Pielęgnacja stóp od A do Z. Poznaj sposoby na gładkie stopy.

Stopy są najbardziej eksploatowaną częścią ciała. Z tego względu, wymagają szczególnej pielęgnacji, krótka wpłynie nie tylko na estetyczny wygląd, ale również komfort. Szczególnie latem warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Problemy, z jakimi możesz się zmagać to nadmierne zrogowacenie, pękanie lub suchość.

W tym artykule poznasz:

  • charakterystykę skóry stóp,
  • najczęstsze problemy oraz najczęstsze błędy pielęgnacyjne stóp,
  • dowiesz się, co zrobić, aby mieć piękne i miękkie w dotyku stopy.

 

Pielęgnacja stóp- o tym musisz wiedzieć!


Zmęczone stopy to problem wielu z nas. Przynoszą one dyskomfort na co dzień. Jednak odpowiednia pielęgnacja pozwala walczyć z niekomfortowym uczuciem, zminimalizować pękające pięty lub wrastające paznokcie. Poznaj najczęstsze problemy. Pomoże Ci to w codziennej pielęgnacji stóp, odpowiednim doborze zabiegów i preparatów kosmetycznych.

 

Wrastające paznokcie


To bolesna dolegliwość, która polega na wrastaniu płytki paznokcia w skórę przy nim.  Powoduje znaczny ból i dyskomfort. Pierwszym objawem jest ból podczas chodzenia. Zaniedbany problem może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. W takim przypadku konieczne jest udanie się do podologa lub dermatologa. Przyczyną problemu może być również noszenie zbyt ciasnych butów, które noskami uciskają paznokcie, jak również obuwia na wysokim obcasie. Mogą być spowodowane również urazami mechanicznymi. Istnieją zabiegi kosmetyczne, które pozwalają niwelować te objawy. Zaliczamy do nich np. zakładanie klamry lub tamponadę, co pozwala zminimalizować wrastanie. W domowej pielęgnacji należy  pamiętać o tym, aby obcinać paznokcie na prosto. To klucz do ich prawidłowego wzrostu.

 

Pękające pięty

Związana z nadmiarem zrogowaciałego naskórka dolegliwość, która powoduje dyskomfort. Są one uciążliwe ze względów estetycznych. Pięty mają tendencję do pękania, kiedy ich skóra jest bardzo sucha. Może to powodować ból. Nadmierne rogowacenie jest problemem, który jednak można niwelować przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Krem, który łagodzi podrażnienia, wpłynie na dobrą kondycję Twoich pięt. Do tego celu, rób domowe spa, nakładaj krem z dodatkiem mocznika i innych substancji nawilżających i regenerujących.

 

Pielęgnacja stóp

 

Pielęgnacja stóp - choroby, o których musisz wiedzieć.


Brodawki


Brodawki stóp obejmują drobne grudki. Wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Łatwo jest się nimi zarazić poprzez przez kontakt bezpośredni, np. na basenie, w saunie. Aby je efektywnie leczyć, zalecamy wizytę u dermatologa.

 

Grzybica


To obejmująca skórę stóp choroba, która charakteryzujące się zmianami o charakterze rumieniowo-złuszczającym. Istnieje kilka odmian grzybicy. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi jest wilgotne środowisko. Należy je leczyć przy pomocy preparatów dermatologicznych.

 

Sposoby na skuteczną pielęgnację stóp


Po pierwsze- odpowiednia higiena


Podstawą zdrowych, zadbanych stóp jest odpowiednia higiena, która obejmuje codzienne mycie i pielęgnację skóry. Warto jest ograniczać wilgotne środowisko, a po kąpieli zadbać o dokładne wytarcie skóry stóp, co zapobiegnie namnażaniu się grzybów. Odpowiednio czyszczone stopy są gotowe na dalszą pielęgnację. To ważny krok, który nie może być pomijany.


Moczenie


Przed zabiegiem usuwania zrogowaciałego naskórka warto jest, namoczyć stopy w ciepłej wodzie, tak, aby naskórek łatwiej się złuszczał, a paznokcie zostały zmiękczone. Do tego celu możesz użyć olejka miętowego lub z drzewa herbacianego, które działają odświeżająco. Ponadto, dodaj kroplę dowolnego oleju np. z kiełków pszenicy lub olej jojoba, aby nawilżyć stopy.

 

Opracowywanie paznokci i skórek


W tym kroku skróć paznokcie, opracuj ich kształt. Pamiętaj, aby obcinać je tylko na prosto. To zapobiega ich wrastaniu. W ten sposób zniwelujesz dyskomfort powstający z powodu wrastania paznokci. Użyj do tego nożyczek. Następnie, przy pomocy pilnika delikatnie wygładź brzegi. Skórki odsuń patyczkiem, a następnie wytnij je cążkami. Tak przygotowane paznokcie będą gotowe na malowanie.

 

Stopy pielęgnacja

 

Usuwanie zrogowaciałej skóry


W celu usunięcia skóry możesz użyć specjalnych tarek, które są do tego przeznaczone. Na rynku dostępny jest szeroki zakres takich produktów – możesz zdecydować się na te metalowe lub papierowe, w zależności od Twoich potrzeb. Na początku polecamy opracowanie podeszwy stóp gruboziarnistą częścią, a następnie wygładzenie ich stroną drobnoziarnistą.  Dobrym wyborem będzie również zaopatrzenie się we frezarkę do użytku domowego- która pozwoli Ci na prawdziwie SPA dla stóp w domowym zaciszu. To wygodne urządzenie, które pozwala w szybkim tempie wygładzić stopy.

 

Skarpetki złuszczające


Do usuwania zrogowaciałego naskórka świetnie sprawdzą się również skarpetki złuszczające. Dzięki nim proces złuszczania będzie łatwy. Zawarte w nich kwasy AHA, BHA, kwas mlekowy, kwas glikolowy aktywnie działają na zrogowacenia. Efekt nie jest natychmiastowy- skóra zaczyna się złuszczać dopiero po kilku dniach. Skarpetki należy założyć na umyte, osuszone stopy. Na nie najlepiej założyć bawełniane skarpetki. Taki zabieg trwa ok. 90 minut. Po takim czasie należy zdjąć złuszczające skarpetki i oczyścić stopy.

 

Peeling stóp


To bardzo przyjemna część domowego pedicure. Wybierz ulubiony peeling do stóp o Twoim ulubionym zapachu. Nałóż produkt na stopy, intensywnie je masując, a następnie spłucz letnią wodą. Produkty złuszczające zawierają drobinki, które ścierają martwy naskórek. Warto je stosować jako dopełnienie po opracowywaniu stóp tarką lub frezarką. Jeśli używasz skarpetek złuszczających- możesz pominąć ten krok, aby dodatkowo nie podrażniać skóry stóp. Skóra stóp zostanie wygładzona, a Ty zyskasz zadbane stopy. Uczucie dyskomfortu zostanie zminimalizowane.

 

Malowanie paznokci


To krok, który pozwoli wykończyć zabieg pedicure. Do malowania użyj separatorów, które są niezwykle przydatne przy domowym malowaniu paznokci. Następnie starannie nałóż pierwszą warstwę lakieru. Odczekaj do wyschnięcia. W tym czasie możesz nawilżyć inne części ciała. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę lakieru, która wzmocni piękny efekt pedicure. Po jej wyschnięciu opcjonalnie możesz nałożyć top wykańczający.

 

Nawilżanie- krem lub maska


Czas na wykończenie domowego pedicure! Nałóż grubą warstwę kremu lub maski na stopy. Wybierz te, które posiadają w składzie: olej jojoba lub masło shea. Dodatkowo przydatny będzie olej rycynowy, z drzewa herbacianego, kwas hialuronowy. Możesz również zdecydować się na nawilżającą witaminę E oraz inne składniki regenerujące. Kremy ważną częścią pielęgnacji. Zmiękczają skórę, pomagają w problemie pękających pięt, odcisków, zmniejszają podrażnienia. Możesz wybrać kosmetyki wegańskie lub wyrób medyczny leczniczy. Zadbane stopy to nieodłączny element pielęgnacji ciała. Cenionym w dbaniu o stopy surowcem jest również mocznik, który nawilża i wygładza skórę. Krem nawilżający z jego dodatkiem będzie świetnym rozwiązaniem. Nie rezygnuj również z ekstraktów roślinnych.

 

 

Pielęgnacja stóp - zabiegi i kosmetyki, których warto unikać.


Podstawą zdrowych stóp jest unikanie wilgotnego środowiska, które sprzyja rozwojowi grzybów. Duże znaczenie ma również obcinanie  paznokci na prosto, co zapobiega ich wrastaniu. To, na co warto zwrócić uwagę to również nieodpowiednie obuwie. Nie używaj kosmetyków,  które mogą działać podrażniająco.

Unikaj zabiegów w niesprawdzonych gabinetach kosmetycznych, ponieważ łatwo możesz się zarazić chorobami. Nie oznacza to, że
należy ich  unikać, jednak warto wybierać sprawdzone i zaufane miejsca.

 

Pielęgnacja stóp z drogerią Dr Zdrowie.


W naszej drogerii oferujemy szeroki zakres kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Znajdziesz tutaj jakościowe kremy, które efektywnie działają. Zdecyduj się na ulubiony peeling, lakier w kolorze, na jaki masz ochotę oraz krem, który zregeneruje suche pięty. Bo zdrowe, zadbane stopy mają znaczenie. Wpływają one na codzienny komfort. To część ciała, która zapewnia stabilizację, dlatego ich pielęgnacja jest podstawą. Ciesz się miękkimi stopami i wybierz dobrze z drogerią Dr Zdrowie.

 

 

 

Bibliografia:

  1. Nockowski P., Characteristics of the most common feet dermatoses, nr. 3/2016 vol.5, Kosmetologia Estetyczna.
  2. W.H.C. Burgdorf, G. Plewig, H.H. Wolff, M. Landthaler (red.): Dermatologia Braun-Falco,
    Wyd. Czelej, Lublin 2010.
  3. Załęska-Żyła Izabela, Feet hygiene in prophylactics of unguis incarnatus, Probl Hig Epidemiol 2009, 90(1): 18-21

 

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.