Masz problem z nadmiernie wypadającymi włosami? W takim razie sprawdź domowe sposoby, które pomogą Ci we wzmocnieniu włosów i rozwiązaniu problemu z ich nadmiernym wypadaniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów;
- jak pielęgnować włosy, aby zapobiegać ich wypadaniu;
- jakich składników szukać w kosmetykach, których celem jest wzmocnienie włosów;
- jakie produkty wprowadzić do diety, aby mieć zdrowe włosy;
Domowe sposoby na wypadanie włosów - dlaczego włosy wypadają ?
Zmieniłaś już szampon i odżywkę do włosów, a mimo to widzisz, że wciąż mocno wypadają? Przyczyny wypadania włosów są różne. Jedną z nich są błędy w pielęgnacji. Jednak problemem może być także:
- niedobór białka, witamin (m.in. z grupy B), składników mineralnych (m.in. żelaza, cynku),
- czynniki fizyczne i chemiczne (za wypadanie włosów odpowiada m.in. wysoka temperatura, mocne wiązanie włosów – niektóre fryzury
- napinają skórę głowy i tym samym mają zły wpływ na mieszki włosowe),
- zatrucie rtęcią lub innymi metalami ciężkimi,
- zażywanie wybranych leków (np. przeciwzakrzepowych),
- palenie papierosów,
- choroby infekcyjne przebiegające z wysoką gorączką,
- choroby skóry głowy,
- długotrwały stres,
- zaburzenia hormonalne (ich przyczyną może być niedoczynność tarczycy, menopauza, zespół policystycznych jajników).
Jak widzisz, wypadanie włosów jest spowodowane różnymi czynnikami. Dlatego, jeśli zmiany w planie pielęgnacyjnym nie pomagają, poszukaj przyczyny głębiej. Przyjrzyj się, jak wyglądają Twoje nawyki, jeśli chodzi o odżywianie, aktywność fizyczną, czy sięganie po używki.
Poza tym pamiętaj, że przyczyną wypadania włosów może być choroba. Dlatego, jeśli zmiana kosmetyków do włosów i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia nie pomaga, zgłoś się po pomoc do lekarza.
Domowe sposoby na wypadanie włosów. Pielęgnacja krok po kroku.
Aby powstrzymać wypadanie włosów, przyjrzyj się na początku temu, jak wygląda ich pielęgnacja. Czy pamiętasz o tym, aby regularnie nakładać odżywkę, która poprawia kondycję włosów? Czy chronisz je przed działaniem wysokiej temperatury podczas używania prostownicy, czy lokówki?
Mycie połączone z masażem
Oprócz szamponów do włosów farbowanych, czy przetłuszczających się w drogeriach i aptekach znajdziesz kosmetyki chroniące przed wypadaniem włosów.
Jednak wybór odpowiedniego produktu to nie wszystko. Warto połączyć używanie szamponu z masażem skóry głowy. Pobudza on krążenie i sprawia, że transport cennych składników do mieszków włosowych jest efektywniejszy.
Gdy wykonasz już masaż skóry głowy, pozostaw szampon na mokrych włosach przez 2-3 minuty. Następnie dokładnie spłucz wodą (uważaj, aby nie była zbyt gorąca) i nałóż odżywkę lub maskę, która pomoże zapobiec wypadaniu włosów.
Odżywianie włosów
Za każdym razem, gdy myjesz włosy, nałóż na nie odżywkę lub maskę przeciwdziałającą ich wypadaniu. Jak używać tego typu kosmetyków? "Instrukcji obsługi" szukaj na opakowaniu – niektóre odżywki nie wymagają spłukiwania (choć mogą tym samym obciążać cienkie włosy), a inne powinnaś zostawić na włosach tylko na kilka lub kilkanaście minut.
Aby ułatwić przenikanie cennych składników w głąb włosów, zaopatrz się również w turban do włosów (dostaniesz go w większości drogerii). Zwróć uwagę, z jakich materiałów jest wykonany. Do wyboru masz turbany z mikrofibry (jest miękka i dobrze wchłania wodę), bawełny (zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza) oraz tkaniny lnianej (antyalergicznej i szybko schnącej).
Suszenie włosów
Gdy masz już za sobą mycie za pomocą szamponu oraz nakładanie odżywek i masek chroniących przed wypadaniem włosów, czas na suszenie. O ile to możliwe unikaj gorącego powietrza z suszarki. A jeśli nie masz wyjścia, pamiętaj, aby zastosować dodatkową ochronę pod postacią kosmetyków (np. odżywki w sprayu) chroniących włosy przed wysoką temperaturą.
O ile tylko masz czas, susz włosy za pomocą ręcznika. Pamiętaj, aby robić to delikatnie – zbyt gwałtowne pocieranie, szarpanie włosów może przyczynić się do zniszczenia ich struktury.
Stosowanie wcierek do skóry głowy, które stymulują porost włosów
Jeśli Twoim problemem jest nadmierne wypadanie włosów, stosuj również wcierkę do skóry głowy. Ekstrakty roślinne w niej zawarte nie tylko hamują proces wypadania włosów, ale i stymulują ich wzrost. Już po pewnym czasie zauważysz wysyp "baby hair".
Domowe sposoby na wypadanie włosów? Poznaj produkty, które pomogą Ci się uporać z problemem.
Nadmierne wypadanie włosów możesz zahamować poprzez stosowanie kosmetyków z odpowiednim składem, a także inne domowe sposoby. Tu pojawia się pytanie o to, czego szukać w składzie szamponów, odżywek i masek, a także o to, co jeszcze kryje się pod pojęciem "domowe sposoby na wypadanie włosów". Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Czego szukać w składzie kosmetyków, które mają wzmocnić włosy?
Wybór kosmetyków, które odżywiają włosy i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu włosów, jest ogromny. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie konkretnego produktu, podpowiadamy czego szukać w składzie.
- Biotyna (inaczej witamina H) – stymuluje produkcję keratyny, czyli białka, z którego zbudowane są włosy. Dlatego spotkasz ją często nie tylko w kosmetykach, ale i suplementach diety hamujących nadmierne wypadanie włosów.
- Kofeina – ma korzystny wpływ na ukrwienie skóry głowy. Tym samym ułatwia transport cennych składników do mieszków włosowych.
- Olejek Emu – mówi się, że jego właściwości odkryli jako pierwsi Aborygeni. Obecnie cieszy się on coraz większą popularnością w kosmetyce. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, wspomaga leczenie chorób skóry głowy. Poza tym stymuluje wzrost włosów.
- Ekstrakt z palmy sabałowej – polecany, gdy Twoim problemem jest łysienie androgenowe.
- Skrzyp polny – jest źródłem krzemionki, która wzmacnia włosy i przeciwdziała ich nadmiernemu wypadaniu.
- Pokrzywa – wzmacnia włosy i sprawia, że są lśniące. Z cennych składników tej rośliny, możesz korzystać, nie tylko stosując kosmetyki, które mają ją w składzie. Napary, czy suplementy diety z pokrzywą pomagają utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko anemii (której jednym z objawów są nadmiernie wypadające włosy)
- Witamina C i E – mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chronią włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo witamina E sprawia, że włosy są dobrze nawilżona, a witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu.
Jakie produkty włączyć do diety, aby wzmocnić włosy?
Jeśli Twoim problemem są wypadające włosy, weź pod lupę nie tylko kosmetyki, których używasz do pielęgnacji. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być również niedobory pokarmowe. Dlatego sprawdź dokładnie, czy w Twojej diecie pojawiają się produkty bogate w poniższe składniki.
- Białko – jego źródłem są m.in. fermentowane produkty mleczne, ryby, mięso, komosa ryżowa, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych.
- Składniki mineralne – przede wszystkim żelazo i cynk. Znajdziesz je w pełnoziarnistych produktach zbożowych, zielonych warzywach liściastych, nasionach chia, pestkach dyni, a także jajkach.
- Witaminy – nadmierna utrata włosów może być spowodowana niedoborem witamin z grupy B, witaminy C (która zwiększa wchłanianie żelaza niehemowego i stymuluje syntezę kolagenu), a także witaminy E. Źródłem tych składników są m.in. orzechy, pestki i nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, oleje roślinne (które są bogate również w nienasycone kwasy tłuszczowe zapewniające odpowiedni poziom nawilżenia włosów), a także warzywa i owoce.
Walcząc z nadmierną utratą włosów, pamiętaj również o przestrzeganiu innych zasad zdrowego stylu życia. Dbaj o regularną aktywność fizyczną (która razem z dietą zmniejsza ryzyko otyłości związanej z zaburzeniami hormonalnymi), odpowiednią ilość snu i o ile to możliwe unikaj sytuacji stresowych.
Połączenie zdrowego stylu życia z właściwą pielęgnacją to klucz do sukcesu, czyli mocnych i lśniących włosów, które nie wypadają garściami. Dlatego, jeśli dotyczy Cię problem wypadania włosów, przyjrzyj się temu, jak wygląda skład kosmetyków, których używasz, a także Twój styl życia.
Bibliografia
- Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Mar;9(1):51-70.
- Błecha K. Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety. Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73.
- Brzezińska-Wcisło L, Lis A, Kamińska G. i wsp. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Postêpy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/5.
- Finner AM. Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72.


Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.