Włosy niskoporowate

Pasma charakteryzują się różną porowatością. Wyróżniamy włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Te pierwsze mają najbardziej domknięte łuski włosa i najlepszą kondycję. Aby takie pozostały, warto postawić na dostosowaną do potrzeb pielęgnację.
Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzują się włosy niskoporowate,
 • jak je pielęgnować,
 • w jakie kosmetyki warto zainwestować, a jakich unikać.


Włosy niskoporowate i ich charakterystyka

 


Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?


Mają one ściśle przylegające łuski, ułożone regularnie. To pasma wyjątkowo odporne na uszkodzenia, jak również stylizację. Włosy niskoporowate są zdrowe, błyszczące i wyjątkowo gładkie. Odpowiednio zadbane pozostaną niskoporowate. Jednak zła pielęgnacja może zmienić ich porowatość. Tworzą tzw. efekt tafli. Naturalne włosy, nieuszkodzone złą pielęgnacją czy zabiegami fryzjerskimi są zwykle niskoporowate. Włosy zdrowe, które nie zmagają się z rozdwojonymi końcówkami to pasma niskoporowate. Kosmetyki na takich pasmach osadzają i trudno się wchłaniają. Taka porowatość włosów sprawia, że schną one długo. Dłuższe jest również mycie włosów, ponieważ woda trudniej w nie wnika.


Jak określić porowatość włosów?

włosy niskoporowate


Jeśli nie masz pewności, jaką masz porowatość włosów, oto prosty sposób, który pomoże ją określić. Dokładnie umyj pasma, aby usunąć z nich nagromadzone produkty. Następnie wysusz włosy- tak, jak zwykle to robisz. W kolejnym kroku weź kosmyk włosów i zanurz go w szklance z wodą, a następnie- obserwuj pasmo. Jeśli włos unosi się na powierzchni- jest najpewniej niskoporowaty.

 

Włosy niskoporowate w pielęgnacji

 

 

Nieodpowiednia pielęgnacja niskoporowatych włosów może prowadzić do ich obciążenia. Nie wchłaniają one substancji odżywczych tak jak np. włosy wysokoporowate. Takie włosy nie potrzebują ciężkich, treściwych kosmetyków i Bardziej sprawdzą się tutaj lżejsze formuły.
Łuski włosów niskoporowatych są blisko siebie, a więc często produkty mają ograniczoną wchłanialność. Kluczem jest znalezienie produktów, które mają odpowiednią formułę dla włosów niskoporowatych. Produkty takie będą miały składniki, które łatwiej wnikają we włosy. Warto również nakładać kosmetyki na mokre i ciepłe włosy. Ciepło pomaga rozchylić łuski włosa, umożliwiając składnikom aktywnym łatwiejsze wnikanie do wnętrza włosa.

 

 

Olejowanie włosów niskoporowatych


W pielęgnacji włosów niskoporowatych warto wybrać oleje o małych cząsteczkach. Dlaczego? Są one w stanie wniknąć do włosa, nie oblepiając go. Pielęgnacja włosów niskoporowatych może obejmować olejowanie. To intensywnie odżywczy zabieg, który nakarmi pasma niezbędnymi składnikami.
Oleje do włosów niskoporowatych:

 • olej kokosowy- olej ten jest ekstrahowany ze świeżej miazgi orzechów. Jest uważany za olej, mimo że w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję. Olej regeneruje, zmiękcza, uelastycznia i działa ochronnie. Najlepszy będzie olej tłoczony na zimno. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe oraz witaminę E,
 • masło shea- pozyskuje się je z orzechów shea. Drzewo shea nazywane jest również drzewem karite, drzewo życia. Zawiera witaminy A i E oraz niezbędne kwasy tłuszczowe. Masło shea działa zmiękczająco i nawilżająco na włosy. Kwasy tłuszczowe pomagają również zwiększyć połysk i ograniczyć puszenie się pasm. Masło to ochroni pasma przed wysoką temperaturą suszarki czy prostownicy. Właściwości przeciwzapalne masła shea mogą być pomocne w ukojeniu skóry głowy,
 • olej babassu-składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych (laurynowego, mirystynowego, palmitynowego, kaprylowego oraz stearynowego). Ponadto zawiera kwasy omega-9 i omega-6 oraz witaminę E i sterole roślinne,
 • olej rycynowy- pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. Zawiera kwas rycynolowy, nienasyconye kwasy tłuszczowe Omega-6-9, białka, witaminę E. Stosowany na skórę głowy ogranicza wypadanie pasm. Stosując olej rycynowy, zyskasz piękne, błyszczące włosy.


Oczyszczanie włosów niskoporowatych

włosy niskoporowate


O ile nie takie pasma nie są oblepione substancjami i nie wymagają silnego mycia, do ich czyszczenia najlepiej sprawdzi się delikatny szampon. Te pozbawione objętości pasma polubią się z szamponem, który lekko uniesie je przy nasadzie. Te z natury zdrowe pasma wciąż potrzebują łagodnej pielęgnacji, która nie zmieni ich porowatości. Kosmetyki do włosów niskoporowatych, takie jak szampony, nie powinny zawierać w składzie SLS i SLES.
Peeling do skóry głowy to krok, który warto włączyć do pielęgnacji włosów. Regularnie wykonywany usunie nadmiar sebum ze skalpu. Dzięki temu substancje aktywne będą lepiej się wchłaniały i odżywiały skórę głowy. Peeling do skóry głowy na bazie cukru dodatkowo nawilży pasma. Do oczyszczania sprawdzą się np. drobinki z pestek moreli.


Unikaj przeproteinowania


Do pielęgnacji warto włączyć proteiny. Najlepiej jednak stosować je z umiarem tak, aby uniknąć przeproteinowania włosów. Włosy przeproteinowane mogą być przesuszone i zbijać się w strąki. Włosy o niskiej porowatości nie lubią nadmiaru protein. Jeśli czujesz, że w pielęgnacji pojawił się nadmiar protein, umyj pasma szamponem oczyszczającym.


Nawilżanie


Substancje nawilżające, które warto włączyć do pielęgnacji pasm niskoporowatych:

 • mocznik- związkiem nawilżający, który jest naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm, intensywnie nawilża włosy i łagodzi skórę głowy,
 • miód- wzmacnia włosy i działa nawilżająco, jest humektantem, a więc wiąże wilgoć w pasmach,
 • aloes- roślina o nawilżających właściwościach, pomaga pielęgnować włosy niskoporowate.

 

 

W jakie kosmetyki zainwestować, a jakich unikać przy włosach wysokoporowatych?

włosy niskoporowate


W pielęgnacji pasm niskoporowatych unikaj olejów o średniej i dużej wielkości cząsteczek. Oblepią one pasma, zamiast wniknąć do wnętrza włosa.
Kosmetyki do włosów niskoporowatych:


VICHY DERCOS Densi-Solutions Odżywka Zwiększająca Objętość Włosów
Odżywka Vichy pomoże włosom pozbawionym objętości. Jeśli twoje pasma przy skórze głowy są oklapnięte, ten kosmetyk sobie z tym poradzi.


VICHY DERCOS Kera Solutions Maska Regenerująca Do Włosów
Maska o lekkiej konsystencji, którą lubią pasma niskoporowate. W przypadku włosów tego rodzaju nie należy rezygnować z regeneracji pasm. Kosmetyk zawiera w składzie olej z kokosa. Produkt zawiera również proteiny, dlatego sprawdzi się do stosowania na włosy maksymalnie 1. w tygodniu.


IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się Konopia Kokos
Olejek Iossi zawiera w składzie olej z kokosa i kompozycje olejków do włosów przetłuszczających się. Jeśli wydzielanie sebum jest nadmierne, produkt ten pomoże je wyregulować.


NUXE Sun Dwufazowy Olejek Ochronny Do Włosów
Produkt NUXE zawiera olejek kokosowy, olejek jojoba i pantenol. Kosmetyk chroni pasma przed słońcem, solą i chlorem. Ma zapach słodkiej pomarańczy, gardeni tahińskiej połączony z wanilią. To olejek, który sprawdzi się szczególnie latem.


BasicLab CAPILLUS Stymulujący Odżywka Przeciw Wypadaniu Włosów
Odżywka przeznaczona dla włosów osłabionych. Jeśli pasma niskoporowate nadmiernie wypadają, warto włączyć kosmetyki stymulujące ich wzrost. Odżywka zawiera pobudzającą kofeinę, hydrolizowaną keratynę i proteiny. Ze względu na zawartość protein, zaleca się stosowanie 1. w tygodniu w przypadku pasm niskoporowatych.


Podsumowanie


Pasma o niskiej porowatości mają przylegające, ułożone regularnie łuski. Są one odporne na uszkodzenia. Są trudniejsze w stylizacji ze względu na swoją oporność. Pasma niskoporowate są błyszczące, zdrowe i bardzo gładkie- tworzą tzw. efekt tafli. Nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do zmiany porowatości na średnio lub wysokoporowate. Kosmetyki na takich włosach osadzają się. Pasma tego typu schną długo. Aby określić porowatość włosów, można wykonać test szklanki. Umyte, wysuszone pasmo zanurz w szklance z wodą. Jeśli utrzyma się ono na powierzchni- prawdopodobnie masz włosy wysokoporowate. W pielęgnacji warto postawić na lżejsze formuły, ponieważ źle dobrane kosmetyki mogą prowadzić do ich obciążenia. Łuski pasm niskoporowatych są blisko siebie, co wpływa na ograniczone wchłanianie składników. Najważniejsze jest znalezienie produktów mających formułę dostosowaną do pasm niskoporowatych. Kosmetyki warto nakładać na ciepłe, mokre włosy. Do olejowania włosów niskoporowatych polecane są oleje o małych cząsteczkach, np. kokosowy, który lubią włosy niskoporowate. To pasma, które warto myć delikatnym szamponem. Niskoporowate włosy nie lubią przeproteinowania.


Bibliografia:

 1. Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Kołomycew A., 2016.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty.
Moją pasją jest fotografia portretowa.