Łuszczyca to przewlekła i - niestety - nieuleczalna choroba. Można jednak załagodzić objawy łuszczycy, stosując leczenie oraz odpowiednie kosmetyki. To właśnie domowa pielęgnacja stanowi podstawę w terapii schorzenia i może długotrwale pomóc choremu w zmniejszeniu dolegliwości. A zatem jakie kosmetyki warto stosować w przypadku łuszczycy i na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru?
Jakie kosmetyki wybrać do skóry z łuszczycą?
Właściwa pielęgnacja ma ogromny wpływ na przebieg łuszczycy i gojenie się podrażnień. Odpowiednio dobrane kosmetyki pozwalają załagodzić jej przebieg, zmniejszyć świąd i poprawić kondycję skóry.
Podstawą codziennej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry. Warto zakupić mydło z dodatkiem dziegciu brzozowego. Dziegieć brzozowy łagodzi stany zapalne na powierzchni skóry. Osoby z łuszczycą powinny także wyposażyć się w kosmetyki do twarzy i ciała zawierające srebro koloidalne oraz węgiel aktywny. Preparaty te wykazują silne działanie przeciwzapalne i właściwości antybakteryjne.
Osoby borykające się z objawami łuszczycy powinny także pamiętać o właściwym nawilżaniu. Zaleca się, aby kosmetyki na łuszczycę zawierały naturalne składniki, odpowiednie dla skóry wrażliwej. Polecane jest, chociażby masło shea (które doskonale regeneruje skórę). Wiele osób chwali sobie także olej konopny, olej lniany oraz produkty na bazie oleju ze słodkich migdałów czy nasion lnu. Z kolei osoby cierpiące na łuszczycę odwróconą mogą sięgnąć nie tylko po ekstrakt konopny, ale także po oliwkę siarczkową.
Kwas salicylowy a objawy łuszczycy
Przy łuszczycy komórki skóry nadmiernie rogowacieją, tworząc grubą i nieprzepuszczalną warstwę. Jej usunięcie poprzez złuszczenie jest kluczowe, aby składniki innych produktów dotarły do głębszych warstw skóry i leczenie łuszczycy było skuteczne. Jednym z najlepszych wyborów dla skóry z łuszczycą jest kwas salicylowy. Wykazuje on jednocześnie działanie keratolityczne, keratoplastyczne, odkażające i przeciwzapalne. Przydatny może się także okazać kwas glikolowy, który poprawia ukrwienie skóry, zmniejsza łuszczenie i wyrównuje koloryt. Podobnie sprawdzi się kwas mlekowy.
Kosmetyki do skóry głowy
Kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy dotkniętej łuszczycą również powinny zapewniać optymalne oczyszczanie. Warto postawić na szampony o naturalnym składzie, dedykowane do problemów łuszczycowych. Skuteczny może okazać się szampon z ekstraktem z wierzby białej, który łagodzi podrażnienia, odżywia włosy i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry. Pomocne będą także peelingi skóry głowy, które usuną warstwę martwych komórek naskórka i wyregulują pracę gruczołów łojowych na skórze głowy.
Kosmetyki do Atopowego Zapalenia Skóry
Kosmetyki, takie jak krem czy maści nawilżające na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) lub dla osób ze skórą wrażliwą mogą być także stosowane w przypadku łuszczycy. Pomagają one nawilżyć naskórek, zmniejszyć swędzenie oraz stan zapalny. Produkty do skóry z AZS to często hipoalergiczne dermokosmetyki, zawierające dobrze tolerowane składniki nawilżające i minerały. Z pewnością w przypadku łuszczycy warto sięgnąć po kremy na AZS, gdyż ich stosowanie może przynieść odczuwalną korzyść i ulgę.
Należy pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki czy wyrób medyczny nie zastąpią prawidłowego stylu życia. Jeśli cierpisz na łuszczycę, to ogranicz palenie papierosów (a najlepiej całkowicie porzuć!) i spożywanie alkoholu, dbaj też o właściwą higienę zdrowia psychicznego.
[product id="1082,2692,1920,2669,2693,1903,2713"]
Ciekawostka
Osoby chore na łuszczycę nie powinny zażywać zbyt długich kąpieli. Nie oznacza to jednak, że muszą z nich rezygnować. Warto, by do relaksacyjnej kąpieli w wannie dodać sól epsom. Ma ona zbawienny wpływ na skórę. Zawarta w niej siarka łagodzi podrażnienia, stany zapalne i zmniejsza rogowacenie naskórka, czyli krótko mówiąc - łagodzi łuszczycę i związane z nią objawy! Po kąpieli warto zastosować krem lub maści, które przywrócą skórze odpowiedni poziom nawilżenia.