olejek rycynowy

Być może słyszałaś już o tym, że olejek rycynowy na rzęsy potrafi zdziałać cuda. Na tym jednak nie kończą się jego możliwości! Sprawdź, jakie zastosowanie i właściwości ma olej rycynowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak pozyskuje się olej rycynowy;
  • jakie są właściwości oleju rycynowego;
  • jakie zastosowanie ma olej rycynowy.


Olejek rycynowy - pochodzenie.


Zanim dowiesz się, jakie jest zastosowanie olejku rycynowego zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o to, skąd pochodzi? Jest to olej pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis) nazywanego dawniej "kleszczowiną" lub "rycynusem".

Rącznik pospolity to roślina, którą ciężko przeoczyć. W zależności od podgatunku ma łodygę w kolorze zielonym, purpurowym lub ciemnopurpurowym. Jej liście osiągają średnicę 50 cm ( w klimacie tropikalnym nawet 1 m), a ich kształt można porównać do liści kasztanowca.

Jednak, jeśli chodzi o pochodzenie olejku rycynowego należy skupić się na owocach. Są to brodawkowokolczaste, trójkomorowe torebki nasienne. W każdej z ich komór znajduje się jedno nasiono o wielkości 2 cm i owalnym kształcie. To właśnie z niego pozyskiwany jest olejek rycynowy znajdujący szerokie zastosowanie w kosmetologii i lecznictwie.

 

 

W produkcji oleju rycynowego wykorzystuje się 2 metody. Pierwsza to gotowanie z wodą, czyli ekstrakcja. Drugi uznawany za znacznie lepszy to tłoczenie na zimno. Dlaczego to właśnie olejek rycynowy pozyskiwany w ten sposób jest bardziej polecany? Wynika to z tego, że podczas produkcji nasiona nie są poddawane
działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu zachowują wszystkie cenne składniki.

 

 

Obecnie największymi producentami oleju rycynowego są: Indie, Brazylia, Chiny. Jednak ze względu na szerokie zastosowanie, olejek rycynowy cieszy się dużą popularnością również w innych krajach. Wykorzystywany jest powszechnie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym. Poza tym stosuje się go jako naturalny środek wspomagający leczenie różnych dolegliwości.

 

Olejek rycynowy - zastosowanie.

olejek rycynowy


Olej rycynowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go nie tylko na skalę przemysłową. Równie dobrze sprawdza się jako środek łagodzący różne dolegliwości lub naturalny kosmetyk, którego możesz używać we własnym domu.

 

Olejek rycynowy – zastosowanie w przemyśle spożywczym


Olejek rycynowy znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetologii czy łagodzeniu różnych dolegliwości. Właściwości oleju rycynowego wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym. Dodawany jest do różnych produktów m.in. w celu zahamowania powstawania pleśni.

 

Olej rycynowy jako naturalny sposób na złagodzenie różnych dolegliwości


Olej rycynowy wykazuje właściwości lecznicze. Wiadomo to nie od dziś – jego działanie przeczyszczające było wykorzystywane w medycynie ludowej już wiele lat temu. Do dziś olej rycynowy stosowany jest jako naturalny środek przeczyszczający w zaparciach ostrych czy przewlekłych.

Jak to się dzieje, że wspomaga walkę z zaparciami? Wynika to z tego, że po spożyciu rozkłada się do kwasu rycynolowego, który zmniejsza wchłanianie soli w jelicie a tym samym powoduje rozluźnienie stolca. Ponadto jest to związek, który pobudza perystaltykę jelit.

Olejek rycynowy znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku zaparć. Jego właściwości wykorzystywane są również w zatruciach pokarmowych i niestrawności. Jak stosować olejek rycynowy w takich przypadkach? Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 1-2 łyżek dziennie. Jeśli po raz pierwszy stosujesz olej rycynowy w czystej postaci pamiętaj, że ma charakterystyczny smak. W związku z tym lepiej zacznij od mniejszej dawki.

 

 

Jakie jeszcze zastosowanie ma olejek rycynowy? Oprócz leczenia zaparć czy zatruć pokarmowych wykorzystywany jest w przypadku:

  • chorób stawów (może być podawany doustnie ze względu na to, że stymuluje produkcję kolagenu lub zewnętrznie w formie okładów łagodzących ból),
  • zakażeń bakteryjnych,
  • stanów zapalnych,
  • chorób układu oddechowego (m.in. astmy),
  • osłabienia odporności.

Ponadto zaleca się, aby nakładać olejek rycynowy bezpośrednio na skórę. Nie tylko po to, aby poprawić jej kondycję. Składniki oleju rycynowego przyspieszają proces gojenia się ran.

Jeszcze innym sposobem na to, aby wykorzystać cenne właściwości lecznicze oleju rycynowego jest przygotowanie okładów. Są one naturalnym sposobem na podrażnienia skóry, a także bóle stawów czy głowy.

Jak stosować olej rycynowy w formie okładów? Ich przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy, że weźmiesz chłonny materiał (np. flanelę) i nasączysz go olejkiem rycynowym. Tak przygotowany okład należy przyłożyć w miejscu, gdzie pojawił się ból.

 

Zastosowanie olejku rycynowego w pielęgnacji rzęs, włosów i skóry

olejek rycynowy


Mówiąc o tym, jakie zastosowanie ma olejek rycynowy nie można zapomnieć o jego cennych właściwościach pielęgnacyjnych. Kosmetyki na bazie oleju rycynowego lub olejek w czystej postaci wykorzystywane są w pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także skóry oraz paznokci.

Zacznijmy od tego, jak wykorzystać olej rycynowy do poprawy kondycji włosów? Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie odżywki lub olejowane włosów, możesz kupić gotowe kosmetyki z olejem rycynowym.

Inną opcją jest zrobienie domowej maseczki na włosy. Wbrew pozorom nie jest to trudne i czasochłonne. Sprawę ułatwia fakt, że olej rycynowy ma gęstą konsystencję, więc łatwo wymieszać go z naftą kosmetyczną, żółtkiem czy innymi olejkami roślinnymi (np. z pestek winogron, ze słodkich migdałów).

Olej rycynowy doskonale sprawdza się również podczas olejowania włosów. Jest to prosty, domowy zabieg, który nie bez powodu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród "włosomaniaczek". Jak go wykonać? Do wyboru masz kilka opcji. Jedną z nich jest olejowanie na sucho. W tym przypadku olejek rycynowy nakładany jest na suche włosy. Druga możliwość to aplikowanie oleju na mokre pasma. Jeszcze inną opcją jest tzw. olejowanie na podkład. Wymaga nieco większej wprawy i czasu, ponieważ oprócz oleju stosuje się specjalny podkład (np. w postaci żelu aloesowego).

Olejek rycynowy działa pozytywnie również na rzęsy i brwi. Sprawia, że stają się gęste, mocne i nieco ciemniejsze. Pytanie, jak go używać? Do aplikacji olejku najlepiej używać starej szczoteczki od tuszu do rzęs.

Olejek rycynowy znajduje zastosowanie także w pielęgnacji skóry. Możesz stosować go do oczyszczania skóry olejami (ang. Oil Cleaning Method, OCM). Nigdy o tym nie słyszałaś? To metoda, która polega na usuwaniu zanieczyszczeń i makijażu za pomocą olejku roślinnego. Zarówno olej rycynowy, jak i inne oleje nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry (w przeciwieństwie do niektórych kosmetyków używanych do mycia twarzy). Tym samym zapobiegają jej wysuszeniu i podrażnieniu.

Chcesz wypróbować OCM? Jeśli tak, najpierw zadbaj o dobór odpowiedniej mieszanki olejków. W przypadku cery normalnej najlepiej sprawdzi się ta zrobiona z oleju rycynowego i ze słodkich migdałów. Z kolei w pielęgnacji skóry suchej lepsza będzie mieszanka oleju rycynowego i z pestek winogron.

Jeśli masz cerę tłustą dobre efekty mogą przynieść również tzw. parówki na twarz. Polegają one na ogrzewaniu skóry parą wodną, co pomaga w dokładnym oczyszczeniu skóry i pozbyciu się zmian skórnych. Poza tym w wyniku działania pary wodnej dochodzi do rozszerzenia porów tuż po wykonanie parówki. Dzięki temu składniki aktywne zawarte w oleju rycynowym (lub kosmetykach aplikowanych tuż po takim domowym zabiegu) wchłaniają się znacznie lepiej.

 

Olejek rycynowy - właściwości.

 

olejek rycynowy

 


Olejek rycynowy ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Z czego to wynika? Dlaczego warto stosować olej rycynowy na rzęsy, brwi, włosy i skórę? Jest on polecany ze względu na to, że:

  • nawilża końcówki włosów;
  • wzmacnia cebulki włosów;
  • pobudza wzrost włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu;
  • stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga zachować młody wygląd skóry;
  • wzmacnia rzęsy i brwi, przeciwdziała ich wypadaniu i sprawia, że stają się gęstsze.


Powyższe właściwości sprawdzają się w kosmetologii. Co z zastosowaniem oleju w leczeniu różnych dolegliwości? Olejek rycynowy polecany jest jako naturalny środek przeczyszczający, usprawniający pracę jelit, zwalczający bakterie, wzmacniający działanie układu immunologicznego i łagodzący stan zapalny.

Jednak należy mieć na uwadze, że choć stosowanie go jest polecane w różnych przypadkach to istnieją też przeciwwskazania do używania olejku rycynowego. Po pierwsze nie jest wskazany dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz dzieci. Poza tym olejek rycynowy w formie okładów nie powinien być stosowany podczas miesiączki oraz w przypadku wystąpienia stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej.

Czy w przypadku braku przeciwwskazań warto stosować olejek rycynowy? Patrząc na to, jak wiele cennych właściwości wykazuje można powiedzieć, że tak. Na jego korzyść przemawiają również stosunkowo niska cena oraz fakt, że kupisz go praktycznie w każdej aptece.

 

Bibliografia:

  1. Naughton F.C. Castor oil. Kirk‐Othmer Encyclopedia of Chemical Technology, 2000, 1-20.
  2. Reszke R, Reich A. Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, Forum Dermatologicum, 2, 2016.

 

Paulina Górska 
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia).
Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.