
Powiedzenie "less is more", czyli "mniej znaczy więcej" stało się ostatnio bardzo modne. Odnosi się do różnych dziedzin życia w tym pielęgnacji ciała, skóry twarzy czy włosów. Jesteś ciekawa, czym jest minimalizm kosmetyczny? Wyjaśniamy, skąd wywodzi się to pojęcie i od czego zacząć przygodę z pielęgnacją w stylu "less is more"!
Z tego tekstu dowiesz się:
- skąd wziął się pomysł na minimalizm kosmetyczny
- jakie są główne założenia minimalizmu kosmetycznego
- jak stosować kosmetyczny minimalizm w swojej pielęgnacji
Minimalizm kosmetyczny - skąd wywodzi się to pojęcie?
Do tej pory słyszałaś raczej o wieloetapowej pielęgnacji w stylu koreańskim? Patrząc na młodą i promienną skórę Azjatek, nie można odmówić im tego, że wiedzą, jak dbać o cerę. Jednak zgodnie z kosmetycznym minimalizmem nie ma potrzeby, żeby używać wielu kosmetyków do twarzy. Nadmiar jest niewskazany, ponieważ liczy się jakość, a nie ilość.
Skąd wziął pomysł na kosmetyczny minimalizm? Początki tego trendu sięgają 2018 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawił się termin "skip care". Co ciekawe wymyśliły go Koreanki, które wcześniej nie były kojarzone z minimalistyczną pielęgnacją. Wręcz przeciwnie, ich rytuał piękna obejmował aż 10 etapów!
Co takiego stało się, że nawet Azjatki znane ze swojej kilkuetapowej pielęgnacji postanowiły pójść w stronę minimalizmu kosmetycznego? Okazało się, że nadmiar kosmetyków nie jest zbyt dobry – ma niekorzystny wpływ zarówno na skórę, jak i środowisko naturalne. Zauważano, że aplikowanie wielu kosmetyków na skórę twarzy, ciała czy włosy przynosi odwrotny efekt. Zaczęto łączyć to z faktem coraz częstszych podrażnień skóry czy zmian skórnych. Tak narodził się "skin fasting" oraz idea "bezkremowych nocy" stosowane w celu przywrócenia skórze równowagi. Z czasem przerodziły się one w trend skip care.
Tyle na temat historii. Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie o to, jakie są główne założenia minimalizmu kosmetycznego?
- Kupować mniej – to jedna z najważniejszych zasad. Jest odpowiedzią na to, co działo się w ostatnich latach. Ogromny wybór kosmetyków kolorowych czy tych służących do pielęgnacji skóry lub włosów sprawił, że kobiety kupowały ich coraz więcej. Nawet jeśli nie brakowało im odżywki, kremów itd. Obecnie kosmetyczny minimalizm zachęca do tego, aby odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy na pewno są mi potrzebne kolejne produkty? Jaki wpływ na kondycję skóry będzie miało stosowanie zbyt wielu kosmetyków? Czy powinnam kupować tyle produktów zamkniętych w plastikowych opakowaniach, jeśli chcę dbać o środowisko naturalne
- Używanie kosmetyków dobranych do aktualnych potrzeb Twojej skóry. Nawet jeśli stosujesz wiele produktów do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów wszystkie starania mogą pójść na marne. Dlaczego? Bo nie są to kosmetyki, których naprawdę potrzebujesz. Kosmetyczny minimalizm polega na ograniczeniu liczby używanych kosmetyków do minimum i skupieniu się na ich składzie. Nawet jeden kosmetyk idealnie dobrany do potrzeb skóry czy włosów może przynieść lepsze efekty niż kilka produktów z kiepskim składem.
- Wybieranie wielofunkcyjnych produktów do pielęgnacji. Przykładem są olejki roślinne w czystej postaci (np. arganowy, migdałowy), które doskonale wpisują się w kosmetyczny minimalizm. Nawilżają i odżywiają zarówno skórę, jak i włosy, dlatego możesz wykorzystywać je do olejowania włosów, a także aplikować bezpośrednio na suchą skórę (przy czym nie przesadzaj z ich ilością i sprawdź czy używasz olejków dobrze dobranych do typu cery). Podobną funkcję spełniają kremy nawilżające. Nie ograniczaj się do używania ich wyłącznie do pielęgnacji twarzy. Równie dobrze sprawdzą się podczas domowego zabiegu nazywanego "kremowaniem włosów". Jeśli interesuje Cię minimalizm kosmetyczny, zwróć uwagę również na gotowe wielofunkcyjne kosmetyki dostępne w sklepach np. produkty typu 2w1 do pielęgnacji włosów.
- Zwracanie uwagi na skład kosmetyków i wybieranie tych na bazie naturalnych składników. Minimalizm kosmetyczny to pielęgnacja w zgodzie z naturą. W związku z tych zwolennicy takiego podejścia zachęcają do używania surowców pochodzenia naturalnego. Przy czym podkreślają, że składniki aktywne powinny być dobrane do potrzeb skóry i najpierw należy upewnić się, że są przez nią dobrze tolerowane.
- Używanie produktów, które masz na wyciągnięcie ręki. Kosmetyczny minimalizm to nie tylko używanie kosmetyków o prostych składach, które kupisz w sklepie. Jeśli masz trochę wolnego czasu, rozejrzyj się wokół siebie, a przekonasz się ile produktów wpisujących się w założenia skip care masz w swojej kuchni! Do peelingu ciała możesz wykorzystać np. fusy po kawie. Z kolei, jeśli nie masz już w swojej kosmetyczce maseczki do twarzy, możesz przygotować ją z oliwy z oliwek z dodatkiem miodu i soku z cytryny.
- Wspieranie naturalnego procesu regeneracji skóry. Minimalizm kosmetyczny stawia na minimum kosmetyków również ze względu na to, że skóra ma własne mechanizmy regeneracyjne. W minimalizmie kosmetycznym chodzi o to, aby je wspierać, a nie zaburzać. Aby wyglądać lepiej, nie trzeba wcale przechodzić kilku etapów pielęgnacji przed snem. Wystarczy postawić na maksimum skuteczności i użyć kremu albo serum z odpowiednim składem (albo zrobić sobie "bezkremową noc" i do tego porządnie się wyspać).
Minimalizm kosmetyczny - jak go zastosować w swojej pielęgnacji?
Wiesz już w teorii, jak wygląda pielęgnacyjny minimalizm. W takim razie czas na praktykę! Podpowiadamy, w jaki sposób zastosować kosmetyczny minimalizm w swojej pielęgnacji?
Jeśli zdecydowałaś już, że chcesz wprowadzić minimalizm kosmetyczny w życie, zacznij od sprawdzenia co masz w łazience. Nie kupuj nic na zapas. Nawet jeśli ceny niektórych produktów są aktualnie bardzo kuszące!
Po drugie pamiętaj, że kosmetyczny minimalizm oznacza używanie kosmetyków, które są idealnie dopasowane do potrzeb Twojej skóry. Nie wiesz, czy masz cerę tłustą, mieszaną, czy suchą? W takim razie najpierw dowiedz się, jakie charakterystyczne cechy ma każda z nich. Z taką wiedzą z łatwością kupisz krem, serum czy tonik dobrze dopasowany do typu cery.
Minimalizm kosmetyczny oznacza ograniczenie kosmetyków do minimum. W związku z tym przydadzą Ci się takie, które spełniają kilka funkcji jednocześnie. Rozejrzyj się za produktami, które możesz stosować do pielęgnacji różnych części ciała. Najnowszym hitem są kosmetyki 3 w 1 przeznaczone do twarzy, ciała i włosów.
Jeśli chcesz zastosować kosmetyczny minimalizm w swojej pielęgnacji ,zrób nie tylko przegląd łazienki, ale i kuchni. Sprawdź, czy masz w niej naturalne produkty, które możesz wykorzystać do zrobienia domowej maseczki na twarz lub włosy. Może kupiłaś więcej drożdży spożywczych, z którymi teraz nie masz co zrobić? Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ich do wykonania domowego kosmetyku o właściwościach antytrądzikowych.
Co jeszcze warto zrobić, gdy chcesz wdrożyć w życie kosmetyczny minimalizm? Dzielić się pomysłami na to, jak zrobić domowe kosmetyki albo jak wykorzystać w inny sposób te, które już kupiłaś.
Poza tym, jeśli razem z przyjaciółką chcecie włączyć minimalizm kosmetyczny do swojej pielęgnacji, możecie się nawzajem wspierać i wymienić kosmetykami. Po co kupować nowe skoro przyjaciółka nie potrzebuje jakiegoś kremu albo odżywki, a wiesz, że sprawdzą się u Ciebie?
Minimalizm kosmetyczny, a potrzebne produkty? Podsumowanie
Jakich produktów potrzebujesz, jeśli chcesz wdrożyć w życie kosmetyczny minimalizm? Zacznijmy od pielęgnacji twarzy. Jej pierwszym etapem jest oczyszczenie i demakijaż. W związku z tym potrzebny Ci będzie produkt do mycia twarzy. Najlepiej taki, który usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale i resztki makijażu. Takim kosmetykiem jest płyn micelarny, który dokładnie oczyszcza skórę, a jednocześnie nie wywołuje podrażnień.
Oprócz tego niezbędny jest tonik, serum lub krem. Na tym kończy się lista produktów potrzebnych do pielęgnacji twarzy. Co z resztą ciała?
Aby zadbać o dobrze nawilżoną, gładką i jędrną skórę zaopatrz się w balsam do ciała. Nie kilka, a jeden. Pamiętaj też o tym, że w poprawie kondycji skóry pomogą Ci nie tylko kosmetyki. Równie dobre efekty przynosi masaż ciała wykonany za pomocą specjalnej szczotki czy rękawicy.
Kosmetyczny minimalizm odnosi się również do pielęgnacji włosów. W tym przypadku możesz postawić na produkty typu 2w1, czyli szampon i odżywkę albo kosmetyki do pielęgnacji, które możesz stosować zarówno jako odżywkę bez spłukiwania, jak i regenerującą maskę na noc. Poza tym w minimalizm kosmetyczny doskonale wpisują się olejki roślinne, których możesz użyć do olejowania włosów, stosować jako nawilżający olejek do ciała albo wykorzystać jako bazę do zrobienia domowego peelingu.
Jeszcze jakiś czas temu można było odnieść wrażenie, że więcej znaczy lepiej. Dziś jest zupełnie odwrotnie. Najnowszym trend, czyli kosmetyczny minimalizm stawia na jakość, a nie ilość. Pytanie, czy jest to tylko przelotna moda, czy jednak styl życia? Biorąc pod uwagę, jego założenia można powiedzieć, że nawet jeśli teraz jest uważany za chwilową modę to dobrze, żeby został z nami na dłużej!


Paulina Górska
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia).
Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.