zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy wraz z wiekiem. Są powiązane z mimiką twarzy i powstają naturalnie. Są związane z pracą mięśni, które są odpowiedzialne za mimikę twarzy. W efekcie pracy tych mięśni dochodzi do powstania linii o charakterystycznym kształcie. W obrębie twarzy zwykle pojawiają się na czole, w kącikach oczu, nad ustami lub pomiędzy brwiami. Zwykle są pierwszymi zmarszczkami na naszej skórze. Występują szczególnie u osób o silnej mimice.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jak powstają zmarszczki mimiczne,
 • czy jesteśmy na nie skazani,
 • jakie są sposoby na zapobieganie zmarszczkom mimicznym.


Zmarszczki mimiczne - jak powstają?


Zmarszczki mimiczne powstają zazwyczaj jako pierwsze i są skutkiem ruchów wykonywanych przez nasze mięśnie twarzy. Mięśnie twarzy odpowiadają za ukazywanie naszych emocji. Skóra naturalnie marszczy się i układa w chwili zaskoczenia, strachu lub śmiechu. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą występować na naszej twarzy już w okolicach 25. roku życia. W pierwszym etapie zmarszczki mimiczne pojawiają się i znikają, zależnie od mimiki twarzy. Wraz z upływem czasu, gdy w naszej skórze zmniejsza się ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, traci ona elastyczność, a zmarszczki mimiczne stają się utrwalone.

Najczęściej spotykane zmarszczki mimiczne to:

 • zmarszczki na czole,
 • zmarszczki mimiczne wokół ust,
 • bruzdy nosowo wargowe,
 • kurze łapki,
 • zmarszczki mimiczne w okolicy oczu,
 • zmarszczki między brwiami.

Zmarszczki mimiczne powstają przez codzienną mimikę twarzy. Zostają jednak utrwalone dopiero, wtedy kiedy skóra traci sprężystość i elastyczność w wyniku zmniejszenia się ilości kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Takie zmarszczki sprawiają, że na twarzy na stałe zostają utrwalone emocje: w zależności od lokalizacji warunkują smutny, zdenerwowany lub wesoły wyraz twarzy.

 

zamrszczki mimiczne

 

Zmarszczki mimiczne — czy jesteśmy na nie skazani?


Zmarszczki mimiczne na twarzy są naturalnym etapem i powstają na skutek pracy mięśni. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zlikwidować zmarszczki mimiczne. W przypadku płytkich zmarszczek łatwiej osiągnąć efekty pielęgnacją domową. Istnieją jednak inne sposoby, które pomogą zniwelować utrwalone, głębsze zmarszczki mimiczne. Lekarz medycyny estetycznej pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację lub wykonać taki zabieg, który sprawi, że zmarszczki zostaną znacznie spłycone.

Mimo że zmarszczki mimiczne świadczą o upływającym czasie, pozwalają pokazywać naturalne emocje. Jeśli jednak sprawiają dyskomfort, warto rozważyć odpowiednią terapię, która pozwoli się ich pozbyć lub zminimalizować ich głębokość. Jedno jest pewne- problem zmarszczek mimicznych dotyka każdego, ponieważ mięśnie naszej twarzy naturalnie układają się w zależności od przeżywanych emocji. Jak wiadomo- w życiu towarzyszy nam wiele różnych emocji, a to wszystko przyczynia się do mimowolnego powstawania zmarszczek mimicznych. Powstawanie zmarszczek mimicznych może być spowodowane przez uwarunkowania genetyczne.

 

 

Na szczęście możemy opóźnić procesy starzenia, korzystając z odpowiednich preparatów oraz zabiegów medycyny estetycznej. Aby
nie być skazanym
na zmarszczki mimiczne, warto włączyć do pielęgnacji kremy przeciwzmarszczkowe zawierające w składzie
substancje, które wpływają na pobudzenie
produkcji kolagenu. To pozwoli odzyskać jędrność i elastyczność skóry. Pomocne będą preparaty, które zawierają w składzie takie składniki aktywne jak: retinol, witamina c, kwasy AHA, BHA i PHA oraz inne, stymulujące produkcję kolagenu i działające antyoksydacyjnie substancje.

 

 

Istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają niwelować zmarszczki mimiczne wokół ust, oczu, na czole lub pomiędzy brwiami. Zalicza się do nich: laser frakcyjny, zastosowanie toksyny botulinowej, wypełnianie kwasem hialuronowym, peelingi chemiczne.

Doskonałym wyborem dla osób preferujących naturalne sposoby będzie masaż twarzy. Aktualnie istnieje wiele liftingujących typów masaży, które pozwalają intensywnie rozmasować zmarszczki mimiczne. Stosowane regularnie przynoszą spektakularne efekty. Szczególnie efektywny jest masaż Kobido.

 

Zmarszczki mimiczne: 5 sposobów na ich zapobieganie.

 1. Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy to składnik budulcowy, który naturalnie występuje we wszystkich organizmach żywych. Stanowi podstawową strukturę skóry właściwej. W największej ilości występuje w warstwie brodawkowej oraz pomiędzy włóknami kolagenowymi i sprężystymi, dzięki czemu zapewnia skórze elastyczność i jędrność. W przypadku zmarszczek mimicznych zalecane jest ostrzykiwanie kwasem hialuronowym miejsc dotkniętych tym problemem. Kwas ten pomaga spłycić zmarszczki. Zaleca się stosowanie kwasu wraz z toksyną botulinową, ponieważ kwas wypełnia, a toksyna poraża mięśnie odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne. Pierwsze efekty po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym widać natychmiast. Wypełnienie kwasem hialuronowym utrzymuje się od 9 do 36 miesięcy. Pod oczami zazwyczaj od 12 do 36 miesięcy, na twarzy od 12 do 18 miesięcy, a w okolicach ust od 9 do 18 miesięcy. Czas, przez jaki wypełnienie kwasem hialuronowym się utrzyma, zależy od uwarunkowań danego organizm

zmarszczki mimiczne

2. Botoks

Toksyna botulinowa poraża mięśnie, blokując przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W efekcie prowadzi do rozluźnienia mięśni w miejscu wstrzyknięcia. Przy użyciu botoksu można efektywnie zniwelować zmarszczki mimiczne. Efekt nie jest trwały, zabieg należy powtarzać w zależności od organizmu, zwykle co kilka miesięcy. Zabieg najlepiej wykonać u lekarza medycyny estetycznej, ponieważ źle przeprowadzone ostrzykiwanie toksyną botulinową może porazić niewłaściwe mięśnie. Istnieje jednak wiele profesjonalnych gabinetów, gdzie zabieg ten jest przeprowadzany bezpiecznie. Botoks ogranicza mimikę twarzy.

3. Retinol

Możesz skorzystać z zabiegów z użyciem retinolu w gabinecie kosmetologicznym lub wprowadzić go do pielęgnacji domowej. Retinol wpływa na syntezę kolagenu, w efekcie zwiększając napięcie skóry. To świetna substancja przeciwstarzeniowa, która przynosi duże efekty. Terapię najlepiej zacząć od możliwie najniższych stężeń. Należy zbudować tolerancję na retinol. Jest to silna substancja, która nieprawidłowo stosowana może prowadzić do znacznego podrażnienia skóry. Jednak używana z umiarem, przynosi świetne efekty. Podczas terapii retinolem konieczne jest używanie filtrów przeciwsłonecznych.

 

 

4. Kwasy AHA, BHA, PHA

Kwasy wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, zwiększając jędrność skóry. Są częstym składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych. Popularne kwasy stosowane w terapii zmarszczek mimicznych to: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy. Stosowane regularnie, złuszczają naskórek, stymulują syntezę kolagenu, a w efekcie przyczyniają się do spłycenia zmarszczek mimicznych. Podczas stosowania kwasów należy używać filtrów przeciwsłonecznych.

 

5. Masaż twarzy

Masaż twarzy to naturalny i efektywny sposób na pozbycie się zmarszczek mimicznych. Polecamy szczególnie masaż Kobido lub inne liftingujące masaże. To krok, który warto włączyć do codziennej pielęgnacyjnej rutyny. Masaż twarzy przyczyni się do spłycenia zmarszczek oraz rozluźni spięte mięśnie twarzy. Połączony z odpowiednią pielęgnacją opartą na retinolu lub kwasach przyniesie efekty. W przypadku, kiedy korzystałaś z zabiegu medycyny estetycznej takiego jak botoks lub ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, koniecznie skonsultuj z lekarzem czy możesz jednocześnie stosować masaż twarzy.

 

zmarszczki mimiczne

 

Podsumowanie


Zmarszczki mimiczne naturalnie pojawiają się wraz z wiekiem. To zwykle pierwsze zmarszczki, które zauważysz na swojej twarzy. Powstają w wyniku pracy mięśni i mimiki twarzy. Pokazują emocje, które Ci towarzyszyły. Z początku widoczne są jedynie przy konkretnej mimice. Z czasem, kiedy poziom kolagenu i elastyny w skórze spada i traci ona elastyczność, zmarszczki mimiczne zostają utrwalone. Wyróżnia się wiele efektywnych metod niwelowania zmarszczek mimicznych. Możesz skorzystać zarówno z zabiegów medycyny estetycznej, jak również postawić na skuteczną, domową pielęgnację.


Bibliografia

 1. Kołodziejczak Anna, Kosmetologia Tom 1., 2019.
 2. Zejfer Agata, Kompleksowa terapia problemów skórnych, 2022.

Paulina Górska 
Dietetyk
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia). Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.