
Zdrowe zęby to nieformalna wizytówka wielu osób. Nie bez powodu mówi się "Jak Cię widzą, tak Cię piszą". W tym przypadku idealnie to powiedzenie komponuje się z tematyką dzisiejszego artykułu. Zdrowe odżywianie i prowadzony styl życia to kluczowe komponenty, które składają się nie tylko na zdrowy organizm, ale też zdrowe zęby. Okazuje się, że utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej może być też zależne od odpowiedniej suplementacji diety uwzględniającej witaminy i minerały kluczowe z punktu widzenia tkanki kostnej, ponieważ z niej wywodzą się zęby i posiadają zbliżony skład mineralny. Jak więc zadbać o zdrowe zęby przy pomocy suplementów diety. I jak dieta na zdrowe zęby powinna wyglądać oraz co powinna uwzględniać?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak się zaopiekować zębami, aby były zdrowe ?
- jakie są suplementy diety i witaminy na zdrowe zęby?
- zdrowe zęby, a najczęściej popełniane błędy?
Zdrowe zęby w zasięgu Twojej ręki, czyli jak się nimi zaopiekować?
Zdrowie zęby to ważna rzecz, o której wiele osób zapomina. Okazuje się jednak, że stan zdrowia organizmu może przekładać się na przykład na oddech i jego świeżość. Niestety w tym przypadku można byłoby podejrzewać, że wiele osób zmaga się z jakąś przypadłością metaboliczną lub jelitową.
W przypadku jamy ustnej bardzo ważnym jej elementem są zęby. Są to struktury zbudowane na bazie wielu składników mineralnych, których obecność jest obowiązkowa w diecie i jeśli zajdzie taka potrzeba - w suplementacji diety.
Naturalny sposób funkcjonowania organizmu w kontekście pozyskiwania składników odżywczych, polega na procesie żucia, w
przebiegu którego wydzielane są odpowiednie enzymy prowadzące do rozbicia pokarmów na mniejsze cząstki, które potem wchłaniając się, dostarczają dla organizmu niezbędnych witamin i minerałów. Można więc powiedzieć, że proces żucia inicjuje kaskadę reakcji enzymatycznych kluczowych dla trawienia pokarmów.
Niestety w obecnych czasach często wybierane są produkty typu fast-food, które nie wymagają tak intensywnego procesu żucia. To powoduje dalej ograniczenie czynnika ważnego dla zdrowia zębów, jakim jest wydzielanie śliny, skolei jest to sytuacjia, w której występuje niewystarczające dostarczenie składników ważnych z punktu widzenia zdrowia zębów i zdrowia jamy ustnej. Może to doprowadzić do ubytków w zębach i chorób jamy ustnej. Temu wszystkiemu może też towarzyszyć nieświeży oddech.
Warto więc skupić się na nisko przetworzonym jedzeniu, które poniekąd zmusza nas do żucia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu na spożycie takiej żywności i produktów spożywczych, zawsze możemy wprowadzić do życia żucie gumy, która będzie stymulowała ślinianki do produkcji śliny, zapoczątkowując proces trawienia.
Dieta na zdrowe zęby powinna uwzględniać następujące składniki odżywcze:
- witamina D,
- witamina C,
- wapń,
- fosfor,
- witamina a.
Zdrowe zęby są zależne głównie od jakości prowadzonej diety. Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, musisz koniecznie zainteresować się tematem żywienia i suplementacji diety, która wspomoże szkliwo zębów, zregeneruje poziom płytki nazębnej, zapobiega krwawieniu dziąseł, przyczyni się do lepszej twardości zębów i chroni dziąsła od stanów zapalnych.
Warto pamiętać, że jeśli nie zadba się o higienę jamy ustnej, istnieje większe ryzyko infekcji bakteryjnych, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu, podrażnienia dziąseł i płytki nazębnej oraz jej niszczenia. Ponadto można nabawić się chorób przyzębia.
Co jeść, aby cieszyć się zdrowym uzębieniem?
Dieta na zdrowe zęby zawiera dużo produktów nisko przetworzonych, zawierających składniki kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Wśród nich znajdują się:
- tłuste ryby,
- produkty mleczne (duże ilości wapnia - szczególnie w żółtych serach),
- owoce dzikiej róży i inne świeże owoce,
- warzywa,
- produkty (zdrowe) pełnoziarniste,
- produkty zdrowe bez dodatku cukru.
Należy pamiętać także o produktach spożywczych, które nie powinny znajdować się w naszej diecie. Czego unikać? Następujących produktów:
- słodzone napoje,
- produkty wysoko przetworzone
- suszone owoce,
- produkty zawierające cukry proste,
- żywność typu fast-food,
- żywność bogata w tłuszcze trans,
- nadmierna ilość cytrusów i kwaśnych produktów.
Niestety stosowanie takiej żywności przyczynia się do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Produkty z nadmiarem cukru oblepiają zęby, niszcząc strukturę zębów i płytki nazębnej. Podobnie działają produkty kwaśne, które co prawda zwiększają produkcję śliny, ale także mocno niszczą szkliwo, uwrażliwiając strukturę zębów. Chodzi konkretnie o szkodliwe działanie kwasów organicznych zawartych w owocach cytrusowych.
Co dodatkowo wpływa na zdrowe zęby i zdrowe dziąsła?
Kolejnymi potężnymi narzędziami w walce o twarde i zdrowe zęby są nitka dentystyczna oraz dobra szczotka do zębów. Stosując nitkę dentystyczną i regularnie szczotkując zęby możemy oszczędzić sobie wizyt u stomatologów. Są to podstawowe narzędzia, z których warto korzystać, jeśli chcemy zadbać o mocne zęby, o dobrej jakości płytkę nazębną i skutecznie usuwać resztki pokarmów, które mogą pogarszać jakość oddechu.
Suplementy diety i witaminy na zdrowe zęby
Jeśli dieta okazuje się niewystarczające w dbaniu o zdrowie zębów, można wesprzeć się suplementami diety, które odpowiednio uzupełnią braki konkretnych składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia zębów.
Ważne jest to, że ich wchłanianie, tj, wchłanianie suplementów diety jest na porównywalnym, a czasem nawet wyższym poziomie, niż w przypadku żywności. Stąd też warto dać szansę podstawowym suplementom diety, które korzystnie wpływają na dziąsła, redukcję próchnicy, przyczyniają się do dobrej kondycji szyjek zębowych i pozwalają na wzmocnienie zębów.
Wśród polecanych suplementów na osłabione szkliwo i obecność demineralizacji szkliwa, poleca się następujące składniki:
- witamina D,
- witamina C,
- wapń,
- koenzym Q10,
- omega-3,
- ekstrakt z zielonej herbaty.
Zdrowe zęby - jak suplementy wspomagają piękny uśmiech ?
Działanie wyżej wymienionych suplementów polega na kompleksowym dbaniu o higienę jamy ustnej i profilaktykę zdrowia zębów. Dzięki obecności witaminy D, mamy pewność, że następują prawidłowe procesy syntezy płytki zębowej i szkliwa. Ponadto witamina D odpowiada za większe przyswajanie wapnia i jego depozycję do kości i zębów, sprawiając, że proces strukturotwórczy jest na odpowiednim poziomie.
Witamina C pomaga zapobiegać paradontozie oraz szkorbutowi. Witamina ta pozwala także na zachowania dobrego zdrowia dziąseł, ponieważ wzmacnia ich strukturę i tym samym zapobiega objawom krwawiących dziąseł.
Wapń to składnik, który niełatwo pozyskać w odpowiedniej ilości z diety. Obecna moda polegająca na zmianie nawyków żywieniowych nie sprzyja utrzymaniu zębów w dobrej kondycji. Wymagana jest zatem suplementacja wapniem, który wzmacnia zęby.
Koenzym Q10 oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 to potężni sprzymierzeńcy, którzy wspomogą w obniżeniu stanów zapalnych w obrębie zębów i jamy ustnej. Pozwalają także na skutecznie podniesienie odporności organizmu i radzenie sobie z wolnymi rodnikami.
Ekstrakt z zielonej herbaty (EGCG) to silny czynnik antyoksydacyjny oraz redukujący infekcje w jamie ustnej. Ogranicza także rozwój bakterii powodujących próchnicę, co przekłada się na zdrowsze zęby.
Zdrowe zęby, a najczęściej popełniane błędy
Pomimo tego, że zdrowie zębów jest ważnym czynnikiem charakteryzującym zdrowy organizm, często może dochodzić do błędów w dbaniu o te struktury, co czasem może powodować okresowe nieprzyjemności z wrażliwością zębów.
Wśród często popełnianych błędów, wyróżnia się:
- brak odniesienia się do zaleceń po regularnych wizytach kontrolnych,
- pokarmy zawierające cukier,
- obecność wysoko przetworzonych produktów powodujących próchnicę,
- brak nawadniania wodą mineralną bogatą w kluczowe minerały dla zębów,
- nieodpowiednia dieta i brak suplementacji wspomagającej.
Jak widać piękny uśmiech jest zależny od wielu czynników, o które warto zadbać, i które wywołują korzystny wpływ na jamę ustną i tkanki przyzębia. Dla zdrowia powierzchni zębów powinno się zadbać o jakość diety, prawidłową suplementację i praktykować podstawowe zasady higieny jamy ustnej.
Źródła
1. Pihlstrom B.L., Michalowicz B.S., Johnson N.W. Periodontal diseases. Lancet. 2005;366:1809–2180. doi: 10.1016/S0140-6736(05)67728-8.
2. Amaliya Timmerman M.F., Abbas F., Loos B.G., Van der Weijden G.A., Van Winkelhoff A.J., Winkel E.G., Van der Velden U. Java project on periodontal diseases: The relationship between vitamin C and the severity of periodontitis. J. Clin. Periodontol. 2007;34:299–304. doi: 10.1111/j.1600-051X.2007.01053.x.
3. Isola G., Alibrandi A., Rapisarda E., Matarese G., Williams R.C., Leonardi R. Association of vitamin D in patients with periodontitis: A cross-sectional study. J. Periodontal Res. 2020:1–11. doi: 10.1111/jre.12746.
4. rall EA, Wehler C, Garcia RI, Harris SS, Dawson-Hughes B. Calcium and vitamin D supplements reduce tooth loss in the elderly. Am J Med. 2001a;111:452–456.
5. Hansen IL, Iwamoto Y, Kishi T, Folkers K, Thompson LE. Gingival and leucocytic deficiencies of coenzyme Q10 in patients with periodontal disease. Res Commun Chem Pathol Pharmacol. 1976;14:729–38


Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.