Domowe sposoby na pocenie się

Nadmierna potliwość to wstydliwy problem, do którego część osób nie przyznaje się otwarcie. Czym jest spowodowane nadmierne wydzielanie potu i jak sobie z nim radzić za pomocą domowych sposobów oraz specjalnych preparatów?

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego wydzielania potu,
 • jakie domowe sposoby pomogą Ci w walce z nadmierną potliwością.


Domowe sposoby na pocenie się – w poszukiwaniu przyczyny


Kiedy można mówić o nadmiernej potliwości? Każdego dnia Twój organizm produkuje około 500 ml potu. Ilość ta może być większa, jeśli intensywnie ćwiczysz, denerwujesz się, czy przebywasz w miejscu, gdzie panuje wysoka temperatura.

Jeśli jednak ilość potu jest większa niż ta, której potrzebujesz do prawidłowej termoregulacji, mówi się o nadmiernej potliwości (hiperhydrozie). Może dotyczyć zarówno całego ciała, jak i konkretnych obszarów (stóp, dłoni, pach).

 

 

Co sprawia, że gruczoły potowe produkują więcej potu? U niektórych osób stwierdza się nadmierną potliwość o charakterze pierwotnym, której przyczyny nie są do końca znane. Prawdopodobnie pewną rolę w jej rozwoju odgrywają czynniki genetyczne, emocjonalne oraz środowiskowe. 

 

Z kolei, jeśli mowa o nadmiernej potliwości o charakterze wtórnym jej najczęstsze przyczyny zostały opisane poniżej.

 

Nadczynność tarczycy


To jedna z najczęstszych chorób tarczycy. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Wiąże się to z występowaniem różnych dolegliwości. Wśród nich wymienia się nadmierne pocenie, a także uczucie gorąca, chudnięcie, problemy z koncentracją, czy kołatanie serca.

 

Akromegalia


Jest to schorzenie związane z nadmierną produkcją hormonu wzrostu (już po okresie wzrastania). Zaburzenia hormonalne przekładają się zarówno na wygląd zewnętrzny (dochodzi do powiększenia dłoni, stóp), jak i funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Jednym z objawów akromegalii jest nadmierne wydzielanie potu. Oprócz tego pojawiają się problemy ze strony układu: krążenia (m.in. niewydolność serca), pokarmowego (m.in. zaparcia) oraz oddechowego (m.in. uporczywe chrapanie).

 

domowe sposoby na pocecnie się

 

Przewlekła niewydolność serca


Spowodowana jest przewlekłą dysfunkcją aparatu zastawkowego lub mięśnia sercowego. Jej charakterystycznym objawem jest duszność (najpierw pojawia się w trakcie aktywności fizycznej), ciągłe zmęczenie i gorsza tolerancja wysiłku fizycznego (co spowodowane jest niedotlenieniem mięśni szkieletowych).

Jednym z objawów przewlekłej niewydolności serca jest również nadmierna potliwość, a także zmniejszenie apetytu, suchy kaszel w nocy i obrzęki (m.in. nóg).

 

Choroby układu nerwowego


Nadmierne pocenie pojawia się również w przypadku chorób układu nerwowego. Jeśli dojdzie do uszkodzenia rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych intensywne pocenie widoczne jest w konkretnym miejscu (np. na jednej połowie ciała).

 

Inne choroby


Nadmierne wydzielanie potu może być spowodowane również innymi schorzeniami: cukrzycą (jest jednym z symptomów hipoglikemii), chłoniakiem Hodgkina (czyli nowotworem układu chłonnego), a także guzem chromochłonnym nadnerczy.

Nadmierne pocenie o charakterze wtórnym może być wywołane również zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem wybranych leków i otyłością.

Dlatego, jeśli problem nadmiernej potliwości dotyczy również Ciebie, warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad lekarski i zleci odpowiednie badania (laboratoryjne, obrazowe).

 

domowe sposoby na pocecnie się

 

Domowe sposoby na pocenie się

Jeśli masz problem z nadmiernym poceniem się, pewnie zastanawiasz się, czy są jakieś domowe sposoby, które mogą Ci pomóc. Jest kilka metod, które sprawdzają się w przypadku nadmiernej potliwości. Oto kilka z nich:

 

 1. Noszenie ubrań zrobionych z przewiewnych materiałów:
  Przyjrzyj się swoim ubraniom i sprawdź, z jakich materiałów są zrobione. Niektóre z nich utrudniają swobodny przepływ powietrza i wzmagają proces pocenia. Dlatego kupując bluzki, koszule itp. zwróć uwagę, czy są wykonane z "oddychających" materiałów. Zalicza się do nich bawełna, wełna, a także len.Nie skupiaj się wyłącznie na koszulkach, koszulach itp. Nadmierne pocenie i nieprzyjemny zapach, jeśli chodzi o stopy, może być spowodowany również źle dobranym obuwiem.
 2. Stosowanie ziół, które ograniczają aktywność gruczołów potowych:
  Zioła znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w przypadku problemów trawiennych, czy trudności z zasypianiem. Niektóre z nich zawierają związki, które regulują pracę gruczołów potowych. Zalicza się do nich:
 • skrzyp polny,
 • melisa,
 • pokrzywa,
 • rozmaryn,
 • tymianek,
 • szałwia.
  Powyższe rośliny możesz stosować zarówno w formie wewnętrznej (jako napary), jak i zewnętrznej (dodając je do kąpieli).

3. Wprowadzenie zmian w diecie:

To, co jesz, ma wpływ nie tylko na masę ciała, ale i pracę gruczołów potowych. Dieta bogata w ostre przyprawy, sól, cukier oraz produkty o wysokim stopniu przetworzenia przyczynia się do zwiększenia ich aktywności. Problemem może być również częste sięganie po napoje z kofeiną i alkohol.

Poza tym niektóre produkty intensyfikują przykry zapach potu. Mowa tu o czosnku, porze, czy cebuli. W związku z tym, że są one źródłem cennych składników, w pierwszej kolejności spróbuj jedynie ograniczyć ich spożycie.

 

4. Stosowanie antyperspirantów i blokerów potu:
Jeśli masz problem z nadmierną potliwością, zamiast zwykłych dezodorantów wybierz antyperspirant lub bloker potu. Zadaniem dezodorantu jest jedynie zniwelowanie przykrego zapachu. Z kolei antyperspirant zawiera specjalne składniki (m.in. związki glinu), które blokują wydzielanie potu.

W sprzedaży dostępne są również blokery potu. Polecane są zazwyczaj w przypadku, gdy stosowanie antyperspirantów oraz innych domowych metod nie przynosi oczekiwanych efektów.

Blokery potu charakteryzują się wyższym stężeniem związków hamujących wydzielanie potu w porównaniu do antyperspirantów. W związku z tym zazwyczaj stosuje się je tylko 1-2 razy w tygodniu (na noc).

Jednak pamiętaj, że antyperspiranty i blokery potu nie powinny być używane przez dłuższy czas, bez przerwy. Lepiej sięgać po nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. podczas wysiłku fizycznego, latem) i co jakiś czas odstawić je na bok. A to dlatego, że proces pocenia, który zostaje przez nie zaburzony, jest procesem fizjologicznym niezbędnym m.in. do usunięcia toksyn z organizmu.

 

domowe sposoby na pocecnie się

 

5. Sztuka relaksu:

Często z nadmierną potliwością mamy do czynienia w stresujących sytuacjach. Goniące terminy w pracy, problemy w rodzinie, nieprzespane noce mogą potęgować kłopot pocenia. W stresujących sytuacjach organizm podnosi temperaturę ciała, serce zaczyna mocniej bić, a hormony pobudzają gruczoły do wydzielania większej ilości potu.

Przepisem na uspokojenie ciała może być medytacja, delikatne ćwiczenia rozluźniające lub oddechowe. Wszelkie praktyki mindfulness kształtują umiejętność skupienia uwagi na samym sobie. Nawet godzina relaksu tygodniowo zadziała odprężająco i pozwoli uwolnić się od stresujących myśli. Wprowadzenie regularnych sesji pomoże na stałe zmniejszyć poziom stresu w organizmie.

 

Domowe sposoby na pocenie się - preparaty, które staną z Tobą w ramię w ramię z poceniem się

 

Jeśli Twoim problemem jest nadmierna potliwość, zwróć uwagę również na preparaty, które są pomocne. Mowa tu o:

 • suplementach diety zawierających w składzie zioła zalecane w przypadku nadmiernej potliwości. Zalicza się do nich m.in. szałwia lekarska, skrzyp polny.
 • leki bez recepty – zalecane w przypadku, gdy ziołowe suplementy diety (oraz inne domowe metody) są mało skuteczne. Leki stosowane w leczeniu nadmiernej potliwości zawierają m.in. chlorek glinu (występuje on w różnych stężeniach – na początku zaleca się wybór preparatów z mniejszym stężeniem tego związku), metenaminę.

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, która pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i pozbyć się toksyn. Jednak, gdy dochodzi do nadmiernego pocenia, zaczynają się problemy. Mokre plamy na ubraniach i przykry zapach potu bywają bardzo krępujące. Jeśli zmagasz się z takim problemem, ważne jest, aby znaleźć jego źródło. Nadmierna potliwość ma różne przyczyny, więc warto zgłosić się po pomoc do specjalisty i zastosować kilka domowych metod (m.in. zioła, dietę), które mogą być pomocne.

 

Źródła

1. Gajewska A, Krajnik M. Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna 2006; 5(4): 177–180.

2. Wydro D. Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyną botulinową typu A metodą mezoporacji (A treatment of axillary and palmary hyperhidrosis by mesoporation with botulinum toxin A), Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine, 2010, s. 20–30.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.