Podrażniona skóra głowy może dotknąć każdego z nas. Swędzenie skóry głowy i nadmierna suchość to przyczyny podrażnienia. Aby przynieść ulgę skórze głowy, warto zastosować się do kilku rad oraz włączyć odpowiednią pielęgnację.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jakie są objawy podrażnionej skóry głowy,
- jakie jej przyczyny,
- jakie są sposoby na podrażnioną skórę głowy.
Podrażniona skóra głowy - objawy
Objawem podrażnionej skóry może być swędzenie. Często występuje uczucie ściągnięcia oraz ból. Taka skóra się łuszczy. Często towarzyszy jej również łupież oraz pieczenie. Przesuszona skóra głowy bywa bardzo nieprzyjemna i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Włosy mogą szybciej się przetłuszczać. Dlaczego? Podrażniona skóra głowy próbuje się chronić, zwiększając wydzielanie sebum. Podrażnionej skórze głowy może towarzyszyć również wypadanie włosów.
Jeśli skóra głowy ulega podrażnieniu, możesz mieć:
- zaczerwienioną skórę,
- swędzącą i piekącą skórę,
- obrzęk i bolesność skóry głowy,
- nadmiernie złuszczający się naskórek.
Podrażniona skóra głowy - przyczyny
Podrażnienie skóry głowy może mieć różne podłoża. Często jest spowodowane złą pielęgnacją włosów. Suchą skórę głowy powoduje również częste farbowanie włosów. Używanie silnych kosmetyków do mycia włosów również jest powodem podrażnień. Skóra głowy jest szczególnie wrażliwym obszarem, dlatego warto dbać o jej właściwą pielęgnację.
Najczęstsze przyczyny podrażnionej skóry głowy:
- schorzenia takie jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, atopowe zapalenie skóry, łupież, łuszczyca czy nadpotliwość,
- czynniki genetyczne związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych,
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
- częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów,
- przegrzewanie skóry głowy,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- zaburzenia hormonalne,
- nieodpowiedni styl życia, np. palenie papierosów, źle zbilansowana dieta,
- używanie silnych substancji zapachowych.
Jeśli Twoja podrażniona skóra jest wynikiem poparzenia, unikaj ekspozycji na słońce oraz stosuj preparaty regenerujące naskórek.
W przypadku, gdy zbyt często farbujesz włosy, postaraj się ograniczyć ten chemiczny proces. Przyniesie to ulgę zarówno włosom, jak i skórze głowy.
Nieodpowiednia pielęgnacja- czyli jaka?
Często możesz spotkać się z określeniem nieprawidłowej pielęgnacji. Co to właściwie oznacza? Podrażnienia skóry mogą być wywołane używaniem silnych substancji myjących. Pierwszym krokiem do odzyskania zdrowej skóry głowy będzie zaprzestanie mycia włosów substancjami drażniącymi.
Do silnych substancji myjących należą:
- Sodium Laureth Sulfate (SLES),
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
- Sodium Myreth Sulfate,
- Sodium Coco-Sulfate,
- Sodium Lauryl Sulfoacetate,
- Ammonium Lauryl Sulfate,
- Ammonium Laureth Sulfate,
- Ethyl PEG-15 Cocamine Sulfate.
W pielęgnacji włosów unikaj powyższych produktów. Dopuszczalne jest ich stosowanie raz na kilka myć. Podrażnioną skórę głowy należy pielęgnować w sposób łagodny, unikając silnych substancji myjących. Myj włosy delikatnym szamponem o działaniu nawilżającym. Używanie takiego kosmetyku pomoże złagodzić podrażnienia. Decydując się na zmianę szamponu, z pewnością poczujesz ulgę! A to tylko pierwszy krok w zmianie pielęgnacji włosów.
Powodować podrażnienia mogą również szampony przeciwłupieżowe stosowane w nadmiarze. Pozostałości kosmetyków mogą być przyczyną podrażnionej skóry głowy.
Płukanki wysuszające lub kosmetyki na bazie alkoholu mogą prowadzić do wystąpienia suchej skóry głowy.


7 sposobów na podrażnioną skórę głowy.
1. Podrażniona skóra głowy, a mycie włosów
Do mycia używaj łagodnego szamponu. To pierwszy, główny krok, który przybliży Cię do zminimalizowania problemu, jakim jest podrażniona skóra głowy. Unikaj szamponów i kosmetyków, które zawierają w składzie silikony. Podrażnioną skórę głowy myj w letniej wodzie. Możesz również skorzystać z metody OMO (odżywka, mycie, odżywka). To zminimalizuje przesuszenie skóry głowy.
2. Podrażniona skóra głowy - nawilżanie to podstawa
Aby nawilżyć skórę głowy, możesz stosować gotowe wcierki o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Dodatkowo takie produkty odżywiają cebulki włosów. Jak dodatkowo odżywić skórę głowy? Na skórę głowy nałóż odżywczą maskę. Zadba ona o nawilżenie skóry.
3. Olejowanie, jako sposób na podrażnioną skórę głowy
Jeśli skóra głowy jest bardzo podrażniona i przesuszona, możesz wykonać zabieg olejowania włosów. Optymalne będzie olejowanie 2-3 razy w tygodniu. Nałóż olej również na skórę głowy. Ważne- zadbaj o dokładne zmycie oleju, emulgując go.
4. Ziołowe płukanki
Płukani do włosów mogą mieć kojące właściwości. Wybierz płukanki, które zawierają w składzie zioła takie jak: rumianek, skrzyp, pokrzywa, szałwia, łopian. Zadziałają one nawilżająco i łagodząco.
5. Peeling skóry głowy
Raz w tygodniu wykonaj delikatny peeling skóry głowy. Skorzystaj z gotowego preparatu o działaniu złuszczającym.
6. Ograniczenie kosmetyków do stylizacji włosów
Kosmetyki takie jak lakiery, żele czy pianki do włosów mogą działać wysuszająco, prowadząc do podrażnień w obrębie skóry głowy. Jeśli możesz- ogranicz stosowanie lakieru do włosów czy innych tego typu kosmetyków. Twoja skóra głowy będzie wdzięczna!
7. S.O.S. podrażniona skóra głowy - aloes przychodzi z pomocą
Żel aloesowy posiada wiele cudownych właściwości. Znany jest szczególnie ze względu na właściwości łagodzące. Nałóż żel z liści aloesu na skórę głowy. Ten zabieg ukoi podrażnioną skórę i złagodzi swędzenie.
Kosmetyki do pielęgnacji podrażnionej skóry głowy
BLUE CAP Szampon - szampon Blue Cap zmniejsza swędzenie i podrażnienia skóry. Kosmetyk zawiera molekularnie aktywowany pirokton olaminy. Składnik ten ma właściwości antybakteryjne, przeciwświądowe i przeciwzapalne. To czyni ten kosmetyk idealnym do pielęgnacji, jeśli zmagasz się z podrażnioną skórą głowy.
EMOTOPIC Hydro - Micelarny Szampon Kojący - szampon przeznaczony do regularnego mycia suchej, wrażliwej, podrażnionej skóry głowy. Polecany, jeśli zmagasz się z alergią, świądem czy AZS. Łagodna receptura nie zawiera siarczanów. Ten micelarny szampon kojący łagodzi dolegliwości, z jakimi zmaga się przesuszona skóra głowy. Formuła wzbogacona o olej konopny i olej canola intensywnie łagodzi podrażnienia. Kosmetyk wzmacnia funkcje barierowe skóry.
DERMEDIC CAPILARTE Szampon SEBU-BALANCE Przywracający Równowagę Mikrobiomu Skóry - szampon posiada neutralne pH 5,5. Kosmetyk łagodzi stany zapalne skóry i zmniejsza podrażnienie. Niweluje świąd.
DERMEDIC CAPILARTE Szampon Kojący Do Włosów i Nadwrażliwej Skóry - szampon kojący oczyszcza włosy i skórę głowy w sposób łagodny. Kosmetyk nie narusza fizjologicznej bariery naskórka. Koi podrażnienia i zmniejsza stany zapalne. Szampon ten łagodzi świąd i ogranicza uczucie pieczenia. Regeneruje podrażnioną skórę. Łagodna formuła nie zawiera SLS i SLES.
IOSSI Olejowy Zabieg Dla Włosów Suchych Makadamia Czarna Porzeczka - ten olejowy zabieg przeznaczony jest do pielęgnacji suchych włosów. Zawarty w składzie olej z nasion czarnej porzeczki koi podrażnioną skórę głowy. Kosmetyk można stosować do olejowania całych włosów lub jako wcierkę do skóry głowy.
HOLIKA HOLIKA Aloe 99% Żel wielofunkcyjny - żel z sokiem z aloesu, znany z łagodzących właściwości. Ten wielozadaniowy kosmetyk z powodzeniem sprawdzi się do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Możesz stosować go bezpośrednio na skórę głowy, jako łagodzącą maskę.
MOKOSH Olej Arganowy - olej arganowy zwany złotem Maroka to drogocenny olejek polecany do pielęgnacji włosów. Olejek sprawdzi się również do olejowania skóry głowy. 1-2 razy w tygodniu nałóż na długości włosów oraz na skórę głowy. Po upływie określonego czasu, zmyj, emulgując z pomocą odżywki. Taki zabieg ukoi podrażnioną skórę głowy.
Podsumowanie
Podrażniona skóra głowy jest nieprzyjemna i bywa bolesna. Występuje uczucie ściągnięcia. Skóra podrażniona swędzi i łuszczy się. Objawem podrażnionej skóry głowy jest zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Podrażnienie może wystąpić na skutek wielu czynników, takich jak: choroby skóry, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Nierzadko jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji włosów czy zbyt częstego farbowania. Pierwszym krokiem w terapii podrażnionej skóry głowy jest zamiana szamponu na delikatniejszy. Aby skutecznie zadbać o taką skórę, należy stosować wcierki i maski nawilżające. Pomocne będzie również olejowanie włosów i skóry głowy. Takie zabiegi przyczynią się do zminimalizowania podrażnień i świądu.
Bibliografia:
J. Arct , K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, 2020.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.