
Pierwsza kąpiel noworodka to wyzwanie dla młodych rodziców, którzy zastanawiają się, jak się do niej przygotować. Jest to nie lada wyzwanie, tym bardziej jeśli jest to ich pierwsze dziecko. W naszym artykule odpowiadmy na najbardziej nurtujące pytania młodych rodziców.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jak prawidłowo przygotować kąpiel dla noworodka,
- jakie preparaty stosować do kąpieli noworodka.
Pierwsza kąpiel noworodka - wyzwanie dla młodych rodziców.
Pierwsza kąpiel noworodka jest stresującym i ważnym wydarzeniem dla świeżo upieczonych rodziców. Wielu rodziców obawia się, że podczas tej czynności może zrobić dziecku krzywdę. To normalne obawy, z którymi zmagają się młodzi rodzice. Nie należy jednak się nimi nadmiernie przejmować. Wystarczy zapoznać się i zastosować do kilku zasad, aby kąpiel noworodka przebiegła pomyślnie.
Jak prawidłowo przygotować kąpiel dla noworodka? Oto lista niezbędnych rzeczy do kąpieli noworodka:
- okrycie kąpielowe
- pieluszki
- wanienka
- płatki kosmetyczne
- patyczki do uszu
- kosmetyki (np. produkty do kąpieli, oliwka, maść na odparzenia),
- sól fizjologiczna i gaziki do przemywania oczu,
- ubranko, czapeczka,
- termometr do wody,
- szczotka/grzebień do włosów.
Pierwsza kąpiel noworodka - najczęściej zadawane pytania.
Jak często kąpać noworodka?
Niektórzy kąpią noworodka codziennie, optymalne będzie jednak kąpanie dziecka co dwa dni. Na skórze malucha znajduje się zabezpieczający naturalny, ochronny film. Jeśli kąpiel wykonywana jest codziennie, ochronna warstwa delikatnie zmyta ze skóry dziecka.
Kiedy kąpać noworodka?
To zależy od rutyny malucha. Ważne, aby po kąpieli niemowląt nie wychodzić na spacer. Dlatego zaleca się kąpanie noworodka wieczorem. To przyjemny rytuał, który ułatwi zaśnięcie.
Jak oswoić dziecko z wodą?
Stopniowo zanurzaj noworodka, zaczynając od stóp.
Gdzie kąpać niemowlę?
Miejsce do kąpieli powinno być stałe. Może to być sypialnia lub łazienka.
W czym kąpać noworodka?
Wanienki są najlepszą opcją do kąpieli noworodka. Zapewniają wygodę i komfort. Kąpiel niemowlaka najlepiej wykonuje się w wanience.
Jak długo powinna trwać kąpiel noworodka?
Kąpiel noworodka powinna trwać od 5. do 10. minut. Skóra dziecka jest delikatna, dlatego należy unikać dłuższych kąpieli noworodka.
Z czasem kąpiel ta może trwać dłużej,
Jaka powinna być temperatura wody?
Optymalna temperatura to 35-36 stopni. Z zasady temperatura wody powinna mieć tyle stopni co przybliżona temperatura ciało u doreosłego człowieka, dlatego też 35, 36 stopni będzie jak najbardziej stosowne.
Jaka powinna być temperatura otoczenia?
Optymalna temperatura pomieszczenia to 24-25 stopni. Pamiętaj jednak, że jest to temperatura, którą powinno mieć pomieszczenie podczas kąpieli i bezpośrednio po niej. Temperatura pokoju podczas snu powiina wynosić od 18 do maksymalnie 20 stopni.
Jak trzymać noworodka?
Istnieje kilka sposobów trzymania noworodka jak np. metoda boczna lub trzymanie na brzuchu.
Czy można moczyć uszy podczas kąpieli?
Nic się nie stanie jeśli do ucha wleci trochę wody, jednak staraj się nie moczyć uszu malucha.
Kąpiel noworodka a jedzenie.
Najlepiej odczekać godzinę po jedzeniu lub wykąpać malucha przed posiłkiem.
Kąpiel noworodka a kikut pępowinowy.
Nie musisz obawiać się zamoczenia kikuta. Nie spowoduje to problemów z gojeniem. Po kąpieli osusz kikut pępowinowy np. patyczkiem do uszu, następnie wytrzyj na sucho wokół pierścienia. Możesz również użyć preparatu odkażającego.
Kąpiel a przeziębienie
Jeśli maluch jest chory lub przeziębiony, możesz wykonać kąpiel na sucho- przetrzeć namoczonym ręczniczkiem lub myjką twarz i ciało niemowlaka.
Jak trzymać noworodka w kąpieli?
Podczas wkładania noworodka do wanienki należy pamiętać, aby prawą rękę podłożyć pod pośladki malucha, natomiast lewą podtrzymywać jego główkę i kark. Lewą dłoń trzeba podłożyć tak, by palce przytrzymywały przedramię dziecka. Dopiero wtedy można powoli zanurzać niemowlaka w wodzie. Kiedy pupa malucha pewnie oprze się o dno wanienki, można spod niej wyciągnąć rękę.
Możesz wykonać kąpiel noworodka, wkładając niemowlę do wanienki owinięte w pieluszkę tetrową. To sprawi, że maluch lepiej zniesie kontakt z wodą.
Kąpiel noworodka od A do Z
Przed kąpielą noworodka przygotuj w zasięgu ręki wszystkie niezbędne przedmioty. Na przewijaku rozłóż ręcznik i pieluszkę, połóż dziecko. Korzystając z miseczki z wodą i wacika, umyj twarz niemowlaka. W trakcie mycia oczu przesuwaj wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka – taki ruch pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się ewentualnych zakażeń. Wykonaj toaletę pępka, oczyść płatki uszu, nie wkładając patyczka do ich środka. Możesz wacikiem umyć także resztę ciała dziecka. Na koniec umyj włosy dziecka.
Jeśli temperatura wody jest odpowiednia, umieść niemowlę w wanience. Pamiętaj, aby jedną ręką podtrzymywać plecy i głowę tak, aby dziecko nie zanurzyło głowy. Delikatnie obmywaj malucha.
Wyjmij dziecko z wanienki i umieść na ręczniku. Sprawnie wytrzyj dziecko, nawilż skórę balsamem lub oliwką i ubierz. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu główki, uszu i kikuta pępowinowego.
Niezbędne produkty do kąpieli malucha znajdziesz w drogerii Dr Zdrowie!
Pierwsza kąpiel noworodka: Jakie preparaty wybrać - ekspert poleca.
Preparaty dla niemowląd powinny być delikatne, dlatego też wybierająć odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji zasnatów się nad ich składem. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które możesz wykorzystać podczas kąpieli noworodka.
Oleje mineralne i silikonowe
Środki okluzyjne, tzw. emolienty są ważnymi składnikami preparatów dla dzieci. Wynika to z faktu, że w pierwszych tygodniach ich życia ograniczone jest wydzielanie łoju, wpływające niekorzystnie na wytwarzanie odpowiedniej bariery lipidowej, czemu towarzyszy suchość skóry. Przez długi czas pośród składników preparatów dla dzieci można było znaleźć surowce mineralne: olej parafinowy i wazelinowy oraz wazelinę. Konkurencyjnymi surowcami dla olejów mineralnych stają się oleje silikonowe. Dzięki dobrej tolerancji przez skórę oraz ich właściwościom hydrofobowym stosowane są one zarówno w preparatach do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała. Tworzą one na powierzchni skóry cienki niewidoczny film ochronny, który nie utrudnia jej oddychania, jest odporny na zmywanie wodą.
Tłuszcze
W kosmetykach dla dzieci spotykane są również tłuszcze roślinne. Świetnie sprawdzają się m.in. oleje ze słodkich migdałów, orzechów makadamia lub olej jojoba. Na szczególną uwagę, zasługują tak zwane bio oleje, naturalne tłuszcze o wysokiej zawartości NNKT, czyli niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Surowce te na ogół zawierają także cały szereg innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry składników: witamin, fosfolipidów, fitosteroli. Biooleje nadają kosmetykom wiele właściwości: m.in. natłuszczające, wygładzające, odżywcze. W preparatach dla dzieci często stosuje się oleje z tej grupy, między innymi olej lniany, konopny, słonecznikowy, sojowy, z zarodków pszenicznych czy też kukurydzy.
Preparaty o działaniu przeciwzapalnym
Do chętnie wykorzystywanych w preparatach kosmetycznych dla dzieci surowców roślinnych należą także ekstrakty, w szczególności te o działaniu przeciwzapalnym. Na uwagę zasługują tu: korzeń lukrecji, ziele świetlika, liście babki, ziele krwawnika, kwiat nagietka, kwiat rumianku. Przy atopowym zapaleniu skóry polecane są preparaty nie tylko łagodzące stany zapalne, ale także zapobiegające powtórnej infekcji, oraz zapewniające skórze odpowiednie składniki zabezpieczające ją. Do najchętniej wykorzystywanych składników tej grupy należą surowce śluzowe: liście aloesu, nasiona kozieradki, owoce i nasiona pigwy, liście podbiału, czy malwy, nasiona lnu, ziele ogórecznika.
Związki czynne
Związki powierzchniowo czynne to istotne elementy zarówno preparatów pielęgnacyjnych, jak i również kosmetyków do mycia ciała i włosów. Ich dobór ma szczególne znaczenie w przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Coraz częściej w ich kosmetykach do pielęgnacji pojawiają się surowce naturalne. Do znanych surowców tej grupy należą m.in. : lecytyna, lanolina, wosk pszczeli, saponiny, cholesterol.
Podsumowanie
Pierwsza kąpiel noworodka jest dużym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Dzięki wskazówkom, dotyczącym jej przebiegu, może stać się miłą rutyną dla dziecka i rodziców. Warto zadbać o komfort maluszka, t.j. odpowiednią temperaturę wody i otoczenia, wygodną pozycję podczas kąpieli. Te wszystkie czynniki sprawią, że maleństwo będzie się czuło dobrze i komfortowo podczas kąpieli w wanience.
Bibliografia:
Dębińska I., Pierwsze chwile nowordoka, Wydawnictwa 4em, 2020.
Murkoff H.,Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, 2022.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.