plan pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów nie polega na stosowaniu pierwszej z brzegu odżywki, czy maski. Aby włosy były mocne, gęste i lśniące należy zwrócić szczególną uwagę na skład używanych kosmetyków. A przy tym pamiętać, że nie tylko regularne nakładanie odżywki jest ważne. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać plan pielęgnacji włosów krok po kroku.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • co to jest stopień porowatości włosów i jak go określić;
  • czym charakteryzują się włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate;
  • jak powinno wyglądać właściwe mycie, odżywianie i stylizacja włosów;
  • jakie kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji włosów o konkretnych stopniu porowatości;

Plan pielęgnacji włosów - od czego zacząć?


Aby odpowiedzieć na pytanie o to, jak powinien wyglądać plan codziennej pielęgnacji należy zacząć od określenia potrzeb włosów. Co to znaczy? Kluczem do sukcesu jest sprawdzenie, jaki mają stopień porowatości.

Określenie stopnia porowatości włosów


Porowatość włosów to inaczej stopień odchylenia łusek włosów od kory włosa. Wyróżnia się włosy niskoporowate (czyli takie, które mają domknięte łuski), średnioporowate (których łuski są lekko odchylone) oraz wysokoporowate (o mocno odchylonych łuskach).

Włosy niskoporowate są błyszczące, po umyciu dość szybko schną, nie puszą się i są niemal idealnie proste. Na pierwszy rzut oka można je określić po prostu jako zdrowe włosy. Są mało problematyczne, jeśli chodzi o pielęgnację. Problemem może być jednak stylizacja (ponieważ włosy niskoporowate są na nią mało podatne), a także nadanie im właściwej objętości.

Włosy średnioporowate to najpopularniejszy typ włosów. Można je opisać jako te, które mają cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Na pierwszy rzut oka wyglądają na zdrowe. Jednak, gdy przyjrzeć się im bliżej widać, że włosom brakuje nawilżenia. W przeciwieństwie do tych o niskim stopniu porowatości, stylizacja włosów średnioporowatych nie stwarza większych problemów.

porowatość włosów

Największym wyzwaniem jest stworzenie odpowiedniego planu pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Zazwyczaj są to te, które wcześniej zostały rozjaśnione. Są zniszczone, brakuje im nawilżenia, mają tendencję do łamania się, szybko schną, mają rozdwojone końcówki, trudno je rozczesać – lista rzeczy, nad którymi trzeba popracować jest długa. Dobra informacja jest taka, że efektem odpowiedniej pielęgnacji włosów może być zmiana stopnia porowatości.

Jak określić stopień porowatości włosów, aby dobrać odpowiedni plan pielęgnacji? Jednym ze sposobów jest obserwacja stanu włosów. Innym jest wykonanie prostego testu np.:

  • ze szklanką wody – polega on na umieszczeniu włosa w szklance z letnią wodą, a następnie obserwowaniu co się z nim stanie. Jeśli po kilku minutach będzie nadal znajdował się na powierzchni wody prawdopodobnie świadczy to o tym, że włosy są niskoporowate.
  • określenie porowatości na podstawie skrętu włosów – te, które są niskoporowate z reguły są idealnie proste bez użycia prostownicy. W ich przypadku problem z puszeniem się praktycznie nie istnieje. Z kolei włosy wysokoporowate są kręcone lub mocno falowane i często się puszą.

W określenie stopnia porowatości włosów pomóc mogą również testy online. Zawierają kilka prostych pytań dotyczących m.in. tendencji włosów do kręcenia się, przesuszania, puszenia.

Zmiany w stylu życia


Na kondycję włosów duży wpływ ma nie tylko regularne używanie kosmetyków o odpowiednim składzie. Równie istotne jest odżywianie ich od środka. Dlatego, aby plan pielęgnacji działał potrzebne jest wsparcie w postaci zdrowej diety (która w razie potrzeby może zostać uzupełniona o suplementy diety).

Co jeść, aby włosy były gęste, mocne i lśniące? W jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w składniki, takie jak:

  • białko (jego źródłem jest m.in. chude mięso, ryby, mleko i przetwory mleczne, rośliny strączkowe, komosa ryżowa, amarantus);
  • witaminy A, C i E, które wykazują właściwości antyoksydacyjne (składniki te występują m.in. w papryce, marchewce, brokułach, jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, cytrusach, truskawkach, malinach, brzoskwiniach, olejach roślinnych, orzechach, migdałach);
  • składniki mineralne – przede wszystkim żelazo, miedź, cynk (źródłem tych pierwiastków są m.in. rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa liściaste, jajka, pestki i nasiona, orzechy);

pla pielęgnacji włosów -dieta

Są też i takie, których należy unikać, aby zadbać o zdrowe włosy. Należą do nich produkty o wysokim stopniu przetworzenia, bogate w cukry proste i tłuszcze trans.

Ponadto dla dobra włosów (i nie tylko) warto zadbać o przestrzeganie pozostałych zasad zdrowego stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, unikanie używek i stresu – to coś od czego warto zacząć "odżywianie" włosów od środka.

Plan pielęgnacji włosów krok po kroku.


Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów krok po kroku?

Plan pielęgnacji włosów - etap I: Mycie


Odpowiedni sposób i częstotliwość mycia to pierwszy ważny etap pielęgnacji włosów. Jak często myć włosy? Jeśli tego potrzebują nawet codziennie (choć w przypadku włosów przetłuszczających się częste mycie może pogłębić problem z przetłuszczaniem się).

Ważna jest nie tylko częstotliwość, ale i sposób mycia. Po pierwsze przed nałożeniem szamponu, warto zmieszać go z odrobiną wody i spienić. Następnie należy delikatnie wmasować go w skórę głowy i włosy, po czym dokładnie spłukać letnią wodą.

Do mycia włosów należy używać delikatnego szamponu, który raz na 1-2 tygodnie powinien zostać zamieniony na kosmetyk mocniej oczyszczający włosy.

W przypadku włosów zniszczonych dobre efekty przynosi mycie metodą OMO. Dzięki niemu włosy są podwójnie odżywione, ponieważ używa się nie jednej, a dwóch odżywek. Jedna nakładana jest jeszcze podczas mycia włosów, a druga po spłukaniu szamponu.

Plan pielęgnacji włosów - etap II: Odżywianie


Odżywka lub maska powinna być stosowana po każdym myciu. Poza tym przynajmniej raz w tygodniu, przed myciem warto nałożyć na włosy odpowiednio dobrany olejek. Olejowanie to prosty domowy zabieg, który pozwala przywrócić włosom blask, sprężystość i odpowiedni sposób nawilżenia (dlatego jest szczególnie polecany osobom, które mają suche włosy).

Odpowiednio dobrany plan pielęgnacji to taki, który pozwala zachować tzw. równowagę PEH. W skrócie jest to równowaga między 3 ważnymi składnikami: humektantami, proteinami i emolientami. Dlatego przy zakupie odżywki lub maski należy zwrócić uwagę, który z nich dominuje w składzie. Zachwianie równowagi PEH może prowadzić do problemów z nadmiernym obciążeniem włosów (czego przyczyną jest nadmiar emolientów i niedobór humektantów lub protein), puszenie (spowodowane za małą ilością protein i emolientów lub za duża ilością humektantów) itd.

Nie można zapominać również o zabezpieczeniu końcówek. Serum silikonowe, olejek lub odżywka bez silikonów ochronią je przed urazami mechanicznymi.

plan pielęgnacji włosów

Plan pielęgnacji włosów - etap III: Suszenie i stylizacja


Właściwe mycie i odżywianie włosów to zagadnienia, którym poświęca się dużo uwagi. Jednak nie mniej ważne jest to, aby suszyć i układać włosy we właściwy sposób.

Jeśli chodzi o suszenie, najlepiej sprawdzi się tu bawełniana koszulka, kuchenny ręcznik papierowy lub ręcznik sportowy, które pozwolą w delikatny sposób odsączyć nadmiar wody. O ile to możliwe należy unikać suszenia włosów za pomocą suszarki (ewentualnie wybrać opcję suszenia za pomocą zimnego powietrza).

Poza tym powinno się wybierać kosmetyki do stylizacji, które nie mają w składzie alkoholu.

Kosmetyczne "must have", czyli kosmetyki potrzebne do planu pielęgnacji włosów.


Wybór odpowiednich kosmetyków jest sprawą indywidualną. Jednak nie należy dobierać ich wyłącznie do swoich preferencji co do zapachu, czy konsystencji. Najważniejszy jest skład produktu, który powinien odpowiadać potrzebom włosów.

W przypadku włosów niskoporowatych dobrze sprawdzają się kosmetyki, które ich obciążają, a jednocześnie wykazują właściwości odżywiające. Dlatego dla kobiet z włosami nisporowatymi kosmetycznym "must have" są m.in. produkty, które mają w składzie aloes, masło kakaowe, olej kokosowy, mocznik, czy masło Shea.

Z kolei w pielęgnacji włosów średniporowatych ważną rolę odgrywają kosmetyki, które przywracają im odpowiedni stopień nawilżenia i dodają blasku. Są to te zawierające w składzie m.in. olejki roślinne (z awokado, jojoba, winogronowy, ze słodkich migdałów), aloes, proteiny z zielonego groszku.

A co z włosami wysokoporowatymi? Kluczową rolę w ich pielęgnacji odgrywają kosmetyki o właściwościach nawilżających. Zaliczają się do nich m.in. produkty, które mają w składzie olejki roślinne. W przypadku włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzi się olejek konopny, z czarnuszki, z pestek dyni lub moreli.

https://www.laroche-posay.pl/article/co-jesc-gdy-wlosy-wypadaja (dostęp: 14.08.2022)
https://hairytale.eu/rownowaga-peh-w-pigulce/ (dostęp: 14.08.2022)
http://www.anwen.pl/2011/10/przykadowy-tygodniowy-plan-pielegnacji.html (dostęp: 14.08.2022)
https://www.hairmedica.pl/blog/struktura-i-stopien-porowatosci-wlosa/ (dostęp: 14.08.2022)

 

Paulina Górska 
Dietetyk

Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia).
Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.