
Przebarwienia na twarzy są zmianami w kolorycie skóry. Są defektem, który może powodować dyskomfort. Przebarwienia skóry są możliwe do zminimalizowania dzięki odpowiedniej pielęgnacji i pewnym zasadom, które zapobiegają ich powstawaniu.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jak powstają przebarwienia na twarzy,
- jakie błędy pielęgnacyjne sprzyjają ich powstawaniu,
- jak się pozbyć przebarwień na twarzy.
- Jak powstają przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia na twarzy - przyczyny i rodzaje.
Za powstawanie przebarwień odpowiada brunatny barwnik skóry- melanina. Kiedy komórki produkujące melaninę stają się bardziej aktywne, na skórze pojawiają się przebarwienia. Proces syntezy melaniny jest bardzo złożony, jednak nawet najmniejsze zaburzenia tego procesu mogą prowadzić do powstawania przebarwień.
Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień należą:
- nieprawidłowe działanie układu barwnikowego skóry,
- zaburzenia poziomu melaniny,
- zmiany hormonalne (menopauza lub ciąża)- zwiększają wrażliwość komórek barwnikowych na promieniowanie UV,
- czynniki chorobowe (np. choroby tarczycy, nadczynność nadnerczy, choroby jajników),
- nadmierna ekspozycja na słońce- promieniowanie UV. Melanina pełni funkcję ochronną skóry przed promieniowaniem UV. Gdy naskórek ulega uszkodzeniu pod wpływem słońca, enzym tyrozynazy sprawia, że melanocyty aktywują się do wzmożonej produkcji melaniny. Jest to proces obronny. Tak powstaje opalenizna. Nadmierna ekspozycja może jednak prowadzić do trwałego gromadzenia się melaniny i powstawania przebarwień. Są to przebarwienia posłoneczne.
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- starzenie się skóry- ciemne plamy mogą pojawiać się wraz z wiekiem. Szczególnie, gdy skóra w przeszłości była często eksponowana na słońcu,
- pozostałości potrądzikowe, czyli tzw. przebarwienia potrądzikowe lub przebarwienia pozapalne
stosowanie leków, ziół czy kosmetyków zawierających związki fotouczulające, - predyspozycje genetyczne.

Przyczyny przebarwień
Za powstawanie przebarwień odpowiada brunatny barwnik skóry- melanina. Kiedy komórki produkujące melaninę stają się bardziej aktywne, na skórze pojawiają się przebarwienia. Proces syntezy melaniny jest bardzo złożony, jednak nawet najmniejsze zaburzenia tego procesu mogą prowadzić do powstawania przebarwień.
- piegi – ich występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Zwykle dotyczą osób z bardzo jasną karnacją oraz rudymi włosami. Są drobnymi plamkami, kropkami, mają tendencję do grupowania się. Pojawiają się na twarzy, karku, dekolcie przy przedramionach. Ciemnieją pod wpływem słońca.
- melazma – to przebarwienia, które powstają na skutek zmian hormonalnych (np. ciąży). Mają postać ciemnych, brązowych plamek na policzkach, skroniach lub czole. Mają tendencję do nasilania się podczas ekspozycji skóry na słońce.
- plamy starcze / soczewicowate – przebarwienia starcze to małe, ciemne i dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry plamy. Zwykle są umiejscowione na dłoniach i skroniach. Powstają na skutek starzenia się skóry oraz nadmiernej ekspozycji na słońce.
- przebarwienia wtórne – powstają w efekcie działania na skórę czynników zewnętrznych (np. środków fototoksycznych), jak również jako ślady pozapalne po przebytym trądziku.
Przebarwienia na twarzy, a błędy w pielęgnacji.
Przebarwienia na twarzy mogą powstać również wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe jest tutaj promieniowanie słoneczne i ekspozycja na nie. W przypadku braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, w skórze twarzy pojawia się tendencja do powstawania przebarwień. Z tego powodu, warto stosować filtry UV przez cały rok. Najlepiej te, które posiadają SPF 50+.
Często po zabiegach kosmetycznych, podczas których złuszczany jest naskórek, konieczne jest unikanie słońca i ochrona przed nim.
W przypadku niezastosowania się do zaleceń mogą pojawić się przebarwienia na twarzy.
Niektóre kosmetyki, jak na przykład te z kwasami lub retinolem, działają złuszczająco na skórę, przez co traci ona ochronną barierę. Aby uniknąć przebarwień, należy stosować filtr UV, który chroni przed promieniowaniem słonecznym.
Zapoznaj się z ofertą drogerii Dr Zdrowie i wybierz produkty, które nie tylko ochronią Cię przed promieniowaniem UV, ale również rozjaśnią przebarwienia na twarzy.
Przebarwienia na twarzy - jak się ich pozbyć i przywrócić cerze promienny wygląd?
Aby odpowiednio zadbać o cere, należy wprowadzić do swojej pilęgnacji kilka zmian, które pozwolą jej odzyskać promienny wygląd. Pamiętaj jednak, że w przypadku witaminy c, retinolu i innych składników aktywnych, warto wporwadzać je stopniowo, aby sprawdzić jak zareaguje nasza skóra. Przedstawimy Ci kilka trików, które warto zastosować podczas pielęgnacji skóry posiadającej nierówny koloryt.
Ochrona przeciwsłoneczna
To podstawowy krok, który zapobiegnie powstawaniu i powiększaniu się przebarwień. Przebarwienia na twarzy będą miały ograniczoną możliwość do powstawania podczas stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Zaleca się stosowanie filtru SPF 50+, który zapewnia niezwykle wysoką ochronę.
Nie rezygnuj z filtru nawet zimą, ponieważ promieniowanie UV dociera do Ziemi przez cały rok.
Poza filtrem UV używaj kosmetyków z substancjami aktywnymi, które działają na przebarwienia na twarzy.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy jest związkiem chemicznym zaliczanym do nasyconych kwasów dikarboksylowych, który naturalnie występuje w zbożach: życie, jęczmieniu oraz pszenicy. To niezwykle skuteczny kwas, który świetnie sprawdzi się w terapii przebarwień. Wpływa na rozjaśnianie przebarwień. Stymuluje produkcję melaniny. W efekcie, przebarwienia skórne znacznie się zmniejszają lub całkowicie znikają.
Działanie kwasu azelainowego:
- przeciwzapalne- łagodzi stany zapalne, pomaga w leczeniu trądziku różowatego,
- antybakteryjne - zwalcza bakterie tlenowe oraz beztlenowe, które znajdują się na powierzchni skóry i mogą wpłynąć na rozwój stanów zapalnych,
- antyoksydacyjnie - pomaga neutralizować wolne rodniki, które przyczyniają się do pogorszenia kondycji skóry oraz przyspieszonego starzenia,
- keratolityczne oraz seboregulujące - zapobiega powstawaniu zaskórników zamkniętych i otwartych, w delikatny sposób złuszcza martwy naskórek, zmniejsza rogowacenie skóry poprzez hamowanie syntezy DNA oraz innych białek,
- jest inhibitorem tyrozynazy - hamuje działanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień na powierzchni skóry.
Kwas traneksamowy
Kwas traneksamowy stosuje się zarówno jako lek i składnik kosmetyczny. Jako lek ma działanie przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Jako składnik aktywny wspomaga leczenie trądziku różowatego oraz walkę z przebarwieniami.
Ogranicza kumulowanie się melaniny w skórze, tym samym zapobiegając powstawaniu przebarwień. Wykazuje zdolność do rozjaśniania istniejących przebarwień. To łagodny kwas, który nie drażni skóry. Ponadto, wzmacnia naczynka i zmniejsza zaczerwienienie, poprawia elastyczność skóry.
Kwas kojowy
Kwas kojowy hamuje aktywność tyrozynazy, która odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia melaniny. W ten sposób redukuje istniejące już przebarwienia lub zapobiega powstawaniu nowych. Jest bezpieczny dla skóry, nie podrażnia jej.
Kwas mlekowy
To kwas, który działa na usuwanie przebarwień. Redukuje czerwone przebarwienia, przebarwienia hormonalne oraz zaburzenia barwnikowe. Ponadto ma działanie nawilżające, pobudza produkcję kolagenu, chroni skórę przed nadmierną utratą wody, regeneruje, łagodzi objawy trądziku, wygładza zmarszczki, normalizuje produkcję sebum i odblokowuje pory.
To wielozadaniowy składnik aktywny, którego główną funkcją jest rozjaśnianie przebarwień.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy posiada najmniejszą cząsteczkę spośród wszystkich kwasów AHA, dlatego wykazuje najefektywniejsze działanie. Polecany jest do każdego typu cery.
Działa na:
- spłycenie zmarszczek,
- wyrównanie i poprawę kolorytu skóry,
- rozjaśnienie przebarwień i plam pigmentacyjnych,
- dokładne oczyszczenie,
- spłycenie blizn.
Retinol
To pochodna witaminy A, która działa na przebarwienia na twarzy. Kosmetyki z jego zawartością poprawiają wygląd skóry, niwelując zaburzenia w pigmentacji skóry.
Witamina C
Witamina C rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry. Jest bardzo efektywna, z tego względu jest częstym składnikiem preparatów na przebarwienia na twarzy.
Podsumowanie
Przebarwienia powstają najczęściej na skutek ekspozycji na słońce, zmian hormonalnych lub jako pozostałości po trądziku. To, co najlepiej zapobiega ich powstawaniu to fotoprotekcja. Dlatego przez cały rok zaleca się stosowanie filtru SPF 50+. W kosmetyce istnieje spora grupa substancji aktywnych, należą do nich m.in. kwasy, retinol, witamina C. W pielęgnacji należy postawić na systematyczność, co przyczyni się do zniwelowania przebarwień.
Bibliografia:
- Prystupa-Chalkidis K. Przebarwienia skórne. [w:] Noszczyk M (red.). Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wyd. PZWL, Warszawa 2010: 169-177.
- Orłowski M, Kursa-Orłowska J, Adamski Z. Budowa prawidłowej skóry. [w:] Adamski Z, Kaszuba A (red.). Dermatologia dla kosmetologów. Wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010: 9-13.
- Miękoś-Zydek B, Czyż P, Kaszuba A. Zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia. [w:] Adamski Z, Kaszuba A (red.). Dermatologia dla kosmetologów. Wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010: 110-114.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.