Lwia zmarszczka

Zmarszczki to utrwalone linie w skórze. Powstają na skutek przyczyn środowiskowych i wewnętrznych. Są nierozerwalnie połączone z procesem starzenia się, jednak czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV również mają wpływ na ich powstawanie. Szczególnie problematyczna jest lwia zmarszczka, która pojawia się między brwiami.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • co musisz wiedzieć o lwiej zmarszczce,
 • skąd się bierze lwia zmarszczka,
 • jak jej zapobiegać.


Lwia zmarszczka- co musisz o niej wiedzieć


Zmarszczki zaczynają pojawiać się u osób po około 30. r.ż. Są związane z zanikaniem kolagenu i elastyny, które stanowią rusztowanie dla skóry. Lwia zmarszczka to zagłębienie, które powstaje pomiędzy brwiami. Może powodować dyskomfort, ponieważ zmienia wyraz twarzy. Pionowa bruzda nadaje zdenerwowany wygląd. Lwia zmarszczka jest silnie powiązana z naturalną mimiką twarzy. Ta właśnie emocje, a konkretniej ich ekspresja są odpowiedzialne za powstawanie lwiej zmarszczki. Częste marszczenie brwi powoduje pojawienie się lwiej zmarszczki. Jednak również procesy starzenia, związane ze zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny, promieniowanie UV sprzyjają powstawaniu zmarszczek, również tych mimicznych. Proces starzenia jest nieodłącznym elementem naszego życia. Możemy zapobiegać zmarszczkom, jednak warto w pewnym stopniu je zaakceptować. Odpowiednia pielęgnacja i zabiegi medycyny estetycznej pomogą w uzyskaniu płytszych, mniejszych bruzd.

 

Skąd się bierze lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka


Powstawanie lwiej zmarszczki powiązane jest ze starzeniem się organizmu. Wskutek tego procesu zmniejsza się poziom elastyny i kolagenu, które wpływają na jędrność i sprężystość skóry. W połączeniu z naturalną mimiką twarzy, takie zmarszczki u nasady nosa się utrwalają. Lwia bruzda zmienia wygląd twarzy. Za pojawienie się zmarszczek odpowiada również promieniowanie UV, które indukuje przyspieszone starzenie się skóry, tzw. fotostarzenie. Działa degradująco na włókna kolagenowe i elastynowe, odpowiada za pojawianie się wolnych rodników.

 

 

Czynniki sprzyjające powstawaniu zmarszczek:

 • ekspozycja skóry na promieniowanie UV,
 • niewłaściwa pielęgnacja,
 • stres,
 • wiek,
 • palenie papierosów.

 

Mrużenie oczu


Na widoczność zmarszczek pomiędzy brwiami ma wpływ regularne mrużenie oczu. Lwia zmarszczka to pionowa bruzda, którą nasila właśnie ta czynność. Przewlekłe napięte mięśnie między brwiami pogłębiają bruzdy. Mrużenie oczu może być spowodowane np. złym widzeniem. Wtedy warto skonsultować się z okulistą, który pomoże dobrać okulary i zminimalizować ryzyko mrużenia oczu. W słoneczne dni naturalnie mrużymy oczy przed rażącym słońcem. Noszenie okularów przeciwsłonecznych pomoże to zminimalizować.

 

Lwia zmarszczka - jak jej zapobiegać?

Lwia zmarszczka


Niwelowanie lwiej zmarszczki i jej zapobieganie to złożony proces. Aby pozbyć się bruzdy u nasady nosa, należy działać kompleksowo. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć substancje przeciwzmarszczkowe. Pomocne będą również joga twarzy i masaż. Poza pielęgnacją domową skuteczne są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

 

Pielęgnacja twarzy- postaw na efektywne kosmetyki


Czy istnieją skuteczne kremy, które są w stanie zapobiegać i minimalizować głębokości bruzd? Jak najbardziej. Pielęgnacja twarzy powinna być oparta o odżywcze składniki, które intensywnie nawilżają i regenerują skórę. Aby pozbyć się lwiej zmarszczki postaw na kompleksową pielęgnację. Pomoże ona zapobiec powstawaniu nie tylko lwiej bruzdy, ale również poprawi owa twarzy i kondycję skóry oraz wpłynie na m.in. produkcję kolagenu.

 

 

 1. Filtr przeciwsłoneczny
  Powiada się, że krem z filtrem to jeden z lepszych kremów przeciwzmarszczkowym i jest w tym wiele prawdy. Promieniowanie UV odpowiada za powstawanie zmarszczek. Nie jest jedynym powodem, przez który się pojawiają, jednak znacząco wpływa na stan naszej skóry. Postaw na krem z filtrem. To będzie pierwszy krok, który pozwoli zapobiegać zmarszczkom, również tym mimicznym.
 2. Retinoidy
  Retinol to jedna z bardziej znanych pochodnych witaminy A. Warto również zwrócić uwagę na palmitynian retinylu. Również inne retinoidy będą mniej lub bardziej skuteczne w zapobieganiu zmarszczkom. Aby ograniczyć lwią zmarszczkę lub zapobiec jej pojawieniu dobrze będzie odbyć kurację retinoidami, a najlepiej- przeprowadzać ją regularnie. Powstawanie zmarszczek jest powiązane ze zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny. Retinoidy wpływają na ten proces i stymulują ich produkcję. Pomogą więc nie tylko pozbyć się lwiej zmarszczki, ale wpłyną na napięcie całej twarzy. Kosmetyk z retinoidami regeneruję skórę i działają na  ogólny jej dobry wygląd. Podczas terapii tymi substancjami może wystąpić zaczerwienienie i podrażnienie skóry, dlatego pielęgnację warto zacząć od najmniejszych dostępnych stężeń. Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji retinoidami.
 3. Neuropeptydy
  Peptydy są organicznymi związkami chemicznymi, które powstają przez połączenie cząsteczek aminokwasów (od 2 do 100) za pomocą wiązania peptydowego. Wyróżniamy kilka rodzajów peptydów, jednak w kontekście lwiej zmarszczki warto przyjrzeć się neuropeptydom. Hamują one skurcze fibroblastów, ograniczając skurcze mięśni. Peptydy tego rodzaju odpowiedzialne są za blokowanie uwalniania substancji potrzebnych do procesu skurczu mięśni. W efekcie stosowanie neuropeptydów skutkuje rozluźnieniem się mięśni. Kosmetyki z neuropeptydami skutecznie rozluźniają napięte mięśnie i przyczyniają się do spłycenia lwiej zmarszczki.
 4. Masaż twarzy
  Lwia zmarszczka należy do zmarszczek mimicznych. Aby pozbyć się lwiej bruzdy lub zmniejszyć jej głębokość skuteczny będzie regularny masaż twarzy. Najlepiej będzie wykonywać go codziennie. Przyda się tutaj olejek do masażu. Jeśli nie masz czasu na pełną masażową rutynę, polecamy wykonywanie kilku rozluźniających ruchów podczas mycia cery olejkiem do demakijażu. Masaż może być wykonywany dłońmi, płytkami gua sha lub specjalnymi rollerami. Wybierz opcję, która będzie dla ciebie najprzyjemniejsza i pozwoli na codzienne masowanie się. Oczywiście możesz skorzystać z masażu w gabinecie kosmetycznym. Do wyboru jest wiele rodzajów masażu, m.in. masaż Kobido zwany japońskim liftingiem twarzy.
 5. Medycyna estetyczna
  a) Toksyna botulinowa
  W niwelowaniu lwiej zmarszczki pomocny będzie botoks, który polega na kontrolowanym porażeniu mięśnia. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej ogranicza mimikę twarzy i sprawia, że lwia bruzda jest mniej widoczna. Korzystanie z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej na pewno pomoże zapobiec powstawaniu lwiej zmarszczki jak, również ograniczy tę już istniejącą. Zabieg ten należy regularnie powtarzać, ponieważ efekt utrzymuje się (w zależności od organizmu) - kilka miesięcy.
  b)Kwas hialuronowy
  Wypełnianie zmarszczki preparatem na bazie kwasu hialuronowego pomoże zniwelować istniejącą już lwią zmarszczkę. Kwas hialuronowy wypełni pionową bruzdę między brwiami.

 

Podsumowanie

Lwia zmarszczka


Lwia zmarszczka to bruzda pionowa, która pojawia się między brwiami. Pojawianie się zmarszczek związane jest z procesami zachodzącymi podczas starzenia się organizmu. Zmniejszony poziom elastyny i kolagenu bezpośrednio wpływają na zmianę w napięciu skóry. Pionowe bruzdy to zmarszczki mimiczne. Lwia zmarszczka pojawia się w wyniku częstego napięcia mięśni i skóry między brwiami, np. podczas mrużenia oczu. Jeśli regularnie marszczysz brwi, jesteś narażona na pojawienie się lwiej bruzdy. Zmarszczkom w okolicy brwi można skutecznie zapobiegać. W codziennej pielęgnacji sprawdzi się kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ promieniowanie UV wpływa na powstawanie zmarszczek. Skuteczne w walce ze zmarszczkami są retinoidy- pochodne witaminy A. Wpływają one na produkcję kolagenu i elastyny. Inną grupą substancji są peptydy, a w szczególności neuropeptydy, które ograniczają napięcie mięśni. Regularne masowanie twarzy pomoże zapobiec i zmniejszyć lwią bruzdę. Z pomocą w zapobieganiu lwiej bruździe przychodzi medycyna estetyczna. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej ograniczają skurcze mięśni. Do wypełnienia istniejących już zmarszczek wykorzystuje się kwas hialuronowy.

 

Bibliografia:

 1. Evidence-based dermatology, Hywel C. Williams et al., 2014.