woreczek żółciowy

Woreczek żółciowy to bardzo ważna struktura organizmu. Odpowiada on za wsparcie procesu trawienia tłuszczów oraz usuwania produktów przemiany materii. Głównym zadaniem woreczka żółciowego jest wydzielanie żółci o specyficznych dla siebie właściwościach regulujących proces trawienia, co także wpływa na nasze samopoczucie w trakcie dnia. Woreczek żółciowy jest bardzo delikatną strukturą podatną czy czynniki zapalne. Warto więc dowiedzieć się, jakie mogą być objawy chorób żółciowych i nieprawidłowości w pracy woreczka żółciowego.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak pracuje woreczek żółciowy,
 • Jakie są objawy nieprawidłowo działającego woreczka żółciowego,
 • Jak wspierać pracę woreczka żółciowego.


Woreczek żółciowy - co warto o nim wiedzieć?


Woreczek żółciowy to niewielki organ leżący pod wątrobą i przylegający do niej. Woreczek żółciowy to inaczej pęcherzyk żółciowy- stanowiący element dróg żółciowych. Pęcherzyk żółciowy ma około 10 cm długości, a jego budowa anatomiczna obejmuje szyjkę, trzon i dno woreczka żółciowego. Nazwa woreczka żółciowego bierze się z jego wygląda, który przypomina wydłużony do jednej strony woreczek.

Funkcją woreczka żółciowego jest przechowywanie i uwalnianie żółci, w której skład wchodzą cholesterol, kwasy żółciowe, różnego rodzaju metabolity, bilirubina oraz fosfolipidy. Pęcherzyk żółciowy, jak zostało wspomniane, jest elementem dróg żółciowych. Jest to zespół narządów, które po przewodach żółciowych łączą się z dwunastnicą, gdzie następuje proces dalszej obróbki enzymatycznej pokarmu i jego wchłanianie. Woreczek żółciowy ma za zadanie wydzielać żółć, która drogami żółciowymi trafia do dwunastnicy, wspierając proces trawienia tłuszczów.

Często w wyniku zablokowania odpływu żółci oraz innych stanów zapalnych, wynikających z niepoprawnie prowadzonego stylu życia, pojawiają się choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, powodując często kamienie żółciowe, które stanowią jeden z najpowszechniej występujących problemów z tą strukturą.

 

Woreczek żółciowy - objawy nieprawidłowości.

woreczek żółciowy
Na wstępie warto zapoznać się, jakie są najpopularniejsze objawy nieprawidłowości pęcherzyka żółciowego, a następnie przejść do przyczyn tych nieprawidłowości. Objawy źle działającego pęcherzyka żółciowego są z reguły ostre i bolesne. Najczęstszym objawem problemów z pęcherzykiem żółciowym, jest ból w prawym podżebrzu, który pojawia kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Jest to podstawowy element, który powinien ostrzegać o potencjalnym stanie zapalnym w obrębie pęcherzyka żółciowego. W zależności od nieprawidłowości w pęcherzyku żółciowym, objawy mogą być odmienne.

 

 

Wśród powszechnych przyczyn nieprawidłowo działającego pęcherzyka żółciowego, znajduje się zapalenie pęcherzyka żółciowego, które objawia się w następujący sposób:

 • silny ból w pod prawym żebrem,
 • powiększony i tkliwy pęcherzyk żółciowy,
 • złe samopoczucie i dreszcze,
 • stan zapalny w postaci gorączki lub stanu podgorączkowego.


Nagłe pojawienie się wymienionych wyżej dolegliwości, powinno skłonić osobę chorą do natychmiastowej wizyty u lekarza lub na SORze, ponieważ objawy temogą świadczyć o stanie, jak ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Długo utrzymujący się i stabilny stan zapalny to przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, które wymaga specjalistycznego leczenia.

 

 

Innym bardzo powszechnym zjawiskiem dotyczącym pęcherzyka żółciowego, są kamienie żółciowe, które stanowią chorobę - kamicę żółciową. Ich przyczyną jest zablokowanie ujścia w przewodach żółciowych poprzez kamienie żółciowe, wytrącające się w wyniku zmian stężeń składników żółci. Kamica pęcherzyka żółciowego, daje następujące objawy:

 • ból w nadbrzuszu środkowym, który może promieniować nawet do okolicy łopatek,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • brak apetytu.

 

woreczek żółciowy


Podobnie, jak zapalenia pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa wymaga specjalistycznego leczenia i wizyt u lekarza specjalisty.

Wśród pozostałych, mniej powszechnych chorób i nieprawidłowości w pracy woreczka żółciowego, wymienia się choroby, jak rak pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, polip pęcherzyka żółciowego, wodniak pęcherzyka żółciowego.

Rak pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się objawami, jak ból woreczka żółciowego, ból w prawym podżebrzu, nudności z wymiotami, powiększenie wątroby, ogólne złe samopoczucie, występujące wodobrzusze, znaczny spadek masy ciała, objawy żółtaczki, stolce tłuszczowe, a czasem także jadłowstręt. Oczywiście diagnostyka tej poważnej choroby wymaga czasu i jest to zdecydowanie rzadsza przypadłość, która może dotknąć pracy pęcherzyka żółciowego. Zdecydowanie częściej diagnozowane są zapalenia pęcherzyka żółciowego, natomiast w przypadku zdiagnozowania tej choroby, często najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Ropniak, wodniak i polip na woreczku żółciowym, to inaczej obecność stanu zapalnego, który charakteryzuje się obecnością nieprawidłowo uformowanej struktury na powierzchni struktury, jaką jest woreczek żółciowy. Ropniak powstaje w wyniku stanu, jak zapalenie woreczka żółciowego, a wodniak poprzez nadmierne zgromadzenie składników żółci w obrębie jednej ściany pęcherzyka żółciowego, tworząc uwypuklenie. Polip natomiast również jest uwypukleniem wyczuwalnym w badaniu palpacyjnym, który daje niebolesne objawy. Jest on zbudowany z komórek budujących woreczek żółciowy.

 

Jak wspomóc pracę woreczka żółciowego?

woreczek żółciowy


Woreczek żółciowy to wrażliwa struktura, która często w obecności stanu zapalnego, będzie wymagała specjalistycznej opieki lekarskiej. Przeważnie wprowadza się leczenie farmakologiczne, które uwzględnia leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz przeciwzapalne. W przypadku niektórych chorób, zaleca się stosowanie specjalistycznych środków farmakologicznych, które omawia z pacjentem lekarz specjalista.

Istnieją także metody wspierania pracy wykonywanej w woreczku żółciowym. Najczęściej poprzez prawidłową dietę i modyfikację stylu życia. Stany zapalne, jak kamica żółciowa, zaburzenia pracy przewodu pęcherzykowego, zapalenie woreczka żółciowego, kolka żółciowa, bóle jamy brzusznej i tym podobne, wymagają następujących modyfikacji dietetycznych:

 • stosowanie naparów ziołowych,
 • stopniowe zwiększanie ilości zdrowych tłuszczów, regulujących skurcze pęcherzyka żółciowego,
 • unikanie alkoholu i dymu tytoniowego,
 • ograniczenie spożycia kawy,
 • minimalizacja spożyciu tłustego pokarmu (ciężkostrawnego),
 • wykluczenie produktów wysoko przetworzonych,
 • spożywanie mniejszych objętościowo posiłków, ale częściej,
 • wprowadzenie zasad diety lekkostrawnej ze sprawnym przejściem do diety klasycznej, nisko przetworzonej,
 • stosowanie odpowiedniej obróbki kulinarnej.

Możesz stosować także suplementy diety, które ułatwią funkcjonowanie tworzego organizmu. 


Podsumowanie

woreczek żółciowy


Potoczna nazwa pęcherzyka żółciowego, czyli woreczek żółciowy, to nazwa narządu, który odpowiada za ważną funkcję w organizmie ludzkim, ponieważ wspiera trawienie tłuszczów. Dzieje się to poprzez wydzielanie żółci przez przewody żółciowe do światła dwunastnicy. Z uwagi na delikatność struktury woreczka żółciowego, często zdarzają się nieprawidłowości pracy tego narządu. Można spotkać się z występowaniem kamicy żółciowej, ataku kolki żółciowej i innymi schorzeniami tego narządu. Ważna jest więc obserwacja objawów i adekwatne do tego reagowanie poprzez zmiany stylu życia i diety oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia ustalonego wraz z lekarzem prowadzącym.

 

Źródła

 1. G. Ćwik, M. Solecki, W. Krupski i wsp., Rak pęcherzyka żółciowego – określenie możliwości terapeutycznych na podstawie oceny zaawansowania guza nowotworowego w badaniach obrazowych, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2011, t. 6, nr 3, s. 125–132.
 2. Stinton LM, Shaffer EA. Epidemiology of gallbladder disease: cholelithiasis and cancer. Gut Liver. 2012 Apr;6(2):172-87.
 3. Njeze GE. Gallstones. Niger J Surg. 2013 Jul;19(2):49-55.
 4. Gaby AR. Nutritional approaches to prevention and treatment of gallstones. Altern Med Rev. 2009 Sep;14(3):258-67.
 5. Di Ciaula A, Garruti G, Frühbeck G, De Angelis M, de Bari O, Wang DQ, Lammert F, Portincasa P. The Role of Diet in the Pathogenesis of Cholesterol Gallstones. Curr Med Chem. 2019;26(19):3620-3638.

Mateusz Jagielski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce  dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.