Obrzęk na twarzy wiąże się z nagromadzeniem płynu w tkankach. Istnieje wiele przyczyn ich powstawania. Mogą obejmować całą twarz lub pojawiać się miejscowo. Mogą wynikać ze stylu życia, jak również być oznaką chorób.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jakie są przyczyny opuchlizny twarzy,
- jakie są sposoby na zmniejszenie obrzęku,
- poznasz skuteczne preparaty.
Opuchnięta twarz - przyczyny.
Opuchlizna twarzy zwykle wynika z zatrzymywania płynów w organiźmie, co może być powodowane przez wiele czynników. Jesli tak też jest w Twoim wypadku, zastanów się czy nie popełniasz podstawowych będów, które się do tego przyczyniają. Po krótce wskarzemy kilka z najczęstszych przyczyn zatrzymywania wody w organiźmie
Niezdrowy tryb życia
Jednym z powodów zatrzymywania wody w organiźmie jest niezdrowy tryb życia. Co mamy przez to na myśli? Przede wszytskim jest to:
1. Zbyt mała ilość snu: dla wielu osób budzenie się z opuchniętą twarzą wynika z normalnego zatrzymywania płynów przez noc – ale może to być bardziej zauważalne, jeśli dostarczasz organizmowi zbyt małą lub zbyt dużą ilość snu. Leżenie powoduje, że płyn gromadzi się na twarzy, a pozycja śpiąca może się do tego przyczyniać. Takie zatrzymanie płynów, po wstaniu i zmiany pozycji ciała na pionową powinno zostać zniwelowane.
2. Nieodpowiednia deita: Dieta bogata w sód może powodować zatrzymanie przez organizm większej ilości wody. Ten nadmiar sodu sprawia, że jesteś spragniony, a w efekcie wypijasz więcej wody, jednak organizm nie wydala jej z moczem, tylko zatrzymuje w organizmie. Prowadzi to do obrzęków. Ten wzrost sodu zwykle sprawia, że ludzie są spragnieni, więc piją więcej, ale organizm nie uwalnia tej dodatkowej wody z moczem.
3. Alkohol: Alkohol powoduje łagodne odwodnienie. W odpowiedzi organizm może zatrzymywać wodę tam, gdzie może, na przykład na twarzy.
Zasypianie w makijażu
Zasypianie w makojażu może prowadzić do tego, że twarz rano będzie nadmiernie opuchnięta. Dlatego warto wykonywać demakijaż każdego wieczoru, przed pójściem spać. Tak, aby uniknąć zapchania skóry oraz niechcianych obrzęków.
Menstruacja
Miesiączka często powoduje zatrzymanie płynów, a przed okresem osoba może zauważyć obrzęk twarzy po przebudzeniu.
Alergia
Czasami poranny obrzęk twarzy wynika z alergii, w reakcji na alergeny wdychane w nocy, takie jak np. kurz.
Infekcja zatok
Poranna opuchlizna twarzy może być również oznaką infekcji zatok.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy, która polega na tym, że tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, może powodować obrzęki na twarzy.
Poza obrzękiem twarzy osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również doświadczyć:
- przybranie na wadze,
- zmęczenie,
- słaba tolerancja na zimno,
- sucha skóra,
- przerzedzone włosy.
Zespół Cushinga
W niektórych przypadkach zespół Cushinga może powodować obrzęk twarzy z samego rana. Polega na zbyt wysokim poziomie
kortyzolu w organizmie i często występuje jako efekt uboczny leków. Zespół Cushinga może powodować obrzęk twarzy przez
cały czas, ale może on być bardziej zauważalny rano.
Inne przyczyny opuchlizny twarzy
Do pozostałych przyczyn opuchlizn zalicza się:
- ropowica dna jamy ustnej,
- obrzęk naczynioruchowy,
- obrzęk quinckego,
- zapalenie tkanki łącznej twarzy
11 sposobów na likwidację opuchlizny na twarzy.
Zmagasz się z opuchlizną na twarzy? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które z pewnością pomogą Ci się uporać z niewygodnym problemem. Oto kilka z nich!
Sposób I: Zimna woda
Spryskanie twarzy zimną wodą lub zrobienie zimnego kompresu ręcznikiem może szybko zmniejszyć obrzęki. Opuchnięta twarz rano to problem możliwy do zlikwidowania. Użyj zimnej wody, aby zmniejszyć obrzęk. To usprawni przepływ lifmy i wody, co przyczyni się do zmniejszenia obrzęków.
Sposób II: Masażer do twarzy
Masażer to narzędzie, które delikatnie masuje twarz, pobudza krążenie i pomaga w odpływie płynu limfatycznego. Dzięki niemu opuchnięta twarz zostanie zminimalizowana. Poranne obrzęki twarzy delikatnie rozmasuj masażerem. Możesz do tego wybrać masażer jadeitowy, masażer z wypustkami lub kamień do masażu Gua Sha. To bardzo efektywny sposób, który pomaga, kiedy na twarzy pojawia się obrzęk. Zastosuj masażer na opuchniętą twarz i pozbądź się opuchlizn.
Sposób III: Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna może być pomocna w zmniejszeniu obrzęku. Opuchnięcie twarzy, obrzęk powiek, zastoje limfy są możliwe do zmniejszenia dzięki treningowi. Poprawiająca krążenie i przepływ limfy aktywność fizyczna sprawia, że opuchnięta twarz przestaje być problemem.
Postaw na ulubioną aktywność, która poprawi przepływ limfy i wody w organizmie, tym samym likwidując opuchliznę twarzy.
Sposób IV: Kosmetyki
Istnieje wiele kosmetyków, które dzięki zawartości odpowiednich produktów pozwalają zmniejszyć obrzęk limfatyczny. W dalszej części tekstu poznasz substancje aktywne, których najlepiej szukać w preparatach do opuchniętej twarzy.
Ogranicz spożywanie sodu
Sód przyczynia się do zastojów wody w organizmie. Staraj się ograniczyć spożywanie sodu, jednak nie rezygnuj z niego całkowicie. Zobacz, jak zmieni się rozmieszczenie wody w ciele. Pozwoli to zmniejszyć opuchniętą twarz.
Zimne okłady
Zimne okłady są bardzo dobrym, doraźnym sposobem na poranną opuchliznę. Opuchnięta twarz lubi chłodne kompresy i okłady, które sprawiają, że obrzęk zostaje zmniejszony. Użyj żelową maskę pod oczy, którą najlepiej trzymać w lodówce. Możesz również wypróbować domowy sposób: okład ze świeżego ogórka. Świetnie sprawdzą się też kostki lodu owinięte ściereczką. To z pewnością pozwoli zmniejszyć obrzęki i sprawić, że opuchnięta twarz przestanie być problemem.
Unikaj przespania
Po zbyt długim śnie na twarzy mogą być widoczne obrzęki. Dlatego unikaj przespania, śpij około 8 h. Pozwoli to uniknąć porannym obrzękom twarzy powstałym w wyniku zbyt długiego snu.
Śpij na plecach
Śpiąc na plecach, limfa i woda naturalnie się rozmieszcza w organizmie. Z kolei śpiąc na boku, jej przepływ może być zmieniony, co naturalnie prowadzi do tego, że twarz staje się opuchnięta. Opuchnięta twarz zostanie zminimalizowana, jeśli zdecydujesz się na spanie na plecach.
Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia
Brak odpowiedniego nawodnienia jest przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie. Powoduje to zastoje limfy, obrzęk twarzy. Utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia codziennie, aby uniknąć obrzęków.
Unikanie alkoholu
Spożywanie alkoholu sprawia, że organizm jest odwodniony. W efekcie pojawiają się obrzęki twarzy. Postaraj się ograniczyć spożywanie alkoholu, aby ustrzec się przed zastojem limfy i wody w organizmie.
Konsultacja lekarska
Jeśli uciążliwe obrzęki utrzymują się po zmianie diety, stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji, warto rozważyć wizytę u lekarza. Skonsultuj się z lekarzem, aby mógł ustalić, czy przyczyną obrzęków nie jest choroba. To sposób, który z pewnością pomoże Ci zmniejszyć opuchliznę powstałą w wyniku chorób.
Odwiedź drogerię Dr Zdrowie i poznaj najlepsze preparaty do pielęgnacji opuchniętej twarzy.
Opuchnięta twarz - praparaty, które pomogą unikać Ci niewygodnego problemu.
W pielęgnacji opuchniętej twarzy świetnie sprawdzą się preparaty z kofeiną lub dodatkiem zielonej herbaty. Pobudzają one krążenie w skórze, co przyczynia się do zminimalizowania obrzęków. Warto postawić na złożoną pielęgnację, która wpłynie na zmniejszenie opuchlizny.
Żel do mycia twarzy
Przed spaniem dokładnie oczyść cerę z makijażu i zanieczyszczeń. Pozwoli to zmniejszyć poranne opuchnięcie twarzy. Pamiętaj, że zasypianie w makijażu nie jest dobrym rozwiązaniem i może prowadzić do opuchlizny.
Tonik
To kolejny, niezbędny kosmetyk w pielęgnacji twarzy. Opuchnięta twarz rano zostanie zminimalizowana, jeśli wybierzesz chłodzący tonik. Ten kosmetyk- tonik lub hydrolat możesz trzymać w lodówce. Rano spryskaj lub przemyj nim twarz, korzystając z kojącego chłodu. To pozwoli zmniejszyć opuchniętą twarz.
Serum
W tym kroku możesz wybrać serum z kofeiną lub zieloną herbatą. Te substancje odżywią twarz. Opuchlizna twarzy zostanie zminimalizowana.
Krem pod oczy
To niezbędny krok świadomej pielęgnacji skóry, który pozwoli zniwelować opuchnięte powieki.
Krem do twarzy
Wybierz nawilżający produkt, który odżywi Twoją skórę.
Podsumowanie
Istnieje wiele przyczyn, przez które powstaje opuchnięta twarz. Część z nich może mieć charakter zapalny. Zastój limfy i wody w organizmie powoduje obrzęk twarzy. Warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia: ilości snu, diecie, aktywności fizycznej, spożyciu sodu. To wszystko może mieć wpływ na poranne powstawanie obrzęku twarzy. Istnieje również wiele chorób, które mogą powodować opuchliznę, dlatego warto skonsultować to z lekarzem.
Bibliografia:
- Błaszczyk-Kostecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005.
- D. Nowicka, Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2007.
- M.C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.