masaż kobido

Lifting twarzy bez skalpela – czy to możliwe? Okazuje się, że tak! Wszystko za sprawą masażu kobido. Jest to tradycyjny japoński rytuał, który działa na powierzchnię skóry, jej głębsze warstwy oraz mięśnie twarzy. Przez wielu jest nazywany doskonałą alternatywą dla zabiegów medycyny estetycznej. Masaż ma działanie rozluźniające, poprawia kondycję skóry, wspomaga jej regenerację, a także zmniejsza objawy starzenia. Sprawdź, na czym polega masaż kobido.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie są efekty masażu kobido;
 • jak przebiega masaż kobido;
 • jak wykonać japoński masaż twarzy kobido.

Masaż kobido – przepis na promienistą cerę bez oznak starzenia


W ostatnim czasie masaż kobido zdobywa coraz większą popularność. Jego zwolenniczkami są nie tylko gwiazdy znane z pierwszych stron gazet, ale także wszystkie osoby, którym zależy na zachowaniu zdrowego i młodego wyglądu. Znaleźć można go w ofercie wielu salonów kosmetycznych i gabinetów masażu. W Polsce zyskał sławę dzięki azjatyckiej pielęgnacji. Jest to japońska technika masażu twarzy, której przypisuje się działanie odmładzające. Rytuał obejmuje nawet 48 różnych rodzajów ruchu. Masaż kobido wykonywany jest przez specjalnie przeszkolonych specjalistów.

 

Masaż kobido nie jest nową techniką. Jest to jeden z najstarszych rytuałów na świecie. Powstał w drugiej połowie XV wieku i wywodzi się z japońskiej tradycji. Stworzyło go dwóch mistrzów Amny (jedynej dostępnej formy masażu w tamtym czasie). Legenda głosi, że rywalizowali oni ze sobą o mistrzostwo w gospodzie Suruga, znajdującej się na południe od góry Fuji. Rywalizacja trwała miesiącami, jednak nie udało się wyłonić zwycięzcy. Panowie postanowili połączyć swoje umiejętności i opracować zupełnie nową technikę masażu twarzy. Dzięki temu stworzono bardzo zaawansowany rytuał, który był przekazywany w następnych latach nowym mistrzom. Między Tokio a Osaką powstała nawet specjalna klinika, która specjalizowała się w kobido. Przez cały czas sztuka ta była nie tylko pielęgnowana, ale także udoskonalana i urozmaicana o dodatkowe zabiegi. Inna legenda głosi, że masaż kobido powstał na specjalne życzenie cesarzowej, która chciała zachować swoje piękno.

 

Masaż kobido – efekty


Kobido określane jest jako "starożytna droga do piękna". To technika, która działa w wieloraki sposób. Mistrzowie tej metody wychodzili z założenia, że wygląd zewnętrzny jest odzwierciedleniem ogólnego stanu organizmu. Ważne są więc zarówno sfera fizyczna, jak i psychiczna oraz emocjonalna.

Kobido to japoński lifting twarzy, w którym nie wykorzystuje się skalpela i igieł. Zwolennicy tej metody zachwalają go za efekt odmładzający. Specjalna technika niweluje oznaki starzenia oraz zapobiega ich pogłębianiu się. Dzięki uciskowi pobudzona zostaje naturalna synteza kolagenu i elastyny – dwóch ważnych substancji odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. Tkanki są lepiej ukrwione i odżywione. Zmniejszone zostaje napięcie mięśniowe, co poprawia owal twarzy. Po masażu kobido skóra wygląda zdrowo, młodo, promiennie i odzyskuje swój blask. Pojawia się też natychmiastowe uczucie odprężenia i relaksu, co doskonale wpływa na sferę psychiczną.

masaż kobido

Efekty masażu twarzy kobido to:

 • zmniejszenie napięcia mięśni twarzy,
 • wygładzenie zmarszczek,
 • poprawa jędrności i elastyczności skóry,
 • poprawa odżywienia i dotlenienie tkanek,
 • stymulacja metabolizmu komórkowego,
 • wspomaganie regeneracji skóry,
 • stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
 • drenaż limfatyczny,
 • głęboki relaks,
 • wzmocnienie mięśni twarzy,
 • zmniejszenie obrzęków (również pod oczami),
 • poprawa owalu twarzy,
 • wyeliminowanie problemu opadających powiek,
 • wyrównanie kolorytu cery.

Według zwolenników japoński masaż kobido nie tylko poprawia wygląd, ale przynosi również korzyści zdrowotne. Specjalne techniki masażu pozwalają wyeliminować bruksizm, sztywność mięśni twarzy, a także łagodzą bóle głowy.

Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Jednak dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów i ich utrwalenia wskazane jest skorzystanie z serii zabiegów.

Jak przebiega masaż kobido?


Masaż kobido składa się z kilku etapów. Każdy z nich oddziałuje na inne tkanki. Należą do nich:

 1. Masaż tkanek głębokich.
  Jest to etap, który ma na celu zniwelowanie napięcia mięśniowego i przygotowanie tkanek do dalszego zabiegu. Zastosowanie specjalnych technik masażu ma wpływ na spłycenie zmarszczek oraz syntezę kolagenu i elastyny. Ruchy masażysty są zdecydowane, szybkie i głębsze. Masaż tkanek głębokich jest wykonywany na sucho, czyli bez użycia olejku.
 2. Masaż relaksujący.
  Jest to jeden z najprzyjemniejszych etapów masażu kobido. Ruchy masażysty są delikatne i gładkie. Celem jest rozluźnienie mięśni oraz wprowadzenie osoby masowanej w stan odprężenia i relaksu. W czasie masażu zmniejsza się napięcie nerwowe i zostaje zredukowany stres.
 3. Drenaż limfatyczny.
  Masażysta wykonuje ruchy, które mają na celu poprawienie przepływu krwi i limfy. Tym samym zostaje wsparty proces usuwania toksyn i nadmiaru wody z tkanek. Drenaż powoduje zmiękczenie skóry. Dzięki niemu zostają zniwelowane obrzęki i wyrównuje się koloryt skóry.
 4. Masaż liftingujący.
  Ruchy masażysty ponownie stają się szybsze i mocniejsze. Jest to najbardziej intensywna część masażu kobido, która za pierwszym razem może powodować nieznaczny dyskomfort (wiele zależy od indywidualnych cech organizmu). Jej celem jest efekt liftingu. Pobudzone zostają krążenie krwi i synteza kolagenu, następuje też dotlenienie tkanek. Masaż liftingujący poprawia witalność i życiową energię.
 5. Akupresura.
  Ten etap masażu kobido polega na uciskaniu ściśle określonych punktów na twarzy, co stymuluje mięśnie.

masaż kobido

Obowiązkowym elementem przed przystąpieniem do masażu kobido jest demakijaż. W jego tracie usuwane są nie tylko resztki makijażu, ale także zanieczyszczenia z powierzchni twarzy. Na zakończenie rytuału na skórę nakładane jest serum odżywcze oraz krem nawilżający. Ważne jest, aby preparaty opierały się na naturalnych składnikach.

Masaż twarzy kobido składa się z ponad 100 ruchów, które są podzielone na 48 kategorii. Są one ściśle określone i żaden z nich nie jest przypadkowy. Wszystkie z nich muszą być wykonane bardzo dokładnie i precyzyjnie oraz następować po sobie w danej kolejności. Zalicza się do nich m.in. ugniatanie, rozciąganie, rozcieranie, szczypanie, ściskanie, wibracje. Wiele osób zastanawia się, czy kobido boli. Warto zdawać sobie sprawę, że przy intensywnych ruchach może pojawiać się uczucie dyskomfortu. Najczęściej ma to miejsce w trakcie masowania mocno spiętych tkanek.

Japoński masaż twarzy kobido trwa od 40 do nawet 90 minut. Często w jego trakcie masowana jest nie tylko twarz, ale również kark i dekolt.

Masaż kobido – przepis na udany rytuał!


Masaż kobido jest zaawansowaną sztuką, którą zajmują się masażyści po ukończeniu specjalnego kursu. Dlatego najlepiej wykonywać go w profesjonalnych gabinetach. Powtórzenie całego rytuału w domu jest trudne, wymaga posiadania pewnej wiedzy, wprawy i praktyki. Można jednak włączyć do codziennej pielęgnacji jego elementy. Przyczyni się do poprawy kondycji skóry oraz pozwoli przedłużyć efekty uzyskane w czasie profesjonalnego masażu.

Przepis na domowy rytuał jest następujący:

 1. Dokładne oczyszczenie twarzy i demakijaż przy pomocy delikatnych, naturalnych kosmetyków.
 2. Rozcieranie twarzy palcami obu dłoni. Należy zacząć od środka czoła, a następnie przejść do okolicy oczu, ust, żuchwy oraz na nos. Ruchy powinny być wykonywane na zewnątrz i w górę. Każdy z nich należy powtórzyć 3 razy.
 3. Ściskanie skóry palcami. Należy ułożyć palce obu dłoni w kształt nożyczek i chwytać nimi skórę na czole, policzkach, brodzie i okolicy ust. Następnie można powtórzyć to samo, jednak skórę należy chwytać w opuszki palców.
 4. Należy położyć całe dłonie na policzkach i wykonywać nimi delikatne, długie ruchy okrężne.
 5. Należy złączyć ze sobą palec wskazujący i środkowy, a następnie wykonywać nimi kołowrotek, uderzając skórę na policzkach. Po około 30 sekund na każdą stronę.
 6. Należy delikatnie uderzać skórę opuszkami palców na całej powierzchni twarzy. Ruchy powinny być szybkie.
 7. Należy rozcierać całymi dłońmi skórę twarzy, zaczynając od jej środka.

Przed rozpoczęciem domowego masażu można nałożyć na skórę twarzy serum odżywcze lub krem. Należy jednak pamiętać, że preparat nie może mieć zbyt tłustej konsystencji. Palce nie powinny ślizgać się po skórze.

masaż kobido

Czy japoński masaż twarzy kobido jest dla wszystkich?


Masaż twarzy kobido przeznaczony jest dla osób, które chcą poprawić jędrność i elastyczność skóry oraz zachować młody wygląd na dłużej. To doskonały rytuał odżywczy, regeneracyjny i rozluźniający. Można wykonywać go również w celach profilaktycznych – zanim pojawią się pierwsze objawy starzenia. Sprawdzi się przy każdym rodzaju cery i w każdym wieku.

Chociaż masaż twarzy kobido jest bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Zalicza się do nich:

 • aktywne zmiany trądzikowe,
 • ropne zmiany skórne,
 • uszkodzenia skóry w obrębie twarzy,
 • stan po usunięciu zęba,
 • stan po iniekcji z botoksu,
 • choroby zakaźne,
 • gorączkę.

Masaż kobido można wykonać po ustąpieniu powyższych przeciwwskazań.

Podsumowanie


Masaż kobido to specjalny rytuał pielęgnacyjny, który wywodzi się z japońskiej tradycji. Dla wielu osób stanowi on alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej, ponieważ poprawia jędrność skóry, eliminuje zmarszczki, przywraca owal twarzy bez skalpela i botoksu. Ponadto zmniejsza sztywność mięśni twarzy, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, poprawia przepływ krwi i limfy, likwiduje obrzęki, wyrównuje koloryt cery, a do tego doskonale odpręża i rozluźnia. Kobido składa się z kilku etapów – masażu tkanek głębokich, masażu relaksacyjnego, drenażu limfatycznego, masażu liftingującego i akupresury. W trakcie każdego z nich masażysta wykonuje ściśle określone ruchy. Jedna sesja może trwać nawet godzinę. Masaż twarzy kobido powinien być wykonywany przez odpowiednio przeszkolonego masażystę, aby pojawiły się oczekiwane efekty. Jednak jego elementy można wykorzystać w domu podczas codziennej pielęgnacji. Wystarczy kilka minut dziennie, aby zaobserwować poprawę kondycji skóry!

 

Monika Smaczniak
Kosmetolog


Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.