od czego zacząć odchudzanie

Proces odchudzania to czas, który pozwoli Ci zgubić nadprogramowe kilogramy, aby cieszyć się upragnioną sylwetką nie tylko na lato, ale i na lata. Jednak w biegu codziennych spraw znalezienie godziny czy dwóch, by pójść na siłownię, jest bardzo trudny do zrealizowania. Na samym początku wystarczą systematyczne ćwiczenia w domowym zaciszu, które ułożone i wykonywane w odpowiedni sposób, mogą przynieść bardzo korzystne rezultaty w postaci poprawy zdrowia oraz sylwetki. Jak pokazały ostatnie lata, można wypracować upragnioną sylwetkę oraz formę nie tylko na siłowni, ale i w domu.

W tym artykule dowiesz się jak:

 • Jak mądrze zacząć się odchudzać?
 • Od czego zacząć odchudzanie po 40?
 • Od czego zacząć odchudzanie po 30?
 • Od czego zacząć odchudzanie po 50?
 • Od czego zacząć odchudzanie po ciąży?
 • Jak zacząć dietę?

Od czego zacząć odchudzanie, czyli jak mądrze do niego podejść.


Długotrwały proces walki z nadprogramowymi kilogramami może wydawać się trudny i bardzo złożony. W Internecie krąży wiele teorii oraz "złotych rad" jak najlepiej zacząć się odchudzać, by zgubić kilkanaście kilogramów w 1 miesiąc. Warto zacząć odchudzanie od racjonalnego wyznaczenia sobie celu, by z każdym tygodniem przybliżać się do niego, zachowując zdrowie, siłę i witalność.

 

 

Zdrowe odżywianie oraz wsparcie organizmu odpowiednią suplementacją to bardzo ważne elementy, które pozwolą Ci na stałe zrzucić nadmierną tkankę tłuszczową, a dodatkowa suplementacja pozwoli Ci zachować witalność, siłę i energię. Pamiętaj, że dieta podczas odchudzania jest uboższa o ilość kalorii, a przez to ilość mikroskładników, które warto uzupełnić poprzez odpowiednie suplementy, by zauważyć lepsze efekty. Do najważniejszych suplementów podczas odchudzania należą:

 • witamina D,
 • omega 3,
 • complex witaminy B.

 

Musisz zdać sobie sprawę, że cały proces odchudzania wymaga czasu, a diety głodówkowe, czy wielogodzinne treningi nie są dobrym sposobem, by zgubić kilogramy. Po drastycznych dietach często  przychodzi efekt jo-jo. Jest to sytuacja, w której nabieramy z powrotem zrzucone kilogramy, a nawet trochę więcej. Efektem jojo mogą być obciążone osoby, które dotychczasowe życie zmieniły w diametralny sposób, a potem wróciły do starych nawyków żywieniowych, czyli wróciły do punktu wyjścia.

Zdrowe odchudzanie nie może się odbyć, bez odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Z własnego doświadczenia wiem, że trening to najlepszy sposób, by zgubić kilogramy. Wysiłek fizyczny to nie tylko ciężki trening, ale również codzienny spacer, ulubione aktywności czy taniec. Sam dobierz odpowiedni sposób aktywności, by sprawiała ona radość.

Trening w domu możesz zacząć od ćwiczeń z własną masą ciała, później wdróż ćwiczenia z gumami oporowymi oraz ciężarkami. Pamiętaj, że najważniejsza jest rozgrzewka, by przygotować mięśnie do wysiłku oraz by trening był bezpieczny.

 

 

Od czego zacząć odchudzanie po 40?

Zgubienie tkanki tłuszczowej po 40-stce nie należy do najłatwiejszych. W każdym wieku i na każdym etapie odchudzania najważniejsza jest dieta. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo ułożyć plan dietetyczny i suplementacyjny, warto by dietetyk ułożył dla Ciebie odpowiedni plan.

Ciało kobiety po 40 roku życia znacząco się zmienia, pojawiają się coraz częściej wahania na wadze oraz poziom energii spada. Dzieje się tak za sprawą spadku estrogenu w wyniku pojawienia się menopauzy, a dodatkowe kilogramy przychodzą szybciej niż jeszcze 5 lat temu.

Jak skutecznie schudnąć po 40? Oto 4 najważniejszych filarów:

 • Zmień dietę, ustal swoje zapotrzebowanie oraz suplementację z dietetykiem.
 • Zbuduj mięśnie. To właśnie one do pracy potrzebują więcej kalorii, a co za tym idzie, szybciej schudniesz.
 • Regularnie spożywaj posiłki.
 • Pamiętaj, że najważniejsze są długoterminowe nawyki i regularne treningi, które pozwolą Ci zachować smukłą sylwetkę oraz zdrowie.

 

Od czego zacząć odchudzanie

 

Od czego zacząć odchudzanie po 30?


Nie musisz zaczynać od ciężkich treningów, by zobaczyć efekt. Odchudzanie po 30 roku życia powinno być przede wszystkim czasem na zmianę. Kolejne lata będą wymagały od Ciebie większej pracy i zaangażowania w dietę i treningi.

Warto już teraz zacząć trenować w domu, by nauczyć się odpowiednich wzorów ruchowych oraz przygotować ciało na większe obciążenia. Jeśli na samą myśl o ćwiczeniach czujesz niechęć i nie masz ochoty na trening, warto zacząć od spacerów i aktywności, która sprawia Ci radość. Dodatkowo odpowiednio ułożona dieta, np. przez dietetyka, na pewno przyniesie Ci wiele pozytywnych efektów. Ciało po 30 nie jest skazane na ciągle rosnące kilogramy. Pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja i motywacja.

Restrykcyjne diety, czy detoxy sokowe nie przyniosą Ci nic dobrego, a tylko zaszkodzą. Tylko regularna aktywność, zdrowe jedzenie oraz odpowiedni styl życia, przyniosą Ci wymarzoną sylwetkę.

Od czego zacząć odchudzanie po 50?


W naszym organizmie po 50 roku życia zachodzi wiele zmian. Jak podjąć próbę odchudzania i wyjść z niej zwycięsko? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Jeżeli chcesz schudnąć i zachować odpowiedni poziom energii, należy zachować i przestrzegać kilku zasad:

 • spożywaj dużo błonnika,
 • uzupełnij brakujące mikroelementy i makroelementy, np. skorzystaj z pomocy dietetyka,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • nawadniaj organizm.


Ustaw priorytety, zmień stare nawyki stylu życia i zrezygnuj z niezdrowych produktów np. słone przekąski, nie stosuj diet ubogich kalorycznie oraz rozplanuj cały dzień, by nie zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków.

Dobre samopoczucie po 50 roku życia zależy od stopnia sprawności organizmu. Ciało nie jest już tak silne, jak wcześniej, a codzienne czynności są trudniejsze. Wzmocnione mięśnie, dzięki treningom pomogą Ci zachować siłę i sprawność.

 

Od czego zacząć odchudzanie


Od czego zacząć odchudzanie po ciąży?

 

W odchudzaniu po ciąży najważniejszą jest odpowiednia dieta oraz ruch. Organizm po ciąży wymaga większej pracy przy utracie nadmiernych kilogramów oraz odpowiednich zmian w swoim życiu. Styl odżywiania powinien być nakierowany na składniki wysoko odżywcze, a treningi dostosowane do możliwości.

Treningi możesz rozpocząć w domu, wykonując je z własnym ciężarem ciała, a przy dalszej pracy przydadzą Ci się gumy oporowe i ciężarki, by wspomóc proces kształtowania sylwetki i powrotu do formy. Aby uzyskać efekt na wadze, pamiętaj o regularności treningów, a to pozwoli Ci zachować dalszą motywację. Ćwicz 3 razy w tygodniu, a z każdym następnym razem, w miarę możliwości dodawaj lekkie obciążenie. Trening powinien trwać min. 45 minut, uwzględniając rozgrzewkę i rozciąganie, a po tym czasie na pewno zauważysz już pierwsze efekty.

Kobieta po ciąży powinna gubić około 0,5-1 kg masy ciała tygodniowo, by zachować zdrowie i witalność. Niebagatelną rolę odgrywają również suplementy, które dietetyk powinien ustalić, biorąc pod uwagę obecny stan zdrowia.

 

Od czego zacząś odchudzanie ? 

Odpowiednia dieta i wsparcie suplementacje to niemal 70% sukcesu w procesie odchudzania, by pozbyć się tkanki tłuszczowej. Na początku całego procesu, warto przeliczyć podstawowe, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz zainteresować się aktywnością fizyczną. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które po wprowadzeniu swoich parametrów, wyliczą dla Ciebie odpowiednią pulę kalorii, którą musisz spożywać w ciągu dnia, by schudnąć. Podczas chudnięcia warto wprowadzić dzienniczek kalorii, w którym będziemy kontrolować ilość kalorii w ciągu dnia.

Jednak kalorie to nie wszystko. Jeśli chcesz, skutecznie schudnąć musisz wprowadzić do swojej diety produkty pełnowartościowe i odżywcze. Dieta powinna być bogata w odpowiednią ilość makroskładników, aby dostarczyć energię dla całego organizmu.

 

 

Od czego zacząć odchudzanie

 

 

 

Nawyki żywieniowe powinny ulec modyfikacji, by dieta nie była chwilowym, nieprzyjemnym etapem, a w prosty sposób zaczęła być owocną zmianą w codziennej diecie.

Głód podczas diety? Da się tego uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wdrożyć do swojej diety produkty o wysokim indeksie sytości, są to np.: płatki owsiane, gotowane ziemniaki i warzywa (pomidory, ogórki, sałata), chude mięso oraz pełnoziarniste produkty. Warto również na pół godziny przed posiłkiem napić się wody, by zniwelować nadmierne poczucie głodu.

 

Podsumowanie 


Proces odchudzania, bez względu na wiek powinien zawierać odpowiednią ilość makro i mikroelementów w diecie. Sposób odżywiania oraz jedzenie, jakie spożywamy, powinno być odpowiednio ułożone przez specjalistę, by zapobiec wystąpieniu niedoborów w diecie. Dodatkowe, regularna aktywność fizyczna w połączeniu z dietą, przyniesie Ci efekt, o jakim marzysz, a zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą Ci cieszyć się zdrowiem na długie lata.

 

Źródła

1. Malik V.S., Willett W.C., Hu F.B. Global obesity: Trends, risk factors and policy implications. Nat. Rev. Endocrinol. 2013;9:13–27. doi: 10.1038/nrendo.2012.199.

2. Clifton P. Assessing the evidence for weight loss strategies in people with and without type 2 diabetes. World J. Diabetes. 2017;8:440–454. doi: 10.4239/wjd.v8.i10.440.

3. Sacks F.M., Bray G.A., Carey V.J., Smith S.R., Ryan D.H., Anton S.D., McManus K., Champagne C.M., Bishop L.M., Laranjo N., et al. Comparison of weight-loss diets with different compositions of fat, protein, and carbohydrates. N. Engl. J. Med. 2009;360:859–873. doi: 10.1056/NEJMoa0804748.

4. Jo E., Worts P.R., Elam M.L., Brown A.F., Khamoui A.V., Kim D.H., Yeh M.-C., Ormsbee M.J., Prado C.M., Cain A., et al. Resistance training during a 12-week protein supplemented VLCD treatment enhances weight-loss outcomes in obese patients. Clin. Nutr. 2017 doi: 10.1016/j.clnu.2017.12.015.

 

Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.