suche plamy na dłoniach

Co może być przyczyną powstawania suchych plam na skórze dłoni? Jak im zapobiegać i co zrobić, gdy już się pojawią? Sprawdź odpowiedzi na te pytania!

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie choroby mogą być przyczyną suchych plam na dłoniach
 • jakie czynniki zewnętrzne przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia skóry
 • jak dbać o suchą skórę i zapobiegać powstawaniu plam
 • jakie produkty do pielęgnacji skóry mogą pomóc w walce z suchymi plamami

Suche plamy na dłoniach - dlaczego powstają?


Przyczyn suchych plam można dopatrywać się w niewłaściwej pielęgnacji skóry dłoni, częstym używaniu detergentów, długich kąpielach w gorącej wodzie, a także częstym narażaniu jej na działanie promieniowania UV, mrozu i silnego wiatru.

Co, jeśli suche plamy na skórze nie znikają pomimo właściwej pielęgnacji i unikania szkodliwych czynników zewnętrznych? Może oznaczać to, że zmiany skórne są objawem choroby (ogólnoustrojowej lub dermatologicznej).

 

 

W wyniku działania szkodliwych czynników zewnętrznych lub choroby dochodzi do nieprawidłowej pracy płaszcza hydrolipidowego, a także zaburzenia procesu keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka. Podczas procesu keratynizacji następuje migracja obumarłych komórek z warstwy podstawowej do zewnętrznej
warstwy rogowej naskórka, gdzie dochodzi do ich łuszczenia i usunięcia.

 

 

Jednocześnie wytwarzany jest naturalny czynnik nawilżający (NMF) złożony m.in. z aminokwasów, mocznika, kreatyniny, kwasu mlekowego. To właśnie niedobór naturalnego czynnika nawilżającego, a także zaburzenia w budowie oraz pracy płaszcza hydrolipidowego są najczęstszymi przyczynami suchych plam na skórze człowieka. Wynika to z tego, że są odpowiedzialne za zapewnienie spoistości i szczelności naskórka a tym samym utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia.

Wiadomo już, że do zaburzeń mechanizmów keratynizacji i nieprawidłowej pracy płaszcza hydrolipidowego może dojść w wyniku choroby, pojawia się kolejne pytanie. W związku z tym kolejne pytanie dotyczy tego, jakie schorzenia mogą, sprawiają, że na ciele pojawiają się suche plamy?

 

Sucheplamy na dłoniach, a atopowe zapalenie skóry (AZS)

suche plamy na dłoniach


Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba o podłożu zapalnym, której objawy zazwyczaj pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa. Mechanizm jej powstawania nie został do końca poznany. Przypuszcza się, że u podłoża objawów leży genetycznie uwarunkowana skłonność do niewłaściwej reakcji na czynniki zewnętrzne. Prawdopodobną przyczyną są mutacje w genie kodującym czynniki uczestniczące w procesach zapalnych, a także zwiększające ryzyko innych chorób (m.in. łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów).

Atopowe zapalenie skóry daje objawy, takie jak suchość skóry, świąd, czerwone plamy na skórze, podrażnienia, rogowacenie przymieszkowe lub rybia łuska czy skłonność do nawrotowych zakażeń skóry. Do ich zaostrzenia dochodzi w wyniku działania alergenów, niskich lub wysokich temperatur, substancji drażniących, a także długotrwałego stresu i zakażeń.

 

Łupież pstry, jako jeden z powodów powstawania suchych plam na dłoniach.

Suche plamy na skórze mogą pojawiać się również u osób, które cierpią na łupież pstry. Jest to choroba wywołana przez drożdżopodobnego grzyba z gatunku Malassezia. Co ciekawe występuje on w skład naturalnej flory fizjologicznej i bytuje na skórze większości osób, które nie chorują na łupież pstry.

Co sprawia, że w niektórych przypadkach przyczynia się do rozwoju choroby? Przyczyną są predyspozycje genetyczne, warunki atmosferyczne sprzyjające rozwojowi tego grzyba (duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura), a także inne czynniki m.in. spadek odporności, nadmierna potliwość, zaburzenia hormonalne, zażywanie wybranych leków.

Gdy dojdzie do nadmiernego rozwoju grzyba, pojawiają się charakterystyczne plamy na skórze o nieregularnych kształtach. Mogą być to czerwone suche plamy lub zmiany w innym kolorze – zależy to od stopnia zaawansowania choroby i pory roku.

Na początku są one mało widoczne, ponieważ mają postać pojedynczych wykwitów o niewielkich rozmiarach. Jednak z czasem zlewają się ze sobą i zajmują coraz większą powierzchnię ciała. Do tego dochodzą objawy, takie jak nadmierne przesuszenie skóry, które może wywoływać uczucie swędzenia i dyskomfortu.

 

Łuszczyca


Łupież pstry może być mylony z inną chorobą skóry – łuszczycą. Jednak istnieją między nimi pewne różnice, na które zwraca się uwagę podczas diagnostyki. Zmiany łuszczycowe pojawiają się w dość nietypowych miejscach np. pachwinach, fałdach skórnych, zgięciach łokciowych. W przeciwieństwie do łupieżu pstrego, w którego przebiegu plamy na ciele występują głównie na klatce piersiowej (dopiero wraz z rozwojem choroby rozprzestrzeniają się na plecy, szyję, ramiona, nieowłosioną skórę głowy).

Ponadto plamy na skórze będące objawem łuszczycy wyglądają nieco inaczej. Mają czerwonobrunatny kolor i pokryte blaszkami łuszczycowymi. Są to swędzące plamy, którym towarzyszy również ból, pieczenie i pękanie skóry.

Suche plamy na skórze, silny świąd itp. mogą towarzyszyć również innym chorobom i zaburzeniom. Zalicza się do nich m.in. skaza białkowa, rybia łuska, kontaktowe zapalenie skóry, grzybica, zaburzenia endokrynologiczne.

W związku z tym, że zmiany skórne mogą być oznaką zaburzeń funkcjonowania organizmu, warto poszukać pomocy u specjalisty. Jeśli zmiany w planie pielęgnacji skóry i unikanie czynników źle wpływających na jej stan nie pomagają, specjalista podejmie decyzję o wykonaniu odpowiednich badań. Testy skórne i płatkowe, biopsja zmiany skórnej oraz badania histopatologiczne, testy genetyczne – to tylko przykłady badań, które pomagają znaleźć jednoznaczną przyczynę problemów dermatologicznych.

 

Suche plamy na dniach - jak im zapobiegać?

suche plamy na dłoniach


Co zrobić, aby uniknąć wysuszenia skóry i zapobiec powstawaniu suchych plam? Po pierwsze na podstawie właściwej diagnozy należy wykluczyć, że przyczyną jest choroba. Jeśli okaże się, że to ona leży u podłoża problemu, odpowiedzią na to pytanie jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Z kolei, jeśli za suche plamy na skórze odpowiadają inne czynniki, warto przestrzegać kilku ważnych zasad w zakresie pielęgnacji oraz zadbać o zdrowy tryb życia. Będą one również cennym uzupełnieniem leczenia wdrożonego w związku z chorobą (jeśli zostanie stwierdzona).

Zacznijmy od pielęgnacji skóry, której podstawą powinny być produkty zawierające składniki aktywne o właściwościach nawilżających, kojąco-łagodzących i wzmacniających barierę tłuszczową naskórka. Jeśli problemem stanowi sucha skóra, szorstkie plamy, uporczywy świąd itp. warto poszukać produktów mających w składzie:

 • mocznik,
 • kwas mlekowy,
 • kwas hialuronowy,
 • kolagen,
 • pantenol,
 • alantoinę,
 • kwas gamma-linolenowy,
 • skwalen.


Na wygląd skóry wpływ ma również styl życia, dlatego warto zadbać o unikanie palenia papierosów, nadmiernego spożywania alkoholu i stres, a także zdrową dietę. Gdy problemem jest wysuszona skóra, należy przyjrzeć się czy w jadłospisie pojawiają się produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Ich źródłem są np. tłuste ryby morskie, olej lniany, siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie. Z kolei, jeśli u podłoża zmian skórnych leży przewlekłe zapalenie oprócz NNKT pomocne może okazać się włączenie do diety produktów bogatych w inne składniki przeciwzapalne (m.in. witaminę C, D, E).

Przyczyną zmian skórnych mogą być również alergeny pokarmowe. W tym przypadku konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Poza właściwą pielęgnacją i zdrowym stylem życia ważne jest unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne czy zbyt długie przebywanie na słońcu. Nie zawsze da się tego uniknąć, dlatego dobrą praktyką jest stosowanie kosmetyków zabezpieczających skórę przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego (mowa tu m.in. o tych, które mają filtr SPF).

 

 

5 produktów, które pomogą Ci się pozbyć suchych plam na dłoniach.

suche plamy na dłoniach
Sucha skóra, plamy na ciele, silny świąd potrafią być bardzo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak z bogatego asortymentu produktów wybrać te, które faktycznie pomogą na suche plamy i sprawią, że przesuszona skóra odejdzie w zapomnienie? Polecamy kilka produktów dostępnych w naszej ofercie:

 1. PHARMACERIS P PURI-ICHTILIUM Żel Do Mycia Ciała i Skóry Głowy,
 2. BLUE CAP® KREM,
 3. URIAGE Xemose PSO Kojący Koncentrat Do Skóry,
 4. CETAPHIL MD Dermoprotektor Balsam Do Twarzy i Ciała,
 5. BIODERMA NODÉ K CONCENTRÉ Emulsja Złuszczająca.

Pojawienie się suchych i swędzących plam należy rozpatrywać nie tylko w kategoriach estetycznych, ale w szczególności medycznych. Zmiany skórne nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą być sygnałem świadczącym o chorobie. W związku z tym oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry i dbania o zdrowy tryb życia warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu zdrowia i obserwowaniu własnego ciała.

 

Bibliografia:

 1. Kamont M, Szkodzińska D. Łupież pstry – diagnostyka i leczenie. Aesthetica, 2018, nr 27, s. 50-59.
 2. Katta R, Desai SP, Diet and dermatology: the role of dietary intervention in skin disease. J Clin Aesthet Dermatol. 2014, 7(7):46-51.
 3. Lehmann KM. Pielęgnacja skóry osób chorych na atopowe zapalenie skóry w gabinecie kosmetycznym. Aesthetic Cosmetology and Medicine. 3 / 2022 / vol. 11.
 4. Milan M, Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21: 114-122.

 

Paulina Górska 
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia).
Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.