dawkowanie witamyny d

Okres jesienno-zimowy to czas gwałtownych zmian klimatu oraz pogody, co często niesie ze sobą większe ryzyko obciążenia układu odpornościowego. W tym okresie słońce jest także mniej widoczne oraz pojawia się na krótszą część dnia. Sytuacja ta powoduje mniejszą syntezę skórną witaminy D3. Co więcej, zaczynamy ubierać się cieplej, przez co mamy mniejszą powierzchnię ciała do prezentacji promieniom UV.

Wszystkie te elementy wiążą się z niedoborem witaminy D3, która odgrywa ważną rolę w wielu procesach w naszym organizmie. Nie bez powodu mówi się, że okres jesienno-zimowy, to czas obowiązkowej suplementacji witaminą D. Jaka dawka witaminy D3 jest skuteczna w redukowaniu niedoborów tego składnika i jak powinno się dawkować witaminę D u dzieci i dorosłych?

Z artykułu dowiesz się:

 • jaka dawka witaminy D jest skuteczna w okresie jesienno-zimowym;
 • jak dawkować witaminę D u dorosłych i dzieci;
 • jak wybrać skuteczny preparat z witaminą D.


Dawkowanie witaminy D w okresie jesienno-zimowym

Witamina D3 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że suplementacja witaminy D powinna odbywać się w asyście posiłku z elementem tłuszczowym. Sama witamina D znajduje się także w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. tłuste ryby morskie. Można ją także znaleźć w niektórych algach roślinnych.

 

 

Niedobór witaminy D w okresie jesienno-zimowym to bardzo powszechne zjawisko wśród populacji ogólnej. Oznacza to, że należy wdrożyć suplementację witaminą D, aby skutecznie uzupełnić niedobory tego składnika.

Z uwagi na krótszy czas obecności promieni słonecznych oraz grubsze warstwy ubioru, w okresie jesienno-zimowym należy wykonać badania poziomu
witaminy D w postaci pomiaru 25 OH D. Marker 25 OH D to charakterystyczna postać praktycznie aktywnej formy witaminy D w organizmie. Stężenie markera
25 OH D dokładnie informuje nas, czy w naszym organizmie znajduje się właściwa dawka witaminy D lub, czy należy wprowadzić odpowiednią dawkę
witaminy D w postaci suplementu diety lub leku.

 

 

Pomiar tego markera należy odpowiednio zinterpretować podczas wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza internisty, który na bazie tego pomiaru diagnostycznego, dobierze bezpieczną i skuteczną dawkę witaminy D. Objawy związane z niedoborem witaminy D, często pojawiają się po krótkim czasie, kiedy to następuje większe zmęczenie, ospałość, problemy z zasypianiem oraz liczne problemy metaboliczne czy zmiany skórne.

Niedobór witaminy D w okresie jesienno-zimowym sprzyja także pogorszeniu nastroju i większemu ryzyku depresji. Dodatkowo, osłabiona synteza skórna tego składnika, pogłębia ten problem. Należy więc dobrać odpowiednią dawkę witaminy D. Dobrze może sprawdzić się suplementacja witaminy D lub stosowanie odpowiedniego leku przepisanego przez lekarza.

dawkowanie witaminy d

Dawkowanie witaminy D u dorosłych i dzieci


Witaminę D należy wprowadzać w odmiennych dawkach w przypadku osób dorosłych oraz dzieci. Z uwagi na różnice masy ciała, wzrostu, aktywności fizycznej i indywidualnych uwarunkowań, ważne jest, aby dawka witaminy D była ściśle dopasowana pod daną osobę i pod jej niedobór witaminy D.

Dawkowanie witaminy D dla poszczególnych grup wiekowych wygląda w następujący sposób.

 • Noworodki i niemowlęta do 12 miesięcy: 400 – 600 IU;
 • Dzieci w wieku 1 – 10 lat: 600 – 1000 IU w zależności od masy ciała;
 • Dzieci w wieku 11 – 18 lat: 800 – 2000 IU na dobę, w zależności od masy ciała;
 • Osoby dorosłe w wieku 19 – 65 lat: 800 – 2000 IU na dobę, w zależności od masy ciała;
 • Seniorzy 65 – 75 lat: 800 – 2000 IU na dobę;
 • Starsi seniorzy powyżej 75 lat: 2000 – 4000 IU na dobę w zależności od masy ciała;
 • Kobiety planujące okres ciąży: w zależności od aktualnych pomiarów;
 • Kobiety w ciąży: indywidualnie dobrane dawki witaminy D, dobrane przez lekarza, w celu utrzymania stężenia na poziomie 30 – 50 ng/ml (w niektórych przypadkach można stosować dawkę profilaktyczną wynoszącą 2000 IU na dobę).


Kobiety w okresie karmienia: dawki witaminy D dobrane przez lekarza specjalistę lub po wcześniejszych ustaleniach, dawka podtrzymująca – 2000 IU dobę.
Zanim nastąpi rozpoczęcie suplementacji witaminy D, warto zacząć od zbadania poziomu witaminy D. Dzięki temu będzie można uniknąć ryzyka nadmiaru lub przedłużającego się niedoboru witaminy D. W procesie leczenia niedoboru witaminy D należy co określoną ilość czasu, badać poziom tego składnika i konsultować go z lekarzem specjalistą w celu modyfikacji dawki witaminy D.

 

 

Dawkowanie witaminy D – jaki suplement diety wybrać?

dawkowanie witaminy d

Suplementacja witaminą D w przypadku braku przeciwwskazań lub innych stanów metabolicznych powinna odbywać się w zalecanej dziennej porcji, wynoszącej około 2000 IU na dobę. Witamina D w takiej dawce pozwoli na utrzymanie aktualnego jej stężenia lub w zależności od masy ciała, uzupełnienie jej niedoborów. Dużo jednak zależy od masy ciała danej osoby. Przed rozpoczęciem leczenia witaminą D w suplementach diety lub lekach, warto upewnić się, jakie jest jej stężenie w surowicy krwi.

Witamina D w suplementach diety może różnić się oferowaną dawką. Dlatego też warto mieć na uwadze swoje aktualne wartości poziomu witaminy D, aby nie doprowadzić do ryzyka nadmiaru witaminy D. Na rynku suplementacyjnym istnieją suplementy diety zawierające witaminę D w ilościach 1000 IU, 2000 IU, 4000 IU. Wyższe dawki zostały wycofane z obiegu, z uwagi na duże ryzyko przedawkowania.

Stosowanie witaminy D w dawce 2000 IU na dobę wydaje się najbezpieczniejszym sposobem suplementacji tym składnikiem bez ryzyka przedawkowania przy prawidłowej masie ciała. Warto pamiętać, że stosowanie suplementów diety z witaminą D w wyższej dawce, może mieć zasadność w przypadku otyłości i nadwagi, a konkretniej przy aktualnym poziomie stopnia otyłości.

Suplementowanie witaminy D może także odbywać się poprzez różne formy preparatu. Mogą to być krople zawierające witaminę D, tran w płynie lub kapsułkach, lub suplementy diety z kwasami Omega-3 i witaminą D.

Przy prawidłowo prowadzonej suplementacji witaminy D, można uzyskać wiele korzyści zdrowotnych, wśród których, najważniejsze to:

 • poprawia pracy układu nerwowego,
 • mniejsze ryzyko zapadalności na choroby sercowo naczyniowe,
 • mniejsze ryzyko zapadalności na choroby zapalne jelit,
 • łagodzenie stanów zapalnych skóry i jej przydatków,
 • lepsza praca mózgu,
 • dobre samopoczucie,
 • obniżone ryzyko zapadalności na choroby nowotworowe,
 • poprawa wydolności organizmu i wiele innych.


Witamina D to przede wszystkim kompleksowo działający składnik. Receptory dla tej witaminy występują praktycznie w każdym rodzaju tkanki, co tylko potwierdza jej znaczenie w codziennym, a przede wszystkim prawidłowym funkcjonowania organizmu.

 

Podsumowanie

dawkowanie witaminy d


Witamina D w okresie jesienno-zimowym to składnik narażony na niedobory. Powoduje to w organizmie wiele zaburzeń, z którymi na co dzień trzeba się mierzyć i które zwiększają ryzyko chorób oraz złego samopoczucia. W tym czasie wymagana jest suplementacja w witaminę D, która szybko uzupełni niedobory tego składnika. Warto pamiętać o tym, że każda grupa wiekowa, powinna sugerować się innym dawkowaniem. Przy podaży witaminy D, trzeba wziąć pod uwagę jej stężenie, masę ciała danej osoby, wzrost, poziom aktywności fizycznej, a także ewentualną obecność stanów zapalnych.

Bezpieczne dawki witaminą D dla zdrowej populacji wynoszą około 2000 IU dobę. Taki pułap zapewni prawidłowe funkcjonowanie organizmu bez ryzyka skutków ubocznych i pozwoli na uzyskanie optymalnego stężenia tego składnika.

Suplementację warto poprzedzić konsultacją z lekarzem, aby nie spowodować skutków ubocznych nieprawidłowo prowadzonej suplementacji, w postaci przekroczenia dziennego zapotrzebowania.

 

Bibliografia:

 1. R. Nair, A. Maseeh, Vitamin D: The "sunshine" vitamin, The Journal of Pharmacology & Pharmacotherapeutics, 2012, nr 3(2), s. 118-26.
 2. S.M. Smith, K.K. Gardner, J. Locke, S.R. Zwart, Vitamin D supplementation during Antarctic winter, The American Journal of Clinical Nutrition, 2009 nr 89(4), s. 1092-8.
 3. S.T. Haines, S.K. Park, Vitamin D supplementation: what's known, what to do, and what's needed, Pharmacotherapy, 2012, nr 32(4), s. 354-82.

Mateusz Jagielski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce  dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.