śluz ze ślimaka

Na przestrzeni ostatnich lata wiele słyszy się o zbawiennych właściwościach pielęgnacyjnych śluzu ślimaka. Mucyna ślimaków wykorzystywana jest do całej gamy problemów skórnych oraz do codziennej pielęgnacji skóry. Wielokrotnie nagradzany składnik kosmetyczny swoje zastosowanie zyskał w kuracjach domowych oraz w gabinetach kosmetycznych. Zawarte w śluzie ślimaka składniki aktywne powodują, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju kosmetycznym ewenementem na skalę jakiej dotychczas nie znano. Niezwykle istotny jest jednak wybór preparatów, by wszystkie te właściwości faktycznie odczuć na naszej skórze.

  • Z tego artykułu dowiesz się:
    jak dokonać prawidłowego zakupu oraz czym się kierować przy wyborze preparatu zawierającego śluz,
  • właściwości pielęgnacyjne śluzu ze ślimaka,
  • jak pozyskiwany jest śliz ślimaka oraz jego historia.

 

Kosmetyki ze śluzem ślimaka, najważniejsze informacje.


W ostatnim czasie właściwości śluzu ślimaka stały się powszechnie znane. Faktem jest, że ma on niezwykłe właściwości odżywcze i naprawcze. Na rynku znajdziemy kosmetyki takie jak serum przeciwzmarszczkowe, kremy nawilżające, maści zmniejszające widoczność blizn oraz produkty na trądzik zmniejszające wydzielanie sebum i pobudzające regenerację skóry. I tutaj... istotna staje się wiedza odnośnie samego śluzu ślimaka oraz skład kosmetyków.

 

Po pierwsze: Na którym miejscu w składzie znajduje się śluz ślimaka. Im wyższe miejsce, tym więcej śluzu. To jednak nie wszystko,
w przypadku produktów, w których śluz ze ślimaka znajduje się na pierwszym miejscu w składzie istotnym jest, aby w składzie wymieniona była woda. Brak wody w składzie oznacza, że śluz został z nią pomieszany, a jego ilość jest znikoma.

Po drugie: Jeżeli w składzie produktu "Snail secretion filtrate" jest na pierwszym miejscu a w składzie znajduje się również woda,
należy sprawdzić czy znamy procent śluzu ślimaka jaki znajduje się w preparacie oraz jakie jest pochodzenie samego kosmetyku.

 

 

Najlepsze kosmetyki to te od europejskich producentów z konkretnym procentem śluzu wskazanym na opakowaniu. Co ciekawe przodownikiem w jakości jest polska marka kosmetyków ze śluzem ślimaka Snailmed.

 

Właściwości śluzu ślimaka


Kiedy dobraliśmy już odpowiedni produkt, mamy pewność, że preparat faktycznie obdaruje naszą skórę pełnią korzyści zawartych w śluzie. Śluz ślimaka zawiera w sobie naturalne antybiotyki likwidujące szkodliwe bakterie, kwas glikolowy, allantoinę, kolagen, elastynę czy kwas hialuronowy. Sam śluz pobudza produkcję kolagenu, niweluje rozszerzone naczynka, przyśpiesza gojenie się ran oraz silnie regeneruje skórę.

 

  śluz ze ślimaka

 

Niezwykle istotną cechą preparatów ze śluzem ślimaka jest znaczne opóźnienie momentu starzenia się skóry. Odżywiona śluzem i pobudzona do prawidłowego funkcjonowania skóra pokaże nam pierwsze zmarszczki później a te już istniejące spłyci i rozjaśni. Zawarte w śluzie ślimaka mukopolisacharydy oraz składniki posiadające właściwości antyoksydacyjne powodują, że śluzowe kosmetyki świetnie sprawdzą się na przebarwienia i stany zapalne.

Śluz ślimaka powszechnie stosowany jest również w przypadku redukcji blizn i trądziku. Właściwości lecznicze to jednak nie wszystko, sam śluz dogłębnie oczyszcza skórę, reguluje wydzielanie sebum a krem ze śluzem ślimaka stosowany na co dzień dostarczy naszej skórze wszystkiego czego potrzeba jej do prawidłowego działania.

 

Historia śluzu ślimaka

 

Wiele jest odległych w czasie historii potwierdzających działanie śluzu ślimaka w praktyce. Znany ze swojego zamiłowania do śluzu chilijski lekarz Fernando Bascunan Ygualt, który przeprowadził badania nad śluzem ślimaka i spopularyzował go w Ameryce południowej czy sam Hipokrates, który w starożytnej Grecji zalecał stosowanie śluzu ślimaka jako panaceum na poparzenia.

Co niezwykle istotne z punktu widzenia humanitarnego, sam śluz pobierany musi być w sposób nie przynoszący uszczerbku samym ślimakom. Te w przypadku zagrożenia zaczynają wytwarzać toksynę, która zanieczyściłaby produkcję kosmetyków. Ważne więc, aby wybierać produkty, do których śluz pobierany był manualnie, najlepiej produkcji europejskiej.

 

śluz ze ślimaka

 

Cały proces zaczyna się już podczas hodowli, aby ślimak był odpowiedni do wytworzenia śluzu o prawidłowej jakości, jego hodowla musi być nieskazitelna. Takie też hodowle znajdują się w Polsce. Na rynku pojawia się wiele produktów, jednak wybór tych spoza europy może budzić wątpliwości co do produkcji kosmetyków i tego jak śluz ślimaka pozyskuje się w przypadku państw bez odpowiednich procedur jakościowych. Sam proces pobierania śluzu trwa długo i jest niezwykle pracochłonny stąd kosmetyki ze śluzem ślimaka o wysokiej jakości mają swoją ceną. Jeżeli jednak chcemy by wszystkie właściwości śluzu ślimaka były odczuwalne na naszej skóre, warto tę cenę zapłacić.

 

Paweł Nowakowski
Ekspert w zakresie produkcji kosmetyków i dermokosmetyków naturalnych.