Liszaj to dolegliwość objawiająca się występowaniem na skórze grudek, pęcherzyków lub plam. Może występować na powierzchni całego ciała, a w szczególności na twarzy.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jak rozpoznać liszaj na twarzy,
- jakie są przyczyny powstawania,
- jak z nim walczyć.
Liszaj na twarzy - jak go rozpoznać?
Liszaj na twarzy jest przewlekłą i niezakaźną chorobą skóry. Często mamy do czynienia z liszajem płaskim, nazywanym też czerwonym. Może wystąpić również liszaj twardzinowy lub pasmowaty. Zmiany skórne w obrębie twarzy pojawiają się zwykle na brodzie, policzkach lub nosie. W przypadku wystąpienia liszaja konieczna będzie konsultacja dermatologiczna.
Liszaj jest chorobą o charakterze przewlekłym. Przyczyny powstawania liszaja nie są do końca poznane i mogą mieć różne podłoże, w tym autoimmunologiczne.
Rodzaje liszaja:
- liszaj obrączkowaty (rodzaj liszaja płaskiego) -może występować na błonach śluzowych lub paznokciach,
- liszaj twardzinowy- może występować w okolicach narządów płciowych,
- liszaj rumieniowaty- może występować na owłosionej skórze głowy, dłoniach lub twarzy.
- liszaj płaski -zwykle występuje na dłoniach, twarzy i jamie ustnej.
Liszaj a liszajec zakaźny
Ze względu na podobnie brzmiącą nazwę, liszaj jest często mylony z liszajcem. Są to niepowiązane ze sobą schorzenia. Liszaj to przewlekła choroba skóry, bez dokładnie znanej przyczyny powstawania. Liszajec natomiast jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie, w której przebiegu mogą pojawić się pęcherze.
Liszaj na twarzy
Na twarzy najczęściej występuje liszaj płaski. Liszaj występujący w obrębie twarzy objawia się sinoczerwonymi, lśniącymi, grudkowatymi zmianami skórnymi. Zmiany te są pokryte białymi prążkami (siateczką Wickhama), układają się one w linie, zwaną objawem Koebnera. Zmiany liszaja w obrębie twarzy mają zwykle rozmiar 1-3mm. Liszaj na twarzy pojawia się nagle. Po ustąpieniu objawów nie pozostawia blizn. To, co zwykle towarzyszy liszajowi na twarzy to duży świąd skóry. Grudki są twarde w badaniu palpacyjnym.
Wykonując badanie histopatologiczne, można zauważyć m.in. przerośniętą warstwę rogową skórę. Leczenie wymaga konsultacji lekarskiej.
Innym rodzajem liszaja, który może pojawić się na twarzy, jest liszaj rumieniowaty. Cechą charakterystyczną jest kształt motyla. "Skrzydła" jego zlokalizowane są na policzkach. Liszaj na twarzy w tym rodzaju ma postać rumienia. W przypadku liszaja rumieniowatego objawem mogą być mocne bóle stawów. To kieruje pacjentów do reumatologa. W tym przypadku objawy skórne liszaja rumieniowatego pojawiają się po upływie czasu. W przypadku liszaja rumieniowatego mogą występować objawy narządowe lub owrzodzenia zlokalizowane w jamie ustnej. Nierzadko występuje też zapalenie błon surowiczych.
Liszaj na twarzy - przyczyny powstawania?
Liszaj na twarzy może mieć podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej na twarzy występuje liszaj płaski, będący przewlekłą chorobą skóry. Występowanie liszaja na twarzy jest często reakcją autoimmunologiczną. Liszaj na twarzy pojawia się też u osób chorujących na cukrzycę.
Do przyczyn wystąpienia liszaja na twarzy zalicza się:
- predyspozycje genetyczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- duży stres fizyczny i emocjonalny,
- urazy skóry,
- miejscowa choroba skóry, np. półpasiec,
- ogólnoustrojowa choroba wirusowa, np. zapalenie wątroby,
- nieswoiste zapalenie jelit,
- liszaj może być powikłaniem chorób t.j. ospa,
- zakażenie paciorkowcem lub gronkowcem.
Jak walczyć z niewidzialnym wrogiem?
Jeśli wystąpił u Ciebie liszaj na twarzy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dermatolog rozpozna objawy i rodzaj liszaja na twarzy. Może to być liszaj rumieniowaty lub płaski. W leczeniu liszaja, niezbędne mogą okazać się leki przepisane przez dermatologa. Objawy liszaja nierzadko ustępują samoistnie, jednak dopiero po upływie około dwóch lat. Pielęgnacja błyszczących wykwitów powinna być oparta o delikatne kosmetyki, eliminujące świąd. Leczone kortykosteroidami, retinoidami czy lekami immunosupresyjnymi zmiany skórne wymagają właściwej pielęgnacji domowej. Stosowanie maści przeciwświądowych będzie skuteczne w przypadku tego schorzenia. Silny świąd to uporczywy objaw, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki i maści.
Jak walczyć z liszajem na twarzy- pielęgnacja
Aby skutecznie walczyć z liszajem na twarzy, unikaj silnych mydeł i żeli pod prysznic nasilających łuszczenie. Zbawienne będzie stosowanie emolientów. Przy swędzeniu pomogą leki przeciwhistaminowe.
Do leczenia tego schorzenia występującego na twarzy wykorzystuje się również:
- kortykosteroidy stosowanie miejscowo,
- retinoidy stosowane miejscowo,
- fototerapię (fototerapia wykorzystuje światło ultrafioletowe, pochodzące ze specjalnych lamp),
- leczenie immunosupresyjne.
Kosmetyki polecane do pielęgnacji skóry twarzy dotkniętej liszajem
Warto wspomnieć, że żaden kosmetyk nie zastąpi porady lekarskiej. Poniższe kosmetyki będą działały wspomagająco w terapii liszaju na twarzy, jednak aby skutecznie walczyć z tym schorzeniem, należy skonsultować się z dermatologiem.
URIAGE Xemose Cerat Redukuje Świąd i Podrażnienia
Krem od Uriage zawiera ekstrakt z ogórecznika i 25% masło Shea. Zawarty w kosmetyku patent Cerasterol-2F działa nawilżająco i odżywiająco. Kosmetyk uzupełnia poziom lipidów, co ogranicza łuszczenie skóry. Woda termalna Uriage zawarta w kosmetyku niezwykle koi i wzmacnia barierę ochronną skóry. Kosmetyk redukuje świąd, będzie więc pomocny w pielęgnacji skóry dotkniętej liszajem płaskim.
Żel do mycia Blue Cap zmniejsza swędzenie, niweluje podrażnienia, łuszczenie i zaczerwienienia skóry. Zawarty w składzie molekularnie aktywowany pirokton olaminy wykazuje intensywne właściwości przeciwświądowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Mechanizm działania żelu bazuje na zahamowaniu proliferacji komórek naskórka. Dodatkowo preparat działa keratolitycznie. Kosmetyk zawiera ceramidy, które odżywiają skórę.
BIODERMA ATODERM SOS Spray Eliminujący Swędzenie Skóry
Wskazania do stosowania sprayu: podrażniona, swędzą skóra twarzy i ciała. Będzie pomocny w przebiegu liszaja na twarzy. Kosmetyk łagodzi swędzenie skóry, działa na biologiczne przyczyny świądu.
SVR TOPLIALYSE Balsam Intensywnie Regenerujący
Balsam przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Również tej, w której występuje liszaj i charakterystyczny dla niego uporczywy świąd. Balsam ten koi podrażnienia i chroni ochronną warstwę naskórka. Intensywne działanie przeciwświądowe koi skórę z tendencją do swędzenia. Formuła została wzbogacona o: olej bawełniany, olej kokosowy, masło babassu, 4% niacynamidu i cukry prebiotyczne. Kompleks składników aktywnych ukoi skórę objętą liszajem.
A-DERMA EXOMEGA CONTROL Emolient Krem Łagodzący
Emolientowy krem o działaniu łagodzącym będzie przydatny w pielęgnacji skóry zmagającej się z liszajem płaskim. Wspomoże działanie farmakologiczne, zmniejszając uczucie swędzenia.
BIODERMA SENSIBIO FORTE Krem Łagodzący
Krem łagodzący do mocno podrażnionej skóry. Również dla skóry wrażliwej. Dzięki działaniu łagodzącym wspomoże pielęgnację skóry twarzy dotkniętej liszajem.
A-DERMA Exomega Control Spray Przeciw Drapaniu i Podrażnieniom
Spray na bazie emolientów, skuteczny, jeśli zmagasz się z drapaniem. Produkt łagodzi natychmiastowo. Zmniejsza podrażnienie. Wygodna formuła pozwala szybko uporać się z problemem swędzenia. Do stosowania również na twarz.
EMOTOPIC Łagodzący Krem Na Egzemę Do Twarzy i Ciała
Przeznaczony do wspomagania leczenia egzemy, będzie również skuteczny w przypadku, jeśli na Twojej skórze występuje liszaj płaski. Produkt zmniejsza świąd.
[product id="1804,1124,1055,494,1472,1409"]
Podsumowanie
Liszaj jest przewlekłą i niezakaźną chorobą skóry. W przypadku skóry twarzy często mamy do czynienia z liszajem płaskim, nazywanym też czerwonym. Może wystąpić również liszaj twardzinowy lub pasmowaty. Zmiany skórne w obrębie twarzy pojawiają się zwykle na brodzie, policzkach lub nosie. W przypadku wystąpienia liszaja konieczna będzie konsultacja dermatologiczna. Liszaj to choroba mająca charakter przewlekły. Jeśli podejrzewasz u siebie liszaj- koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Dobierze on leki, które pomogą w łagodzeniu objawów. Nas skórze twarzy najczęściej występuje liszaj płaski. Leczenie liszaja polega na stosowaniu m.in.: kortykosteroidów, retinoidów czy leków przeciwhistaminowych. Aby złagodzić świąd, warto stosować okłady z siemienia lnianego i odpowiednie kosmetyki, które będą działać łagodząco. Leczenie farmakologiczne to nieodłączny element terapii objawów choroby. Choroby autoimmunologiczne mają wiele objawów, jednym z nich jest liszaj twarzy. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu przepisanych przez lekarza maści oraz kosmetyków o działaniu przeciwświądowym. To zapalenie skóry często ustępuje samoistnie po mniej więcej dwóch latach. Jeśli podejrzewasz objawy tocznia układowego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Toczeń układowy rumieniowaty obejmuje również narządy wewnętrzne.
Bibliografia:
Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, 2005.