Suplementy na wątrobę

Wątroba to bardzo ważny narząd, który odpowiada za metabolizowanie masy różnych związków. Kluczowym elementem utrzymania zdrowia, jest usuwanie toksyn przez wątrobę. Oznacza to, że bez niej człowiek nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Warto zaznaczyć, że prawidłową pracę wątroby można odnotować tylko w momencie, gdy inne zespoły narządów pracują prawidłowo i kiedy wspieramy drożność poszczególnych dróg, np. dróg żółciowych. Takie kompleksowe dbanie o wątrobę jest możliwe dzięki prawidłowemu odżywianiu oraz dedykowanej suplementacji.

Okazuje się, że suplementy na wątrobę są coraz częściej wybieranym rodzajem wsparcia dla tego narządu. Dzieje się tak z uwagi na liczne doniesienia naukowe w zakresie profilaktyki i tego, jak poszczególne suplementy diety wpływają na funkcjonowanie wątroby.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wspierać regenerację wątroby;
 • jak suplementy diety wpływają na funkcjonowanie wątroby;
 • jaki suplement diety korzystnie wpływa na pracę wątroby;


Suplementy na wątrobę - co wspiera regenerację wątroby?


Wątroba to jeden z najważniejszych organów, które odpowiadają w głównej mierze za metabolizm różnego rodzaju związków pochodzących z żywności lub medykamentów. Często okazuje się, że leki na wątrobę zawierają substancje, które po zmetabolizowaniu przez ten narząd muszą zostać wydalone z organizmu, ponieważ mogą w nadmiarze uszkadzać wątrobę. Coraz częściej niestety widuje się trend, w którego przebiegu ludzie sięgają po wiele leków o działaniu przeciwzapalnym. Ich metabolity mogą w nadmiernych ilościach sprzyjać uszkodzeniom komórek wątroby.

 

 

Wśród najpowszechniejszych stanów zapalnych, wyróżnia się następujące choroby wątroby i dróg żółciowych:

 • kamica żółciowa,
 • marskość wątroby,
 • choroba Wilsona,
 • niewydolność wątroby,
 • wirusowe zapalenia wątroby.

 

Te stany zapalne zdecydowanie sprzyjają uszkodzeniom komórek wątroby i dalszej destrukcji organizmu od wewnątrz, stąd też warto poświęcić więcej uwagi ochronie wątroby i jej wsparciu. Można tego dokonać poprzez modyfikacje w stylu życia oraz prawidłową suplementację diety. Okazuje się, że suplementacja diety bogata w poszczególne zioła, może być skutecznym sposobem na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i zdrowe drogi żółciowe. Warto więc poznać suplementy na wątrobę oraz ich właściwości.

W jaki sposób suplementy diety wspierają pracę wątroby?

suplementy na wątrobe


Wątrobę można wspierać na różne sposoby, jednak do najskuteczniejszych, należy prawidłowa higiena życia z uwzględnieniem zasad zdrowego odżywiania, a także suplementacji wspomagającej. Kluczowym elementem prawidłowej pracy wątroby, jest udrożnienie dróg żółciowych i wyzwolenie czynników enzymatycznych o działaniu przeciwutleniającym. Oznacza to, że takie suplementy redukują wolne rodniki i jednocześnie wspierają procesy, jak regeneracja wątroby i praca pęcherzyka żółciowego.

Wątroba jest organem, który podlega pewnej regulacji ze strony jelit. Istnieje pojęcie tzw. krążenia jelitowo-wątrobowego, co oznacza, że substancje wchłanianie przez jelito cienkie, trafiają poprzez układ krwionośny do wątroby, gdzie ulegają dalszej obróbce metabolicznej. W wielu przypadkach okazuje się, że pogorszony stan flory bakteryjnej jelit i większa przepuszczalność bariery jelitowej, może powodować nadwyrężenie tkanki wątroby poprzez większą obecność metabolitów. Stąd też tak ważne jest oczyszczanie organizmu z toksyn i innych produktów przemiany materii. Może w tym pomóc stosowanie określonych suplementów diety. Coraz większe grono zwolenników w tej materii zyskują preparaty ziołowe, które doskonale wspierają zdrowie wątroby, natomiast inne naturalne suplementy mogą wspomóc czynność wątroby, procesy metaboliczne, w tym procesy trawienne. Przyczyni się to do utrzymania lepszej integralności bariery jelitowej, a co za tym idzie, prawidłowej pracy układu pokarmowego i dalej wątroby.

 

 

Jakie suplementy na wątrobę wybrać? 5 polecanych produktów.

suplementy na wątrobe


Zdrowa wątroba wymaga holistycznej dbałości o styl życia, w którego przebiegu należy prowadzić zdrowy tryb życia, uwzględniający prawidłowe zasady odżywiania i nie tylko. Aby wspomóc wątrobę i jej regenerację, należy również zniwelować ogólny stres oksydacyjny i uregulować pracę jelit, ponieważ związku wchłonięte z przewodu pokarmowego, mają duży wpływ na zdrowie wątroby i wydzielanie żółci. Preparaty na wątrobę dostępne są również w naszym sklepie internetowym. Wśród nich warto skorzystać z 5 konkretnych suplementów diety na wątrobę.

 

1.Korzeń cykorii

Stosowanie korzenia cykorii przyczynia się zwalczania toksyn i wolnych rodników. Cykoria chroni wątrobę przed uszkodzeniami, nadmiarem toksyn, wspomaga pracę wątroby i jej oczyszczanie, przez większe wydzielanie żółci. Często tabletki na wątrobę zawierają cykorię jako główny składnik wspomagający. Zdecydowanie warto się nią zainteresować.

 

2.Ostropest plamisty

Zażywanie ostropestu plamistego wpływa korzystnie na detoks wątroby. Co więcej, ostropest plamisty jest przydatną rośliną w przypadku niestrawności i niedostatecznej ilości soków trawiennych. Niektóre tabletki na wątrobę przepisywane przez lekarza, mogą powodować obciążenie wątroby. W takich przypadkach stosowanie ostropestu plamistego jest genialnym rozwiązaniem ochraniającym wątrobę i komórki wątroby.

 

suplementy na wątrobe

 

3.Ekstrakt z liści karczocha zwyczajnego

Karczoch zwyczajny przeważnie łączy się z inną substancją, jaką jest ostropest plamisty. Roślina ta, czyli karczoch zwyczajny, wpływa na zwiększenie wydzielania żółci, co poprawia trawienie tłustych potraw i reguluje poziom cholesterolu. Oznacza to, że ten suplement diety stanowi idealne uzupełnienie suplementacji na układ pokarmowy. Warto wspomnieć, że ziela karczocha były wykorzystywane w leczenia na problemy trawienne jeszcze w czasach medycynie ludowej.

 

4.Fosfolipidy sojowe

Obecność fosfolipidów sojowych jest wręcz obowiązkowa przy nadmiernym obciążeniu wątroby. Fosfolipidy sojowe regulują syntezę cholesterolu, oczyszczają organizm i regenerują wątrobę i stopień jej funkcjonowania. Są one niezbędne przy stanach zapalnych wątroby. Hamują one proces stłuszczenia i włóknienia oraz są zbawienne przy niewydolności tego narządu.

 

5.Zielona herbata

Obecność zielonej herbaty w postaci herbaty lub ekstraktu stanowi świetne wsparcie dla układu pokarmowego, ponieważ zielona herbata wspomaga trawienie, pobudza wątrobę, która wytwarza żółć, wpływając korzystnie na metabolizm tłuszczów. Ponadto obecność zielonej herbaty sprzyja efektom antyzapalnym. Często okazuje się, że różne preparaty wspierające czynność wątroby, również zawierają ekstrakt z zielonej herbaty, nawet w połączeniu z takimi ziołami, jak ostropest plamisty, ziele karczocha i witamina C. Warto jednak pamiętać, że nadmierna ilość zielonej herbaty, może być także toksyczna dla wątroby.

 

Podsumowanie


Wątroba jest kluczowym narządem organizmu ludzkiego, który wspiera metabolizm różnych związków odwiedzających układ pokarmowy. Związki te wędrują potem do wspomnianej wątroby poprzez krążenie jelitowo-wątrobowe. Oznacza to, że należy szczególnie dbać o prawidłowe żywienie i nawadnianie organizmu. Jeśli natomiast wystąpią zaburzenia pracy wątroby, warto udać się do lekarza specjalisty w celu diagnostyki i dalszego leczenia. Jeśli natomiast stan zdrowia na to pozwala, można skorzystać z takich rozwiązań, jak suplement diety i inne dobre tabletki na wątrobę, które wspierają funkcjonowanie tego narządu i ochraniają go przed stanami zapalnymi.

 

Źródła:

 1. Farhangi MA, Javid AZ, Dehghan P. The effect of enriched chicory inulin on liver enzymes, calcium homeostasis and hematological parameters in patients with type 2 diabetes mellitus: A randomized placebo-controlled trial. Prim Care Diabetes. 2016 Aug;10(4):265-71.
 2. Gundermann KJ, Kuenker A, Kuntz E, Droździk M. Activity of essential phospholipids (EPL) from soybean in liver diseases. Pharmacol Rep. 2011;63(3):643-59.
 3. Pezeshki A, Safi S, Feizi A, Askari G, Karami F. The Effect of Green Tea Extract Supplementation on Liver Enzymes in Patients with Nonalcoholic Fatty Liver Disease. Int J Prev Med. 2016 Feb 1;7:28.
 4. Mulrow C, Lawrence V, Jacobs B, et al. Milk Thistle: Effects on Liver Disease and Cirrhosis and Clinical Adverse Effects: Summary. 2000. In: AHRQ Evidence Report Summaries. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US); 1998-2005. 21.
 5. Amini MR, Sheikhhossein F, Talebyan A, Bazshahi E, Djafari F, Hekmatdoost A. Effects of Artichoke Supplementation on Liver Enzymes: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Clin Nutr Res. 2022 Jul 25;11(3):228-239.

 

Mateusz Jagielski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce  dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.