Prawidłowa praca układu enzymatycznego odgrywa kluczową rolę w prawidłowym trawieniu składników odżywczych zawartych w codziennych posiłkach. Układ pokarmowy odpowiada również za kształtowanie komfortu żołądkowo-jelitowego. Wydzielanie soków trawiennych może jednak zostać zaburzone przez wiele czynników, nie tylko ze strony przewodu pokarmowego. Problemy z trawieniem stają coraz bardziej poważnym problemem, który kreuje dalsze zaburzenia i objawy. Niestrawność i uczucie pełności stają się codziennym problemem, który utrudnia funkcjonowanie i komfort wśród otoczenia.

Na problemy z trawieniem idealnym rozwiązaniem staje nie tylko diagnostyka problemu u gastrologa, ale także wprowadzenie specjalistycznych preparatów trawiennych (np. tabletki na trawienie) na wsparcie przewodu pokarmowego i perystaltykę jelit. Leki na trawienie (również suplement diety), stają się powszechnie stosowane jako szybkie i skuteczne wsparcie na trawienie tłuszczów i innych składników diety. Poznaj ranking tabletek na trawienie.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak tabletki na trawienie lub leki na trawienie wspomagają Twój organizm?
 • ranking tabletek na trawienie.


Tabletki na trawienie - co może wspomóc Twój organizm?


Mięśnie gładkie przewodu pokarmowego działają wedle określonych procesów fizjologicznych. Procesy trawienne zaczynają się praktycznie od początku gryzienia pokarmu w ustach, a perystaltykę jelit można określić, jako proces zachodzący cyklicznie co kilka godzin. Niestety zaburzenia ze strony układu pokarmowego i nie tylko, wynikają głównie z niepoprawnie prowadzonego stylu życia i nawyków żywieniowych. Stosowanie wielu używek, powoduje, że wydzielanie soków trawiennych staje się osłabione, a dodatkowe działanie substancji toksycznych wydalanych, zaburza pracę jelit i narządów wewnętrznych.

 

tabletki na trawienie

 

Problemy ze strony układu pokarmowego mogą objawiać się w następujący sposób:

 • wzdęcia,
 • biegunki/nasilenie zaparć,
 • nadmierna produkcja gazów,
 • bóle brzucha,
 • osłabione wydzielanie żółci,
 • zaburzenia pęcherzyka żółciowego,
 • niestrawność,
 • refluks,
 • nadmierne odbijanie,
 • mdłości.


Pomocą w tym przypadku, okazuje się zastosowanie produktu leczniczego, jakim są tabletki na trawienie i enzymy trawienne, które naśladują enzymy trzustkowe. Taką mieszaninę enzymów trawiennych można przyjmować do poszczególnych posiłków, aby poprawić komfort żołądkowo-jelitowy i czuć się lepiej. Lepsze trawienie sprzyja większemu przyswajaniu składników odżywczych, co wpływa również na regenerację komórek i wzmocnienie organizmu (w tym układ odpornościowy).

 

Substancje pomocnicze zawarte są również w preparatach, jak tabletki na trawienie, które ze względu na swój skład, wspomagają trawienie i redukują uczucie ciężkości. Wśród preparatów, które wspomagają trawienie:

 • krople żołądkowe,
 • tabletki na zgagę,
 • lek ziołowy na bazie olejków eterycznych,
 • ziela karczocha,
 • olejek miętowy,
 • zielona herbata,
 • herbaty ziołowe itp.

  Poznaj działanie lecznicze najlepszych składników, które zawierają tabletki na trawienie i posiadają korzystny wpływ na organizm i wspomagają go w naturalny sposób i tworzą jednocześnie swego rodzaju ranking tabletek na trawienie.

 

Tabletki na trawienie: Ranking produktów!

 

tabletki na trawienie

 

 1. Lactocontrol
  Nietolerancja laktozy lub niedostateczna ilość laktazy (np. stan wynikający z licznych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego), to częsta przypadłość polegająca na zaburzeniach trawienia tego disacharydu. Brak możliwości strawienia laktozy sprzyja działaniu przeczyszczającym, co powoduje biegunki, wzdęcia oraz bóle brzucha. Stąd też następny w rankingu tabletek na trawienie jest Lactocontrol, który skuteczne tabletki na trawienie, które redukują te objawy, zwiększając komfort żołądkowo-jelitowy.
 2. Ostropest plamisty
  Ostropest plamisty to kolejny preparat w rankingu tabletek na trawienie. To świetne tabletki na trawienie, których składnikiem aktywnym jest sylimaryna, które regeneruje komórki wątroby i wspiera metabolizm w tym narządzie. Ostropest także wspomaga trawienie i łagodzi objawy przy chorobach wątroby. Redukuje także poziom cholesterolu i reguluje wydzielanie żółci.
 3. Espumisan
  Tabletki na trawienie wchodzące w skład tego leku, wpływają na zniwelowanie wzdęć oraz nadmiernej ilości gazów jelitowych. Tym samym wpływają na komfort żołądkowo-jelitowy, a przy długotrwałym stosowaniu, mogą przynieść ulgę przy przewlekłych zaburzeniach pracy, jakimi objęty jest układ pokarmowy, dlatego też, wchodzi w skład listy, jaką jest ranking tabletek na trawienie.

 

 

5. Bromelaina
Bromelaina to składnik aktywny wyciągu z ananasa. Jest to preparat z rankingu tabletek na trawienie, którego skuteczność jest bardzo wysoka w zakresie wsparcia trawienia i redukowania dyskomfortu w obrębie brzucha (uczucie ucisku). Bromelaina to również silny składnik antyzapalny. Jest polecany jako profilaktyka miażdżycy.

 

tabletki na trawienie

 

Jeśli problem zaburzeń żołądkowo-jelitowych dalej jest widoczny i obecny, oznacza to, że choroba lub zaburzenie wpływają znacząco na fizjologię pracy układu pokarmowego. W tym przypadku należy udać się do lekarza specjalisty, który zleci niezbędną diagnostykę, a na bazie badań, będzie w stanie ocenić, jak poważny jest problem zaburzeń układu pokarmowego i jakie tabletki na trawienie lub inne preparaty farmaceutyczne pomogą odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. Warto w tym przypadku sprawdzić ranking tabletek na trawienie.

Nie bez wpływu pozostaje kwestia diety, która powinna obfitować w produkty nisko przetworzone i wyższą zawartością błonnika. Pozwoli ona na uregulowanie ruchów perystaltycznych jelit i uwolnienie się od dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. Ponadto warto dbać o regularne nawadniania, ponieważ składnik ten sprzyja przesuwaniu się treści pokarmowej w układzie pokarmowym i nawilża śluzówkę jelit, utrzymując integralność bariery jelitowej. Ranking tabletek na trawienie idealnie obrazuje dodatkową alternatywę dla wsparcia integralności jelit.

Przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego, warto pamiętać, że prowadzona dieta jest bardzo indywidualna. Dzieje się tak z uwagi na to, że niektóre z produktów mogą charakteryzować się odmienną tolerancją w zakresie trawienia. Dieta powinna częściowo polegać na eliminacji poszczególnych produktów i być prowadzona przez specjalistę w postaci dietetyka klinicznego. Warto jednak do diety dodać także produkty z rankingu tabletek na trawienie.

 

Podsumowanie


Zaburzenia trawienia to poważny problem występujący u wielu osób narażonych na nadmierną ilość stresu i pośpiech w pracy i poza nią. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego objawiają się przez nadmierne zarzucanie soku żołądkowego do przełyku, zaburzenia perystaltyki jelit, nadmierną produkcję gazów i wzdęcia, co także sprzyja osłabieniu wydzielania żółci. Całość tych działań niepożądanych wpływa na dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Pomóc w tym przypadku mogą odpowiednie tabletki na trawienie lub suplement diety, w postaci kropli i enzymów trawiennych, które regulują perystaltykę, zmniejszają ilość gazów i wyrównują pH w środowisku żołądka. Można posiłkować się najlepszymi preparatami w rankingu tabletek na trawienie. Warto jednak pamiętać, że w momencie, gdy substancje pomocnicze nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie czasu, problem może leżeć głębiej i być powodowany przez inny stan zapalny. Stąd też należy w takiej sytuacji udać się do lekarza specjalisty, który na bazie wywiadu lekarskiego oraz odpowiednich badań, będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie i zalecić dalsze działania w celu odzyskania zdrowia. Nie bez powodu mówi się, że zdrowie zaczyna się w jelitach, a pomóc w tym może właściwa dieta i ranking tabletek na trawienie.

 

Źródła:

 1. Harmon RC, Peura DA. Evaluation and management of dyspepsia. Therap Adv Gastroenterol. 2010 Mar;3(2):87-98.
 2. Black CJ, Houghton LA, Ford AC. Insights into the evaluation and management of dyspepsia: recent developments and new guidelines. Therap Adv Gastroenterol. 2018 Oct 30;11:1756284818805597.
 3. Madisch A, Andresen V, Enck P, Labenz J, Frieling T, Schemann M. The Diagnosis and Treatment of Functional Dyspepsia. Dtsch Arztebl Int. 2018 Mar 30;115(13):222-232.
 4. Ianiro G, Pecere S, Giorgio V, Gasbarrini A, Cammarota G. Digestive Enzyme Supplementation in Gastrointestinal Diseases. Curr Drug Metab. 2016;17(2):187-93.
 5. Masri OA, Chalhoub JM, Sharara AI. Role of vitamins in gastrointestinal diseases. World J Gastroenterol. 2015 May 7;21(17):5191-209.
 6. Quinten T, Philippart JM, De Beer T, Vervarcke S, Van Den Driessche M. Can the supplementation of a digestive enzyme complex offer a solution for common digestive problems? Arch Public Health. 2014 Jun 6;72(Suppl 1):P7.
 7. Livovsky DM, Pribic T, Azpiroz F. Food, Eating, and the Gastrointestinal Tract. Nutrients. 2020 Apr 2;12(4):986.

 

Mateusz Jagielski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce  dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.