ropne pryszcze na twarzy

 

Ropne wypryski na twarzy i towarzyszący im stan zapalny mogą pojawiać się zarówno u osób dorosłych, jak i nastolatków. Zmiany trądzikowe przybierające formę krost powodują znaczny dyskomfort. Zapalne wykwity skórne mogą pozostawiać po sobie przebarwienia i blizny. Niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry oraz poznanie podłoża problemu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co powoduje ropne pryszcze na twarzy,
 • jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja oraz odpowiednie leczenie,
 • czego unikać w celu zapobiegania ropnym zmianom.


Ropne pryszcze na twarzy - dlaczego powstają?


Zmiany skórne takie jak krosty ropne mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również na klatce piersiowej czy dekolcie. Przyczyny krost na powierzchni skóry jest kilka, jednak główne znaczenie ma nadmiar sebum. Bardzo często są objawem trądziku pospolitego (acne vulgaris). Na przebieg choroby mają wpływ zbyt aktywne gruczoły łojowe oraz bakterie. Zmiany ropne często pojawiają się w okresie dojrzewania, nierzadko przyjmując postać trądziku młodzieńczego. Wówczas na skórze pojawiają się zmiany niezapalne oraz zapalne- krosty, guzki czy torbiele. Wydzielanie łoju powiązane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, a dokładniej, z androgenami, które wykazują bezpośredni wpływ na produkcję sebum.

Zaburzenia hormonalne sprzyjają powstawaniu wyprysków na linii żuchwy. W przebiegu trądziku na początku mamy do czynienia ze wzmożoną produkcją łoju, co prowadzi do powstawania zmian niezapalnych- zaskórników otwartych i zamkniętych. Mogą przekształcić się w krosty będące objawem stanu zapalnego. Wówczas rozpoznaje się trądzik ropowiczy.

Ropne krosty powstają nie tylko na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, ale również przez nietolerancje pokarmowe, nadmierny stres. Przyczyną zmian może być również nieprawidłowa dieta. Jeśli na twojej twarzy powstają stany zapalne, warto również przyjrzeć się codziennej pielęgnacji, która może szkodzić naszej skórze, m.in. prowadząc do zatkania ujść mieszków włosowych. Stosowanie ciężkich kosmetyków, które zatykają pory, może powodować nie tylko zaskórniki, ale również krosty. Szczególnie ważne jest dokładne oczyszczanie skóry. Ropne pryszcze na twarzy mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny, jednak właściwa pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń dermatologa może zminimalizować ryzyko ich powstania.

 

Ropne pryszcze na twarzy - pielęgnacja i leczenie

ropne pryszcze na twarzy


W terapii trądziku i jego objawów takich jak ropne wypryski często niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Trądzik pospolity to choroba, która wymaga konsultacji dermatologicznej. Zmiany nasilać mogą zaburzenia hormonalne, dlatego kontakt z lekarzem jest ważnym elementem terapii. Specjalista może przepisać antybiotyki, leki hormonalne czy izotretynoinę do stosowania doustnego.

Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwala eliminować ropne pryszcze na twarzy i zapobiegać ich powstawaniu. Terapia opiera się o substancje aktywne regulujące pracę gruczołów łojowych. Duże znaczenie mają również właściwości przeciwbakteryjne oraz złuszczające kosmetyku. W pielęgnacji skóry poleca się składniki takie jak kwasy, retinol czy nadtlenek benzoilu. Terapię wspomagać można również niacynamidem w odpowiednim stężeniu. Warto pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna to ważny element pielęgnacji cery trądzikowej.

 

 

Ropne wypryski- polecane substancje aktywne:

 • kwas salicylowy - zaliczany do grupy kwasów beta-hydroksylowych, stanowi ważny element leczenia ropnych wyprysków. Składnik ten może przenikać przez warstwę łojową, co pozwala na dość głębokie wnikanie w głąb mieszków włosowych. Dzięki temu skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając produkcję sebum. Kwas salicylowy złuszcza martwy naskórek oraz działa przeciwbakteryjnie na zmiany trądzikowe,
 • kwas azelainowy - to substancja, która skutecznie łagodzi stany zapalne. Ma działanie przeciwbakteryjne, które jest pomocne w leczeniu trądziku. Dodatkowo delikatnie złuszcza oraz działa seboregulująco. To kwas, który zmniejsza przebarwienia, ponieważ jest inhibitorem tyrozynazy,
 • kwas glikolowy - złuszczający składnik kosmetyków, który pomaga w terapii różnego rodzaju zmian, w tym ropnych pryszczy. Należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych, które działają oczyszczająco na skórę,
 • retinol - to pochodna witaminy A, która reguluje produkcję sebum. Substancja ta skutecznie wspiera leczenie trądziku, niwelując wypryski na twarzy. Dodatkową zaletą ze stosowania retinolu jest działanie przeciwzmarszczkowe,
  nadtlenek benzoilu- to składnik, który hamuje nadmierne wydzielanie łoju oraz działa przeciwbakteryjnie. Ponadto złuszcza oraz przyspiesza gojenie zmian zapalnych.

 

 

Ropne pryszcze na twarzy- top 3 kosmetyki, które zminimalizują ten problem

ropne pryszcze na twarzy

 

 1. BasicLab ACIDUMIS Peeling Kwasowy Zmniejszający Niedoskonałości
  Peeling kwasowy od BasicLab skutecznie zmniejsza niedoskonałości takie jak pryszcze. Produkt zawiera w składzie aż trzy kwasy: szikimowy w stężeniu 6%, migdałowy w stężeniu 5% oraz laktobionowy w stężeniu 3%. W formule znajdziemy silne przeciwutleniacze: resweratrol oraz glutation. Kosmetyk głęboko oczyszcza pory, reguluje pracę gruczołów oraz wycisza zmiany skórne. Ważne jest również działanie złuszczające, które usuwa martwe komórki naskórka. Peeling kwasowy polecany jest dla cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, z widocznymi niedoskonałościami oraz przebarwieniami.
 2. NACOMI Next Level Kwas Salicylowy 2%
  Starannie opracowany skład pomaga skórze z niedoskonałościami. W formule znajduje się kwas salicylowy, które głęboko oczyszcza pory, odblokowując je. Kosmetyk złuszcza martwy naskórek oraz zmniejsza produkcję sebum, które jest odpowiedzialne za powstawanie krost. Preparat zmniejsza ropne pryszcze na twarzy oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Formułę wzbogacono o węgiel aktywny oraz witaminę B3.
 3. PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 Krem Z Retinolem
  Krem od Pharmaceris pomaga w niwelowaniu ropnych zmian. Dzięki optymalnej zawartości retinolu (0,3%), działa przeciwtrądzikowo, ograniczając zaskórniki, grudki i krostki. Pochodna witaminy A hamuje nadprodukcję łoju oraz oczyszcza skórę.

 

Ropne pryszcze na twarzy - czego unikać?


Trądzik może przybierać różne formy. Wypryski na twarzy to często krosty, czyli zmiany zapalne. W pielęgnacji cery szczególnie należy zwracać uwagę na skład kosmetyków. Warto unikać substancji komedogennych, takich jak np. ciężkie oleje. To składniki, które zatykają pory i nasilają ryzyko powstawania zmian. Elementem, przed którym również warto się strzec, jest niedokładny demakijaż. Resztki makijażu i zanieczyszczeń mogą pogarszać stan cery, oraz powodować powstawanie ropnych zmian. Aby uniknąć niedokładnego oczyszczenia skóry, warto stosować dwuetapowe mycie twarzy. Ten krok pielęgnacji zapewnia dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z naszej cery.

Pielęgnując skórę z krostami, często możemy doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia i jest to również element, którego należy unikać. Skóra trądzikowa czy tłusta również potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Jeśli jest ono niedostateczne- może reagować, zwiększając wydzielanie łoju, który nasila zmiany zapalne.

 

Podsumowanie

ropne pryszcze na twarzy


Trądzik ropowiczy związany jest ze zbyt intensywną pracą gruczołów łojowych, powodującą nadprodukcję sebum. Ropne krostki są charakterystyczne dla przebiegu trądziku. Początkowo powstają zaskórniki otwarte i zamknięte, które mogą przekształcać się w zapalne grudki czy krostki. To problem, który dotyka zarówno osób dorosłych, jak i również nastolatków. Na powstawanie zmian może mieć również wpływ nadmierny stres czy nieodpowiednia dieta. Duże znaczenie mają również zmiany hormonalne, które wpływają na wydzielanie sebum oraz powstawanie krost, szczególnie na linii żuchwy. Jeśli na twojej twarzy pojawiają się ropne zmiany, warto skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie. Istotne znaczenie ma również właściwa pielęgnacja cery oraz włączenie kosmetyków z substancjami aktywnymi, które regulują wydzielanie sebum, złuszczają oraz działają antybakteryjne. Wśród składników chętnie stosowanych w terapii trądziku wyróżniamy kwasy alfa-hydroksylowe, beta-hydroksylowe, kwas azelainowy, retinol czy nadtlenek benzoilu.

 

Bibliografia:

 1. Kaszuba A., Trądzik pospolity Etiopatogeneza. Postacie kliniczne. Leczenie., 2022.

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty.
Moją pasją jest fotografia portretowa.