Prawidłowa pielęgnacja cery pozwala zachować jej dobry wygląd. Istnieje wiele grup substancji aktywnych, które wykazują pozytywny wpływ na wygląd skóry. Jedną z nich są kwasy, które działają złuszczająco. To substancje, które posiadają szeroki zakres działań, przez co są wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji każdego typu cery. Są elementem, który warto włączyć do codziennej pielęgnacji cery. Ich szeroki zakres działania pozwala dobrać kosmetyk idealnie do rodzaju skóry oraz problemów, z którymi się zmagamy.
Z tego tekstu dowiesz się:
- dlaczego warto stosować kwasy,
- jakie kwasy wykorzystać w pielęgnacji Twojej cery,
- jakie produkty z kwasami wybrać.
Kwasy na twarz - hit czy mit?
Kwasy kosmetyczne są bardzo popularne. Może wciąż zastanawiasz się, czy nie są zbyt przereklamowane. Odpowiadamy- nie! To naprawdę cenne składniki aktywne, które pielęgnują skórę i posiadają szerokie spektrum działania.
Kwasy kosmetyczne:
- mają działanie złuszczające,
- regulują wydzielanie sebum,
- wpływają na wyrównanie kolorytu skóry oraz zmniejszenie przebarwień,
- stymulują produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu,
- regulują odnowę komórkową skóry,
- działają antybakteryjnie,
- posiadają właściwości nawilżające,
- wspierają leczenie ognisk zapalnych,
- wpływają na wygładzenie skóry,
- działają na ujędrnienie skóry,
- redukują drobne blizny potrądzikowe,
- wpływają na procesy starzenia,
- pomagają w usuwaniu zrogowaciałego naskórka.
Jak widzisz, zakres działania kwasów jest bardzo szeroki. Dlatego są one popularne i pojawiają się w wielu preparatach kosmetycznych. To składniki aktywne, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry: trądzikowej, suchej, dojrzałej jak również wrażliwej.
6 kwasów na twarzy, które warto wykorzystać w pielęgnacji.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy to alfa-hydroksykwas pochodzący z gorzkich migdałów. Wśród innych AHA ma największy rozmiar cząstek, dzięki czemu wchłania się w skórę wolniej, równomiernie. Przez to kwas migdałowy mniej podrażnia skórę – dlatego nadaje się również dla cery wrażliwej. Pomimo większego rozmiaru cząstek wnika głębiej w skórę niż inne kwasy AHA, ponieważ jest rozpuszczalny w olejach.
Kwas migdałowy posiada silne właściwości antybakteryjnie, pomaga w złuszczaniu martwego naskórka. Jest pomocny w terapii trądziku, zmniejsza stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie sebum. Wyrównuje koloryt, rozjaśniając przebarwienia. Kosmetyki z kwasem migdałowym wpływają na syntezę kolagenu i elastyny. Sprawia, że Twoja skóra staje się jaśniejsza, jędrniejsza i czystsza. Ponadto, odtyka pory, pozostawiając skórę wyjątkowo gładką.
Kwas migdałowy może być stosowany do każdego rodzaju skóry.
Wskazania do stosowania kwasu migdałowego:
- przebarwienia skóry:
- trądzik różowaty,
- trądzik pospolity,
- zaskórniki, łojotok,
- skóra zanieczyszczona, tłusta,
- skóra wymagająca rewitalizacji,
- skóra z oznakami fotostarzenia,
- skóra z pierwszymi zmarszczkami.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy to rozpuszczalny w wodzie alfa-hydroksykwas wytwarzany z trzciny cukrowej. Jest to jeden z najczęściej stosowanych AHA w produktach do pielęgnacji skóry. Ma najmniejsze cząsteczki ze wszystkich AHA. Dzięki temu wchłania się w skórę i złuszcza ją lepiej niż inne kwasy AHA.
Kwas ten działa poprzez przyspieszenie odnowy komórek naskórka. Rozluźnia połączenia między korneocytami, przez co skóra się złuszcza.
Działanie i wskazania do stosowania kwasu glikolowego:
- Kuracja przeciwstarzeniowa: produkty z kwasem glikolowym wygładzają drobne zmarszczki. Kwas ten pobudza skórę do wytwarzania większej ilości kolagenu.
- Nawilżenie: ujędrnia skórę i zapobiega jej wysuszeniu.
- Rozjaśnienie skóry: przy regularnym stosowaniu rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry.
- Złuszczanie: zmniejsza pory, pomagając skórze usuwać martwe komórki naskórka.
- Trądzik: kosmetyki z kwasem glikolowym oczyszczają pory, zapobiegając zaskórnikom i wykwitom skórnym.
Kwas mlekowy
Kwas mlekowy należy do rodziny alfa-hydroksykwasów. Jest rozpuszczalny w wodzie. To wyjątkowa substancja, która posiada największe właściwości nawilżające spośród innych kwasów. Występuje naturalnie w produktach mlecznych. To kwas, który świetnie nadaje się do używania przy trądziku różowatym. Kwas ten pomaga usunąć stare komórki naskórka, rozpuszczając wiązania pomiędzy nimi. W rezultacie daje jaśniejszą cerę, a także gładszą i bardziej miękką skórę. To jeden z łagodniejszych hydroksykwasów stosowanych w pielęgnacji skóry. Kwas ten wpływa NMF (natural moisturizing factor), a więc znacząco poprawia nawilżenie skóry. Z tego powodu polecany jest dla skóry suchej.
Regularne stosowanie kwasu mlekowego może również złagodzić oznaki starzenia poprzez stymulowanie odnowy kolagenu. Ponadto kwas ten rozjaśnia przebarwienia, działa antybakteryjnie. Sprawia, że cera staje się promienna.
Kwas laktobionowy
Kwas LA jest polihydroksykwasem (PHA), co oznacza, że ma duże cząsteczki i nie penetruje skóry głęboko. Dzięki temu nie podrażnia skóry tak bardzo, jak inne kwasy. Kwas ten jest związkiem powstającym naturalnie w ludzkim organizmie w wyniku utleniania laktozy. Kwasy PHA złuszczają martwy naskórek, pomagają skórze z widocznymi oznakami starzenia. Kwas LA stymuluje regenerację skóry, przyczyniając się do poprawy jej stanu. Ma działanie nawilżające, spowalnia procesy starzenia. Ma działanie antybakteryjne. Polecany jest do cery wrażliwej oraz dojrzałej, można go stosować w przypadku trądziku różowatego.
Kwas salicylowy
Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas. Kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach, przez co głębiej penetrują naskórek oraz skórę. Przeznaczony do pielęgnacji cer tłustych i trądzikowych, wykazuje działanie keratolityczne. Znacząco redukuje zaskórniki, złuszcza, osłabiając wiązania między komórkami naskórka. Ponadto wpływa na rozjaśnienie przebarwień.
Kwas azelainowy
To związek chemiczny występujący naturalnie w niektórych ziarnach. To także składnik pielęgnacyjny skóry. Leczy trądzik i trądzik różowaty. Kwas ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kwas azelainowy zabija bakterie na skórze, które powodują trądzik. Neutralizuje wolne rodniki. Intensywnie rozjaśnia przebarwienia pozapalne, wyrównując koloryt skóry. Sprawia, że cera staje się gładka i promienna.
Kwasy na twarz - jakie produkty będą dla Ciebie odpowiednie?
Kwasy występują w różnych rodzajach kosmetyków. Najczęściej spotykasz je w toniku, kremie lub serum do twarzy.
Jak wybrać odpowiedni kosmetyk z kwasem? Znając typ swojej skóry, możesz łatwo dobrać odpowiedni kwas.
- Skóra trądzikowa i tłusta- kwas azelainowy, salicylowy, migdałowy,
- Skóra wrażliwa i sucha- kwas mlekowy, laktobionowy,
- Skóra normalna oraz dojrzała- kwas migdałowy, glikolowy.
Tonik, serum czy krem?
Tonik reguluje pH skóry. Z dodatkiem odpowiedniego kwasu, sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Wybierz kwas odpowiedni do Twojej cery i wybierz produkt, który wyrówna koloryt skóry, zmniejszy ilość zaskórników lub zadziała przeciw wypryskom.
Serum lub krem to produkt, który nakładamy na twarz po tonizacji. To kosmetyk, który może intensywnie działać i mieć duży wpływ na wygląd naszej skóry. Warto zacząć od kosmetyków z niższym stężeniem kwasu, tak, aby uniknąć podrażnień. Stosując kwasy na twarz, należy zachować ostrożność. Wyższe stężenie kwasów sprawia, że produkt działa mocniej. Natomiast niskie stężenie kwasów jest idealne na początek.
Stosując produkty z kwasami, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Pomoże to uniknąć przebarwień oraz podrażnień skóry. Najlepiej będzie wybrać kosmetyk z SPF 50+.
Podsumowanie
Kosmetyki z kwasami są niezwykle popularne i efektywne. Mają szeroki zakres działań. Ich główną cechą jest złuszczanie naskórka oraz stymulacja produkcji kolagenu. Działają przeciwbakteryjnie i rozjaśniająco. To składniki aktywne, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji. Wybierz produkt dopasowany do rodzaju Twojej skóry i ciesz się pozytywnymi efektami. Twoja cera odwdzięczy się pięknym, promiennym wyglądem.
Bibliografia:
- Kołodziejczak Anna, Kosmetologia Tom 1., 2019.
- Zejfer Agata, Kompleksowa terapia problemów skórnych, 2022.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.