cienka skóra pod oczami

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż w pozostałych partiach twarzy. Towarzyszyć jej mogą cienie pod oczami i opuchlizna. Ta, naturalnie cieńsza skóra wymaga starannie dobranej pielęgnacji. Dobre kosmetyki pomogą poprawić gęstość i elastyczność skóry oraz zadbać o odpowiednie nawilżenie. Cienka skóra pod oczami wraz z wiekiem traci sprężystość. Pielęgnacja skóry pod oczami nie tylko zwiększa nawilżenie i elastyczność, ale również pomaga spłycić zmarszczki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się skóra wokół oczu,
  • jak ją zregenerować,
  • jaki wpływ na cienką skórę wokół oczu ma odpowiednia pielęgnacja.


Cienka skóra pod oczami - dlaczego ją mam?


Skóra wokół oczu jest naturalnie znacznie cieńsza niż na pozostałych częściach twarzy. Charakteryzuje ją znacznie cieńsza skóra właściwa, co wiąże się z mniejszą ilością elastyny, kolagenu i glikozaminoglikanów, odpowiadających m.in. na jędrność skóry. Granica skórno-naskórkowa jest wygładzona. Wokół oczu znajduje się niewielka liczba gruczołów łojowych. Przez to więc produkcja łoju jest niska, co sprawia, że taka skóra jest zdecydowanie bardziej sucha. Cienka skóra pod oczami jest również wiotka. Mogą towarzyszyć jej zasinienia (cienie pod oczami) związane z tym, że naczynia krwionośne są płytko umiejscowione.

Ta okolica narażona jest również na zastoje limfatyczne, powodujące tzw. podpuchnięte oczy. W pielęgnacji skóry wokół oczu należy wziąć pod uwagę wszystkie problemy, z jakimi zmaga się skóra w tej części twarzy.

 

Cienka skóra pod oczami - jak ją zregenerować?

cienka skóra pod oczami


W pielęgnacji skóry wokół oczu warto postawić na regenerację i nawilżenie. Odpowiednie składniki aktywne pomogą zmniejszyć przesuszenie skóry oraz widoczne cienie, jak również poprawić strukturę skóry. Stosowanie składników pobudzających produkcję kolagenu i elastyny to ważny element pielęgnacji tej części twarzy. W okolicy oczu warto też postawić na delikatność. Unikaj mocnego pocierania skóry, np. podczas demakijażu.

 

 

Składniki polecane do pielęgnacji skóry wokół oczu:

  • ceramidy- to substancje, które polubi cienka skóra pod oczami. Sfingolipidy chronią przed utratą wody, poprawiając poziom nawilżenia. Będące cementem międzykomórkowym, wypełniającym przestrzenie między komórkami naskórka, działają ochronnie,
  • kwas hialuronowy- to składnik cenny dla delikatnej skóry pod oczami. Stosowany regularnie, poprawia jej kondycję, dbając o odpowiedni poziom nawilżenia,
  • retinol- działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo, poprawiając sprężystość skóry. Ta pochodna witaminy A wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, których wytwarzanie spadam wraz z wiekiem, powodując powstawanie zmarszczek. Retinol delikatnie pogrubia skórę właściwą,
  • witamina C- ten silny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Wzmacnia naczynka krwionośne i rozjaśnia ciemne plamy, zapewniając skórze świeży wygląd. Witamina C wyrównuje koloryt skóry, również tej wokół oczu,
  • peptydy- w pielęgnacji skóry wokół oczu warto postawić również na krótkołańcuchowe białka, które stymulują skórę do produkcji kolagenu. Na uwagę zasługują też neuropeptydy, hamujące skurcze fibroblastów. Dzięki temu ograniczają pracę komórek, przyczyniając się do spłycenia zmarszczek mimicznych,
  • oleje roślinne- odpowiedni krem zawierający oleje pomoże dbać o wrażliwą skórę okolic oczu. Olej arganowy lub ze słodkich migdałów chroni skórę przed nadmierną utratą wody,
  • kofeina- to dobry składnik na fioletowe cienie. Kofeina poprawia krążenie krwi, redukując ciemne cienie. Dodatkowo znacząco zmniejsza opuchliznę, zmniejszając worki pod oczami. Znana jest również z działania przeciwutleniającego.

 

 

Dobrym sposobem, który doceni cienka skóra pod oczami, są okulary przeciwsłoneczne. Dzięki filtrom chronią delikatną skórę przed promieniowaniem UV odpowiedzialnym m.in. za pierwsze zmarszczki. Pozostając w temacie ochrony przeciwsłonecznej- w pielęgnacji skóry wokół oczu warto stosować krem z wysokim filtrem.

 

Cienka skóra pod oczami, a odpowiednia pielęgnacja.

cienka skóra pod oczami


W pielęgnacji skóry wokół oczu ważny jest delikatny demakijaż. Delikatna skóra, której towarzyszy mała ilość gruczołów łojowych doceni dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Ten demakijaż oczu i twarzy dba o odpowiedni poziom nawilżenia. W pierwszym kroku stosuje się kosmetyk na bazie olejku, a w drugim- na bazie wody. Połączenie dwóch rodzajów preparatów pozwala nie tylko skutecznie oczyścić skórę, ale również ją odżywić. Cienka skóra pod oczami nie lubi mocnego pocierania, dlatego wykonując demakijaż, postaw na delikatny masaż, który poprawia elastyczność skóry.

W pielęgnacji skóry wokół oczu stosuj kremy dedykowane tej części twarzy. Stosowanie kosmetyku, który łagodzi podrażnienia, odżywia i nawilża to ważny krok pielęgnacyjnej rutyny. Jeżeli dokuczają Ci cienie pod oczami, wybierz produkt, który je redukuje.

W pielęgnacji skóry wokół oczu nie powinno zabraknąć masażu. To ważny krok, który pomaga ujędrnić wiotką skórę oraz delikatnie spłycić zmarszczki, jak również zapobiec zastojom limfy.

 

 

Cienka skóra pod oczami- wypróbuj te kosmetyki!

 

BasicLab ESTETICUS Serum Kuracja Przeciwzmarszczkowa Pod Oczy

Serum od BasicLab zawiera 10% Argireliny, czyli biomimetycznego peptydu, który blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Stosowanie tego peptydu w pielęgnacji skóry wokół oczu przyczynia się do spłycenia zmarszczek mimicznych. W formule serum zawarto również kofeinę i niacynamid. Kosmetyk sprawia, że cienka skóra pod oczami staje się wygładzona, nawilżona i elastyczna, a cienie pod oczami zostają zniwelowane. Aby wzmocnić efekt zmniejszający opuchliznę, rekomenduje się przechowywanie produktu w lodówce.

 

CeraVe Odbudowujący krem pod oczy

W pielęgnacji skóry wokół oczu największe znaczenie mają substancje nawilżające. Skóra w tym obszarze może być przesuszona oraz skłonna do podrażnień. Krem od CeraVe pomaga regenerować barierę ochronną skóry, silnie nawilża i odżywia oraz redukuje cienie. Delikatna formuła nie powoduje podrażnień. Kosmetyk zawiera trzy ceramidy oraz kwas hialuronowy.

 

cienka skóra pod oczami

 

AVÈNE PhysioLift Krem Pod Oczy

Krem do pielęgnacji skóry wokół oczu widocznie napina oraz ogranicza cienie i obrzęki. Kosmetyk zawiera Ascofilline- składnik o działaniu przeciwstarzeniowym, pomagającym odbudować skórę.  W formule zawarto mono-oligomery kwasu hialuronowego, które działają nawilżająco. Retinaldehyd będący pochodną witaminy A to składnik o intensywnym działaniu redukującym zmarszczki.

 

BASICLAB Krem Aktywnie Rewitalizujący Pod Oczy Na Dzień z 3% Aminokwasów Napięcie i Wypełnienie

Cienka skóra pod oczami doceni ten krem ze względu na wysoką zawartość peptydów i aminokwasów. Produkt dogłębnie nawilża oraz łagodzi delikatną skórę wokół oczu. Dzięki zawartości składników pobudzających mikrokrążenie kosmetyk pomaga w rozjaśnieniu cieni pod oczami oraz redukcji opuchlizny. Dzięki zawartości stabilnej formy witaminy C działa antyoksydacyjnie. Regularne stosowanie kremu od BasicLab poprawia napięcie skóry i nawilża ją. W formule znajdziemy szereg substancji aktywnych idealnych do pielęgnacji skóry wokół oczu: masło shea, olej z nasion kawy, ektoinę, kofeinę, serynę, aminokwasy, olej z ogórecznika, olej makadamia, witaminę E.

 

RESIBO Krem Pod Oczy

Kosmetyk intensywnie nawilża oraz regeneruje okolice oczu. Poprawia mikrokrążenie krwi, co pomaga w zmniejszeniu obrzęków oraz cieni pod oczami. Podstawą produktu jest pro składnik Redens'in, stanowiący połączenie kwasu hialuronowego i ekstraktu z żywicy drzewa Commiphora Mukul. W formule zawarto również olej sezamowy, olej arganowy, wyciąg z korzenia rabarbaru, kofeinę, wyciąg z ruszczyka kolczastego, ekstrakt ze skórki cytrynowej oraz ekstrakt z ziela nawłoci. Połączenie aktywnych składników naturalnych intensywnie dba o cienką skórę pod oczami.

 

Podsumowanie


Skóra w okolicy oczu jest naturalnie znacznie cieńsza niż w innych partiach twarzy. Mniej gruczołów łojowych, prześwitujące naczynia krwionośne i nadmierne przesuszenie są charakterystyczne dla skóry w tym obszarze. Odpowiednia pielęgnacja bazująca na odżywczych składnikach aktywnych pomaga w regeneracji. Do substancji, których warto szukać w kosmetykach do okolic oczu, należą ceramidy, peptydy, kwas hialuronowy, retinol, oleje roślinne. Świetne dopełnienie pielęgnacji stanowi regularny masaż.

 

Bibliografia:

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom 1, 2019.

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty.
Moją pasją jest fotografia portretowa.