Rozszerzone pory

Trwale rozszerzone ujścia gruczołów łojowych najczęściej występuje przy skórze tłustej i trądzikowej. Mogą też utrzymywać się na skórze, która w przeszłości była trądzikowa.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • czym są pory na twarzy,
 • dlaczego pory na twarzy ulegają rozszerzeniu,
 • jak z nimi walczyć.


Rozszerzone pory na twarzy - S.O.S. dla skóry.


Rozszerzone pory sprawiają, że chcemy się ich pozbyć i całkowicie likwidować. Warto jednak pamiętać, że są one naturalną strukturą skóry, dlatego nie zawsze możemy je całkowicie zlikwidować. Możemy zminimalizować ich widoczność, ciężko jednak sprawić aby stały się całkowicie niewidoczne. Jeśli jesteś posiadaczką skóry tłustej lub mieszanej, pory prawdopodobnie nie znikną w całości. Można jednak z nimi walczyć oraz zmniejszyć, sprawiając, że staną się mniej widoczne.

 

Dlaczego pory na twarzy ulegają rozszerzeniu? Pory są to małe otwory znajdujące się na powierzchni skóry. Są one punktem wyjścia włosa z mieszka włosowego, ujście wydzieliny gruczołów potowych, sebum oraz złuszczających się komórek naskórka. Są więc naturalnym elementem skóry. Często jednak ulegają nadmiernemu rozszerzaniu. Możemy zmniejszyć ich widoczność, jednak niemożliwe jest ich całkowite pozbycie się, ponieważ są elementem fizjologii naszego organizmu.


 Obecnie uważa się, że łojotok, utrata elastyczności i napięcia skóry oraz wielkość mieszków włosowych są najbardziej istotne klinicznie w         patogenezie  rozszerzonych porów. Inne potencjalne czynniki powstawania rozszerzonych porów obejmują predyspozycje genetyczne, trądzik,   komedogenność,  przewlekłe fotouszkodzenia, niedobór witaminy A. Istnieje zależność pomiędzy ilością wydzielanego sebum a rozszerzonymi
 porami. Z tego względu  mężczyźni, u których ilość wydzielanego sebum jest zwykle wyższa, mają większą tendencję do posiadania   rozszerzonych porów.
Do czynników, które zwiększają nadmierne występowanie rozszerzonych porów, należy wzmożona czynność gruczołów łojowych. Prowadzi to do nadprodukcji sebum, szczególnie przy cerze tłustej. W efekcie dochodzi do gromadzenia się nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń w porach skóry. Powoduje to zaburzone procesy złuszczania naskórka. Stare komórki naskórkowe nie odrywają się od powierzchni skóry, a następnie zapychają pory. Przez to pory skóry rozszerzają się. Sprzyja to powstawaniu zmian trądzikowych.

 

Rozszerzone pory na twarzy - jak z nimi walczyć? Ekspert podpowiada.


Pory są naturalnym elementem skóry. Nie da się ich całkowicie zniwelować, jednak możemy je obkurczyć. Szczególnie posiadaczki cery tłustej i mieszanej mogą z nimi walczyć i zmniejszać ich widoczność.

Rozszerzone pory

Odpowiednia pielęgnacja skóry


Kosmetyki, które nie zapychają porów
Używaj tylko nie zatykających porów produktów do pielęgnacji skóry i makijażu. Wybieraj produkty, które nie są komedogenne. Minimalizujesz w ten sposób problem zapychania porów, przez co nie będą się one nadmiernie rozszerzać. Jak wybrać taki kosmetyk? Najlepiej, jeśli będzie miał na opakowaniu informację, że jest niekomedogenny lub nie zatyka porów. Ponadto, nie powinien to być olejowy kosmetyk, ponieważ takie często powodują zatykanie porów skóry.

 

Myj twarz w chłodnej wodzie


To sposób, który pozwoli obkurczyć rozszerzone pory. Staną się one w ten sposób mniej widoczne.

 

Dwuetapowe oczyszczenie skóry


To bardzo ważny krok Twojej świadomej pielęgnacji skóry. Do pierwszego kroku wybierz olejek lub żel, który usuwa zanieczyszczenia oraz makijaż z powierzchni Twojej twarzy. Aby dogłębnie oczyścić buzię, postaw na drugi etap oczyszczenia skóry za pomocą delikatnej emulsji myjącej. Mimo, że z pozoru może wydaje Ci się, że to zbędne, tak naprawdę to jest kluczowy krok w pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami. W ten sposób usuwasz nagromadzone sebum i zanieczyszczenia, a więc pory są dokładnie oczyszczone. Przez to mają mniejszą zdolność do rozszerzania się. Ten krok zdecydowanie zwęża rozszerzone pory, jest pomocny przy usuwaniu martwych komórek naskórka, które zatykają ujścia gruczołów. Widoczność porów stanie się mniejsza, a Twoja twarz nabierze jednolitej struktury.

 

Tonizacja


To niezbędny w pielęgnacji skóry etap, który pozwala przywrócić skórze odpowiednie pH. Wybierz tonik do skóry mieszanej lub tłustej. Kosmetyk ten domknie oraz ściągnie rozszerzone pory. Będzie on miał również działanie matujące oraz seboregulujące.

 

Nawilżaj skórę


Skóra, która jest nadmiernie przesuszona naturalnie, broni się, powodując więcej sebum. Jak już wiesz- nadmiar sebum prowadzi do powstawania rozszerzonych porów. Istotne jest więc nawilżanie skóry, tak, by uniknąć nadprodukcji sebum. Wybierz krem nawilżający dopasowany do swoich potrzeb.

 

Zrezygnuj z olejów


W pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami najlepiej jest zrezygnować z olejów. Dlaczego? Ponieważ tworzą one na warstwie okluzyjną warstwę, utrudniają złuszczanie naskórka. W efekcie pory się zapychają oraz rozszerzają.

Rozszerzone pory

Substancje aktywne


Wybierz krem lub serum do twarzy, które zawiera poniższe substancje aktywne. Wykazują one działanie seboregulujące, są bardzo pomocne w terapii skóry tłustej z rozszerzonymi porami.

W jego składzie powinny znaleźć się substancje o działaniu złuszczającym i hamującym łojotok, między innymi:

 • kwas salicylowy - zaliczany do grupy beta-hydroksykwasów, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wykazuje zdolność do przenikania przez warstwę łojową skóry, przez co doskonale oczyszcza skórę z zaskórników, zwężając przy tym rozszerzone pory. Wnika w mieszki włosowe, tuż obok których znajdują się gruczoły łojowe, w efekcie wpływając na zmniejszenie produkcji sebum. Wykazuje działanie keratolityczne i złuszczające- pomaga w złuszczaniu zrogowaciałego naskórka,
 • kwas migdałowy - zaliczany do grupy alfa-hydroksykwasów. Wykazuje działanie złuszczające i zwężające pory skóry. Kosmetyki, które zawierają do 5% kwasu migdałowego pomagają w złuszczaniu zrogowaciałęgo naskórka. Przez to następuje poprawa kolorytu, wygładzenie, oczyszczenie skóry i zwężenie porów,
 • kwas azelainowy - wykazuje działanie keratolityczne i seboregulujące. W ten sposób zapobiega powstawaniu zaskórników zamkniętych i otwartych, złuszcza martwy naskórek oraz zwęża rozszerzone pory. Ponadto, wykazuje działanie antybakteryjnie i rozjaśniające. To świetny wybór w codziennej pielęgnacji skóry,
 • cynk - zwęża pory, wykazuje działanie seboregulujące. Przy stosowaniu preparatów z cynkiem nadprodukcja sebum jest zmniejszona.
 • witamina B3 (niacynamid) - ze względu na działanie antybakteryjne i przeciwzapalne działa przeciwtrądzikowo i przeciwzaskórnikowo, zmniejsza widoczność porów i wydzielanie sebum.

Zabiegi gabinetowe


Pomocy przy problemie rozszerzonych porów możesz szukać również w gabinecie kosmetologicznym lub medycyny estetycznej.

 

Kawitacja ultradźwiękowa


Celem peelingu kawitacyjnego jest dogłębne oczyszczenie skóry. Opiera się on na falach ultradźwiękowych oraz efekt kawitacji, który dokładnie oczyszcza.

 

Mikrodermabrazja


To zabieg, który złuszcza i oczyszcza skórę. Najczęściej stosowana mikrodermabrazja, przy pomocy specjalnej głowicy ściera martwy naskórek. To odblokowuje pory i sprawia, że stają się one zwężone.

Rozszerzone pory - jak sobie radzić?

Złuszczanie kwasami


Kwasy możesz wybrać nie tylko do pielęgnacji domowej, ale również w gabinecie! Złuszczają one naskórek i działają keratolitycznie. To wszystko prowadzi do zwężenia porów.

 

Mezoterapia mikroigłowa


Stymuluje naskórek i procesy złuszczania. Połączona z ampułką, która działa seboregulująco, pozwala zwęzić pory skóry.

 

Laser frakcyjny


To niezwykle skuteczny sposób redukcji rozszerzonych porów. Powoduje złuszczanie komórek naskórka. Działa głęboko, wygładza zmarszczki, rozjaśnia, jak również zwęża pory.

 

Podsumowanie


Rozszerzone pory są defektem, który może powodować dyskomfort. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwalają na ich zmniejszenie. Warto jednak pamiętać, że skóra naturalnie posiada pory, jest to element jej struktury. Dlatego całkowite wyeliminowanie porów jest niemożliwe. Zadbaj o to, by zwęzić pory, jednak pamiętaj, że są one naturalną częścią skóry i spełniają w niej swoje funkcje.

 

 

 

Bibliografia:

 1. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2011.
 2. Nowicka D., Dermatologia, Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
 3. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Warszawa 1999.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.