Witamina C na twarz

Witamina C cieszy się dużą popularnością w okresie jesienno-zimowym, gdy zaczyna się tzw. sezon grypowy. Jako składnik wzmacniający odporność zmniejsza ryzyko infekcji. Jednak na tym nie kończą się cenne właściwości witaminy C. Ma ona również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Sprawdź jak wprowadzić ją do codziennej pielęgnacji skóry i komu szczególnie poleca się kosmetyki z witaminą C.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • dlaczego witamina C znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce,
 • jakie właściwości ma witamina C,
 • komu polecane są kosmetyki z witaminą C,
 • czym kierować się przy wyborze kosmetyków zawierających witaminę C.

Witamina C na twarz

Witamina C i jej zastosowanie w kosmetyce


Witamina C (inaczej kwas askorbinowy) spełnia wiele ważnych funkcji. Niestety organizm ludzki nie jest zdolny do jej syntezy. Dlatego witamina C musi być dostarczana z zewnątrz, w postaci żywności, suplementów diety, a także kosmetyków.

Twój organizm potrzebuje jej do:

 • prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów,
 • sprawnego działania układu immunologicznego,
 • syntezy hormonów i neuroprzekaźników,
 • wchłaniania żelaza (dlatego zwróć uwagę na produkty w nią bogate, jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską).

A jakie zastosowanie ma witamina C na twarz? Jest to składnik, który stymuluje syntezę kolagenu – białka, które jest składnikiem budulcowym skóry (a także naczyń krwionośnych, rogówki oka, chrząstek, kości, zębów, ścięgien). Nie bez powodu jest nazywany "białkiem młodości" – dzięki niemu skóra jest gładka i elastyczna. Niestety, wraz z upływem lat, tempo produkcji kolagenu spada, co przekłada się na gorszą kondycję skóry dojrzałej. Ze względu na to stosowanie kosmetyków z kolagenem i kwasem askorbinowym poleca się w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się oznak starzenia skóry.

 

Witamina C na twarz znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce również ze względu na to, że chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W pewnych ilościach powstają one wewnątrz organizmu i uczestniczą m.in. w odpowiedzi immunologicznej). Jednak problem pojawia się, gdy pod wpływem stresu, niezdrowej diety, zanieczyszczenia powietrza i innych czynników, ilość wolnych rodników staje się zbyt duża. Prowadzi to do przyspieszenia procesu starzenia, a także zwiększenia ryzyka chorób (m.in. nowotworów, miażdżycy). Aby temu zapobiec, należy stosować witaminę C w formie kosmetyków i spożywać produkty w nią bogate. A to dlatego, że kwas askorbinowy ma właściwości antyoksydacyjne i pomaga zapobiec negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego.

 

 

Witaminę C zaleca się nie tylko ze względu na to, że jest tzw. witaminą młodości i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Kwas askorbinowy jest znany również z tego, że rozjaśnia przebarwienia. Dlatego, jeśli zmagasz się z tymi, które powstały na skutek promieni słonecznych, trądziku, czy innych zmian skórnych, rozważ kurację witaminą C.

Stosowanie witaminy C na twarz polecane jest również w przypadku cery trądzikowej. To dlatego, że kwas askorbinowy wykazuje właściwości przeciwzapalne. Ponadto tak jak wspomniano witamina C obecna w kosmetykach przeciwtrądzikowych, rozjaśnia przebarwienia po trądziku.

Witamina C pomaga również uszczelnić naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko ich pękania. Jest to ważna informacja, jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym, rumieniem lub masz cerę naczynkową.

Na koniec, warto wspomnieć również o tym, że kosmetyki z witaminą C wzmacniają działanie tych, które mają filtry przeciwsłoneczne. Dzięki temu chronią przed fotostarzeniem się skóry i są polecane w okresie letnim.

 

Witamina C na twarz – jak wprowadzić ją do codziennej pielęgnacji?


Skoro wiesz już, że witamina C spowalnia procesy starzenia, rozjaśnia przebarwienia, a także polecana jest w przypadku cery tłustej i naczynkowej, czas na garść informacji praktycznych.

Jak wprowadzić witaminę C do codziennej pielęgnacji? Do wyboru masz różne kosmetyki z witaminą C: toniki, kremy (do twarzy i pod oczy), a także serum. Wybierając konkretny produkt, zwróć uwagę również na formę witaminy C.

 • Kwas askorbinowy – to najczystsza, aktywna forma witaminy C. Charakteryzuje się wysoką skutecznością. Niestety jest zarazem bardzo niestabilna, a to oznacza, że jej efektywność zmniejsza się pod wpływem wysokiej temperatury, tlenu i światła. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na zakup kosmetyków z kwasem askorbinowym (najczęściej występuje w formie serum lub ampułek) postaraj się zużyć je jak najszybciej. Poza tym pamiętaj, że witamina C w takiej formie może podrażniać skórę wrażliwą.
 • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (MAP) – to stabilniejsza forma, która trudniej przenika w głębsze warstwy skóry. W związku z tym wykazuje słabsze działanie antyoksydacyjne i mniej skutecznie hamuje powstawanie zmarszczek. Z drugiej strony jej zaletą jest to, że nie podrażnia skóry tak jak czysta forma witaminy C. Dlatego polecana jest również posiadaczkom cery wrażliwej.
 • Sól sodowa fosforanu askorbylu (SAP) – to pochodna witaminy C, która zawiera sód oraz resztę fosforową. Wykazuje podobne właściwości do wspomnianej wyżej soli magnezowej, ale dodatkowo ma właściwości antybakteryjne. W związku z tym zwróć uwagę na kosmetyki z jej dodatkiem, jeśli masz cerę trądzikową. Niestety sól sodowa ma zasadniczą wadę – choć jest łagodna i nie wywołuje podrażnień, to z trudnością przenika w głąb skóry.
 • Etylowy kwas askorbinowy – jest to bardzo stabilna forma witaminy C, która z łatwością przenika w głębsze warstwy naskórka. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery problematycznej. Jej zaletą jest również to, że nawet w wysokich stężeniach nie powoduje podrażnień skóry.
 • Glukozyd askorbylu – wnika w głębsze warstwy skóry (może przeniknąć nawet do skóry właściwej). Polecany jest w pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ uczestniczy w syntezie kolagenu.
  To nie wszystkie formy witaminy C, które znajdziesz w kosmetykach. Wśród innych wymienia się palmitynian askorbylu, a także tetraizopalmitynian askorbylu.

Która z wymienionych form witaminy C będzie dla Ciebie najlepsza? Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia, pracujesz przy komputerze i zauważyłaś, że Twojej cerze brakuje blasku, sięgnij po kosmetyki z glukozydem askorbylu, MAP lub SAP. Z kolei, jeśli szukasz kosmetyku, który spłyca zmarszczki, wybierz ten, który ma w składzie tetraizopalmitynian askorbylu.

Wybrałaś już odpowiedni kosmetyk? W takim razie czas odpowiedzieć na kolejne pytanie – jak włączyć go do codziennej pielęgnacji? Zależy to od stężenia witaminy C. Jeśli jest niskie, stosuj kosmetyk rano i wieczorem. A jeśli jest odwrotnie, nakładaj go na twarz na noc.

Za jeden z najlepszych kosmetyków, który pomaga zachować młodą skórę, rozjaśnić przebarwienia itd. uważa się serum. Dlatego, nawet jeśli masz już w swojej kosmetyczce tonik, czy krem z witaminą C warto dodać go do kolekcji.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie serum w godzinach porannych, nałóż je dopiero po dokładnym oczyszczeniu skóry (ale jeszcze przed kremem).

 

Witamina c na twarz

Witamina C na twarz – prawidłowe stężenie i produkty, które pomogą uzyskać Ci promienną cerę


Oprócz wyboru odpowiedniej formy witaminy C ważne jest również stężenie, w jakim występuje. W przypadku czystej witaminy C postaw na wysokie stężenia (15-30%), dzięki którym szybko przywrócisz skórze blask np. przed ważnym wyjściem.

Z kolei, jeśli zdecydujesz się na kosmetyki z solą magnezową fosforanu askorbylu, szukaj tych, w których związek ten występuje w stężeniu wyższym niż 10%. To ważne, ponieważ dopiero przy tych wartościach, witamina C rozjaśnia przebarwienia i neutralizuje wolne rodniki.

W przypadku SAP możesz wybrać kosmetyki, w których witamina C występuje w niższych stężeniach. SAP wykazuje działanie antybakteryjne przy stężeniu 1-2%.

Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach, łącz witaminę C z innymi składnikami, które zwiększają jej skuteczność. Zalicza się do nich m.in. witaminę E, rutynę, resweratrol oraz kwas hialuronowy.

 


Podsumowanie


Witamina C najczęściej kojarzona jest ze składnikiem, który pomaga w trakcie przeziębienia. Nie należy jednak zapominać o jej pozytywnym wpływie na skórę. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, a także fakt, że rozjaśnia przebarwienia, stosuj kosmetyki z witaminą C, jeśli chcesz cieszyć się promienną skórą bez oznak starzenia!

 

 

Bibliografia:

 1. Janda K, Kasprzak M, Wolska J. Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pom J Life Sci. 2015;61(4):419–425.
 2. Kilian-Pięta E. Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie. Kosmetologia Estetyczna. 2019;1(8):25-30.
 3. Telang PS. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013;4(2):143-146.
 4. Zuchowski A, Nowicka-Zuchowska A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce. 2019;29(11): 342-343.

 

Paulina Górska
Dietetyk
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia). Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.