Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu jest niezwykle istotną kwestią. Jako, iż "cesarka" jest dość skomplikowaną operacją, przecinającą wiele powłok skórnych, sam proces gojenia rany jest długotrwały. Dlatego należy go wspomagać odpowiednim działaniem, aby móc całkowicie "dojść do siebie" po porodzie. Na przebieg naszej rekonwalescencji mają wpływ działania podejmowane tuż po zdjęciu opatrunku. Jak dbać o ranę po cesarce?
Cesarskie cięcie
Poród naturalny uznawany jest za najlepszą formę wydawania potomstwa na świat, często jednak z różnych przyczyn nie jest możliwy. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka lub matki lekarze decydują się na przeprowadzenie operacji cesarskiego cięcia. Jest to mocno inwazyjny zabieg, w czasie którego, aby wydobyć dziecko, lekarz musi rozciąć wiele warstw tkanek: skórę, tkankę podskórną, powięź poprzeczną brzucha, mięśnie brzucha oraz macicę.
Istnieją też dwie metody cesarskiego cięcia. Tradycyjna metoda polega na cięciu pionowym, od piersi do łona. Obecnie częściej stosuje się cięcie poprzeczne (cięcie majtkowe). Nacięcie robi się nad spojeniem łonowym i ma długość 10-15 cm. Takie miejsce cięcia z reguły mniej krwawi, a sama blizna jest mniej widoczna i łatwo ją ukryć pod bielizną. Poza tym, przy prawidłowym przebiegu procesu gojenia jest szansa, że blizna będzie niemal niewidoczna.
Lekarz zszywa ranę pooperacyjną, pozostawiając na skórze szwy nierozpuszczalne. Usuwa się je zazwyczaj w 7-8 dobie po zabiegu. Bywa, że lekarz decyduje się także założyć szwy wewnętrzne. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się same po około 3-6 miesiącach.
Jak widać, proces gojenia może być skomplikowany, a sam organizm potrzebuje czasu, by "dojść do siebie". Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja rany po CC?
Pielęgnacja rany pooperacyjnej
Jak pielęgnować ranę po CC? Należy pamiętać, że wyróżniamy poszczególne etapy gojenia się rany po cesarce. Po kilku godzinach zazwyczaj pacjentka podejmuje próbę wstania. Zupełnie normalne są występujące wówczas dolegliwości bólowe.
Przez pierwsze 2-3 dni po porodzie rana po cesarce osłonięta jest jałowym opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Gdyby tak się stało, należy poprosić o zmianę opatrunku. Po tych pierwszych dniach zdejmuje się go całkowicie, aby dopływ powietrza mógł skrócić okres gojenia. Po zdjęciu opatrunku pacjentka może się normalnie myć.
Po zdjęciu szwów zewnętrznych wskazane jest przemywanie rany pooperacyjnej 2-3 razy dziennie. Miejsce cięcia myj wodą z hipoalergicznym mydłem. Należy robić to wyłącznie rękami i wycierać ranę delikatnie papierowym ręcznikiem. Generalnie, w okolicach rany warto zawsze posługiwać się jednorazowym ręcznikiem. Po wysuszeniu rana po cesarskim cięciu powinna zostać zdezynfekowana środkiem antyseptycznym.
Odpowiednia pielęgnacja rany po cięciu cesarskim wymaga przestrzegania zasad higieny: myj ręce po każdej wizycie w toalecie! Aby zapobiec ryzyku zakażenia, stosuj najlepiej mydło antybakteryjne. Zakażenie rany po cesarskim cięciu jest sytuacją wysoce niepożądaną, mogącą przynieść niechciane komplikacje.
Jeśli rana lub jej okolice zaczynają miejscowo krwawić, możesz chwilowo zastosować specjalistyczny plaster przeznaczony do pielęgnacji ran (np. URGO Opatrunek Na Szybkie Gojenie Ran).
Nie wolno uciskać rany po cesarskim cięciu. Trzeba dać się skórze zagoić. Zabronione jest używanie pasów poporodowych, należy także stosować jednorazowe majtki poporodowe, które nie podrażniają i nie dotykają miejsca cięcia.
Aby rana po CC goiła się prawidłowo, zabronione jest podnoszenie przedmiotów ważących więcej niż samo niemowlę. Podczas podnoszenia zabronione jest schylanie się, warto natomiast kucnąć, co odciąży mięśnie brzucha. Sugeruje się także unikanie aktywności fizycznej przez pierwsze 12 tygodni po porodzie, nawet jeśli kobieta uprawiała regularnie sport przed porodem.
[product id="1884,15699,3208,1403,2844"]
Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu
Pielęgnacja blizny po CC to kolejny etap, który należy traktować nie mniej poważnie, niż te wcześniejsze. Gdy rana po cięciu cesarskim już się zagoi i dolegliwości bólowe miną, to należy przejść do kolejnego aspektu, jakim jest właściwa terapia blizny. Blizna po cesarskim cięciu początkowo będzie czerwona i widoczna, z czasem jednak powinna zblednąć. Gdy miejsce cięcia całkowicie się zagoi, w miejscu blizny możesz stosować opatrunek silikonowy (tzw. plastry silikonowe) lub maści na blizny.
Jak właściwie pielęgnować bliznę? Ważna jest mobilizacja blizny. Nie jest to trudne do wykonania. Po prostu przeprowadź delikatne masowanie blizny, najlepiej jednocześnie aplikując odpowiedni krem lub maść. Z czasem blizna zacznie blednąć i jest szansa, że stanie się niemalże niewidoczna.
A jak dbać o bliznę po cesarce, gdy ta boli, swędzi lub ciągnie? Wówczas tym bardziej warto stosować preparaty przyspieszające gojenie blizn, a wszelkie niepokoje omawiać z lekarzem. Można także zdecydować się na zabiegi fizykoterapeutyczne, w ramach których terapeuta manualnie pracuje z blizną w celu uealstycznienia tkanek. A jeśli pielęgnacja blizny po CC mimo wszystko nie przyniosła zadowalających efektów, to możliwe jest rozważenie laseroterapii. Jest to skuteczna metoda poprawiająca nie tylko wygląd w miejscu rany, ale także samopoczucie pacjentki.
Ciekawostka
Cesarskie cięcie jest znane ludzkości od wielu tysięcy lat. Dokonywano go już w starożytności. Niestety, przez wiele stuleci operacja ta zazwyczaj kończyła się śmiercią matki. Kobiety umierały z powodu wykrwawienia lub zakażenia rany. Pierwszej "udanej" cesarki, po której przeżyła zarówno matka, jak i dziecko, dokonał w Wittenberdze w 1610 roku chirurg Jeremiasz Trautmann. Do XIX wieku cesarskie cięcie pozostawało jednak operacją wysokiego ryzyka. Bezpieczeństwo cesarki wzrastało wraz z rozwojem technik medycznych i metod dezynfekcji rany pooperacyjnej. Obecna metoda cięcia opiera się na technice opracowanej w 1881 roku przez niemieckiego lekarza Ferdynanda Kehrera. To on jako pierwszy zaproponował przeniesienie cięcia ściany macicy z trzonu do jej dolnego odcinka.