męska pielęgnacja twarzy

Twarz jest nieformalną wizytówką, na bazie której większość osób dokonuje oceny wyglądu i częściowo także zachowania i niektórych zwyczajów. Oznacza to, że aby być postrzeganym jako poważnie podchodząca do życia osoba, warto zadbać o higienę twarzy wśród obu płci. W tym zakresie zdecydowanie dominują Panie, aczkolwiek da się zauważyć pozytywną tendencję do pielęgnacji ciała i twarzy wśród mężczyzn. Warto więc poznać techniki, jak przebiega pielęgnacja męskiej twarzy oraz jak w kilku krokach poprawić swój wygląd i odbiór.

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego pielęgnacja męskiej twarzy to czynnik, o który warto dbać?
  • Jak dbać o męską cerę w kilku prostych krokach?
  • Jakie męskie kosmetyki warto mieć w swojej łazience?


Dlaczego męska pielęgnacja twarzy jest ważna?


Męska pielęgnacja twarzy to element, o który zdecydowanie warto zadbać, aby zminimalizować ryzyko stanów zapalnych na skórze, a także zadbać o estetykę i wygląd. Męska skóra na twarzy podlega pewnym różnicom, które definiują, dlaczego mężczyźni używają mniej kosmetyków lub też nie mają potrzeby używania ich w dużej ilość.

Męską pielęgnację twarzy cerę charakteryzuje większa ilość gruczołów łojowych oraz grubsza skóra na twarzy, co oznacza, że jest ona bardziej odporna na działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ponadto obecność większej ilości gruczołów łojowych, sprzyja zachowaniu jej odpowiedniej wilgotności i odwadnianiu. Sprawia, że pielęgnacja męskiej twarzy nie musi zajmować zbyt dużo czasu. Pomimo jednak tych ułatwień, skóra mężczyzn jest bardziej narażona na wspomniane stany zapalne, związane z nieprawidłową regulacją gruczołów łojowych, a także podlega silnym zmianom hormonalnym, prowokując na przykład wypadanie włosów i cerę trądzikową.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, jak przebiega pielęgnacja twarzy męskiej, to ilość gruczołów potowych oraz zmieniające się pH skóry pod zarostem i brodą, co często powoduje jej nadmierne wysuszanie oraz nieprzyjemne uczucie swędzenia. Aby temu zjawisku zapobiec, warto wiedzieć, jak w kilku krokach można naturalnie wspomóc elementy codziennej pielęgnacji męskiej.

 

Męska pielęgnacja twarzy krok po kroku.

męzka pielęgnacja twarzy


Pielęgnacja twarzy mężczyzn powinna przebiegać w kilku etapach, które dotyczą praktycznie całej dziennej rutyny i obejmują jednakowo higienę poranną, a także wieczorną, która stanowi nie mniej ważny element codziennej pielęgnacji męskiej.

1. Oczyszczanie twarzy dla mężczyzn

Pielęgnacja twarzy męskiej powinna być rozpoczęta od właściwej higieny wieczorem. Dzięki temu można zadbać o właściwe wydzielanie sebum. Martwy naskórek to kolejny element, który towarzyszy skórze mężczyzn i kobiet. Warto więc przemywać twarz od odpowiednimi kosmetykami dla mężczyzn, przygotowanymi pod ich pH skóry. Pozwoli to również wyzbyć się podrażnień, które pojawiają się przy zaniechaniu higieny wieczornej. Kosmetyki na oczyszczanie twarzy dla mężczyzn, zawierają także mikrogranulki, które umożliwiają peeling kawitacyjny, który złuszcza naskórek i jeszcze dokładniej oczyszcza pory.

2.Krem po goleniu

W codziennej pielęgnacji mężczyzn nie może zabraknąć golenia. Jest to standardowy zabieg, utrzymujący młody wygląd, a przy okazji nie postarzający mężczyzny. Niestety w jego wyniku dochodzi do licznych podrażnień, co spowodowane jest ścinaniem grubszych włosków zarostu, a także kontakt ostrza maszynki ze skórą. Aby zapobiec nadmiernym podrażnieniom, warto przed rozpoczęciem golenia, zastosować odpowiedni krem do golenia, który ochrania skórę oraz łagodzi podrażnienia po goleniu. Po zakończeniu golenia, warto obmyć twarz zimną wodą, co obkurcza naczynia krwionośne i wspomaga odżywienie skóry twarzy mężczyzn. Warto pamiętać, aby krem był przeznaczony do skóry wrażliwej, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka reakcji alergicznej i dalszych podrażnień.

3.Krem nawilżający do skóry wrażliwej

Męska cera to paradoksalnie bardzo delikatna struktura, która narażona jest na stany zapalne i inne czynniki środowiskowe. Panowie często zapominają o użytkowaniu kremów nawilżających skórę twarzy. Odpowiednie nawilżenie podczas dnia, gwarantuje prawidłowe zachowanie nawodnienia skóry, ogranicza jej zanieczyszczenia, poprawia kondycję skóry, ma właściwości nawilżające, opóźnia proces starzenia i wzmacnia skórę.

 

męska pielęgnacja twarzy

 

4.Pielęgnacja twarzy mężczyzn dzięki kosmetykom przeciwzmarszczkowym

Pomimo tego, że cera męska jest mniej narażona na procesy starzenia i ewentualne zmarszczki, problemem jest brak codziennej pielęgnacji, co niekorzystnie wpływa na męską twarz i kondycję skóry. Warto więc zainteresować się odpowiednimi kosmetykami przeciwzmarszczkowymi, które redukują zmarszczki, ograniczają tzw. skórę tłustą i zapobiegają temu, że skóra mężczyzn staje się mniej elastyczna z uwagi na niedobór kolagenu.

Warto pamiętać, że nie mniej istotne są aspekty dietetyczne, a konkretniej dieta bogata w białko, która umożliwia odpowiednie dostawy kolagenu i innych kluczowych aminokwasów. Niekorzystnie na męską cerę wpływa palenie papierosów, które powinno ulec limitacji. Nadmierne palenie tytoniu przyczynia się do ubytków skórnych i licznych stanów zapalnych, co zdecydowanie kłóci się z tym, jak dbać o męską twarz.

5.Codzienna pielęgnacja włosów
Indywidualne potrzeby mężczyzn również dotyczą włosów. Układ hormonalny mężczyzn, ukierunkowany jest większą skłonność do dominacji testosteronu, co oznacza, że mężczyźni są też bardziej narażeni na wypadanie włosów i łysienie. Warto więc zadbać o odpowiednią homeostazę skóry głowy, co pozwoli na dłuższe utrzymanie w dobrej kondycji mieszków włosowych i będą one charakteryzowały się większą trwałością i gęstością. Warto więc stosować odpowiedni szampon przeciwłupieżowy oraz nawilżający skórę głowy. Niestety duże braku w nieprawidłowo prowadzonym stylu życia, powodują przetłuszczanie się skóry głowy oraz tendencję do jej wysuszania i powstawania łupieżu. Kosmetyki dla mężczyzn powinny zatem obejmować także szampony, które usuwają martwy naskórek, nawilżają głowę i odżywiają mieszki włosowe oraz sprzyjają właściwej produkcji sebum.

 

 

Pielęgnacja twarzy mężczyzn - tych produktów nie może w niej zabraknąć.

męska pielęgnacja twarzy


W zakresie codziennej pielęgnacji mężczyzn liczy się nie tylko prawidłowy styl życia i higiena intymna. Warto także zadbać o homeostazę różnych części twarzy oraz w głębokich warstwach skóry. Są to elementy, które są najbardziej narażone na występowanie stresu oksydacyjnego. Można temu zapobiegać, stosując niezbędne kosmetyki do mycia twarzy. Powodują one również dokładne oczyszczenie skóry.

Wśród polecanych preparatów dla mężczyzn, warto posiadać:

  • Żel do mycia twarzy, który ogranicza proces powstawania zaskórników, posiada wiele składników odżywczych (np. witamina C), redukuje sebum, korzystnie wpływa na kondycję skóry;
  • Krem do golenia na usuwanie zarostu, który łagodzi podrażnienia podczas golenia, nawilża skórę twarzy i zawiera wiele substancji odżywczych;
  • Krem do twarzy, który posiada lekką konsystencję, często również kwas hialuronowy i kolagen, a także antyoksydanty, które zmniejszają stan zapalny i wspierają jędrność i sprężystość skóry;
  • Szampon do głowy. Ten kosmetyk przeznaczony dla mężczyzn łagodzi podrażnienia na głowie i przywraca homeostazę mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Warto pamiętać, aby szamponu nie wcierać zbyt agresywnie, ponieważ prowadzi to do dalszych podrażnień;
  • Żel do higieny intymnej to kosmetyk dla mężczyzn, który przystosowany jest poziomem pH do środowiska skóry w okolicach intymnych, co zapobiega niekorzystnym zmianom i ogranicza ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Podsumowanie


Pielęgnacja twarzy mężczyzn to zadanie niełatwe, ponieważ trzeba się na początku przekonać do poszczególnych elementów higieny oraz wdrożyć specjalistyczne kosmetyki, które ułatwią poprawią kondycję skóry u mężczyzn. Można skutecznie dbać o męską cerę, dzięki odpowiednim kosmetykom i regularności, która powinna się stać elementem codziennej rutyny. Takie działanie pozwoli na zachowanie młodego i eleganckiego wyglądu z jednoczesną minimalizacją stanów zapalnych.

 

Bibliografia:

  1. Sypniewska A., Męski świat kosmetyków, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2014, nr 2, s.26 – 27.
  2. Draelos ZD. Male skin and ingredients relevant to male skin care. Br J Dermatol. 2012 Mar;166 Suppl 1:13-6.

 

Mateusz Jagielski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce  dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.