krosty na głowie

Zmiany skórne mogą dotyczyć skóry na całym ciele. Dlatego zdarza się, że pojawiają się również na owłosionej skórze głowy. Krosty mają różne podłoże. Zdarza się, że są objawem chorób, które wymagają leczenia. Częściej jednak są związane z nieodpowiednią pielęgnacją i stylem życia. Sprawdź, skąd biorą się krosty na skórze głowy.

Skóra głowy różni się od skóry pozostałych części ciała dużą liczbą mieszków włosowych. Szacuje się, że na 1 cm2 może być ich nawet 300! Więcej jest także gruczołów łojowych, co powoduje wzmożoną produkcję sebum. Bogatsze jest również unerwienie. Skóra głowy pełni funkcję ochronną. Chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – w tym drobnoustrojami. Zdarza się jednak, że sama podlega różnym procesom chorobowym i uszkodzeniom, a jednym z ich objawów są krosty.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się krosty na głowie;
  • jakie są przyczyny krost na głowie;
  • jakie preparaty sprawdzają się przy krostach na głowie.

Krosty na głowie i ich charakterystyka

Krosta to wykwit w postaci pęcherza lub pęcherzyka. Wystaje on ponad powierzchnię skóry. W jego wnętrzu znajduje się treść ropna. Jest ona obecna od samego początku lub pojawia się dopiero po pewnym czasie, gdy krosta zostanie nadkażona bakteryjnie.

 

Krosta z reguły jest niewielka. Jej średnica nie przekracza 1 centymetra. Większe zmiany skórne zaliczane są już do ropni. Potocznie krosty są określane mianem "pryszcze". Nie zawsze jednak są one związane z trądzikiem.

Krosty na głowie mogą występować bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że towarzyszą im dodatkowe dolegliwości. Zwykle dzieje się tak, gdy rozwinie się stan zapalny. Wówczas krosta staje się tkliwa i bolesna, a niekiedy pojawia się także świąd skóry.

 

Warto zdawać sobie sprawę, że krosty na głowie pojawiają się w każdym wieku. Zdarza się, że są obecne już u niemowląt, co najczęściej jest skutkiem błędów pielęgnacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że objaw ten nigdy nie powinien być bagatelizowany. Ważna jest obserwacja skóry oraz zgłoszenie się do lekarza, gdy problem narasta.

Skąd biorą się krosty na głowie?

Krosty na powierzchni skóry głowy mogą mieć różną przyczynę. Często są spowodowane błędami pielęgnacyjnymi lub działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zdarza się też, że są objawem chorób, które wymagają leczenia. Poznanie przyczyny krost na głowie jest ważne, ponieważ tylko dzięki temu można wdrożyć skuteczne działania lecznicze.

Zapalenie mieszków włosowych

Krosty na głowie mogą pojawić się przy zapaleniu mieszków włosowych. Mieszki włosowe to wąskie szczeliny w skórze. Dojrzewają w nich i wyrastają z nich włosy.

Zapalenie mieszków włosowych jest skutkiem infekcji. Skóra głowy ma swoją własną mikroflorę bakteryjną. Gdy dochodzi do jej zaburzenia (np. na skutek nieprawidłowych nawyków), na jej powierzchni zaczynają namnażać się patogeny, które następnie wnikają do mieszków włosowych. Objawem zapalenia mieszków włosowych są ropne krosty, często otoczone rumieniem.

krosty na głowie

Grzybica skóry głowy

Krosty na skórze głowy można zaobserwować również w przebiegu grzybicy. Jest to choroba infekcyjna wywołana przez grzyby dermatofitowe. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby zmagające się z obniżeniem odporności, po długotrwałej kuracji antybiotykowej lub sterydowej oraz nieodpowiednio dbające o higienę.

W przebiegu grzybicy skóry głowy zaobserwować można grudki i krosty. Wykwity powodują swędzenie. Często rozwija się również stan zapalny. Infekcji zwykle towarzyszy nadmierne wypadanie włosów (odrastają one po wyleczeniu infekcji).

Trądzik

Pryszcze na głowie pojawiają się również przy trądziku. Bardzo często dotyczy to osób młodych, w okresie dojrzewania. W ich przypadku schorzenie jest skutkiem zmian hormonalnych, które zaburzają czynność gruczołów łojowych. Zwykle krosty obecne są nie tylko na skórze głowy, ale także na twarzy, a niekiedy też na plecach i dekolcie.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że trądzik nie jest tylko chorobą wieku młodzieńczego. Coraz częściej chorują na niego dorośli. Objawy są w obu przypadkach takie same.

krosty na głowie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Przyczyną krostek jest także łojotokowe zapalenie skóry głowy. To przewlekła choroba zapalna związana z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Produkują one łój w nadmiarze i ze zmienionym składem, co podrażnia skórę, pogarsza jej kondycję oraz sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. W przebiegu ŁZS obecne są krostki, rumień oraz żółte strupki, którym może towarzyszyć świąd.

Nieodpowiednia higiena

Krostki mogą być skutkiem nieprawidłowej higieny skóry głowy. Bardzo ważne jest jej regularne oczyszczanie. Pozwala ono usunąć nadmiar sebum, drobnoustroje i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które powodują zablokowanie ujść gruczołów łojowych lub mieszków włosowych oraz sprzyjają namnażaniu się bakterii.

Inne przyczyny krost na głowie

Uważa się także, że przyczyną krostek na głowie może być zaniedbanie zdrowego stylu życia. Tworzeniu się zmian skórnych sprzyjają przede wszystkim stres i nieodpowiednia dieta. Do powstawania wykwitów prowadzi stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Mowa o produktach, które zawierają substancje drażniące, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, parabeny, silikony.

6 produktów, które pomogą Ci zwalczyć krosty na głowie

W leczeniu krost na głowie niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny. Ważne jest, aby codzienna pielęgnacja odbywała się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

1. VICHY DERCOS PSOLUTION Szampon Keratoliczny Dla Skóry Głowy

To specjalna formuła, która wspiera terapię łuszczycy. Regularnie stosowany szampon Vichy Dercos pomaga złagodzić wszystkie objawy choroby – świąd, zaczerwienienie, nadmierne łuszczenie się i krosty. Ma również działanie kojące dla skóry głowy i poprawia ogólny komfort. Pozostawia włosy miękkie i lśniące. Do składników aktywnych należą: mocznik, gliceryna i kwas salicylowy.

2. PHARMACERIS H STIMUPEEL Oczyszczający Peeling Trychologiczny
To kosmetyk, który doskonale usuwa zanieczyszczenia i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Przyczynia się do przywrócenia skórze głowy fizjologicznej równowagi oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych.

krosty na głowie

3. PHARMACERIS H-SEBOPURIN Szampon Normalizujący Do Skóry Łojotokowej
Szampon przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz równowagę naturalnej mikroflory skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i świąd, a przede wszystkim doskonale oczyszcza. Formuła wzbogacona jest o biotynę, ekstrakt z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne oraz piroktonian olaminy.

4. IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się
To olejek dedykowany włosom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki olejkowi ylang-ylang reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Jest w 100% naturalny. Można stosować go jako wcierkę w skórę głowy lub na przesuszone końcówki.

5. TOŁPA Dermo Hair Przetłuszczanie Głęboko Oczyszczający Szampon Przeciw Przetłuszczaniu
Szampon doskonale usuwa zanieczyszczenia, a jednocześnie jest bardzo delikatny. Reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Dzięki temu włosy pozostają świeże przez długi czas i zmniejsza się ryzyko pojawienia zmian skórnych. Szampon łagodzi podrażnienia i świąd, a dodatkowo działa antybakteryjnie. Obecne są w nim torf tołpa., usieciowany kompleks ksylitolu, kwas mlekowy. Może być stosowany również do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

6. DUCRAY SENSINOL Szampon Ochrona Fizjologiczna
To bardzo delikatny szampon przeznaczony do skóry wrażliwej. Jego formuła jest hipoalergiczna, bezpieczna i pozbawiona składników powszechnie uznawanych za szkodliwe. Działa kojąco, redukuje swędzenie skóry głowy i przynosi natychmiastowy komfort. Zapewnia długotrwałą ochronę.

Podsumowanie

Krosty to małe pęcherzyki wypełnione treścią ropną. Na skórze głowy pojawiają się na skutek nieprawidłowej higieny i czynników zewnętrznych, a także niektórych chorób (m.in. zapalenia mieszków włosowych, trądziku, grzybicy). W ich zwalczaniu pomocne są kosmetyki o działaniu złuszczającym, nawilżającym, łagodzącym i regulującym wydzielanie sebum. Oprócz delikatnych szamponów warto od czasu do czasu zastosować peeling lub naturalny olej. W przypadku krostek spowodowanych chorobą, konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.

 

Angelika Janowicz
Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się pisaniem o zdrowiu, ponieważ dla niej edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa są jednymi z najważniejszych elementów profilaktyki. Prywatnie wielbicielka pieszych wędrówek i kuchni greckiej.