metoda omo

W końcu wystarczy umyć włosy szamponem, a następnie spłukać pianę wodą. Jednak okazuje się, że są też specjalne metody mycia, które odgrywają ważną rolę w pielęgnacji włosów. Jest nią mycie włosów metodą OMO. Na czym polega i komu jest polecana?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • o co chodzi w metodzie OMO,
 • jak wygląda pielęgnacja włosów za pomocą metody OMO krok po kroku,
 • w jakie kosmetyki warto się zaopatrzyć, jeśli chcesz stosować metodę OMO.


Metoda OMO – o co w niej chodzi ?


Metoda OMO zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet, którym bliski jest temat pielęgnacji włosów. Jeśli jeszcze o niej nie słyszałaś, pewnie zastanawiasz się, o co w niej chodzi?

 

 

Najprościej mówiąc, jest to metoda mycia włosów, w której wykorzystuje się nie tylko szampon, ale i odżywkę (a konkretnie dwie).
Stąd skrót "OMO", czyli O jak odżywka (o właściwościach nawilżających), M jak szampon (delikatny dla włosów) i drugie O jak odżywka (emolientowa, emolientowo-humektantowa lub emolientów-humektanowo-proteinowa).

 

 

Dzięki połączeniu szamponu z dwiema odżywkami Twoje włosy są podwójnie odżywione. Dlatego metoda OMO polecana jest posiadaczkom m.in. zniszczonych, kręconych włosów.

 

Metoda OMO - na czym polega?


Mycie włosów metodą OMO ma wiele zwolenniczek. Jeśli chcesz przekonać się, czy sprawdzi się również na Twoich włosach czas odpowiedzieć na pytanie o to, jak stosować taką metodę w praktyce.

 1. Nałóż lekką odżywkę na końce włosów (tj. do połowy długości). Następnie odczekaj około 5 minut (w tym czasie możesz wczesać odżywkę we włosy za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami). Pamiętaj, aby nie spłukiwać kosmetyku.
 2. Oczyść włosy za pomocą szamponu. Wmasuj go w skórę głowy (wykonując przy tym delikatny masaż usprawniający krążenie krwi i przyspieszający porost włosów), a następnie spłucz (razem z odżywką, którą wcześniej nałożysz na końcówki włosów).
 3. Nałóż na włosy drugą odżywkę (tak jak w przypadku pierwszej stosuj ją jedynie na końce), a następnie pozostaw na około 20 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz ją zimną wodą (aby domknąć łuski włosów).
  Pamiętaj również o delikatnym wysuszeniu włosów. To również bardzo ważne. Mocne pocieranie, częste suszenie za pomocą gorącego powietrza, czy zapominanie o kosmetykach o działaniu termoochronnym może mieć opłakane skutki.

Metoda OMO w kilku prostych krokach


Wiesz już, jak wygląda metoda OMO krok po kroku. W takim razie czas dowiedzieć się, o czym pamiętać, jeśli chodzi o naprzemienne stosowanie odżywek i szamponu oraz jakich kosmetyków używać.

 

  metoda omo

 

KROK I, czyli lekka odżywka nawilżająca


Jest to etap, który ma na celu nawilżenie końcówek włosów. Dlatego odżywka powinna być nałożona od połowy długości włosów.

Żeby zwiększyć efektywność tego procesu, możesz wczesać odżywkę. Zrób to delikatnie za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Pierwsza odżywka powinna być humektantowa lub proteinowa (w zależności od potrzeb Twoich włosów). Jakie działanie ma każda z nich i co zawiera w składzie?

 • Odżywka humektantowa – to taka, która zawiera składniki o silnym działaniu nawilżającym. Zalicza się do nich m.in. aloes, miód, gliceryna, witamina E, kwas hialuronowy, panthenol. Warto sięgnąć po odżywkę humektantową, jeśli Twoje włosy są pozbawione blasku, oklapnięte. Z drugiej strony, gdy się puszą i plączą może być to związane z nadmiarem humektantów.
 • Odżywka proteinowa – czyli jak sama nazwa mówi taka, która zawiera proteiny będące składnikiem budulcowym włosów. Dlatego polecana jest do mycia włosów, które są zniszczone (np. w wyniku rozjaśniania, częstej stylizacji za pomocą lokówki czy prostownicy). Przed zakupem warto wiedzieć, że w odżywkach proteinowych występują proteiny hydrolizowane oraz wielkocząsteczkowe. Pierwsze z wymienionych sprawiają, że włosy są bardziej sprężyste, mniej łamliwe i odporne na zniszczenia. Z kolei drugie, czyli wielkocząsteczkowe polecane są w przypadku włosów mocno zniszczonych, matowych. Do tego typu protein zalicza się m.in. keratyna, jedwab. Pamiętaj jednak, że zarówno niedobór, jak i nadmiar protein może zaszkodzić Twoim włosom. Po czym poznasz, że przesadziłaś z ilością odżywki proteinowej? Przeproteinowanie objawia się przesuszonymi, szorstkimi włosami. Dlatego stosuj odżywkę proteinową na przemian z humektantową oraz emolientową.
  Po upływie około 5 minut przejdź do kolejnego kroku (pierwszą odżywkę powinnaś pozostawić na włosach).

metoda omo

 

Krok II, czyli mycie szamponem


Pielęgnacja włosów to także stosowanie odpowiednio dobranego szamponu. Jakiego powinnaś używać do mycia włosów metodą OMO? Wybierz łagodny szampon, pozbawiony drażniących substancji (SLES, SLS).

Poza tym pamiętaj, aby dobrać kosmetyk do Twoich potrzeb.

 • Włosy kręcone – z natury zaliczają się do włosów wysokoporowatych, suchych. Poza tym, bez odpowiedniej pielęgnacji, z kręconych zmieniają się w lekko "falowane". Dlatego odpowiednio dobrany szampon ma na celu nie tylko poprawę kondycji włosów kręconych, ale i wydobycie naturalnego skrętu. Jaki kosmetyk będzie odpowiedni? Taki, który ma w składzie np. glukozyd laurylowy lub kokosowy, miód, glicerynę, czy olejki.
 • Włosy suche – szampon przeznaczony do włosów suchych nie powinien zawierać SLES, SLS, parafiny, czy silikonów. W takim razie czego powinnaś szukać w jego składzie? Aby poprawić kondycję włosów zniszczonych, sięgnij po kosmetyki, które zawierają np. glicerynę, ceramidy, witaminę E, aloes, miód, czy olejki roślinne.
 • Włosy przetłuszczające się – dobrze dobrany szampon powinien zarówno dokładnie oczyszczać skórę głowy, jak i normalizować pracę gruczołów łojowych. Dlatego do mycia włosów zaleca się używanie szamponów, które mają w składzie np. witaminę B3, ekstrakt z łopianu lub pokrzywy. Świadoma pielęgnacja włosów przetłuszczających się polega również na regularnym stosowaniu peelingów, które pomagają pozbyć się nadmiaru sebum.

 

 

Po nałożeniu szamponu i wmasowaniu go w skórę głowy spłucz go delikatnie (razem z pierwszą odżywką), a następnie przejdź do następnego etapu.

 

Krok III, czyli intensywne nawilżanie


Metoda OMO ma na celu intensywne odżywienie włosów. Dlatego podczas mycia stosujesz nie tylko szampon i odżywkę, ale aż dwie odżywki. Druga z nich powinna być bardziej "treściwa". Poza tym zaleca się, aby zostawić ją na włosach przez dłuższy czas.

Odżywka stosowana w kroku trzecim powinna być emolientowa (choć możesz sięgnąć również po emolienotowo-humektantową lub emolientowo-humektantowo-proteinową). Co to znaczy, że odżywka jest emolientowa? Oznacza to, że ma w składzie składniki zapewniające odpowiednie nawilżenie włosów oraz zwiększające ich odporność na uszkodzenia (spowodowane częstą stylizacją na gorąco, czy działaniem niskiej temperatury, promieniowania słonecznego lub słonej wody).

Druga odżywka stosowana w metodzie OMO powinna zawierać np. lanolinę, oleje mineralne (do których zalicza się m.in. parafina) oraz olejki roślinne (arganowy, migdałowy itd.).

 

metoda omo

 

Delikatne suszenie włosów


Po upływie około 20 minut i spłukaniu drugiej odżywki zimną wodą (odpowiednia temperatura jest ważna, aby domknąć łuski włosa) przejdź do suszenia. Jeśli to możliwe unikaj gorącego powietrza z suszarki i wysusz włosy za pomocą ręcznika. Pamiętaj jednak, aby ich mocno nie pocierać, ponieważ ma to negatywny wpływ na kondycję włosów.

Jeśli chodzi o suszenie, ważny jest również wybór odpowiedniego ręcznika. Nie powinien być on szorstki i twardy. Najlepiej, gdy jest zrobiony z naturalnego i miękkiego materiału oraz dobrze chłonie wodę.

Aby metoda OMO przyniosła spodziewane efekty, ważne jest, aby pamiętać o dobrym zaplanowaniu każdego kroku. Dlatego, zanim zaczniesz myć włosy metodą OMO, zaopatrz się w 2 dobre odżywki oraz delikatny szampon. Przygotuj też miękki ręcznik, który pozwoli Ci w delikatny sposób wysuszyć włosy.

 

Metoda OMO - Podsumowanie 

 

Metoda mycia włosów OMO może wydawać się dość skomplikowana na pierwszy rzut oka. Mimo wszystko nie warto się zrażać. Zobaczysz, że szybko dojdziesz do wprawy i nie będziesz żałować, że zdecydowałaś się na taką pielęgnację włosów. A to dlatego, że Twoje włosy będą odpowiednio odżywione, a tym samym mocne i lśniące.

 

Paulina Górska
Dietetyk
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia). Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.