
Każda cera jest inna i wymaga właściwego dbania. Aby odpowiednio dbać o swoją skórę, warto, jest poznać jej typ i pod niego ukierunkować pielęgnację. Wyróżniamy kilka głównych typów cer, które mają swoje cechy charakterystyczne.
Z tego tekstu dowiesz się:
- dlaczego każda skóra się od siebie różni,
- jakie są typy cery,
- jak rozpoznać swój typ cery.
Typy cery, czyli dlaczego każda cera się od siebie różni?
Każda cera jest inna, warto mieć tego świadomość. Typ cery określa to, jak powinniśmy o nią dbać. Dlaczego wyróżniamy tyle typów cery? Uwarunkowane jest to:
- aktywnością gruczołów łojowych- tłuste cery mają bardziej aktywne gruczoły łojowe, co wpływa na nadprodukcję sebum, a w efekcie
- powstawanie zaskórników i wykwitów skórnych,
- barierą ochronną skóry- zaburzona bariera znacząco wpływa na typ skóry,
- NMF (natural moisturizing factor)- naturalny czynnik nawilżający i jego równowaga ma wpływ na wygląd skóry. Zaburzenia w składzie NMF mogą prowadzić np. do nadmiernego przesuszenia,
- nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne,
- grubością skóry- im grubsza jest nasza skóra, tym mniej wrażliwa,
- pielęgnacją- nieodpowiednia pielęgnacja może zaburzyć nasz typ cery, np. cera normalna może przy niewłaściwej pielęgnacji może stać się skórą suchą.
Typy cery
Każda cera jest inna i kryje swoje tajemnice. Dzielimy ją na kilka typów, które różnia się od siebie wyglądem i sposobem pielęgnacji.
Cera normalna
Skóra normalna to skóra, która nie sprawia większych problemów. Taką cerę zwykle posiadają dzieci. Cera normalna jest spotykana
dość rzadko wśród dorosłych.
Cera normalna jest gładka w dotyku, matowa, ale nie przesuszona. Dodatkowo jest jędrna. Taka cera ma równomierny koloryt. Cera normalna charakteryzuje się promiennym wyglądem. Nie przesusza się oraz nie przetłuszcza. Taka skóra nie powoduje uczucia ściągnięcia czy pieczenia. Przy cerze normalnej, nie pojawiają się zaczerwienienia i wykwity. Taka skóra nie posiada defektów.
Posiadaczki cery normalnej nie mają większych problemów skórnych. Jeśli masz taki typ cery, postaw na właściwą pielęgnację, która pozwoli Ci zachować skórę normalną na długi czas.
Cechy charakterystyczne cery normalnej:
- brak przesuszenia oraz nadmiernego przetłuszczenia,
- brak tendencji do powstawania wykwitów oraz zaskórników,
- jędrna, napięta,
- gładka w dotyku,
- odpowiednio nawilżona i odżywiona,
- nie sprawia większych problemów.
Pielęgnacja cery normalnej powinna być oparta na podtrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i odżywienia. Taka cera również wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest jednak mniej wymagająca od innych typów cer. Zachowanie równowagi pozwoli utrzymać zdrową, pełną blasku, normalną cerę.
Cera sucha
Skóra sucha to skóra, która wytwarza zbyt małą ilość sebum. W następstwie, w warstwie rogowej naskórka, brakuje lipidów, które odpowiadają za poziom nawilżenia. Lipidy odpowiedzialne są za budowanie bariery hydrolipidowej i zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Ich zmniejszony poziom prowadzi to do osłabienia funkcji ochronnych skóry. Nadmierna suchość skóry może być również wynikiem zaburzonej spójności korneocytów. To wpływa na nadmierną utratę wody oraz przesuszenie skóry. Cera sucha zwykle jest odwodniona, ma tendencję do łuszczenia się. Płaszcz hydrolipidowy cery suchej jest uszkodzony, przez co taka cera źle reaguje na wodę.
Cechy charakterystyczne cery suchej:
- jest pozbawiona wody,
- łuszczy się,
- jest bardzo cienka i delikatna,
- może mieć jasny, matowy kolor,
- jest nieelastyczna,
- wykazuje tendencję do szybkiego starzenia,
- posiada widoczne drobne zmarszczki,
- występuje uczucie ściągnięcia i napięcia,
- pory są słabo widoczne,
- ma małą ilość zaskórników,
- wykwity pojawią się bardzo rzadko lub wcale.
Cera sucha wymaga intensywnego nawilżenia. Do pielęgnacji warto włączyć lipidy oraz emolienty. Świetnie sprawdzą się również ceramidy, które pomogą odbudować naturalną barierę ochronną naskórka. W pielęgnacji warto postawić na mocznik oraz kwas mlekowy, które są składnikami NMF (natural moisturizing factor).
Cera mieszana
Skóra mieszana posiada zarówno cechy skóry tłustej jak i suchej. W strefie T (na czole, brodzie, nosie) jest skórą tłustą, natomiast w pozostałych częściach twarzy (na policzkach) jest skórą suchą. Jeśli te różnice pomiędzy strefą T a policzkami są intensywnie widoczne, wtedy mamy do czynienia ze skórą mieszaną.mieszaną. Jeżeli Twoja twarz intensywnie błyszczy się w strefie T, a pozostała część twarzy ma wyraźnie widoczne suche skórki- prawdopodobnie masz cerę mieszaną. Skóra mieszana występuje wyjątkowo często wśród kobiet. Sucha skóra mieszana charakteryzuje się suchymi policzkami i tłustą strefą T. Większość twoich gruczołów łojowych znajduje się w obrębie czoła, nosa oraz brody. W przypadku cery mieszanej strefa T wytwarza więcej sebum niż reszta twarzy. Kiedy Twoja skóra jest sucha, gruczoły łojowe mogą nadmiernie produkować sebum, aby utrzymać ją nawilżoną, co może skutkować przetłuszczoną strefą T. W przypadku cery mieszanej policzki pozostają suche.
Cechy cery mieszanej:
- suche policzki,
- przetłuszczające się czoło, nos, broda,
- zaskórniki w strefie T,
- łuszcząca się skóra na policzkach.
O skórę mieszaną należy dbać dwutorowo. Nierzadko należy stosować odrębne produkty na strefę T i policzki. To pozwoli zachować równowagę pomiędzy cerą tłustą występującą na czole, nosie oraz brodzie a cerą suchą występującą na pozostałych częściach twarzy. Aby rozpoznać typ cery suchej, dokładnie przyjrzyj się swojej skórze. Pielęgnacja skóry mieszanej jest oparta zarówno o kosmetyki zawierające substancje przeznaczone do skóry tłustej jak i suchej. Odpowiednie kosmetyki pozwolą zachować balans pomiędzy dwoma strefami twarzy. Potrzeby skóry mieszanej są wyjątkowe, dlatego należy postawić na odpowiednią pielęgnację.
Cera tłusta
Cera tłusta zwana również łojotokową charakteryzuje się wyjątkowo błyszczącym wyglądem. Posiada rozszerzone pory, jest gruba, mało wrażliwa i podatna na podrażnienia. Na powierzchni rzadko widoczne są drobne zmarszczki. Dopiero, wraz z wiekiem powstają te głębokie. Problemy z wydzielaniem łoju sprawiają, że często na cerze tłustej widoczne są zaskórniki. Problemy z wydzielaniem łoju często prowadzą do zmian trądzikowych. Taka cera dotyczy głównie twarzy i skóry głowy, jednak może występować również na górnej części pleców i klatce piersiowej. Cera tłusta zwykle posiada dużą ilość zaskórników otwartych i zamkniętych.
Cechy cery tłustej:
- nadmierna produkcja sebum,
- rozszerzone ujścia gruczołów łojowych,
- tendencja do powstawania wykwitów i trądziku,
- występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych,
- rzadko widoczne drobne zmarszczki,
- mało wrażliwa,
- gruba.
Skóra tłusta potrzebuje w pielęgnacji substancji o działaniu seboregulującym. Substancje te wpływają na pracę gruczołów łojowych – regulują ją, zmniejszając łojotok.
Cera trądzikowa
Cera trądzikowa najczęściej jest cerą tłustą, w której występuje nadprodukcja sebum. To przyczynia się do powstawania wykwitów. Cera trądzikowa charakteryzuje się licznymi wykwitami zapalnymi. Mogą one występować na całej twarzy. Związana z nadprodukcją sebum, skóra trądzikowa jest pielęgnacyjnym wyzwaniem. Istnieje wiele powodów, które sprzyjają powstawaniu trądziku. Należą do nich m.in.: nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zmiany keratynizacji mieszków, bakterie i drożdżaki — namnożone w dużej ilości bakterie Propionibacterium acnes, nieodpowiednia dieta, stres, substancje o działaniu komedogennym (silikony, lanolina, wazelina, parafina, oleje naturalne, kwasy tłuszczowe).
Cechy cery trądzikowej:
- wzmożone wydzielanie sebum,
- występowanie zaskórników,
- liczne wykwity.
Pielęgnację cery trądzikowej najlepiej jest skonsultować z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz hamujące namnażanie bakterii odpowiedzialnych za trądzik.
Cera wrażliwa
Przy cerze wrażliwej często występuje uczucie pieczenia i ściągnięcia. Skóra wrażliwa źle reaguje na większość kosmetyków. Po umyciu wodą jest ściągnięta i zaczerwieniona. Ponadto ma tendencję do przesuszenia.
Cechy cery wrażliwej:
- nadwrażliwa na słońce i większość kosmetyków,
- ściągnięta,
- częste uczucie kłucia i pieczenia,
- napięta,
- przesuszona.
W pielęgnacji cery wrażliwej warto postawić na substancje nawilżające i regenerujące. Wybierz produkty, które koją i łagodzą ten typ cery.
Typy cery - jak rozpoznać jaka jest nasza cera?
Aby rozpoznać typ cery, należy zapoznać się z powyższymi cechami charakterystycznymi rodzajów skóry. To pomoże w określeniu typu Twojej cery.
Aby określić rodzaj skóry:
- umyj twarz delikatnym środkiem myjącym,
- osusz skórę czystym ręcznikiem,
- obserwuj, jak wygląda i czuje się skóra zaraz po umyciu,
- zwróć uwagę, jak będzie wyglądać skóra w ciągu następnych godzin.
Sucha skóra będzie sucha lub napięta zaraz po umyciu. Może również wyglądać matowo, szorstko. Skóra tłusta może wyglądać matowo po umyciu, ale w ciągu najbliższych kilku godzin stanie się błyszcząca lub tłusta. Nadmiar sebum będzie widoczny. Skóra mieszana zazwyczaj obejmuje tłustą strefę T i suche policzki. Po pewnym czasie strefa T będzie wyglądać na błyszczącą lub tłustą, ale policzki już nie. Skóra normalna nie będzie napięta ani podrażniona po umyciu. Nie wystąpi nadmiar sebum ani przesuszenie. Skóra wrażliwa po umyciu może szczypać, swędzieć.
Podsumowanie
Wyróżniamy kilka podstawowych typów cery. Należą do nich: cera mieszana, cera sucha, cera tłusta, cera normalna, cera wrażliwa, cera trądzikowa. W przypadku cery tłustej możesz zmagać się z nadmiarem sebum, natomiast przy cerze suchej z jego niewystarczającą ilością. Warto określić typ i rodzaj cery. Pozwoli to dobrać odpowiednie kosmetyki, które pomogą zachować skórę w równowadze.
Bibliografia:
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2010.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia tom 1, 2019.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.