sposób na relaks

Długotrwały stres to nic dobrego dla organizmu, dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na relaks. Częstsze bycie offline i zamiana komórki na ulubioną książkę, uspokajającą muzykę, kąpiel itp. dodaje energii, pomaga oderwać myśli od problemów i jest skuteczną bronią do walki ze stresem. Przedstawiamy 7 sposobów na relaks w domowym zaciszu.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jak długotrwały stres wpływa na zdrowie
 • których sposobów na walkę ze stresem należy unikać
 • jak zrelaksować się w domowym zaciszu


Sposoby na relaks - zadbaj o swoje samopoczucie.

sposób na relaks


Współczesny tryb życia jest bardzo szybki. Brakuje w nim miejsca na czas dla siebie i relaks – wiele osób ma grafik wypełniony obowiązkami zawodowymi na kilka miesięcy w przód. Choć pozwala to na szybki rozwój zawodowy i osobisty, ma też pewne wady. Na dłuższą metę niedostateczna ilość snu i narażenie na długotrwały stres odbijają się negatywnie na zdrowiu. Sprawdźmy, dlaczego w dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest znalezienie czasu na odpoczynek.

 

 

Relaks, jako sposób na walkę ze stresem i lepsze samopoczucie


Stres jest tak naprawdę naturalną, fizjologiczną reakcją organizmu. W odpowiedzi na bodziec, który rozpoznawany jest jako zagrożenie, dochodzi do pobudzenia współczulnego układu nerwowego i uwolnienia kortykoliberyny (CRH). Jest to hormon, który stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania kortykotropiny (ACTH). Ta z kolei pobudza produkcję glikokortykosteroidów – razem z noradrenaliną i adrenaliną opowiadają one za większość zmian fizjologicznych w odpowiedzi na stres.

Mediatory uwalniane podczas reakcji stresowej (m.in. adrenalina i noradrenalina) powodują przyspieszenie akcji serca i zwiększenie ciśnienia krwi. Ponadto można zaobserwować objawy stresu pod postacią zwiększonej potliwości, rumieńców (z reguły na twarzy i w okolicy szyi), problemów z zasypianiem oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych (np. bólu brzucha, biegunki).

 

 

O ile reakcja na stres trwa krótko, nie ma większych powodów do niepokoju. Problem zaczyna się, gdy przechodzi w trzecią fazę – wyczerpanie. Następuje ona po reakcji alarmowej i oporu. Mówiąc w skrócie, oznacza, że kończą się możliwości adaptacyjne organizmu. Dłuższe narażenie na tzw. stresory ma negatywny wpływ na zdrowie. Wśród konsekwencji zdrowotnych długotrwałego stresu wymienia się:

 • zaburzenia ze strony układu krążenia (od przyspieszonej akcji serca i bólu w klatce piersiowej, przez nadciśnienie tętnicze krwi i wzrost krzepliwości krwi po
 • zawał mięśnia sercowego i wylew krwi do mózgu w skrajnych przypadkach),
 • bóle głowy (w tym migreny),objawy ze strony układu oddechowego (trudności w oddychaniu, spłycony i przyspieszony oddech, zaostrzenie przebiegu obturacyjnej choroby płuc oraz astmy),
 • zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, często wybudzanie się ze snu),
 • bóle mięśniowe,
 • obniżenie odporności,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • nadmierne zmęczenie,
 • nerwica,
 • depresja.

sposób na relaks


Powyższa lista nie jest zamknięta – wraz z rozwojem badań nad stresem dopisywane są do niej kolejne punkty. To pokazuje, że długotrwałe narażenie na sytuacje stresowe nie jest czymś, co powinno się lekceważyć. Należy poszukać odpowiednich sposobów na to, aby zmniejszyć negatywne działanie stresu i zadbać o dobre samopoczucie. Zanim podpowiemy, jak to zrobić, przyjrzyjmy się jeszcze kilku metodom, które nie są polecane w walce ze stresem.

 

Sposoby na relaks, a sięganie po używki i nadmierny stres. 


Niektóre osoby, aby zrelaksować się po ciężkim dniu, sięgają po papierosy czy alkohol. Tego typu używki nie rozwiązują problemu ze stresem, a wręcz go pogłębiają. Palenie tytoniu oraz nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko m.in. uszkodzenia wątroby, chorób układu oddechowego, nowotworów.

Kolejnym problemem jest "zajadanie emocji", które jest nie tylko przyczyną wyrzutów sumienia, ale i zwiększa ryzyko otyłości. Spożywanie słonych przekąsek, słodyczy, dań typu fast-food i innych produktów daje złudne poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Niestety z czasem przyczynia się do zwiększenia masy ciała i związanych z tym zaburzeń gospodarki lipidowej oraz węglowodanowej, a także innych problemów zdrowotnych (które mogą pojawić się również w przyszłości, ponieważ osoby otyłe są bardziej narażone m.in. na choroby układu krążenia, cukrzycę typu drugiego).

Tu pojawia się pytanie, jakie są najlepsze sposoby na relaks? Takie, które pomogą odświeżyć umysł i odprężyć ciało, ale nie wpłyną negatywnie na organizm? Gorąca kąpiel w wannie, spa – to tylko kilka pomysłów. Poniżej przedstawiamy więcej sposobów na relaks.

 

 

Sposoby na relaks - poznaj 7 propozycji, które pozwolą Ci się odprężyć!


Coraz częściej słyszy się o negatywnym wpływie stresu na organizm, dlatego w ostatnich latach pojęcie "slow life" zyskuje na popularności . Jest odpowiedzią na współczesny styl życia, w którym na pierwszym miejscu znajdują się obowiązki zawodowe, telefon, komputer itp. Nie jest jednak prawdą, że slow life oznacza rezygnację z rozwoju i realizacji ambitnych planów. Wręcz przeciwnie – zachęca do tego, aby żyć pełnią życia, ale w zwolnionym tempie.

Jak to wygląda w praktyce? Tak naprawdę każdy może na swój sposób definiować to pojęcie. Dla jednych będzie oznaczać to częstsze czytanie książek i odłożenie na bok telefonu. Z kolei dla innych może być to szukanie odpoczynku na łonie natury. Osobom, które jeszcze nie znalazły swojego ulubionego sposobu na relaks i chwilę dla siebie, przedstawiamy kilka propozycji.

 1. Dobra książka – odłóż na bok telefon i oddaj się ulubionej lekturze. Jeśli w domu rozprasza Cię zbyt wiele rzeczy, weź książkę i zabierz ją ze sobą do parku, lasu. Spacer na świeżym powietrzu w połączeniu z lekturą ulubionej książki to świetny sposób na relaks.
 2. Domowe spa – przygotuj aromatyczną sól lub płyn do kąpieli, rozstaw świeczki zapachowe w łazience (działanie uspokajające ma zapach lawendy, bergamotki, paczuli, dzikiej róży), włącz ulubioną muzykę i zrób sobie gorącą kąpiel. Możesz połączyć ją z zabiegami pielęgnacyjnymi – widok promiennej i gładkiej skóry, lśniących włosów z pewnością wprawi Cię w doskonały nastrój.
 3. Aktywny odpoczynek – może być to chodzenie z kijkami (nordic walking) czy bieganie. Jednak równie dobrze sprawdzają się ćwiczenia w domu (np. na rowerku stacjonarnym). Aktywność fizyczna nie tylko relaksuje, ale i pozytywnie wpływa na zdrowie. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dorośli wykonywali ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez minimum 150 minut tygodniowo.

sposób na relaks

 1. Sposoby na relaks dla całej rodziny – wspólne spędzanie czasu to sposób na to, aby oderwać myśli od problemów, a jednocześnie zadbać o budowanie więzi. W związku z tym naprawdę warto postawić na aktywności, w których bierze udział cała rodzina. Może być to granie w planszówki, wspólne czytanie książek z dziećmi lub oglądanie ulubionych filmów i bajek.
 2. Ćwiczenia relaksujące, czyli joga, trening Jacobsona lub Schultza, ćwiczenia oddechowe – nie są skomplikowane, więc możesz wykonywać je samodzielnie w domu. Zadbaj o odpowiednie otoczenie – zapal świeczkę, która pięknie pachnie i włącz nastrojową muzykę. To pomoże Ci oderwać się od codziennych problemów, skoncentrować uwagę na właściwym oddychaniu i Twoim ciele.
 3. Gotowanie – nie chodzi tu o długie godziny spędzone w kuchni na przygotowywaniu obiadu. Świetnym sposobem na relaks może być po prostu zrobienie prostych, pysznych i zdrowych dietetycznych ciasteczek, frytek warzywnych, jaglanego "raffaello" czy brownie z czerwonej fasoli. Nie tylko robienie, ale i jedzenie takich dań w wersji fit jest prawdziwą przyjemnością (której nie towarzyszy poczucie winy, bo w przepisach nie ma cukru, mąki pszennej itp.).
 4. Własnoręczne ozdoby – w zależności od pory roku i okazji możesz robić ozdoby świąteczne, świeczki ozdobione darami natury (np. kasztanami, gałązkami drzew iglastych) czy kartki okolicznościowe.
  Powyższe pomysły to dowód na to, że gdy pojawi się potrzeba relaksu, nie trzeba wyjeżdżać na długi urlop. W końcu nie zawsze jest na to czas i pieniądze.

  Świetnym sposobem na to, aby odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu jest chwila z ulubioną książką lub muzyką, kąpiel, spacer czy po prostu wspólne spędzanie czasu z rodziną.

 


Bibliografia:

 1. Kaczmarska A, Curyło-Sikora P. Problematyka stresu – przegląd koncepcji. Hygeia Public Health, 2016, 4.
 2. Sygit-Kowalkowska E. Radzenie sobie ze stresem jako zachowanie zdrowotne człowieka – perspektywa psychologiczna. Hygeia Public Health, 2014, 49(2): 202-208.
 3. Vicennati V. Stress-related development of obesity and cortisol in women, Obesity 2009, t. 17, nr 9, s. 1678–1683.

 

Paulina Górska 
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia).
Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.