Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha najczęściej występuje w miejscu największego wydzielania gruczołów łojowych- głównie na owłosionej skórze głowy. Przypomina żółte łuski. Mimo, że może niepokoić, istnieje wiele sposobów, dzięki którym można sobie z nią poradzić.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jak się objawia ciemieniucha u niemowlaka,
 • jak powstaje,
 • jak z nią walczyć.

Ciemieniucha u niemowlaka - jak się objawia?


Ciemieniucha, nazywana także czepcem kołyskowym, to łagodna odmiana łojotokowego zapalenia skóry i występuje u niemowląt najczęściej w wieku 2–3 miesięcu życia.

To łojotokowe zapalenie skóry charaktetystyczne dla niemowląt przypomina łuski w kolorze żółtym.

Objawy ciemieniuchy to zmiany skórne w postaci żółtych, grubych łusek przypominających łupież, zlokalizowane na owłosionej główce, a niekiedy też na brwiach, za uszami i na klatce piersiowej dziecka. Zmiany obejmują delikatną skórę dziecka.

Dolegliwości często ustępują samoistnie w ciągu kliku tygodni lub miesięcy i zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia.

W mechanizmie powstawania ciemieniuchy bierze udział nadmierne wydzielanie łoju, który łącząc się ze złuszczającym się naskórkiem, powoduje pojawienie się zmian.

 

Ciemieniucha u niemowleka

Jak powstaje ciemieniucha u niemowlaka ?


Ciemieniucha u niemowlaka powstaje przez nadmierne wydzielanie łoju, który podczas łączenia się ze złuszczającym naskórkiem powoduje jej powstawanie. Jest to efekt nadmiernego wydzielania łoju w obszarze skóry głowy i innych części ciała. Ciemieniucha pojawia się na owłosionej skórze głowy, również na brwiach, rzadziej za uszami lub na klatce piersiowej. Najczęściej jednak zmiany występują na głowie dziecka.

 

 

Ciemieniucha jest wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych, które zaraz po narodzinach maluszka pracują bardzo intensywnie i
mocno natłuszczają wrażliwą skórę dziecka. Jest to bardzo częsta i naturalna przypadłość występująca u małych dzieci.
Skłonność do powstawania ciemieniuchy mają dzieci z atopowym zapaleniem skóry.
Ciemieniucha jednak zwykle ustępuje samoistnie po upływie czasu. Zmiany nie swędzą ani nie bolą. Jedyne poważniejsze ryzyko jakie istnieje w przypadku tej choroby to wtórna infekcja bakteryjna lub grzybicza skóry objętej ciemieniuchą. Jeśli zmiany na skórze są łagodne,

nie wymagają specjalnego leczenia.

 

 

Regularna pielęgnacja skóry objętej ciemieniuchą zapobiega wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu i grzybiczemu. Jeżeli pomimo regularnej pielęgnacji przez 10-14 dni problem nie znika, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięciem. Dotyczy to również sytuacji, w której ciemieniucha uporczywie swędzi i pojawia się poza skórą głowy. Konieczna może być dalsza diagnostyka w kierunku alergii lub łuszczycy.

Wskazówki, do których warto się zastosować, aby zlikwidować ciemieniuchę:

 • regularnie stosuj delikatne środki myjące i natłuszczające skórę po kąpieli;
 • około pół godziny przed kąpielą delikatnie wmasuj w suchą skórę główki dziecka oliwkę dla niemowląt, aby rozmiękczyła łuski a następnie delikatne wyczesz łuski pod włos miękką szczotką. Następnie umyj główkę odpowiednim, nawilżającym szamponem; zabieg trzeba powtarzać, aż do ustąpienia objawów;
 • pamiętaj, aby po każdorazowym użyciu umyć szczoteczkę,
 • nie usuwaj łusek „na sucho” – nie wolno zdrapywać łusek paznokciami, ponieważ w ten sposób można uszkodzić delikatną skórę dziecka,
 • nie przegrzewaj dziecka – pot sprzyja powstawaniu i nasilaniu ciemieniuchy,
 • ograniczaj ekspozycję skóry dziecka na działanie promieniowania UV,
 • w przypadku nasilonych zmian zastosuj dostępne w aptekach preparaty do walki z ciemieniuchą.

W drogerii Dr Zdrowie znajdziesz niezbędne preparaty do walki z ciemieniuchą u niemowląt!

 

 

W walce z ciemieniuchą u niemowlaka - jakie preparaty zastosować ?

Wazelina


Wazelina pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry i zapobiega jej wysuszaniu. Pomaga również w usuwaniu martwego naskórka z głowy. W przypadku ciemieniuchy możesz nałożyć niewielką ilość wazeliny na skórę głowy i pozostawić na noc. Następnego dnia umyj głowę wodą i nałóż łagodny szampon, aby spłukać pozostałości po wazelinie.

 

Oliwa z oliwek


Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych olejów, szczególnie dla skóry głowy dziecka. Witamina E zawarta w oliwie z oliwek pielęgnuje skórę i chroni ją przed infekcjami. Nałóż kilka łyżeczek oliwy z oliwek i delikatnie masuj główkę dziecka. Odczekaj kilka godzin lub nawet noc i spłucz głowę łagodnym szamponem, aby uzyskać odżywioną skórę głowy. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych sposobów na ciemieniuchę u niemowląt.

 

Ciemieniucha u niemowlaka

 

Masło shea


Masło shea bardzo dobrze nawilża i łagodzi skóre objętą ciemieniuchą. Nałóż masło shea na skórę głowy dziecka. Po czasie, delikatnie zetrzyj masło i luszczącą się warstwę naskórka przy pomocy miękkiej szczoteczki. Masło możesz domyć pozostałą na główce dziecka warstwę masła za pomocą namoczonego ręcznika i wody.

 

Mleko matki


Mleko matki jest pełne substancji odżywczych. Jego alternatywnym stosowaniem jest aplikacja na ciemieniuchę. To domowy, ale skuteczny sposób na leczenie ciemieniuchy.  Niewielką ilość mleka możnesz nałożyć na głowę, aby ukoić i uspokoić wrażliwą skórę. Co najważniejsze, mleko matki jest nieszkodliwe dla skóry dziecka i może pozostać na niej nawet przez dłuższy czas.

 

Olej kokosowy


Olej kokosowy to świetny środek przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny. Jest również bardzo skuteczny w walce z ciemieniuchą u niemowląt. To produkt, który bardzo dobrze nawilża skórę głowy dziecka. Nałóż olej na objęte chorobowo obszary skóry i delikatnie wmasuj. Po upływie 20. minut, zetrzyj olej delikatną ściereczką. Następnie umyj głowę delikatnym szamponem.

 

Szampon


Najlepiej wybrać produkt, który przeznaczony jest typowo do pielęgnacji ciemieniuchy. Inny kosmetyk może podrażnić skórę dziecka. Nałóż szampon na ciemieniuchę, następnie spłucz i osusz głowę dziecka. Za pomocą miękkiej szczoteczki wyczesz włosy. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa i ułatwia leczenie ciemieniuchy.

 

Szczotka na ciemieniuchę


Szczotka ze szczeciny – z nieco ciemniejszym włosiem to produkt przeznaczony do terapii ciemieniuchy. Dzięki specjalnemu włosiu, doskonale poradzi sobie z ciemieniuchą, która jest problemem wielu niemowląt. Szczotka masuje skórę głowy dziecka, oczyszczając ją z ciemieniuchy. Należy używać jej razem z oliwką. W celu uzyskania najlepszych efektów- wystarczy przed kąpielą posmarować główkę dziecka oliwką a następnie wyczesywać łuski pod włos. Nigdy nie szczotkuj główki dziecka na sucho, ponieważ może to podrażnić delikatną skórę.

Szczotka ze szczeciny ma sztywniejsze włosie, więc lepiej poradzi sobie z rozczesywaniem dłuższych włosków Twojego dziecka.

 

Żel zmiękczający


Żel na ciemieniuchę zmniejsza ryzyko powstawania ciemieniuchy. To świetny preparat do stosowania na skórze głowy dziecka. Dzięki wyjątkowej formule, zmiękcza łuski, nawilża skórę, złuszcza łuskę oraz łagodzi podrażnienia tym samym skutecznie zmniejszając objawy ciemieniuchy. To kosmetyk, któy należy nanieść na główkę dziecka na 30 minut przed kąpielą. Następnie pozostawić na skórze przez 30 minut. Po upływie tego czasu należy go spłukać wodą.

 

Ciemieniucha u niemowlaka

 

Krem na ciemieniuchę


Do pielęgnacji ciemieniuchy polecamy specjalne kremy, które przez skuteczne w działaniu połączenie łagodnych składników keratoregulujących pomagają szybko usunąć ciemieniuchę. Dodatkowo krem ogranicza ryzyko nadkażenia skóry, zawiera składniki łagodzące i nawilżające, umożliwia ustąpienie świądu, pieczenia. To preparat, który należy nałożyć na główkę dziecka na całą noc. W ten sposób, łojotokowe zapalenie skóry zostanie zmniejszone. Łagodzi on przyczyny powstawania ciemieniuchy. Nałożony na skórę głowy kosmetyk należy rano zmyć delikatnym szamponem.

 

Podsumowanie


Ciemieniucha to łagodna, niemowlęca odmiana łojotokowego zapalenia skóry. Ma postać łusek w kolorze żółtym. Powstaje przez wzmożoną produkcję łoju u dzieci. Istnieje wiele kosmetyków oraz naturalnych metod walki z ciemieniuchą. Jeżeli problem mimo odpowiedniej pielęgnacji nie ustępuje, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.

 


Bibliografia:

 1. S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry, Warszawa 2001.
 2. M. Czarnecka-Operacz, D. Jenerowicz, Wybrane dermatozy wieku dziecięcego. Część I. Alergiczny wyprysk kontaktowy, pieluszkowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, „Postępy Neonatologii”, nr 2 2005. 

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.