokarmowa, zanieczyszczone powietrze lub wrodzone defekty związane z budową górnych dróg oddechowych.
Katar wirusowy, powodujący zapalenie zatok może generować różne objawy, choć zazwyczaj pierwszym z nich jest przezroczysta wydzielina z nosa. Dziecko może mieć niewielki obrzęk błony śluzowej lub cierpieć na całkowitą niedrożność nosa. Możliwe także, że katar spowoduje odpływanie wydzieliny do gardła i skończy się kaszlem lub gorączką. Dziecko może także cierpieć na alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny. Reakcje alergiczne może wywoływać sierść zwierząt czy pyłki roślin.
Jedno jest pewne - maluch z zatkanym nosem ma trudności ze snem, jest marudny i czasami nawet odmawia jedzenia. Dlatego warto poznać sposoby, którymi przyniesiesz ulgę dziecku i zapewnisz mu regenerujący, spokojny sen.
Jak leczyć katar u niemowlaka
Co na katar dla dziecka? O ile katar bakteryjny może wymagać podania antybiotyków, o tyle leczenie kataru wirusowego może opierać się o "domowe sposoby". Jednym z nich są inhalacje na zatoki dla dzieci:
-
Z czego inhalacje na katar dla dziecka będą najlepsze? Zalegającą w nosku wydzielinę rozrzedzić można inhalacjami z kilku kropel soli fizjologicznej. Olejki eteryczne nie są zalecane u małych dzieci. Inhalacje można przeprowadzać u dzieci od 12 miesiąca życia.
-
Ile razy dziennie inhalacje z soli fizjologicznej będą wskazane u niemowlaka? Inhalacje na katar u dziecka można powtarzać 2-3 razy dziennie. Każda z serii powinna trwać 5-10 minut.
-
Jak inhalować dziecko, aby zabieg był skuteczny? Najlepiej skorzystać z inhalatora. U dzieci do 3 roku życia lepiej wybrać model wyposażony w maseczkę, która wygodnie przylega do twarzy dziecka i ułatwia całą procedurę (dobrym przykładem może być Inhalator pneumatyczno-tłokowy FLAEM NEBAID LINE UP).
-
Ile dni można robić inhalacje z soli fizjologicznej? Optymalny okres to 5-7 dni. Po tym czasie katar u niemowlaka powinien ustąpić.
Warto wyposażyć się także w aspirator do nosa. Z pomocą aspiratora można odciągnąć zalegającą wydzielinę i oczyścić kanały nosowe. Przynosi to chwilową ulgę. Małe dzieci najlepiej tolerują aspiratory elektryczne (np. Aspirator Do Nosa BRAUN BNA 100), które działają szybko i nie podrażniają delikatnej błony śluzowej nosa.
Pamiętaj, że suche powietrze w pomieszczeniu może nasilać objawy. Wskazane jest zatem nawilżanie powietrza oraz regularne wietrzenie pokoju. Czasami już to może pomóc dziecku! Jeśli boisz się, że Twój maluch źle zniesie powiew zimna, to przenieś dziecko na chwilę do innego pomieszczenia, a pokój, w którym przebywa, poddaj solidnemu wietrzeniu. Gdy pogoda dopisze, a dziecko poczuje się lepiej, zadbaj o przebywanie na świeżym powietrzu.
Układając chore dziecko do snu, pamiętaj także, aby jego główka zawsze znajdowała się powyżej jego klatki piersiowej. Takie ułożenie sprawi, że zalegająca wydzielina będzie mniej dokuczliwa podczas nocnego wypoczynku. Możesz odpowiednio ułożyć niemowlaka na poduszkach lub podłożyć coś pod nogi łóżeczka, aby "wymusić" wskazaną pozycję.
[product id="1696,627,628"]
Nieleczony katar u niemowlaka
Katar u niemowlaka nie powinien powodować paniki u rodziców, nie oznacza to jednak, że można go lekceważyć! Nieleczony katar może bowiem przerodzić się w szereg innych poważnych chorób, jak np. zapalenie płuc.
Pamiętaj, że nieleczony katar sprzyja przeniknięciu złośliwych bakterii do pozostałej części dróg oddechowych i może prowadzić np. do zapalenia ucha środkowego. Wizyta u pediatry konieczna jest, jeśli zauważysz, że katar u Twojego dziecka ma charakter nawracający lub objawy infekcji ulegają nasileniu.
Ciekawostka
Katar może pojawiać się, gdy jesteśmy zdrowi. I tyczy się to zarówno małych dzieci, jak i dorosłych. "Reakcję kataropodobną" możemy zaobserwować chociażby w momencie nagłej zmiany temperatury otoczenia. W przypadku organizmu dziecka katar pojawia się także razem z ząbkowaniem i nie stanowi osobnej infekcji. Nieżyt nosa i zatkanie dróg oddechowych może także wynikać z tego, ze powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Warto wówczas stosować nawilżacze powietrza lub powiesić wilgotny ręcznik na kaloryferze.