Retinol na twarz

Pielęgnacja twarzy powinna być oparta o składniki aktywne, które działają efektywnie. Aby korzystać z wielu efektów, warto postawić na kurację retinolem. To pochodna witaminy A, niezwykle skuteczna w pielęgnacji skóry dojrzałej jak również trądzikowej.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie są właściwości retinolu,
 • jakie jest jego zastosowanie,
 • jak prawidłowo dobrać kosmetyki z retinolem i na co postawić w pielęgnacji skóry.


Retinol na twarz - właściwości


Retinol — obok innych retinoidów, takich jak kwas retinowy i palmitynian retinylu — jest pochodną witaminy A. Ta witamina jest jednym z kluczowych składników odżywczych organizmu, który przyspiesza odnowę komórkową. Stosowanie kuracji retinolem jest szczególnie efektywne w przypadku skóry dojrzałej i trądzikowej. Retinol na twarz to tylko jedna z pochodnych witaminy A, jest jednak szczególnie popularna. Dlaczego? Jest znacznie delikatniejsza od innych form jak np. tretynoina. Stosowanie retinolu jest z tego powodu bezpieczniejsze, ale równie skuteczne.

 

 

Główne właściwości retinolu:

  • pobudzenie produkcji kolagenu- kolagen to białko produkowane przez organizm. Stanowi ono około 30% wszystkich białek ludzkich, jest jednym ze składników tkanki łącznej. Kolagen jest spoiwem, które łączy ze sobą komórki – jest budulcem skóry,
   kości, zębów, ścięgien, chrząstek. Kolagen wspomaga utrzymanie gładkości, elastyczności oraz właściwego napięcia skóry. Wpływ
   na produkcję kolagenu powoduje wygładzenie powierzchni skóry. Stosując retinol, który stymuluje produkcję kolagenu,
   zmarszczki stają się spłycone, a skóra jędrniejsza,
  • pobudzenie produkcji elastyny- elastyna jest białkiem, które dla skóry jest ważne tak samo, jak kolagen. Elastyna wytwarzana
   jest przez fibroblasty skóry. Jest budulcem skóry, ścięgien, więzadeł, ścianek naczyń krwionośnych. Dzięki elastynie skóra
   zachowuje elastyczność w czasie rozciągania. Przez to  chroni skórę przed powstawaniem zmarszczek. Dzięki stosowaniu
   retinolu, który stymuluje produkcję elastyny, skóra staje się bardziej sprężysta i wygładzona,
  • pobudzenie produkcji kwasu hialuronowego- kwas hialuronowy to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, szczególnie w skórze oraz mazi stawowej, jak również w ścianach naczyń krwionośnych i w ciele szklistym oka. Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Kwas hialuronowy jest składnikiem macierzy międzykomórkowej. Sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona i sprężysta. Dzięki retinolowi, który stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, skóra odzyskuje
   napięcie i nawilżenie,
  • rozjaśnianie przebarwień- retinol przyspiesza wymianę naskórka i usuwa komórki, w których gromadzi się barwnik, a w efekcie przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Retinol hamuje proces powstawania nowych komórek barwnikowych. Dzięki temu jedną z
   jego głównych właściwości jest rozjaśnianie przebarwień i wyrównywanie kolorytu skóry. Stosowanie retinolu pomaga niwelować plamy pigmentacyjne.

   regulowanie pracy gruczołów łojowych- retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum, co jest
   niezwykle pomocne w terapii skóry tłustej i trądzikowej,
  • działanie przeciwzapalne- retinol działa przeciwzapalnie, co bezpośrednio przyczynia się do zmniejszania ilości wykwitów oraz zmniejszenia trądziku.

 

Retinol na twarz i jego zastosowanie


Retinol na twarz jest niezwykle skuteczny w pielęgnacji. Dzięki swoim właściwościom retinol na twarz przynosi wiele efektów. Podczas stosowania retinolu warto zwrócić uwagę na jego stężenie. Ważne jest również zbudowanie tolerancji skóry. Dzięki wnikaniu do głębszych warstw skóry, składnik ten znajduje zastosowanie w pielęgnacji każdego typu cery.

 

retinol na twarz

 

Działanie przeciwzmarszczkowe


To jedno z głównych i najbardziej popularnych zastosowań retinolu. Kosmetyki z retinolem wpływają na produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Te składniki wpływają na jędrność oraz sprężystość skóry. Wraz z wiekiem, poziom tych substancji w skórze zmniejsza się. To prowadzi do utraty jędrności, spadku nawilżenia. Zmarszczki stają się bardziej widoczne, a skóra traci elastyczność. Jednak działanie przeciwzmarszczkowe retinolu pozwala stymulować produkcję kolagen, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co przekłada się na stan skóry. Podczas stosowania retinolu zauważysz, że Twoja skóra stanie się bardziej napięta i promienna, a drobne zmarszczki zostaną zniwelowane.

 

 

Rozjaśnianie przebarwień


Retinol przyspiesza wymianę naskórka i usuwa komórki, w których gromadzi się barwnik. W efekcie przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Retinol hamuje proces powstawania nowych komórek barwnikowych. Dzięki temu jedną z jego głównych właściwości jest rozjaśnianie przebarwień i wyrównywanie kolorytu skóry. Stosowanie retinolu pomaga niwelować plamy pigmentacyjne. Dobierz odpowiednie stężenie retinolu i ciesz się zminimalizowanymi przebarwieniami skórnymi. Kosmetyki z czystym retinolem poprawią kondycję Twojej skóry, usuną nagromadzony pigment i wyrównają koloryt skóry.

 

Retinol na twarz

 

Złuszczanie naskórka


Retinol na twarz znajduje zastosowanie w kosmetykach złuszczających. Dzięki temu ten składnik intensywnie regeneruje skórę, pomaga usunąć stare komórki naskórka. Przez to działa jak peeling. Retinol rozluźnia połączenia między komórkami naskórka. Działanie złuszczające jest pomocne w terapii skóry każdego rodzaju. Regularne złuszczanie skóry jest podstawą pielęgnacji.

 

Działanie przeciwtrądzikowe


Retinol znajduje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry trądzikowej. Retinol powoduje głęboką odnowę skóry. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, hamując rozwój trądziku. Retinol likwiduje istniejące stany zapalne, ponadto reguluje wydzielanie sebum. Odpowiednie stężenie retinolu pozwala działać przeciwtrądzikowo.

Retinol na twarz - jak prawidłowo go dobrać? Poznaj pielęgnację krok po kroku.


Retinol na twarz działa, w trakcie stosowania mogą wystąpić takie objawy jak zaczerwienienie, świąd, pieczenie czy nadmierne łuszczenie naskórka. Stopniowe wprowadzanie retinolu do swojej rutyny pielęgnacyjnej nie powinno wywołać żadnych negatywnych skutków. Ważne jest zbudowanie tolerancji skóry twarzy na retinol. Lepiej zacząć od niższych stężeń i stopniowo, wraz z upływem czasu je zwiększać. Pielęgnację skóry należy wzbogacać o inne, delikatne, ale regenerujące substancje o działaniu ochronnym. Niezbędnikiem będzie odżywczy krem nawilżający oraz serum, które ukoi podrażnioną cerę. Warto pamiętać, że retinol uwrażliwia skórę. Odpowiednio dobrane serum z retinolem pozwoli ograniczyć skutki uboczne i zminimalizować podrażnienia skóry. Wyższe stężenie retinolu nie jest polecane na początek.

 

retinol na twarz

Zacznij od preparatów, które zawierają stężenie retinolu w granicach 0,2-0,5%. To idealna dawka, która nie zadziała zbyt drastycznie. Retinol na twarz w takim stężeniu pozwoli skórze przyzwyczaić się do działania tej substancji. Kosmetyk z retinolem aplikuj wieczorem cienką warstwą na umytą i osuszoną skórę. Najbezpieczniej jest odczekać ok. 10 minut po myciu, aby pH skóry po kontakcie z wodą się wyrównał. Po wchłonięciu preparatu z retinolem możesz zastosować nawilżający krem ochronny. W pierwszych trzech tygodniach używaj kosmetyku z retinolem maksymalnie dwa razy w tygodniu. Nakładaj go wieczorem. Rano stosuj krem z filtrem SPF 50. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędnym elementem pielęgnacji skóry z użyciem retinolu. Jeżeli zauważysz, że skóra twarzy przyzwyczaiła się do retinolu, możesz zacząć stosować go co drugi dzień. Kolejny krok to wprowadzenie kosmetyku o zwiększonym stężeniu retinolu - od 1% aż do 5%. Musisz wyczuć swoją skórę, i stopniowo wprowadzać retinol o większych stężeniach. Kuracja retinolem, aby była skuteczna, powinna trwać minimum 6. miesięcy.

 

Podsumowanie


Witamina A i jej pochodne są niezwykle skuteczne w pielęgnacji skóry twarzy. Na szczególną uwagę zasługuje retinol, który jest efektywny, a jednocześnie nie podrażnia skóry tak jak inne pochodne witaminy A. Retinol działa na produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co jest skuteczny w pielęgnacji skóry dojrzałej. Ponadto, ma działanie rozjaśniające przebarwienia skórne oraz przeciwtrądzikowe. To substancja aktywna, którą zdecydowanie warto włączyć do codziennej pielęgnacji skóry.

 

Bibliografia:

 1. Mahto A., Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, 2019.
 2. Zejfer A., Kompleksowa terapia problemów skórnych, 2022.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia). Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.