
Pielęgnacja skóry to podstawa, aby pozostała ona w dobrej kondycji. Rynek kosmetyczny oferuje szeroki zakres produktów do pielęgnacji i uzyskania pięknej, promiennej cery. Czasem jednak mamy ochotę na proste produkty do pielęgnacji skóry. Z pomocą przychodzą domowe maseczki na twarz, które możemy wykonać same. Świetnie do tego sprawdzą się produkty, które już masz w domu jak i te, które możesz dokupić. Popularne i szeroko dostępne są półprodukty - surowce kosmetyczne, które będą idealnym dodatkiem do domowej maseczki.
Z tego tekstu dowiesz się:
- od czego zacząć wykonywać domowe maseczki na twarz,
- jakie są polecane przepisy na maseczki na twarz,
- jaki efektów możesz się spodziewać, stosując domowe maseczki na twarz.
Domowe maseczki na twarz - od czego zacząć?
Przygodę z domowymi maseczkami na twarz należy zacząć od określenia stanu i typu cery oraz jej potrzeb. Pomoże to dobrać składniki dopasowane do prawdziwych potrzeb naszej skóry. Tak, aby wyciągnęła z domowych maseczek maksimum korzyści. Domowe maseczki na twarz są świetnym sposobem na naturalną pielęgnację cery. Naturalne składniki nakładane na skórę twarzy nie zawierają szkodliwych substancji.
Jak przygotować skórę i nakładać maseczki na twarz:
- Przed nałożeniem maseczki, dokładnie oczyść skórę w dwóch fazach: w pierwszej użyj preparatu na bazie oleju, a w drugiej na bazie wody.
- Nałóż cienką warstwę maseczki na skórę twarzy. Unikaj okolic ust oraz nosa.
- Pozostaw na określony w przepisie czas.
- Spłucz maseczkę letnią wodą.
Domowe maseczki na twarz: Tych składników nie może zabraknąć !
Jogurt naturalny
Kwas mlekowy, który znajduje się w jogurcie, doskonale nawilży Twoją skórę. Kwas mlekowy hamuje produkcję enzymu zwanego tyrozynazą. Jest on odpowiedzialny za produkcję melaniny, która powoduje ciemnienie skóry. Zawiera w składzie cynk, wapń i witaminy z grupy B, które działają odżywczo na skórę. Cynk znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, ściągających. Cynk pomaga również w regulacji wydzielania sebum. Korzyści ze stosowania jogurtu naturalnego w domowych maseczkach do twarzy: nawilżona, jaśniejsza skóra, delikatnie złuszczona. Jogurt naturalny dodatkowo łagodzi oparzenia słoneczne.
Miód
To naturalny składnik o niezwykle nawilżającym działaniu. Posiada właściwości odżywcze. Właściwości kosmetyczne miodu wynikają z jego bogatego składu. Głównymi składnikami miodu są cukry proste (glukoza, fruktoza) i woda, łatwo przenikające przez skórę, którą nawadniają ją i intensywnie odżywiają. Miód zawiera również mnóstwo soli mineralnych i witamin. W jego składzie znajdziemy również enzymy, kwasy organiczne, flawonoidy, kwercetynę, naturalne olejki eteryczne. Te składniki mają m.in. między działanie przeciwzapalne, odkażające, wzmacniające naczynka krwionośne i antyoksydacyjne- neutralizują wolne rodniki, tym samym opóźniając starzenie się skóry.
Płatki owsiane
Płatki owsiane można wykorzystać do przygotowania naturalnych kosmetyków w domowym zaciszu. Płatki owsiane posiadają w składzie białka, witaminy, kwasy tłuszczowe i minerały takie jak potas, magnez, żelazo, krzem i wapń. Przypisuje się im właściwości: przeciwutleniające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne. Z tego powodu są często stosowane w kosmetyce. Regularne stosowanie płatków owsianych w postaci peelingów i maseczek: zmniejsza ilość zaskórników, zwęża pory, łagodzi stany zapalne, dogłębnie odżywia skórę, złuszcza martwy naskórek, wygładza skórę. Płatki owsiane sprawdzą się w pielęgnacji skóry zanieczyszczonej, tłustej i mieszanej. Będą dobrym wyborem do nawilżenia skóry suchej, podrażnionej i wrażliwej.
Siemię lniane
Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9 i cynk. Witamina C zawarta w siemieniu lnianym rozjaśnia skórę, pomaga w walce z przebarwieniami. Dodatkowo neutralizuje wolne rodniki. Siemię lniane to też świetne źródło witaminy E, czyli witaminy młodości. Witamina E jest przeciwutleniaczem- chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry. Witaminy z grupy B zawarte w ziarnach zapewniają odpowiednie nawilżenie i jędrność cery, oraz dbają o jej gładkość.
Naturalne oleje
Działają odżywczo i nawilżająco, przyspieszają regenerację skóry. Do wyboru jest wiele olejów, świetnym wyborem będą: oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej lniany, olej ze słodkich migdałów, masło shea, olej jojoba. Maseczka nawilżająca z olejami to świetny wybór dla każdego typu skóry, szczególnie suchej i dojrzałej.
Glinki
Glinki to surowce kosmetyczne, polecane do pielęgnacji cery. W zależności od rodzaju glinka zawiera w składzie minerały takie jak cynk, żelazo, wapń, selen, magnez lub potas. Glinki kosmetyczne działają odżywczo. Największą zaletą glinek są: zdolność do usuwania zanieczyszczeń, sebum, toksyn. '
- Glinka biała – polecana jest do stosowania jako maseczka o działaniu nawilżającym, odżywczym, łagodzącym i delikatnie oczyszczającym.
- Glinka zielona – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, a do tego działa przeciwzapalnie. Jest polecana do cery trądzikowej. Matuje skórę, wygładza ją i uelastycznia.
- Glinka czerwona – oczyszcza skórę, wyrównuje jej koloryt, a także łagodzi podrażnienia i wzmacnia naczynka. Polecana jest dla osób z cerą zanieczyszczoną i wrażliwą.
- Glinka różowa – powstaje poprzez połączenie naturalnej glinki białej i czerwonej, podobnie jak one świetnie sprawdza się w pielęgnacji wrażliwej skóry, a nawet alergicznej.
- Marokańska glinka Ghassoul – zwana również glinką Rhassoul. Glinka ta wykazuje działanie oczyszczające, przeciwzapalne i detoksykujące, odświeża skórę i ją wygładza.
Domowe maseczki na twarz - 7 przepisów.
Domowa maseczka to świetny wybór do codziennej pielęgnacji skóry. Regularnie stosowane, przynoszą efekty. Maseczki oczyszczające regulują wydzielanie sebum. Maseczki domowej roboty o działaniu nawilżającym są świetnym wyborem do każdego rodzaju skóry a w szczególności cery suchej.
1. Maseczka z płatków owsianych
Do przygotowania potrzebujesz:
3 łyżki płatków owsianych,
2 łyżki jogurtu naturalnego,
1 łyżeczka miodu.
Wykonanie: Składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Po 15 minutach zmyj ciepłą wodą.
2. Maseczka DIY peel-off na zaskórniki
Do przygotowania potrzebujesz:
pół łyżki sproszkowanego węgla aktywnego,
1 łyżkę żelatyny
2 łyżki wody.
Wykonanie: Całość umieść na kilka sekund nad kąpielą wodną, aby mieszanka delikatnie zgęstniała. Maseczkę nałóż w miejsca, w których występują zaskórniki. Po ok. 20 minutach zdejmij maseczkę, a pozostałość zmyj letnią wodą.
3. Maseczka do cery przesuszonej ze skłonnością do złuszczania się
Do przygotowania potrzebujesz:
2 łyżeczki mąki pszennej,
1/4 łyżeczki soli kuchennej,
2 łyżeczki oleju ze słodkich migdałów.
Wykonanie: składniki wymieszać dokładnie do uzyskania jednolitej pasty. Nakładać na przesuszone partie skóry. Zmyć ciepłą wodą po ok. 10 minutach.
4. Nawilżająca maseczka z awokado
Do przygotowania potrzebujesz:
połowę awokado,
20 g płatków owsianych,
2 łyżki miodu,
1 łyżeczkę soku z cytryny.
Wykonanie: awokado rozgnieć widelcem, wymieszaj z pozostałymi składnikami. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 20 minut. Zmyj letnią wodą.
5. Oczyszczająca maseczka z glinki
Do przygotowania potrzebujesz:
2 łyżeczki glinki dopasowanej do rodzaju cery, np. białej lub zielonej,
pół łyżeczki dowolnego oleju,
kilka kropli ciepłej wody.
Wykonanie: składniki dokładnie wymieszaj i nałóż grubą warstwą na twarz. Glinka nie może zaschnąć, dlatego należy ją psikać wodą lub hydrolatem. Zmyj maseczkę po około 15 minutach.
6. Maseczka-peeling z kawą
Do przygotowania potrzebujesz:
1 łyżkę fusów po kawie,
1 łyżkę mleka.
Wykonanie: wymieszaj mleko z fusami po kawie do uzyskania konsystencji pasty. Nałóż na oczyszczoną skórę i pozostaw na 3-5 minut. Następnie masując skórę maseczką, spłucz twarz zimną wodą.
7. Odżywcza maseczka z siemieniem lnianym
Do przygotowania potrzebujesz:
2 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego,
1/4 szklanki gorącej wody.
Wykonanie: zmielone siemię lniane zalej gorącą wodą, wymieszaj i odstaw do całkowitego wystygnięcia. Nałóż mieszankę na twarz na 15 minut, następnie zmyj letnią wodą.
Domowe maseczki na twarz - efekty
Efekty i działanie domowych maseczek na twarz:
- nawilżona, odżywiona skóra,
- regulacja wydzielania sebum,
- zmatowiona cera,
- zmniejszenie zaskórników,
- oczyszczona skóra,
- zwężone pory,
- przyspieszone procesy regeneracji,
- wyrównanie kolorytu,
- napięcie skóry.
Podsumowanie
Maseczki na twarz to świetna alternatywa dla gotowych kosmetyków. Możesz dostosować je do potrzeb swojej skóry. W kuchni znajdziesz wiele składników, które wykazują pozytywny wpływ na cerę. Do przygotowywania domowych maseczek możesz również zaopatrzyć się w surowce kosmetyczne, jak np. glinki. Wykorzystaj moc pielęgnacji, stosując domowe receptury.
Bibliografia:
- Fern G., Naturalna apteczka. Domowe sposoby na codzienne dolegliwości, 2021.
- Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, 2016.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.