Żyjesz w ciągłym biegu i już od dawna marzysz o chwili tylko dla siebie? W takim razie odłóż na chwilę telefon, napuść wodę do wanny, zapal świece zapachowe, włącz nastrojową muzykę i delektuj się chwilą w domowym spa! Nie musisz wychodzić z domu, czy wyjeżdżać na weekend, aby zafundować sobie taką formę relaksu.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jakie są zalety domowego spa,
- jak zrobić domowe spa krok po kroku,
- czego potrzebujesz do zrobienia domowego spa.
Domowe spa – zorganizuj swój rytuał w domowym zaciszu
Dlaczego warto zorganizować rytuał w domowym zaciszu?
- Domowe zabiegi pielęgnacyjne są tańsze od wizyty w salonie spa. Szczególnie jeśli wykonujesz je przy użyciu kosmetyków DIY (ang. do it yourself).
- Przygotujesz je z produktów, które masz pod ręką (np. oliwy z oliwek, mleka, miodu).
- Możesz zrobić go, kiedy tylko chcesz, nie musisz umawiać się z wyprzedzeniem.
- Tylko Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądał taki rytuał w domowym zaciszu. Nie jesteś zdana na ofertę danego salonu. Możesz wybrać ulubione naturalne olejki eteryczne, płyn do kąpieli, muzykę i zdecydować, w jakiej kolejności wykonasz zabiegi.
- Nie musisz martwić się o czas na dojazd do salonu spa. To duży plus, jeśli jesteś zabiegana.
Domowe spa ma wiele zalet. Jeśli zadbasz o odpowiednią atmosferę i kosmetyki o dobrym składzie, będziesz tak samo zadowolona, jak po wyjściu z salonu spa!
Warto znaleźć czas na taką chwilę relaksu nie tylko ze względu na urodę. Współczesny styl życia bywa bardzo stresujący. A długotrwały stres odbija się negatywnie zarówno na kondycji włosów, paznokci i skóry, jak i zdrowiu (prowadząc m.in. do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nerwicy). Dlatego ostatnio tak wiele mówi się o tym, jak istotne jest zachowanie work-life balance. Domowe spa
to jeden ze sposobów na osiągnięcie takiej równowagi i zapewnienie sobie chwili relaksu po pracowitym dniu.
Stwórz domowe spa w Twoim domu. Rytuał krok po kroku
Jak zrobić spa domowe? Sprawdź poniższe wskazówki, które Ci w tym pomogą.
KROK I: Zadbaj o odpowiednią atmosferę
Przygotowując domowe spa, pamiętaj nie tylko o kosmetykach z dobrym składem. Równie ważna jest odpowiednia atmosfera. Dlatego, zanim wypełnisz wannę ciepłą wodą, zapal świeczki zapachowe i włącz nastrojową muzykę.
Zastanawiasz się, jaki aromat ma działanie uspokajające i najlepiej sprawdzi się w domowym spa? Lawenda, bergamotka, jaśmin, eukaliptus – oto zapachy, które pomogą Ci zredukować stres i napięcie.
KROK II: Zrób przekąski, które umilą Ci kąpiel
W renomowanych salonach spa, klientom serwowane są różne przekąski. Warto zadbać o nie, jeśli masz zamiar zrobić domowe spa. Nie muszą być to wyszukane i czasochłonne potrawy. Relaksującą kąpiel umilą Ci kostki gorzkiej czekolady, kawałki świeżych owoców, czy mini kanapeczki.
KROK III: Przygotuj gorącą kąpiel
Relaksująca kąpiel to podstawa domowego spa. Pachnący olejek, który dodasz do wody, poprawi nie tylko kondycję Twojej skóry, ale pomoże Ci się odprężyć.
Ponadto gorąca woda pobudzi krążenie krwi, a tym samym sprawi, że składniki aktywne z kosmetyków będą lepiej wchłaniane przez skórę.
KROK IV: Zadbaj o twarz, ciało i włosy
Gdy zadbałaś już o stworzenie odpowiedniej atmosfery i zanurzyłaś się w wannie wypełnionej gorącą wodą, przejdź do zabiegów pielęgnacyjnych:
- zmyj dokładnie makijaż, a następnie zrób peeling i nałóż maseczkę na twarz;
- wykonaj peeling całego ciała, a gdy wyjdziesz już z wody, nałóż balsam nawilżający;
- umyj włosy ulubionym szamponem, a następnie sięgnij po odżywkę (podczas domowego spa masz więcej czasu, więc możesz wykonać również zabieg tzw. olejowania włosów, nakładając na nie olejek roślinny np. migdałowy, kokosowy);
- zadbaj o stopy – wmasuj okrężnymi ruchami peeling gruboziarnisty, który pomoże w złuszczeniu martwego naskórka, a potem wmasuj w stopy krem o właściwościach nawilżających.
To, czy wykonasz wszystkie wyżej wymienione kroki, zależy od tego, jaką ilością czasu dysponujesz. Jeśli masz go dużo i możesz spokojnie zrobić domowe spa, zadbaj kompleksowo o całe ciało. Możesz również skusić się na zrobienie domowych kosmetyków o naturalnym składzie.
Domowego Spa - o co musisz koniecznie zadbać. Podpowiadamy
Co będzie Ci potrzebne, aby zrobić domowe spa? Do wyboru masz liczne produkty dostępne w drogeriach, a także domowe kosmetyki.
Produkty do kąpieli
Domowe spa to okazja świetna okazja do tego, aby się odprężyć i zapomnieć o codziennych problemach. Do przygotowania relaksującej kąpieli przydadzą Ci się:
- sole do kąpieli,
- musujące kule,
- pudry do kąpieli.
Niezależnie od tego, który z tych produktów wybierzesz, zwróć uwagę na skład. Najlepiej, jeśli będzie w 100% naturalny.
Pamiętaj, że zadaniem produktów do kąpieli jest nie tylko ukojenie zmysłów. Warto dobrać ich skład do potrzeb skóry. Dzięki temu relaksująca kąpiel będzie jednocześnie zabiegiem pielęgnacyjnym.
Twoim celem jest nawilżenie ciała? W takim razie sięgnij po produkty, które mają w składzie np. olej z awokado, czy pestek winogron. A może chcesz zafundować sobie spa domowe przed wielkim wyjściem? W tej sytuacji dobrze sprawdzą się płyny do kąpieli z drobinkami złota.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
Domowe spa zacznij od peelingu twarzy, dzięki któremu pozbędziesz się martwego naskórka i przygotujesz skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
Jaki peeling wybrać? Do wyboru masz:
- Mechaniczny – to jeden z najpopularniejszych peelingów, który dzieli się na gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Jak sama nazwa mówi, polega na złuszczaniu martwego naskórka w sposób mechaniczny (czyli poprzez pocieranie skóry). Sprawdzi się, jeśli Twoja skóra jest zmęczona, poszarzała i chcesz przywrócić jej dawny blask. Jednak uważaj na tego typu produkty, jeśli masz wrażliwą skórę.
- Enzymatyczny – możesz po niego sięgnąć, nawet jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniu. Tego typu peeling pomoże Ci w delikatny sposób pozbyć się martwego naskórka. Wystarczy nałożyć go na twarz, a składniki aktywne w nim zawarte zrobią swoje (najczęściej są to enzymy, takie jak papaina pozyskiwana z papai lub bromelaina z ananasów).
- Chemiczny – złuszcza martwy naskórek za pomocą związków chemicznych o kwaśnym charakterze.
Po zrobieniu peelingu czas na maseczkę. Możesz kupić ją w drogerii lub przygotować w kilka minut z ogólnodostępnych produktów.
Domowe maseczki zrobisz m.in. z oliwy z oliwek (która ma właściwości nawilżające i antyoksydacyjne), miodu (który ma działanie antybakteryjne), czy drożdży (które świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy walczysz z niedoskonałościami). Podobnych produktów możesz użyć do pielęgnacji włosów. Dlatego nie wyrzucaj resztek maseczki zgodnie z zasadą zero waste!
Kosmetyki do pielęgnacji ciała
Pielęgnacja ciała to obowiązkowy element domowego spa. Tak jak w przypadku twarzy, zacznij od peelingu. Do wyboru masz m.in. peeling solny, który mocno złuszcza martwy naskórek i pobudza krążenie krwi. Jeśli jednak szukasz delikatniejszego kosmetyku, postaw na peeling cukrowy z mniejszymi drobinkami.
W przypadku, gdy nie masz pod ręką żadnego peelingu, możesz zrobić go z fusów po kawie. Taki domowy kosmetyk ma działanie ujędrniające, a przy tym obłędnie pachnie!
Na zakończenie, nałóż na całe ciało balsam o właściwościach nawilżających. Postaw na naturalny skład i szukaj kosmetyków, które zawierają np. masło shea, olej kokosowy, czy olejek z awokado.
Świeczki zapachowe, płatki róż i inne dodatki do domowego spa
Aby zrobić domowe spa, potrzebujesz również produktów, dzięki którym stworzysz odpowiedni nastrój. Mogą być to np.:
- świeczki o uspokajającym zapachu lawendy, jaśminu, eukaliptusa;
- płatki róż, które dodasz do kąpieli;
- perełki do kąpieli (nie tylko ładnie wyglądają, ale i pomagają zadbać o gładką, odpowiednio nawilżoną skórę – po ich rozpuszczeniu do wody uwalniane są różne składniki m.in. ekstrakty roślinne, mocznik).
Nie trzeba wiele, aby zrobić domowe spa krok po kroku. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak uspokoić myśli i odetchnąć po ciężkim dniu pracy, taka aromatyczna kąpiel to świetny pomysł. A jeśli połączysz ją z zabiegami pielęgnacyjnymi, zobaczysz, że może wpłynąć korzystnie nie tylko na samopoczucie, ale i stan skóry oraz włosów.
Bibliografia:
- Dubiago G, Nowak A, Klimowicz A. Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii. Post Fitoter 2018; 19(1): 58-64.
- Marwicka J, Makuch M, Niemyska K. Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne. Kosmetologia Estetyczna, 2015;5(4):417-420.
- Zielińska A, Nowak I. Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. CHEMIK 2014;68(2):103–110.


Paulina Górska
Dietetyk
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia). Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.