emolienty

Emolienty to substancje, dedykowane skórze suchej, skłonnej do atopii oraz stosowane w pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Wykazują działanie nawilżające, zmiękczające oraz natłuszczające. Pomagają nie tylko poprawić jej wygląd, ale także załagodzić powstałe stany zapalne. Na chwilę obecną encyklopedia CTFA (The Cosmetic, Toiletry and Fragrance Association ) wymienia ponad 1000 związków, które posiadają działanie emolientacyjne stosowane w kosmetykach. Dlaczego emolienty mają tak wyjątkowe właściwości dla naszej skóry? O tym opowiemy w naszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

●  w jaki sposób są pozyskiwane emolienty;

●  jakie właściwości posiadają;

●  w jakich kosmetykach je znajdziemy.

 

Co to są emolienty? Przyjrzyjmy się im bliżej.


Nazwa emolienty pochodzi od łacińskiego słowa "emolliere", które w wolnym tłumaczeniu oznacza zmiękczać. Czym właściwie są te tajemnicze substancje? Emolienty to mieszaniny składników hydrofobowych - mających działanie okluzujne - oraz hydrofilowych - nawilżających skórę. Z reguły są to emulsje: olej w wodzie, woda w oleju, ale także stabilne struktury wolne od emulgatorów. Posiadają one różne właściwości oraz mechanizmy działania. Emolienty nie rozpuszczają się w wodzie, tworząc na powierzchni naskórka warstwę ochronną zapobiegający utracie wody poprzez parowanie.

 

 

W składzie emolientów znajdziemy najczęściej:

●  substancje wiążące wodę w naskórku - mocznik, glicerol, kwas hialuronowy,

●  substancje okluzyjne -kwasy tłuszczowe, masła Shea, wosk pszczeli, wosk candellila

●  substancje, które uzupełniają lipidy - kwas lipidowy, ceramidy.

 

 

Emolienty są to grupy produktów o zbliżonych właściwościach. W połączeniu stanowią wyjątkową mieszankę substancji dedykowaną szczególnie dla osób zmagających się z atopią i suchą skórą.

 

Emolienty w kosmetykach i ich właściwości.

emolienty


Emolienty dzięki swojej wielozadaniowości pełnią kilka funkcji. Mogą działać nawilżająco na skórę, natłuszczać ją, pełnić funkcję emulgatora, czy pomagać we wchłanianiu substancji aktywnych. Z racji ich różnorodności warto zapoznać się z ich składem, aby wybrać emolienty, które będą w 100% dopasowane do Twoich potrzeb.

Emolienty to grupa składników, które są pełnią przypisane do nich funkcje. Jakie składniki wyróżniamy? Poznaj je bliżej!

Są nimi:

●  masła i oleje roślinne (olej ze słodkich migdałów, masło shea, olej z ze słonecznika, olej z pestek winogron),

●  naturalne i syntetyczne kwasy tłuszczowe (np. lipidowy),

●  fosfolipidy,

●  oleje mineralne,

●  sterole (cholesterol),

●  oleje pochodzące od zwierząt (lanolina).

 

emolienty

 

Emolienty i ich wyjątkowe właściwości.


Emolienty to wyjątkowe substancje, które posiadają zbawienny wpływ na naszą skórę. Nie bez powodu używa się ich najczęściej do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. To właśnie one zadbają o jej prawidłowe funkcjonowanie. Delikatny skład nie powoduje podrażnień i rzadko dochodzi też do reakcji alergicznej. Czy emolienty sprawdzą się zatem w pielęgnacji? Oczywiście!

Emolienty najczęściej stosowane są przez osoby zmagające się z takimi problemami jak:

●  sucha skóra,

●  skóra z aktywnym stanem zapalnym,

●  skóra z naruszoną barierą hydrolipidową naskórka.

Emolienty dzięki swojemu kompleksowemu działaniu potrafią w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy kondycji skóry. Ich działanie wspomaga barierę naskórka oraz minimalizuje konieczność stosowania innych preparatów. Dodatkowo działają przeciwzapalnie. Z tego względu emolienty są zazwyczaj stosowane przez osoby posiadające atopowe zapalenie skóry, alergików, u osób z łuszczycą czy rybią łuską.

 

 

Jak działają emolienty? Przede wszystkim ich największą zaletą jest zdolność do uzupełniania lipidów naskórka. Dzięki temu skóra szybciej się regeneruje, przywracając swoje naturalne funkcje ochronne. Za takie działanie odpowiadają przede wszystkim naturalne oleje roślinne, lipidy czy kwas linolowy.

Emolienty mają zdolność do wiązania cząsteczek wody. Ponadto zatrzymują ją w jej głębokich warstwach skóry. Takie działanie przede wszystkim powoduje efekt ciągłego nawilżenia skóry. Nasze ciało staje się miękkie i gładkie. Skóra widocznie poprawia swój wygląd. Utworzona warstwa ochronna zapobiega odparowywaniu wody, a także chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie jeszcze pozytywne aspekty mają emolienty? Przede wszystkim to, że są to substancje bardzo delikatne. Bardzo rzadko wywołują alergię, dlatego też mogą być stosowane u osób posiadających skłonności do podrażnień.  Często wybierane są do stosowania ich w pielęgnacji skóry niemowlęcej. Emolienty łagodzą świąt oraz podrażnienia. Są pozbawione sztucznych składników oraz sztucznych barwników. Chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Doskonale sprawdzają się do pielęgnacji skóry suchej.


W jakich kosmetykach znajdziesz emolienty?

emolienty


Znasz już zastosowanie emolientów w pielęgnacji. Teraz czas poznać kilka kosmetyków, które pozwolą Ci zadbać o kondycję i zdrowy wygląd skóry.

Jeśli zmagasz się z przesuszoną skórą, polecamy Ci, aby w Twojej kosmetyczne znalazło się masło shea. Posiada ono działanie nawilżające oraz odżywające. Pozostawi ono na Twojej skórze kojący opatrunek, dzięki czemu Twoja skóra stanie się miękka i gładka. Stworzy ono warstwę chroniącą Twoje ciało przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Zaopatrz się w MASŁO DERMEDIC LINUM EMOLIENT dostosowany do skóry suchej i atopowej. Produkt wzmocni Twój naskórek oraz wesprze naturalną barierę ochronną. Zminimalizuje objawy suchej skóry i załagodzi stany zapalne czy też powstałe podrażnienia,

Szukasz delikatnych produktów do kąpieli? Zwróć uwagę na dermokosmetyki zawierające emolienty, które zawierają emolniety. Takie produkty są dostosowanie do potrzeb skóry atopowej i suchej. Mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia. Szczególnie polecamy Ci markę BIODERMA.

Problem przesuszonej skóry dotyka także delikatnej skóry dłoni. W okresie jesienno-zimowym są one szczególnie narażone na pęknięcia oraz podrażnienia. Aby je zabezpieczyć, sprawdź kosmetyki zawierające emolienty, które są opracowane w hołdzie dla Twoich dłoni, aby stały się delikatne i miękkie. Kompozycja zawartych składników nie tylko nawilży Twoje dłonie, ale także powstrzyma ich proces starzenia. O tej chwili staną się gładkie i zabezpieczone przed utratą wilgoci. Wypróbuj krem do rąk ATODERM, który natychmiastowo zapewni ulgę dla Twoich dłoni. Opracowany z wyselekcjonowanych składników, zatroszczy się o skórę na rękach, zapewnając jej nawilżenie oraz ukojenie.

 

Podsumowanie


Emolienty to niezwykłe substancje. Stanowią one bardzo ważny element w pielęgnacji skóry osób zmagających się z dermatozami, ale także osób skłonnych do suchej skóry. Ich wyjątkowe właściwości wspomagają skórę w odbudowaniu naturalnej bariery oraz przywróceniu jej równowagi. Emolienty poprawiają wygląd skóry, chroniąc ją przed nadmierną utratą wody. Stosując je w codziennej pielęgnacji skóry, przywracasz jej wyjątkowy wygląd i nawilżenie. Wybór emolientów to strzał w dziesiątkę! Przekonaj się sama. Twoja skóra Ci za to podziękuję!

 

Bibliografia:

  1. Kalina Welz-Kubiak, Adam Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry.
  2. Szczepanowska J., Reich A., Szepietowski J.C. Emollients improve treatment results with topical corticosteroids in childhood atopic dermatitis: a randomized comparative study. Pediatr. Allergy Immunol. 2008; 19: 614–618.
  3. Ewa Kamińska, Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty.
Moją pasją jest fotografia portretowa.