Panthenol to składnik, który występuje w wielu kosmetykach. Dlatego pewnie nie raz znalazłaś go w składzie ulubionej odżywki do włosów, czy kremu do twarzy. A czy wiesz, co decyduje o tak dużej popularności tego składnika? Poznaj odpowiedź na to pytanie!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie właściwości ma pantenol,
- jakie zastosowanie w kosmetyce ma pantenol,
- kiedy warto stosować produkty zawierające pantenol.
Pantenol – pozyskiwanie
Pantenol to alkohol amylowy, który ma postać cieczy o charakterystycznym zapachu. Odmiana prawoskrętna, czyli D-pantenol to inaczej prowitamina B5. Po trafieniu do organizmu, na drodze różnych przemian jest przekształcana do witaminy B5 (znanej również jako kwas pantotenowy).
Witamina B5 występuje naturalnie w skórze, włosach i paznokciach. Jej niedobór ma negatywny wpływ na ich kondycję. W takim razie, dlaczego w kosmetyce stosuje się panhtenol, czyli prowitaminę B5? Wynika to z tego, że wykazuje on taką samą skuteczność, a przy tym jest trwalszy.
Pantenol i jego właściwości
Dlaczego panthenol występuje w tak wielu kosmetykach? Jego zaletą jest to, że bez problemu wnika w głąb skóry, a także włosów i paznokci. Wykazuje przy tym wiele cennych właściwości:
- zapobiega utracie wody przez naskórek, dzięki czemu pomaga w odpowiednim nawilżeniu skóry;
- przyspiesza gojenie ran, drobnych uszkodzeń (np. takich, które powstają podczas depilacji);
- ma działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne;
- łagodzi oparzenia słoneczne;
- wzmacnia włosy, sprawia, że stają się miękkie i błyszczące;
- ma korzystny wpływ na płytkę paznokcia (sprawia, że staje się mocniejsza, mniej podatna na złamania),
- przyspiesza procesy regeneracji naskórka
Właściwości panthenolu sprawiają, że kosmetyki z jego dodatkiem wykorzystywane są w celu poprawy kondycji włosów, paznokci oraz skóry. Pantenol regeneruje skórę, uelastycznia skórę i działania na nią pielęgnacyjnie.
Zastosowanie pantenolu w kosmetyce. W jakich produktach możemy go najczęściej spotkać?
Prowitamina B5 ma wiele cennych właściwości, z których warto skorzystać. W takim razie warto dowiedzieć się, w jakich produktach panthenol występuje najczęściej.
Kosmetyki do twarzy
D-panthenol stymuluje syntezę fibroblastów, czyli komórek naskórka oraz skóry właściwej. Tym samym ujędrnia skórę i daje efekt wypełnienia zmarszczek. Dlatego jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów oraz innych kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej (a także tych, które pomagają pozbyć się pierwszych oznak starzenia się skóry).
Jeśli zależy Ci na spłyceniu zmarszczek, szukaj kosmetyków, które oprócz prowitaminy B5 mają w składzie m.in. kwas hialuronowy (który wykazuje zdolność wiązania dużych ilości wody, dzięki czemu zapobiega zmniejszeniu elastyczności skóry) oraz kolagen.
Kosmetyki, w których występuje panthenol mają również pozytywny wpływ na koloryt skóry i wzmacniają naczynia krwionośne.
Dlatego produkowane są nie tylko z myślą o kobietach z cerą dojrzałą, ale i naczynkową. Jeśli do nich należysz, szukaj w składzie
również związków, takich jak: witaminy i minerały (C, E, K), oleje roślinne (m.in. z orzechów makadamia) oraz wyciągi roślinne
(m.in. z kasztanowca).
Prowitamina B5 pomaga także w łagodzeniu objawów towarzyszących alergiom. Wszystko, dzięki temu, że ma właściwości przeciwzapalne, zmniejsza ryzyko podrażnień, a także wzmacnia warstwę ochronną naskórka.
Stosowanie kosmetyków do twarzy z D-pantenolem polecane jest również po zabiegach dermatologicznych. Wynika to z tego, że prowitamina B5 stymuluje regenerację skóry, ma działanie nawilżające i łagodzi podrażnienia.
Jak widzisz pantenol, z którego powstaje kwas pantotenowy to popularny składnik środków kosmetycznych stosowanych do pielęgnacji skóry twarzy. Sięgaj po nie, jeśli chcesz zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność, a także złagodzić podrażnienia wynikające z alergii, czy oparzenia słonecznego.
Pantenol w kosmetyce: Szampony, odżywki i maski do włosów
Pantenol to alkohol amylowy, który występuje powszechnie również w kosmetykach do włosów. Warto poszukać szamponów, odżywek i masek z jego dodatkiem, jeśli masz problem z:
- nadmiernie przesuszonymi włosami (które może być spowodowane częstym stosowaniem prostownicy i lokówki, czy rozjaśnieniem),
- rozdwojonymi końcówkami,
- wrażliwą skórą głowy (stosowanie kosmetyków z prowitaminą B5 pomaga złagodzić swędzenie oraz pieczenie skóry głowy).
Pantenol może być stosowany również jako podkład podczas domowego zabiegu "olejowania włosów", który sprawia, że stają się gładkie i lśniące.
Jeśli nie masz pod ręką, kosmetyku z prowitaminą B5 możesz zrobić go w domu. Wystarczy, że dodasz pantenol do ulubionego szamponu, odżywki, czy maski do włosów.
Co ciekawe jest to składnik, który świetnie sprawdza się jako pianka do włosów. Jeśli chcesz wydobyć naturalny skręt, nałóż na dłonie pantenol, a następnie rozprowadź go równomiernie na włosach.
Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak często stosować kosmetyki z takim składem? D-pantenol jest całkowicie bezpieczny i ma łagodne działanie. A to oznacza, że nie ma ryzyka "przedawkowania" preparatów, które mają go w składzie – możesz stosować je nawet codziennie!
Produkty do pielęgnacji paznokci
D-pantenol jest również powszechnie stosowany w produktach do pielęgnacji paznokci. Poprawia stan płytki paznokciowej – po zastosowaniu odżywki, która zawiera pantenol staje się ona mocniejsza, mniej podatna na złamania.
Jeśli masz problem z kruchymi paznokciami, szukaj produktów, które oprócz prowitaminy B5 mają w składzie m.in. ceramidy, skrzyp polny, czy wosk pszczeli.
Inne produkty
Panthenol pojawia się nie tylko w kosmetykach do twarzy, włosów i paznokci. Znajdziesz go także w składzie kropelek do oczu, a także soczewek kontaktowych. A to dlatego, że zapobiega uczuciu suchości, podrażnienia, a także zmęczenia oczu.
Kropelki do oczu z panthenolem polecane są przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera, czy przebywają długo w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Pantenol występuje również w kroplach do nosa – często w towarzystwie kwasu hialuronowego. Taki zestaw składników ma pozytywny wpływ na śluzówkę nosa, co jest szczególnie ważne w czasie kataru, czy alergii.
Inne produkty, w których bardzo często występuje pantenol to te, które stosuje się po opalaniu. Promieniowanie słoneczne może prowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia, a także łuszczenia się skóry. Pantenol ma działanie łagodzące i nawilżające, dzięki czemu pomaga zmniejszyć negatywne skutki opalania.
Produkty z dodatkiem prowitaminy B5 są zazwyczaj dobrze tolerowane. Po ich zastosowaniu rzadko pojawiają się odczyny alergiczne – dlatego możesz korzystać z nich, nawet jeśli masz skórę wrażliwą, skłonną do alergii.
Pantenol czyli, witamina B5 – składnik, którego źródłem są nie tylko kosmetyki
Pantenol, czyli prowitamina B5 jest przekształcany do witaminy B5. Ma ona pozytywny wpływ na stan skóry, włosów oraz paznokci. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o ich nawilżenie i wzmocnienie, szukaj kwasu pantotenowego nie tylko w kosmetykach.
Źródłem tego cennego składnika są również produkty spożywcze, takie jak:
- nasiona roślin strączkowych (np. ciecierzyca, soczewica, fasola),
- płatki zbożowe,
- jajka,
- orzechy,
- łosoś,
- chude mięso.
Skoro mowa o witaminie B5, warto wiedzieć, że odpowiada ona nie tylko za mocne paznokcie i włosy oraz dobrze nawilżoną i elastyczną skórę. Kwas pantotenowy jest niezbędny także do prawidłowego przebiegu przemian metabolicznych i funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto uczestniczy w regulacji stężenia cholesterolu we krwi.
Pantenol to niewątpliwie ważny składnik preparatów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Zapewnia odpowiednie nawilżenie, łagodzi podrażnienia, pomaga pozbyć się oznak starzenia się skóry, a także działa wzmacniająco. Jednocześnie rzadko powoduje podrażnienia i inne nieprzyjemne objawy. Dlatego może być stosowany do codziennej pielęgnacji twarzy, a także włosów i paznokci. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji poznać jego właściwości, czas to zmienić! Dla lepszych efektów połącz pielęgnację z dietą o odpowiedniej zawartości witaminy B5.
Bibliografia:
- Gryszczyńska A. Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, 2009;4:229-238.
- Marwicka J, Gałuszka A. Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry. Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2021;4(10):181-187.
- Wiśniewski M, Graczyk M, Szpinda M, Brzozowska-Mańkowska S. Popromienne zapalenie skóry — zasady postępowania. Medycyna Paliatywna w Praktyce, 2013;7(2):41-45.