Pielęgnacja brody

Każdy marzący o zapuszczeniu solidnego, trwałego i męskiego zarostu powinien zadbać o prawidłową jego pielęgnację, która zapewni zdrowy wzrost włosa i sprawi, że zapuszczanie brody stanie się przyjemnym procesem, dającym wymarzony wizualny efekt. Poznaj wskazówki odnośnie tego, jak zadbać o kształt brody i pielęgnować brodę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pielęgnacja brody - od czego zacząć
  • Pielęgnacja brody krok po kroku.
  • Jakich produktów użyć do pielęgnacji brody?


Pielęgnacja brody - od czego zacząć?


W pielęgnacji brody ważne jest to, aby zadbać o brak czynników sprawiających dyskomfort przy zapuszczaniu brody. Niewątpliwie jednym z najważniejszych jest czas, który determinuje to, jaką długość będzie miała broda. W przebiegu zapuszczania brody może pojawić się uczucie swędzenia, które jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą przeszkadzać u brodaczy w komfortowym zapuszczaniu brody.

 

 

Zatem warto zacząć od podstawowej rzeczy, jaką jest odpowiednie przycinanie brody w salonach barberskich. Ważne są także odpowiednie akcesoria do podstawowej pielęgnacji brody jak kartacz oraz trymer do brody. W przypadku tego drugiego jest to rozwiązanie w przypadku osób niemających czasu na umówienie się do odpowiedniego salonu z barberami. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednią ilością czasu, warto udać się do takiego salonu i zasięgnąć opinii specjalisty.

 

 

Dlaczego warto mieć kartacz do brody i trymer?


Kartacz do brody to inaczej szczotka do brody, która ma za zadanie stymulować gruczoły łojowe do właściwej ilości i produkcji łoju. Pozwala to prawidłowo nawilżyć brodę i przyczynić się do jej lepszego układania. Dzięki temu broda nie będzie ulegała wysychaniu i łuszczeniu się naskórka. Naskórek ten w większości jest przyczyną dyskomfortu i chęci zgolenia brody.

Trymer służy odpowiedniemu przycinaniu brody, dzięki czemu można skutecznie dbać o brodę pod kątem wyglądu i jej dalszego wzrostu. Przycinanie brody nadaje jej odpowiedni kształt i sprawia, że włosy rosną gęstsze i trwalsze.

 

Pielęgnacja brody

Pielęgnacja brody krok po kroku.


Skoro już wiemy, że ważne jest szczotkowanie brody i odpowiednie przycinanie, warto teraz skupić się odpowiednich krokach, które należy podjąć w celu zapuszczenia satysfakcjonującego zarostu. Jako posiadacz brody, powinieneś zadbać o jej zdrowie wewnętrzne i wewnętrzne.


Aby skutecznie pielęgnować brodę, należy podjąć regularne czesanie brody kartaczem, czyli szczotką do brody. Warto sięgnąć po szczotki na bazie naturalnego włosia dzika, które są hipoalergiczne dla skóry twarzy i skutecznie przyczyniają się do przekrwienia skóry w okolicy brody, nadają prawidłowego poziomu sebum, a efekt ukrwienie skóry dostarcza niezbędnych składników odżywczych.

Następnie należy pamiętać o regularnym przycinaniu zarostu lub brody w momencie, gdy zaczyna ona żyć swoim życiem. Wystarczy wtedy udać się do barbera lub zainwestować w trymer do brody z końcówkami w różnej długości, aby dopasować kształt brody pod swoje wymagania. To w połączeniu ze szczotkowaniem przy użyciu szczotki z naturalnego włosia dzika zapewni komfortowy wzrost włosa bez uczucia swędzenia, wynikającego z obecności nadmiaru martwego naskórka.

 

Jakie jeszcze kroki podjąć, aby skutecznie pielęgnować brodę?


Ważne jest zastosowanie dedykowanych preparatów do brody, które przygotowane są na naturalnych składnikach nadających pożądany kształt brodzie.

 

Pielęgnacja brody

 

Pielęgnacja brody i zarostu - jakie składniki wybrać?


Warto zainwestować o proponowane poniżej preparaty do pielęgnacji brody.

  • Szampon do brody,
  • Balsam do brody,
  • Olejki eteryczne do brody,
  • Wosk do brody.

Są to główne kosmetyki do pielęgnacji brody, które przyczyniają się do utrzymania jej w dobrej kondycji, utrzymują jej odpowiednie nawodnienie, dbają o jej kształt i zdrowie. W następnej części artykułu zostaną one dokładnie opisane.

Zadbaj o swój zarost i brodę już dzisiaj i spraw, że niejeden drwal będzie Ci jej zazdrościł!

 

 

Jakich kosmetyków używać? Pielęgnacja brody pod lupą!


Pielęgnacja brody to na samym początku skomplikowany proces, który może wymagać dużego zaangażowania, jednakże finalny efekt jest tego warty. W codziennej pielęgnacji brody warto zastanowić nad przytoczonymi wyżej preparatami, które świetnie wpływają na porost włosów, produkcję sebum, dbają o zarost i nadają jej indywidualny styl.

 

Szampon do brody - jak działa?


Szampon dla brodaczy to swego rodzaju alternatywa (specjalny szampon), która może poprawiać wygląd brody i ją skuteczniej oczyszczać z martwego naskórka. Działanie szamponu korzystnie odżywia grubszy włos na brodzie i minimalizuje podrażnienia, które może być wywołane suchymi włosami, które ocierają i skórę pod brodą. Szampon zmiękcza zarost i brodę, co sprawia, że te są bardziej podatne na stylizację, co dalej przekłada się na uzyskanie pożądanego efektu wizualnego.

 

Jak działa balsam do brody?


Kosmetyki do pielęgnacji brody to istna gratka dla brodaczy. Balsam do brody działo jako stylizator jej kształtu oraz jako składnik wspierający nawilżanie struktury włosa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ włosy na brodzie mają dużą tendencję do wysuszania się pod działaniem zmiennej temperatury otoczenia i wilgoci. Ponadto grubsze włosy pod działaniem balsamu zdecydowanie chętniej poddają się różnorakiej stylizacji. Można więc powiedzieć, że balsam posiada szersze działanie niż inne kosmetyki do brody.

 

Pielegnacja brody i wąsów

 

Olejki na brodę - w jaki sposób działają?


Olejki do brody to jeden z podstawowych kosmetyków dla brodaczy, w które każdy miłośnik zapuszczania brody powinien się zaopatrzyć. Ich działaniem jest odpowiednie nawilżanie skóry pod brodą, co ma wpływ na zwiększenie komfortu funkcjonowania danej osoby. Dzięki temu zapewniamy odpowiednią produkcję sebum w gruczołach łojowych, a wyrastanie następnych włosków w okolicach brody nie sprawia dalszych problemów i uczucia swędzenia. Olejek warto rozprowadzać kartaczem, czyli szczotką, która pozbędzie się dodatkowo drobinek jedzenia z brody, a przede wszystkim pobudzi bardziej produkcję sebum i odpowiednio ukrwi skórę w okolicach brody. Ważnym także działaniem kartacza jest równomierne rozprowadzenie olejku po całej powierzchni brody.

 

Woski do brody i wąsów - na co działają?


Ostatnim z proponowanych kosmetyków do brody jest wosk do brody. Stosuje się go również w stylizacji wąsów. Jeśli jako brodacz chcesz kompleksowo dbać o brodę, a w szczególności jej wygląd, zdecydowanie powinieneś sięgnąć po wosk. Są to kosmetyki, które są nawet osobno tworzone na potrzeby stylizacji wąsów oraz brody. Wszystko z dedykacją dla konkretnych typów włosów. Mogą się one od siebie różnić grubością, co determinuje użycie konkretnego kosmetyku. Wosk charakteryzuje się zwartą strukturą i odpowiada za stylizację brody. Jest to mocniejszy rodzaj kosmetyku w porównaniu do balsamu do brody. Różnią się one praktycznością zastosowania. Im gęstszy włos na brodzie, tym lepiej będzie użyć wosku niż balsamu. Przy odpowiedniej higienie brody i jej czesaniu, dodatkowe użycie wosku na brodę sprawi, że nabierze ona wyśmienitego wyglądu i odżywienia. Dzieje się tak dlatego, że większość preparatów na rynku jest produkowana na bazie wosku pszczelego.

 

Pielęgnacja brody - podsumowanie


Każdy facet marzący o zapuszczeniu porządnej brody powinien nastawić się na odpowiednią ilość czasu potrzebną do zrealizowania tego ambitnego celu. Aby tego dokonać, należy zaopatrzyć się w podstawowe przyrządy, aby skutecznie pielęgnować brodę. Są nimi kartacz, czyli szczotka do brody oraz trymer. Narzędzia te pozwolą na skuteczną dbanie o wstępny kształt brody i przyczynią do zapewnienia odpowiedniego komfortu przy początkach zapuszczania.

Następnie warto rozważyć wdrożenie odpowiednich kosmetyków do brody, aby zapewnić jej właściwą pielęgnację. Wśród nich absolutną podstawę stanowi olejek do brody, który odpowiednio nawilża skórę pod brodą, co minimalizuje nieprzyjemne uczucie suchości i podrażnień. Warto także rozważyć preparat do stylizacji i odżywienia brody, jakimi są balsamy do brody lub woski do brody. Ciekawym dodatkiem może okazać się szampon do brody, który zawiera odpowiednie pH dla skóry pod brodą i świetnie ją oczyszcza.'

 

 

Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.