odcisk na stopie

Odcisk na stopie to nie tylko problem natury estetycznej. Przeszkodą jest również to, że powodują dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia. Dlatego warto dowiedzieć się co prowadzi do powstawania odcisków i jak się ich pozbyć.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym są odciski,
  • jakie są najczęstsze przyczyny powstawania odcisków,
  • jak zapobiegać powstawaniu odcisków,
  • w jaki sposób usunąć odciski za pomocą domowych sposobów.


Odcisk na stopie - jak powstaje?


Odciski na stopie inaczej nagniotki to problem, z którym zmaga się wiele osób. Z reguły mają postać biało-żółtych lub żółtych zmian o średnicy 1-20 mm. W zależności od umiejscowienia wyróżnia się 2 rodzaje odcisków: miękkie (z reguły pojawiają się między palcami stopy) i twarde (z reguły występują na opuszkach bocznych małego palca u stopy lub podeszwie).

 

 

Po czym jeszcze można rozpoznać nagniotki? Prostym sposobem jest delikatne ścięcie fragmentu warstwy zewnętrznej. Jeśli faktycznie jest to odcisk
można dostrzec zlokalizowany w środku rdzeń.

Wyżej opisana metoda pomaga rozróżnić odciski od modzeli, z którymi bywają mylone oraz brodawek wirusowych (potocznie nazywanych "kurzajkami"). Pierwsza z wymienionych zmian jest większa od nagniotków – z reguły ma średnicę około 20 mm. Ponadto modzele nie są bolesnymi zmianami. Z kolei brodawka wirusowa zaczyna delikatnie krwawić po ścięciu kawałka zrogowaciałej warstwy zewnętrznej.

 

 

Co jest najczęstszą przyczyną powstawania odcisków? Przede wszystkim noszenie źle dobranego obuwia czy butów na wysokim obcasie. W wyniku długotrwałego ucisku na dany obszar stopy zostają uruchomione mechanizmy obronne skóry. Oznacza to, że staje się ona twardsza i grubsza. Dodatkowo powstaje centralny korzeń odcisku, który sprawia, że jest on bolesny.

Przyczyną powstawania odcisków może być także nieprawidłowe ustawianie stóp, wady anatomiczne oraz deformacje stóp (m.in. koślawy paluch).

 

Odcisk na stopie - sposoby, które pomogą Ci im zapobiegać.

odcisk na stopie


Powstawanie odcisków na stopach może być spowodowane różnymi czynnikami. Część z nich da się usunąć za pomocą prostych sposobów. Z kolei inne wymagają konsultacji ze specjalistą.

Po pierwsze ważne jest, aby nosić dobrze dobrane obuwie. To oznacza, że odpadają wszystkie buty, które mają zły rozmiar, są za ciasne i źle wyprofilowane. Nie najlepszym rozwiązaniem jest także noszenie butów na wysokim obcasie przez długi czas. O ile jest to możliwe lepiej zostawić szpilki na wyjątkowe okazje (ewentualnie zaopatrzyć się w specjalne plastry na odciski).

Wymieniając przyczyny powstawania odcisków nie można zapomnieć o kwestiach zdrowotnych. Aby zapobiec odciskom należy pamiętać o tym, że każda wada anatomiczna i deformacja stóp wymaga konsultacji lekarskiej. Powodem tworzenia się nagniotków jest np. koślawy paluch (nazywany również "haluksem"). W przypadku jego zdiagnozowania zaleca się stosowanie specjalnych półwkładek, wkładek, separatorów, a także terapię u ortopodologa. W przypadku zaawansowanych deformacji konieczne może być poddanie się leczeniu operacyjnemu.

 

odcisk na stopie

 

Odcisk na stopie powstaje również w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Dlatego po wykluczeniu wad anatomicznych, deformacji stóp czy źle dobranego obuwia należy zastanowić się czy kwestia ta nie została zaniedbana. Często poświęca się dużo uwagi pielęgnacji twarzy i włosów, zapominając o stopach. To błąd. W celu zapobiegania odciskom zaleca się:

  • Kąpiele stóp, które są nie tylko świetnym sposobem na relaks, ale i pomagają zmiękczyć skórę. Wystarczy moczyć stopy przez kilkadziesiąt minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej lub kilku kropli olejku eterycznego. Skład produktów należy dobrać do indywidualnych potrzeb i upodobań. Przykładowo olejek lawendowy działa zmiękczająco, a zarazem odprężająco. Z kolei miętowy pomaga zadbać o skórę stóp, a jednocześnie przyjemnie odświeża. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli problemem jest również nadmierna potliwość.
  • Regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Przy czym używanie pumeksu nie jest zalecane. Lepiej zastąpić go frezarką, która jest bardziej precyzyjna i łatwiejsza do utrzymania w czystości.
  • Stosowanie peelingów pozwalających pozbyć się twardego naskórka. Najlepszym wyborem będzie peeling gruboziarnisty przeznaczony do stóp. W sprzedaży dostępne są kosmetyki, które wykazują skuteczność popularnego, ale niezalecanego pumeksu, a przy tym nie uszkadzają skóry. Warto szukać w ich składzie m.in. witamin o właściwościach antyoksydacyjnych (A, C, E), mocznika, masła Shea, skwalenu. Tego typu peeling można zrobić również w domu. Nie jest to nic skomplikowanego, a do jego przygotowania potrzebne są tylko ogólnodostępne produkty (np. miód, kawa, olej roślinny).
  • Nawilżanie skóry – powinno być jednym z podstawowych elementów regularnej pielęgnacji stóp. Dlatego w ramach profilaktyki odcisków należy zaopatrzyć się w nawilżające kremy. Jakich składników w nich szukać? O odpowiedni poziom nawilżenia pomogą zadbać np. mocznik, gliceryna, pantenol, lanolina, masło Shea. Ponadto w zależności od indywidualnych potrzeb warto zwrócić uwagę na obecność składników o działaniu antybakteryjnym (m.in. ekstrakt z szałwii, olejek z drzewa herbacianego) oraz kojącym (m.in. aloes).


Noszenie dobrze dobranego obuwia oraz prawidłowa pielęgnacja stóp to proste sposoby na to, aby zapobiec powstawaniu nagniotków. Jednak, gdy okaże się, że nie przynoszą spodziewanych efektów i przyczyna problemu leży głębiej konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą.

 

 

 

Odcisk na stopie - jak pomóc sobie z niewygodnym problemem?


odcisk na stopie


Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto pamiętać z jakich powodów najczęściej pojawiają się odciski. Niestety nie zawsze usunięcie wszystkich przyczyn jest możliwe. Poza tym czasami zdarza się, że jest już na to za późno. W takich sytuacjach pojawia się pytanie o to jak wygląda leczenie odcisków na stopach? Czy są na nie jakieś skuteczne domowe sposoby na odciski?

Jeszcze jakiś czas temu bardzo popularne było usuwanie odcisków za pomocą pumeksu. Jednak obecnie zaleca się, aby unikać tej metody. Na przyborze gromadzą się różne drobnoustroje, które mogą powodować stan zapalny i infekcje.

Można usuwać odciski na stopach za pomocą mechanicznych przyrządów, ale zamiast pumeksu lepiej wybrać frezarki. Są bardziej precyzyjne i łatwiej utrzymać je w czystości.

Używanie odpowiednich przyrządów to nie jedyny sposób na pozbycie się odcisków w warunkach domowych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są specjalne plastry na odciski, które zawierają substancje przeciwzapalne i znieczulające (np. kwas salicylowy). Wystarczy przykleić je na oczyszczoną i suchą powierzchnię skóry. W taki sposób, aby środek plastra z substancją czynną znajdował się bezpośrednio na odcisku. Nie trzeba się przy tym obawiać o to, że podczas kąpieli plaster ulegnie zniszczeniu czy będzie przeszkadzał podczas chodzenia. Dobrej jakości wyroby są wodoodporne i zaprojektowane tak, aby nie powodowały dyskomfortu.

Domowe sposoby na odciski to także kąpiele stóp. Ciepła woda w połączeniu z solą kosmetyczną lub olejkiem eterycznym zmiękcza twardy naskórek. Tym samym ułatwia likwidację odcisków i zapobiega powstawaniu nowych.

Co jeśli żadna z wyżej opisanych metod nie pomaga a odciski na stopach stają się coraz bardziej uciążliwe i sprawiają ból? W tej sytuacji warto zwrócić się po pomoc do podologa, czyli specjalisty zajmującego się dolegliwościami oraz chorobami w obrębie stóp. Z jego pomocy można skorzystać także, gdy samodzielne usuwanie nagniotków jest zbyt problematyczne. Podolog zlikwiduje odciski na stopie w profesjonalny i bezbolesny sposób. Poza tym podpowie co zrobić, aby zapobiec ich powstawaniu.

Odciski nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i powodują dyskomfort podczas chodzenia. Na szczęście zazwyczaj można usunąć je domowymi sposobami. Jednak najlepiej w ogóle nie dopuścić do ich powstania. O ile w grę nie wchodzą wady anatomiczne lub deformacje stóp nie jest to nic trudnego. W ramach profilaktyki należy pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingów, stosowaniu kremów nawilżających i noszeniu dobrze dobranych butów.

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty.
Moją pasją jest fotografia portretowa.