ceramidy

Dobrze dobrana pielęgnacja skóry opiera się na stosowaniu niezbędnych składników aktywnych. Do takich substancji niewątpliwie należą ceramidy, które naturalnie występują w naskórku. To spoiwo, które wypełnia przestrzenie międzykomórkowe naskórka.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • czym są ceramidy,
 • jaka jest ich rola,
 • jakie jest zastosowanie ceramidów w pielęgnacji skóry.

Czym właściwie są ceramidy?

To tłuszcze, a konkretniej sfingolipidy. Są to organiczne związki chemiczne. Ich rola to ochrona komórek przed czynnikami zewnętrznymi.

Ceramidy są naturalnym składnikiem lipidów występujących w skórze. Są one spoiwem międzykomórkowym w warstwie rogowej naskórka. Stąd ich potoczna nazwa- cement międzykomórkowy. Substancje te spajają komórki i stanowią barierę wodno-tłuszczową. Związki te chronią przed nadmierną utratą wody z powierzchni naskórka, wpływając na odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

 

Ceramidy są przede wszystkim syntetyzowane w warstwie kolczystej naskórka. Następnie, są przenoszone do warstwy rogowej naskórka. Zbudowane są z zasady sfingoidowej oraz kwasów tłuszczowych, połączonych wiązaniem amidowym. Baza sfingoidowa może składać się z dihydrosfingozyny, sfingozyny, fitosfingozyny lub 6-hydroksysfingozyny. Kwasy tłuszczowe mogą być niehydroksylowe, α-hydroksylowe lub zestryfikowane ω-hydroksylowe.

 

W naskórku (a właściwie jego warstwie rogowej) występują ceramidy: 1, 2, 3, 4, 5, 6I oraz 6II.

Ceramidy i ich rola

Ceramidy obejmują lipidy obecne w rogowej warstwie naskórka. Jeśli chodzi o budowę ceramidów, są to sfingolipidy, w których kwas tłuszczowy jest połączony ze sfingozyną wiązaniem amidowym. Biorą udział w regulacji przeznaskórkowej utraty wody, zmniejszając TEWL. Zmniejszenie ilości ceramidów w naskórku powoduje suchość skóry. Taka cera jest podatna na podrażnienia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Ceramidy tworzą barierę ochronną skóry. Ich rolą jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry i zapobieganie jej odwodnieniu. Spełniają funkcję ochronną - zapobiegają przedostawaniu się drobnoustrojów i alergenów do tkanek z zewnątrz. Jeśli synteza ceramidów jest zaburzona, uszkodzeniu ulega funkcja barierowa naskórka. W efekcie, drobnoustroje lub różnego rodzaju alergeny mogą przedostać się do tkanek i przyczynić do odwodnienia skory. To może prowadzić do powstania stanu zapalnego i spowodowania takich chorób jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Niedobór ceramidów w skórze- objawy:

 • poszarzały koloryt skóry,
 • zmęczona, pozbawiona blasku skóra,
 • przewlekłe uczucie suchości skóry,
 • utrata jędrności i elastyczności,
 • uczucie pieczenia i ściągnięcia,
 • łuszczenie skóry.

ceramidy

Ceramidy w pielęgnacji skóry.

Ceramidy tworzą barierę zatrzymującą wilgoć w naskórku i skórze. To pozwala zapobiegać podrażnieniom i przesuszeniu skóry. Będąc składnikiem bariery ochronnej, zabezpieczają naskórek przed szkodliwymi czynnikami. Ceramidy działają bardziej efektywnie wtedy, kiedy są połączone z innymi składnikami aktywnymi. Należą do nich kwasy tłuszczowe lub cholesterol. Ten naturalny składnik lipidów skóry jest pomocny przy pielęgnacji włosów, codziennej pielęgnacji ciała. Wzmacnia naturalną barierę. Kosmetyki z ceramidami sprawdzą się w pielęgnacji cery każdego typu, a szczególnie tej przesuszonej. Postaw na intensywnie odżywczy krem, wzbogacony o ceramidy roślinne. Te, występujące w warstwie rogowej naskórka ludzkiego składniki, pełnią funkcję ochronną. Są składnikiem warstwy hydrolipidowej. Kosmetyki na bazie ceramidów sprawdzą się w terapii skóry suchej. Wypełniają one przerwy międzykomórkowe, tworząc spoiwo. Niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do spadku poziomu ceramidów. Stosowanie kosmetyków z silnymi detergentami (jak np. SLS, SLES) może podrażniać skórę i zmniejszać poziom ceramidów w naskórku.

Ceramidy w kosmetykach- jak znaleźć je w składzie?

Substancje te występują w INCI pod nazwami:

 • AP,
 • ceramide EOP,
 • ceramide NG,
 • ceramide NP,
 • ceramide NS,
 • phytosphingosine,
 • sphingosine.

Pielęgnacja skóry

Wybierając kosmetyki z ceramidami, w składzie szukaj innych substancji wspomagających ich działanie, tj. oleje roślinne czy masło shea. Wspomagające barierę ochronną skóry ceramidy są często stosowane w kosmetyce. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona, sucha i łuszcząca się, postaw na kremy z ceramidami. Ich zadaniem jest ochrona naskórka. Brak ceramidów prowadzi do nadmiernej suchości. Ich niedobór może skutkować nawet stanem zapalnym. Skóra, której brakuje tych składników, jest mniej odporna na promieniowanie UV. Odpowiednia zawartość ceramidów jest kluczowa do utrzymania skóry w dobrej kondycji.

Postaw na żel do mycia twarzy z ceramidami, krem lub serum. Jeśli problem suchości obejmuje skórę całego ciała, postaw na skuteczny balsam wzbogacony o kluczowe ceramidy. To ochroni Cię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i spowolni procesy starzenia. Produkty nawilżające bogate w grupy lipidów są skuteczne i szybko przynoszą uczucie ukojenia.

Ceramidy w pielęgnacji włosów. 

Ceramidy działają kondycjonująco na włosy. Wzmacniają łodygę włosa i pozwalają zatrzymać substancje odżywcze wewnątrz pasm. To doskonałe składniki, które wygładzają łuski włosa. Sprawdzą się w pielęgnacji suchych, zniszczonych pasm.

ceramidy

Ceramidy w kosmetykach do pielęgnacji włosów:

 • wygładzają je,
 • ułatwiają stylizację,
 • chronią pasma przed nadmierną utratą wody,
 • nawilżają i odżywiają,
 • przywracają sprężystość i elastyczność pasm,
 • zapewniają blask,
 • wzmacniają,
 • chronią przed promieniowaniem UV.

Kosmetyki z ceramidami

CeraVe Nawilżający krem do twarzy do skóry suchej i normalnej

Krem od CeraVe zawiera w składzie trzy ceramidy: ceramid 1, ceramid 3, ceramid 6-II. Formuła została wzbogacona o cholesterol, kwasy tłuszczowe, fitosfingozyny, niacynamid i kwas hialuronowy. Kosmetyk wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Polecany dla cery normalnej i suchej.

BasicLab ESTETICUS Serum Regenerujące Strukturę Skóry Z Ceramidami 1%

Serum od BasicLab regeneruje strukturę skóry. Kosmetyk ma postać mlecznej emulsji. W składzie znajdują się ceramidy typu 3 i 6, naturalna witamina E, prebiotyk, olej z dzikiej róży i ogórecznika. Serum działa odżywczo i regenerująco na warstwę rogową naskórka. Kosmetyk wzmacnia również barierę hydrolipidową skóry. W efekcie skóra odzyskuje elastyczność i sprężystość. Pozostaje głęboko nawilżona i odżywiona. Podrażnienia są zminimalizowane, a naskórek ulega regeneracji. Regularne stosowanie serum niweluje uczucie ściągnięcia skóry. Kosmetyk polecany jest dla skóry: normalnej, suchej, wrażliwej, atopowej.

BasicLab COSMETOLOGY Serum Regenerujące Strukturę Skóry Z Ceramidami 1% I Kompleksem Peptydów 5%

Serum od BasicLab regeneruje i odżywia skórę. Zawiera ceramidy, witaminę E, prebiotyk, olejek z dzikiej róży i ogórecznika. Formuła została wzbogacona o kompleks peptydów. Zawarte w składzie ceramidy, nazywane cementem międzykomórkowym, uszczelniają naskórek. Odbudowują barierę hydrolipidową. Dodatkowo nawilżają, regenerują oraz chronią skórę przed nadmierną utratą wody.

Podsumowanie

Ceramidy są tłuszczami, a dokładniej- sfingolipidami. To organiczne związki chemiczne, których rolą jest ochrona komórek przed czynnikami zewnętrznymi. To naturalny składnik lipidów występujących w skórze. Są one spoiwem międzykomórkowym w warstwie rogowej naskórka. Stąd ich potoczna nazwa- cement międzykomórkowy. Substancje te są spoiwem i tworzą barierę hydrolipidową. Związki te chronią przed nadmierną utratą wody z powierzchni naskórka. Mają wpływ na odpowiedni poziom nawilżenia skóry. W naskórku (warstwie rogowej) występują ceramidy: 1, 2, 3, 4, 5, 6I oraz 6II. Ich niedobór objawia się: poszarzałym kolorytem skóry. Taka cera jest zmęczona, pozbawiona blasku. Występuje trwałe uczucie suchości czy ściągnięcia. Ceramidy tworzą barierę zatrzymującą wilgoć w naskórku i skórze. To pozwala zapobiegać podrażnieniom i przesuszeniu skóry. Będąc składnikiem bariery ochronnej, zabezpieczają naskórek przed szkodliwymi czynnikami. Kosmetyki z ceramidami sprawdzą się w pielęgnacji cery każdego typu, a szczególnie tej przesuszonej. Postaw na intensywnie odżywczy krem. Te, występujące w warstwie rogowej naskórka ludzkiego składniki, pełnią funkcję ochronną i przyczynią się do poprawy stanu twojej cery.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog


Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.